Z historie očkování

Československo má v rámci očkování dvě základní NEJ na světě:

1. Bylo první zemí, která se díky očkování v roce 1960 zbavila přenosné dětské obrny, a to kompletně.

Inzerce

Následky dětské přenosné obrny. Zdroj: Přednáška doc. MUDr. Rastislava Maďara

2. Druhým nej bylo působení českého lékaře, profesora Rašky, v rámci WHO, Světové zdravotnické organizace, který v polovině minulého století vytvořil program ohniskové eradikace pravých neštovic. Téměř nikdo v té době nevěřil, že je to způsobem, jaký navrhuje, vůbec možné, a to ani ve Světové zdravotnické organizaci. Vyhledáváním a očkováním vnímavých osob v ohniscích infekce, tedy ne celoplošně. Podařila se mu úžasná věc, a to dovést program globální eradikace pravých neštovic až do úspěšného konce. Tedy díky českému lékaři, díky jeho geniálnímu nápadu, od roku 1978 ve světě nejsou pravé neštovice. A od roku 1980 se proti nim neočkuje. Zabily spoustu lidí a mnohým způsobily těžké následky, někdy skončily zjizvením obličeje, což v afrických zemích vedlo k velkému hendikepu zejména u dívek až k jejch vyřazení ze společnosti, jizvy na obličeji jim v podstatě zničily existenci.

Inzerce

eradikace pravých neštovic

eradikace pravých neštovic

Inzerce

eradikace pravých neštovic

eradikace pravých neštovic

Inzerce

Mapy dokládají ohniska výskytu pravých neštovic v jednotlivých letech, vedoucích až k postupné eradikaci v roce 1978. Zdroj: Přednáška doc. MUDr. Rastislava Maďara

Je smutné, že přes tato česká prvenství je u nás stále poměrné nízká proočkovanost u nepovinných očkování.

Infekčních agens, původců nemocí u člověka je kolem 1500, vakcín máme ani ne 30. Využití možnosti ochrany očkováním by mělo být základní věcí, aby nám nějaký patogen nepokazil život, aby člověk neskončil po zánětu mozku nebo mozkových blan jako invalida. S takovými případy se bohužel setkávám. Nedávno přišel do mé ordinace pacient, že byl v lázních a viděl tam rehabilitovat člověka po „klíšťovce“, která má mimochodem u nás nejvyšší výskyt v celé EU za posledních 40 let. A říká mne: „Jdu na očkování, protože tohle nechci u sebe zažít.“ Až když viděl následky zánětu mozku, rozhodl se pro očkování. Dříve si tu možnost prevence tak bezprostředně neuvědomoval. Někdo se rozhodne až po výskytu postižení v rodině nebo u známých, ale to už je přece pozdě, když na to někdo z blízkých doplatí.

U nás je také velmi nízká proočkovanost proti chřipce, někteří lidi říkají, že je to byznys pro firmy, ale skutečností je, že pro firmy je náš trh naopak ztrátový. Zahraničním výrobcům se k nám vakcíny ani nevyplatí dovážet, pro tak malou proočkovanost. A přitom u nás na chřipku lidé umírají ve velkém. Nejvíc na to tedy doplácí běžná populace a kvůli vysoké nemocnosti i náš stát. Někteří se bojí, že vakcína může chřipku vyvolat, což rozhodně není pravda. Když se jich zeptáme, jestli mají takovou osobní zkušenost, tak většinou říkají, že znají někoho, kdo o tom slyšel vyprávět nebo o tom četli na internetu. Navíc když neočkovaný onemocní chřipkou, investuje do různých léků 5x více, než stojí vakcína.

Nejsem radikálním zastáncem jenom klasické medicíny. Z vlastní iniciativy a za své peníze jsem absolvoval v Pekingu kurz čínské medicíny s tím, že jsem očekával z jejich strany extrémní přístup ve smyslu, „čínská medicína je tady nejdéle a tedy ví, jak co dělat“. V Pekingu mě čekalo velké překvapení. Čínskou medicínu tam kombinují s tou západní. Vyšetří si u nemocného kompletní laboratoř, což je velmi smysluplné. Má to racionální základ. Klasická medicína neumí všechno vysvětlit. Ač nejsem homeopat, kdyby mému dítěti na nemoc nic nezabíralo, jako poslední volbu zvolím i homeopatika. Rozhodně by to však nebylo první řešení a už vůbec ne u závažnějších stavů.

Když však vidím pozitiva očkování, která jednoznačně převažují nad negativy, očkování zachraňuje nejen životy, ale i zdraví, pak rád půjdu ve šlépějích svých předchůdců, budu se snažit tyto úžasné objevy moderní medicíny uvádět co nejvíce v život a trpělivě vyvracet mýty, které šíří nejrůznější skupiny proti očkování, jejichž skutečné motivy, jak se seznámíme dále, jsou mnohdy vedeny vlastním ziskem místo pomoci druhým.

Další fakta a mýty o očkování

Autor: Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., FRCPS
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., FRCPS
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Z historie očkování - diskuze

  • děkuji
    Velmi zajímavý článek, děkuji.
    tygřímáma   | 05.06.2016 19:59:24
    Reagovat | URL příspěvku
  • Dojímavé
    Výrobcovia sem vlastne so stratou vozia vakcíny... A teraz tú o červenej čiapočke.
    peter.novak   | 24.03.2013 18:39:16 | Reakcí: 2, poslední: 10.04.2013 06:06:02
    Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
    • \
      RE: Dojímavé
      Nevím, jak na Slovensku, ale sem už dokonce některé ani pravidelně nevozí.  Momentálně nemohu nechat dceru naočkovat Encepurem, protože v distribuční síti není a sebe ani proti klíšťatům, ani proti meningokokům, protože nejsou. A proti tetanu bylo z důvodu nedostatku vakcíny rozhodnuto o prodloužení intervalu o dalších 10 let.
      Calamity J.   | 24.03.2013 22:30:45
      Reagovat | URL příspěvku
    • \
      RE: Dojímavé
      V průběhu poslední chřipkové sezóny 2012/2013 byly v ČR běžně k dispozici z mnoha jen 3 vakcíny. Chyběla například vakcína s adjuvans specificky pro rizikové starší osoby. Příští rok to může být i horší. Zkuste hádat proč asi. Výrobci ty vakcíny prostě odvezou do jiných zemí, kde je o ně zájem a kde se nechá očkovat minimálně 20 % populace a z rizikové ještě mnohem více. Tam, kde si lidé uvědomují, že zabránit vzniku nemoci je nejlepší, nejbezpečnější a nejlevnější pro daného člověka i pro stát.
      Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D.
      Baby on line   | 10.04.2013 06:06:02
      Reagovat | URL příspěvku
  • dekuji za tak pekny a otevreny nazor o ockovani     
    Liberte   | 11.03.2013 09:33:00
    Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Horečka po očkování

| Niky4 | 16.12.2023, 11:43

Dobrý den, syn 6 měsícu, vaha 7,76 kg byl včera očkovaný vakcínou Bexero a Vaxneuvance dostal teploty. Dala jsem mu čípek Nurofen, dostal již tři čípky po šesti hodinách. Poslední dostal ve tři hodiny ráno. V příbalovém letáku je psané že může dostat maximálně 3 čípky během 24 hodin. Můžu mu dát další čípek dříve ? Má teplotu 40,1 měřeno v konečníku. Nebo mám čekat a další mu dát až v 14:00? Zkouším srážet zábaly teplotu.

Dobrý den,

Nurofen můžete střídat po 3 hodinách s Paralenem dle váhy, Nurofen se podává po 6 hodinách a Paralen také, takže můžete vždy po 3 hodinách podávat střídavě, pokud teploty neklesají pod 38 st. C.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 17.12.2023, 10:19
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×