Očkování v těhotenství a při kojení

Snižuje kojení účinnost vakcín?

Pokud by nějak významně snižovalo, v období kojení by nebylo očkování doporučeno. To je logické, každé odborné doporučení přece vychází z odborných studií, analýz a z očkovací praxe. Kojení nemá na protilátky u očkovaného kojence signifikantní vliv. Dokonce se může očkovat i žena, která kojí, pokud to není živá vakcína.

Je pravda, že dvouměsíční dítě není schopno tvořit dostatečně protilátky? Je vůbec očkování v tomto věku účinné?

Inzerce

To je stejná analogie jako u předchozího dotazu. Pokud by očkování u tak malých dětí nefungovalo, odborné doporučení by přesně říkalo, od kdy se má začít očkovat. O tom, že vakcinace funguje i u malých miminek existuje množství důkazů. Očkování funguje přes vrozenou imunitu, vedle dalších buněk i aktivací lymfocytů, které vytvářejí paměťovou imunitu, o které jsme mluvili na počátku: https://www.babyonline.cz/ockovani-deti/fakta-a-myty-o-ockovani/vakciny-princip-ockovani 

Není očkování v těhotenství až příliš velkým rizikem? Co se v těhotenství očkuje?

Inzerce

Těhotné se očkují podle nového proti chřipce, a to v rizikové sezóně ve 2. a 3. trimestru. V Americe očkují už v 1. trimestru, my víme, že je to bezpečné, ale u nás jsme v této věci trochu opatrnější. Je předpoklad, že neživé vakcíny jsou v těhotenství bezpečné, ale testy nových léků ani vakcín se u těhotných žen nesmí z principu dělat. Když žena ve studii otěhotní, automaticky ze studie vypadává. Doporučení léku nebo nějaké vakcinace pro období gravidity je tak založeno hlavně na dostatečné statistické síle případů, kdy žena o svém těhotenství nevěděla a užila nějaký lék nebo dostala vakcínu. Vše je teda ověřeno praxí a podloženo daty.

Další fakta a mýty o očkování

Inzerce
Autor: Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., FRCPS
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., FRCPS
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Očkování v těhotenství a při kojení - diskuze

  • Nepresnosti
    Materské protilátky znižujú účinnosť viacerých vakcín. Dojčatá približne do 6 mesiacov nedokážu vytvoriť očakávanú odozvu proti vakcíne proti čiernemu kašľu. Očkuje sa to v kombinácii len na základe dúfania, že to "aspoň na niečo bude", a tiež preto, lebo je lacnejšie vyrábať rovnakú vakcínu a pichať ju 3x. To je mimochodom dôkaz úžasnej "vedeckosti" očkovania, keď 4-kilové 10-týždňové dieťa dostane rovnakú vakcínu ako 11-kilové ročné.

    Oceňujem však úprimnosť pána doktora, že vakcíny sú tehotným odporúčané napriek tomu, že neexistujú dôkazy o ich bezpečnosti. V USA po "pandemickom" masovom očkovaní chrípkovou vakcínou zaznamenali 1875-násobne vyšší výskyt "spontánnych" potratov u očkovaných než u neočkovaných. http://preventdisease.com/news/pdf/FinalAug18Capture-RecaptureEstmtdMiscrrgs.pdf
    peter.novak   | 24.03.2013 19:36:03 | Reakcí: 3, poslední: 31.03.2013 08:04:49
    Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
    • \
      RE: Nepresnosti
      Podívejte se, která věková kategorie umírá především na černý kašel. Jsou to nejmenší děti. Ty potřebují očkování co nejdříve, alespoň 3 dávky. I kdyby ta první fungovala jen částečně, může jim zachránit život. Navíc imunitní systém, jak jsem již uváděl, pracuje nezávisle od tělesné hmotnosti. To je jen laická představa, že větší dítě potřebuje větší dávku. To se přece od začátku existence vakcín sleduje, a pokud je to někde sporné, byla vytvořená dětská a dospělácká forma vakcíny. Tomu se věnují vědecké špičky celosvětové úrovně.
      Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D.

      Baby on line   | 25.03.2013 08:32:08
      Reagovat | URL příspěvku
    • \
      RE: Nepresnosti
      Ke druhé reakci:
      To jste úplně špatně pochopil, co jsem řekl. Zřejmě jako i jiné věci, které jste si přečetl na internetu. Já jsem napsal, že očkování u těhotných se povolí, až když se nasbírá dostatečná statistická síla dat o jeho bezpečnosti a účinnosti. Jinak nikdo očkování těhotných neschválí. Pandemická vakcína – to byla mimořádní situace, asi jste ale i Vy slyšel, že mezi nejvíc ohrožené úmrtím patřily těhotné ženy. Senioři, obézní a těhotné. I kdyby vakcína u nějaké ženy potrat způsobila, zachráněna byla alespoň matka. Příčin spontánních potratů je velké množství. Skutečná infekce je daleko pravděpodobnější příčinou než neživá vakcína. A neinfekčních příčin je ještě víc. To je prostě zase jen číslo vytrhnuté z kontextu, jako v dalších případech.
      Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D.
      Baby on line   | 25.03.2013 08:36:05
      Reagovat | URL příspěvku
      • \
        RE: Nepresnosti
        Dokážte svoje tvrdenie, pán doktor. Prosím si odkaz na nejakú dlhodobú dvojito zaslepenú placebom kontrolovanú štúdiu bezpečnosti vakcíny pre tehotné ženy a ich deti.
        peter.novak   | 31.03.2013 08:04:49
        Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Horečka po očkování

| Niky4 | 16.12.2023, 11:43

Dobrý den, syn 6 měsícu, vaha 7,76 kg byl včera očkovaný vakcínou Bexero a Vaxneuvance dostal teploty. Dala jsem mu čípek Nurofen, dostal již tři čípky po šesti hodinách. Poslední dostal ve tři hodiny ráno. V příbalovém letáku je psané že může dostat maximálně 3 čípky během 24 hodin. Můžu mu dát další čípek dříve ? Má teplotu 40,1 měřeno v konečníku. Nebo mám čekat a další mu dát až v 14:00? Zkouším srážet zábaly teplotu.

Dobrý den,

Nurofen můžete střídat po 3 hodinách s Paralenem dle váhy, Nurofen se podává po 6 hodinách a Paralen také, takže můžete vždy po 3 hodinách podávat střídavě, pokud teploty neklesají pod 38 st. C.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 17.12.2023, 10:19
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×