Jak vypadá gynekologická péče v době epidemie?

  1. Jak probíhá péče o těhotné v gynekologických ordinacích? 
  2. zvýšená hygienická opatření
  3. Jak jednat před prohlídkou při podezření na koronavirus?
  4. Jak probíhá příjem v porodnici?
  5. Pozitivní rodička v porodnici
  6. Doprovod u porodu
  7. Musí mít rodička během porodu roušku?
  8. Kam až může tatínek nebo doprovod a kde pak čeká během porodu?
  9. Přenos z matky na miminko v těhotenství 

Svět ochromila pandemie koronavirové infekce. Situace se dotýká každého z nás, rozdílnou měrou a intenzitou, v různých oblastech a aspektech našeho života. S ohledem na bezpečí populace bylo nutné zavést mnohá opatření, která však změnila na určité úrovni chod života každého z nás. Obavy máme všichni a společnými silami se snažíme úspěšně překonat tuto situaci co nejdříve. 

Jedněmi z těch, kteří mohou pociťovat velkou nejistotu či obavy, jsou právě těhotné ženy. Strach z nákazy jak sebe, tak miminka, či nervozita ze zákazu přítomnosti doprovodu při porodu se mohou zbytečně negativně podepsat na psychickém rozpoložení těhotné ženy. Zavedená opatření mají svůj smysl - zamezují dalšímu šíření infekce. 

Jak probíhá péče o těhotné v gynekologických ordinacích? A co prevence, ruší se?

V gynekologických ordinacích dále pokračuje péče o těhotné, samozřejmostí je přísné dodržování hygienických opatření, jak tomu bylo doposud ve všech zdravotnických zařízeních. V rámci gynekologických ošetření se preferují akutní případy či stavy, které vyžadují neodkladná pravidelná sledování. Rutinní preventivní prohlídky, pokud to anamnéza pacientky dovolí, se v této výjimečné epidemiologické situaci odkládají. Dále mohou nastat i situace, které se také dají vyřešit telefonicky, proto je vhodné zvážit i tento postup. 

Samozřejmostí jsou zvýšená hygienická opatření

Těhotné maminky nemusí mít strach z přeplněných čekáren, které jsou nyní minulostí. 

Veškeré přístroje (např. ultrazvuky), vybavení (např. vyšetřovací lůžko), kliky atd., se několikrát denně dle předpisu dezinfikují. Samozřejmostí je nošení roušek u personálu, důkladná a pravidelná hygiena rukou. Snažíme se poskytovat maximální péči, jak to jen současné poměry dovolí. 

Inzerce

Jak jednat před prohlídkou při podezření na koronavirus?

Pokud by pacientka měla u sebe podezření na nákazu a čekala ji nevyhnutelná kontrola v gynekologické ordinaci, měla by s gynekologem nejprve provést telefonickou konzultaci a poté by se stanovil další postup. Pacientka nevyhnutelně informuje příslušné epidemiologické středisko dle vládního nařízení.

Jak probíhá příjem v porodnici?

Zpravidla před vchodem do každé nemocnice je zřízen určitý „filtr pacientů”, například ve formě stanu, vrátnice nebo jiného prostoru, kde každého pacienta před vstupem do nemocnice vyzpovídají, zda za poslední dobu nevycestoval do zahraničí (což dnes, době uzavřených hranic, již přestává být aktuální) či nebyl v kontaktu s nemocným člověkem, zda nemá nějaké potíže (kašel, teplota) a změří mu teplotu. Následně, pokud je vše v pořádku, může pacient do nemocnice vstoupit. Na gynekologicko - porodnickém oddělení, pokud nebylo z důvodu přítomnosti nákazy uzavřeno, pokračuje chod na porodním sále jako doposud. Gynekologické oddělení je nadále otevřené, jsou však zrušeny všechny plánované operace. Operují se pouze akutní případy. Pohotovost funguje nonstop beze změny, avšak měla by být vyhrazena pouze pro akutní případy. Jsou dodržována přísná hygienická opatření, jak prostředí, tak personálu. 

Pozitivní rodička v porodnici

Zdravotnický personál je řádně proškolen a vybaven ochrannými pomůckami pro případ, kdy by se dostavila rodička s pozitivním testem na koronavirus. Některé nemocnice (zpravidla ty „většího” typu) mají připraveny i zvlášť oddělené porodní boxy a pokoje šestinedělí pro tyto situace. 

K porodu v době epidemie tatínek ani jiný doprovod nemůže

Zákaz přítomnosti doprovodu u porodu může vyvolat nepříjemné reakce na straně těhotné ženy a jejich blízkých. Je však nutný k zábraně šíření infekce a ke snížení rizika karantény na porodním sále s nutností jeho uzavření. Každá těhotná má za porodu neustále k dispozici svoji porodní asistentku, která se jí po celou dobu věnuje, nepochybně je také na porodním sále přítomen lékař. 

Příjemná zpráva pro rodičky s termínem v těchto dnech:

Od 16.4.2020 povolilo ministerstvo zdravotnictví přítomnost třetí osoby u porodu. Třetí osobou je druhý rodič dítěte nebo osoba žijící s rodičkou ve společné domácnosti. Podmínkou třetí osoby je mít roušku, teplotu nižší než 37°C a důležité také je, že nesmí mít příznaky onemocnění COVID-19. Porod bude probíhat v samostatném porodním pokoji nebo boxu s vlastním sociálním zařízením. Přítomnost třetí osoby je umožněna jen v porodnicích, kde je možné tyto podmínky dodržet. Bude však na rozhodnutí konkrétní porodnice, zda přítomnost dalšího člověka u porodu umožní.

Podrobné informace naleznete na stránkách Vámi vybrané porodnice. URL adresy najdete v našem seznamu.

Musí mít rodička během porodu roušku?

Vzhledem k povinné, vládou nařízené, ochraně obličeje na veřejnosti (ať už formou roušky nebo šátku) jsou k tomuto vyzývány i rodičky, které přichází na porodní sál k porodu. Ve většině nemocnicích je povinností, aby rodička měla obličej zakrytý, některé nemocnice mohou být více benevolentnější, ale v zájmu každého by mělo být dodržování platných nařízení. Pokud pojedete k porodu, mějte na sobě ochranu obličeje a ponechte si ji i během porodu. 

Kam až může tatínek nebo doprovod a kde pak čeká během porodu?

V době sepsání článku platilo: Tatínkové či jakýkoliv jiný zvolený doprovod mohou samozřejmě zajistit transport rodičky do porodnice, avšak na porodní sál nemají vstup povolen. Stejně tak časně po porodu či v následném poporodním období na oddělení šestinedělí je přítomnost návštěvy zakázána. V den propuštění domů z šestinedělí si může tatínek či doprovod odvézt maminku s dítětem domů. Místo, kde lze maminku s dítětem vyzvednout, je v každé nemocnici jiné, proto neváhejte obrátit se s dotazy na příslušný zdravotnický personál.

Protože se však současná epidemiologická situace neustále mění a s ní i jednotlivá nařízení, která se týkají mimo jiné také pohybu druhých osob na porodním sále či oddělení šestinedělí a v každé porodnici mohou být požadavky jiné, doporučujeme proto kontaktovat vaši porodnici nebo zhlédnout jejich internetové stránky pro aktuální informace. Nařízení, která byla platná před týdnem, již dnes platit nemusí a naopak.

Inzerce

Přenos z matky na miminko v těhotenství zatím prokázán nebyl

Z dosavadních výsledků jednotlivých případů či na základě expertních názorů nebyl popsán přenos infekce z nakažené těhotné ženy na plod v průběhu těhotenství či porodu. Nebylo prokázáno vyšší riziko vzniku komplikací těhotenství, tedy ani zvýšené riziko poškození plodu. Kojení maminek s infekcí je doporučeno (nutností je zvýšená hygiena rukou a rouška).

Zdravotníci všech oborů, nejen gynekologie, dělají všechno proto, aby zajistili potřebnou péči o své pacienty a pacientky, a to v maximální možné míře, za podmínek nejvyšší bezpečnosti a ohleduplnosti. Závěrem jen vyslovení podpory pro všechny nervózní těhotné maminky či gynekologické pacientky, není nutno podléhat panice ani strachu, my zdravotníci jsme zde pro vás, abychom vám poskytli nejen zdravotnickou péči, ale i uklidnění mysli před možnými obavami. Společnými silami to zvládneme. 

Autor: MUDr. Andrea Liszková
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Andrea Liszková
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Jak vypadá gynekologická péče v době epidemie? - diskuze

Poradna

Růst hCG

| Levandule88 | 26.03.2024, 07:21

Dobrý den, mám dotaz ohledně růstu hCG. Všude jsem našla informace, že by měla hodnota růst ob den zhruba o dvojnásobek. Nikde jsem ale moc nenašla, co když roste rychleji. Byla jsem jako samoplátce (4+1 tt) na odběru a hodnota byla 601, za čtyři dny jsem šla znovu (4+5 tt) a hodnota mě zaskočila, neboť byla 5687. Může to být v pořádku? Obávám se molárního těhotenství, bohužel tu zkušenost už mám, před pár měsíci. Částečná mola a nutná revize v 11 tt. Nevím, zda mám jít na další odběr, nebo to nechat být a počkat až na UTZ. Děkuji za Vaši odpověď.

Dobrý den,

optimální by bylo, aby management odběrů a sledování měl v rukou Váš gynekolog, takto v rámci poradny opravdu nemohu dělat závěry, zda se jedná či nejedná o podezření na další molární těhotenství.

MUDr. Pavla Zahrádková | Babyonline | dnes, 08:50
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×