Proč je nutné v těhotenství doplňovat jód?

ČR patří geograficky mezi oblasti s nedostatkem jódu, ale v roce 2002 jsme se podle WHO přiřadili k zemím, kterým se podařilo nedostatek tohoto prvku vyřešit.

U ženy je dostatečný denní přísun jódu 200 µg.

V těhotenství však potřeba jódu stoupá na 230 µg denně a v době kojení dokonce na 260 µg. Dle doporučení je tedy nutné doplňovat jód ve formě doplňků stravy v množství 100 µg denně. Ale pozor! Je důležité tuto dávku nepřekračovat.

Co jód dělá?

  • Jód působí jako součást hormonů štítné žlázy. V období těhotenství a v době kojení plní tyto hormony významnou roli ve vývoji plodu a dítěte.
  • Největším zdrojem je mléko, mléčné výrobky, pečivo a výrobky dosolené solí s jódem. I proto jsou mléko a mléčné výrobky v našem jídelníčku velmi důležité. Přirozenými zdroji jsou pak mořské ryby, mořské řasy a další mořské produkty.

Hodnoty dle D-A-CH 2019

Inzerce

Chcete se dozvědět více nejen o stravování v těhotenství a při kojení? Zaregistrujte se k odběru e-mailů Těhotenství týden po týdnu a sledujte nás na Instagramu @babyonline.cz.

Autor: Mgr. Jana Eliášová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: Mgr. Jana Eliášová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Jód v těhotenství - diskuze

Poradna

Kortikoidy v těhotenství

| Petrua | 15.01.2024, 13:55

Dobrý den,

bohužel až nyní jsem zjistila, že kortikoidy jsou v těhotenství velké riziko pro plod, hlavně v 1. trimestru a doposud jsem používala míchanou mast Triamcinolon E na prsty obou rukou, vždy v případě zhoršení atopického ekzému. Odhaduji, že jsem mohla spotřebovat 5 gramů této masti, což je cca 5 mg účinné látky. Dle informací na internetu se jedná o středně silný kortikoid, který prochází placentou. Jiné léky jsem nebrala, pouze doporučené vitamíny. Mohlo to, prosím, nějak ovlivnit vývoj plodu či placenty? Dá se tato informace zjistit nějakým testem, odběrem? Čeká mě ještě druhý screeening, ale nevím, zda je dostačující.

Moc děkuji za radu.
S pozdravem,
Petra

Dobrý den,

vaše kůže nefunguje tak, že by propustila 100 % toho, co na ni aplikujete, navíc k odbourávání látek dochází v těle i dalšími mechanismy, tudíž se myslím nemusíte o svůj plod obávat.

MUDr. Pavla Zahrádková | Babyonline | 02.02.2024, 19:52
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×