Je lepší očkovat, či onemocnět?

Dá se u očkovaného z laboratorních výsledků poznat, zda se po očkování s infekcí setkal a jeho imunitní systém zareagoval? Tedy dokázat, že měl štěstí, že byl očkovaný?

Jednoznačně nedá, i když dedukovat to někdy lze z vysoké hladiny protilátek i dlouhou dobu po očkování. Když je člověk naočkovaný např. proti neštovicím nebo žloutence typu A, tak je pro něj kontakt s virem výhodný, působí totiž jako další očkování. Navíc u těchto dvou onemocnění vylučuje virus infikovaný člověk již v počátku onemocnění, kdy je ještě bez příznaků, takže o tom ještě neví on ani Vy. Může to být v letadle, v nákupním centru nebo kině. Pokud jste očkovaná, nejen, že se nenakazíte, ale tento kontakt bude působit jako další dávka vakcíny, tedy vlastně přeočkování.

Často od rodičů slýcháváme názor, že své dítě nechají cíleně nakazit od jiného dítěte planými neštovicemi, aby si nemoc následně neprodělalo v „nevhodnou dobu“. Jaký je Váš postoj jako epidemiologa k takovémuto konání rodičů?

Inzerce

Když to řekne rodič laik, tak budiž, i když já jako rodič s tím nesouhlasím. Ale když to řekne lékař (někteří radí nenechat se očkovat, ale vzít dítě do kolektivu, až budou neštovice, že bude lepší, když si je prodělá), tak to je, jako když někdo upřednostňuje středověkou medicínu před moderní. 15 % dětí má velmi těžký průběh neštovic s možnými komplikacemi. Navíc jsou vysoce infekční. Když jsem byl v Nepálu, přišel za mnou jeden pacient s neštovicemi, protože chtěl evropského lékaře. Když jsem odletěl, dozvěděl jsem se, že kromě mě a jednoho zaměstnance všichni ostatní onemocněli neštovicemi. I některé větší zdravé děti mají horší průběh neštovic s vysokými horečkami, bolestmi a vyrážkou v puse i v genitální oblasti. Proč bych to měl chtít u svého syna, když to mít vůbec nemusí? Navíc malé děti dnes létají odmalinka. V momentě, kdy se zapne klimatizace, je virus ať už neštovic nebo chřipky v celém letadle za 4 minuty.

Setkáváme se s názorem, že prodělání infekce přirozeně školí imunitní systém? Dalo by se takové přirozené školení v dnešní době přežít? U jakých chorob?

Inzerce

To nelze říct. Vždycky, když máme možnost prevence, tedy infekci vůbec nedostat, ať již očkováním nebo čímkoliv jiným, zdravým životním stylem, měli bychom ji využít. Říkat, že je lepší nemoc prodělat než jí zabránit, je skutečně přístup jako ze středověku. Před x desítkami a stovkami let lidé jinou možnost neměli, také byla průměrná očekávaná délka života v Evropě např. začátkem 20. století kolem 35 let. Dnes je to přes 80 let. A co by dali lidé v Africe, kde se umírá ve 40, v 50, za to, aby se mohli nechat očkovat tak, jak je to možné u nás. Chřipka, neštovice nebo i jiné preventabilní nemoci Vám vyčerpají imunitní systém. Když na to shodou náhod např. ve školce sedne další infekce, byť jinak banální viróza, najednou to dítě může mít vážné problémy. A i kdyby byl průběh bez komplikací, proč má být dítě nemocné a trpět, když nemusí?

Další fakta a mýty o očkování

Inzerce
Autor: Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., FRCPS
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., FRCPS
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Je lepší očkovat, či onemocnět? - diskuze

  • Rakovina
    Je preukázané, že prekonanie mumpsu znižuje riziko rakoviny vaječníkov. Očkovanie tento efekt nemá, a navyše nechráni spoľahlivo a dlhodobo ani pred samotným mumpsom.
    peter.novak   | 24.03.2013 18:58:17 | Reakcí: 2, poslední: 31.03.2013 08:20:09
    Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
    • \
      RE: Rakovina
      Co považujete za „prokázané“? Jak velký byl vzorek pacientů, které to uchránilo a jak velký kontrolní soubor bez očkování, které ne? Je tam takové množství potenciálně zavádějících interferujících faktorů (bias), že je to jen velmi těžké prokázat. Je téměř nemožné odfiltrovat jiné vlivy, jako faktory prostředí, životní styl, genetiku, jiné infekce apod. Diletantských studií jsem už četl mnoho, navíc je to jakoby někdo zjistil, jen obrazně samozřejmě, že nákaza virem HIV chrání před rakovinou. To je taky v jistém smyslu pravda. Když někdo umře v mladším věku na AIDS, nedožije se stáří, kdy je vyšší výskyt rakoviny.
      Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D.
      Baby on line   | 25.03.2013 08:25:44
      Reagovat | URL příspěvku
      • \
        RE: Rakovina
        Porovnávať AIDS a mumps je trochu silná káva. Mumps má úmrtnosť niekde na úrovni 0,03% (keď je niekto vážne chorý a dostane mumps, tak môže zomrieť, podobne ako nachladnutie atď).
        peter.novak   | 31.03.2013 08:20:09
        Reagovat | URL příspěvku
  • Odpovídáme na dotaz níže: Je imunita po očkování proti planým neštovicím celoživotní?
    Je to poměrně individuální. Dvě dávky vakcíny chrání mnoho let, za které se většina populace setká s virem neštovic a takovýto kontakt působí na očkovaného člověka jako další dávka vakcíny zvyšující hladinu protilátek a tím i ochranný efekt. Ten kontakt zahrnuje i setkání s někým, kdo je zatím bez příznaků v inkubační době, ale už je infekční a virus vylučuje. Pokud ale člověk chce mít jistotu, tak např. po 10 letech od základního očkování si může nechat v rámci preventivní prohlídky u praktického lékaře a rutinního odběru krve vyšetřit i hladinu protilátek proti viru neštovic. Pokud by byla blízko minimální ochranné hladině, zvážila by se ještě aplikace jedné dávky.
    Odpovídal doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D.
    Baby on line   | 18.03.2013 08:37:58 | Reakcí: 1, poslední: 18.03.2013 09:16:38
    Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
    • \
      RE: Odpovídáme na dotaz níže: Je imunita po očkování proti planým neštovicím celoživotní?
      Děkuji za odpověď.  
      škubanek   | 18.03.2013 09:16:38
      Reagovat | URL příspěvku
  • Nikdy bych nešla své děti "nakazit", příjde mně to nezodpovědné. Své děti nemám naočkované ani na neštovice, ani proti pneumokokům, podlehla jsem dětské doktorce, která tvrdila, že je to zbytečné, že svého vnuka by nikdy proti tomuto očkovat nenechala a taky ho nedali. To samé je s mým obvoďákem proti chřipce, pro mě je to úžasná vakcína, očkuji se i přes jeho protesty každoročně a musím podotknout, že od té doby jsem nikdy chřipku nedostala. Zajímalo by mne, proč je tolik odpůrců očkování chřipkou, když je to tak výborná věc. Za léky zaplatím daleko víc, nehledě, že ji i dostanu.
    Ještě jednu zkušenost musím napsat.
    Hodně let jsem žila v Alpách, starší dítě chodilo do školky,kde se objevila epidemie spálniček, byla očkovaná. Jen u druhého dítěte jsem propadala panice, protože měla měsíc před očkováním v ČR a měla hrůzu, že je dostane. Vymohla jse si očkování na hygieně i pro nás, jen jsem jim tam vysvětlovala, že nechápu, jak k něčemu takovému může v tomto století v tak vyspělé zemi dojít. Spousta jich tam řekne, že je lepší to dostat, že je to jen dětská nemoc.
    Děkuji za skvělé info o očkování.
    klubicko   | 17.03.2013 23:15:23 | Reakcí: 1, poslední: 15.11.2013 23:59:42
    Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
    • \
      RE:
      Dobrý den. Myslím, že je více dobrých informačních fór o očkování. Určitě stojí za zmínku látky, které jsou ve vakcínách obsaženy, jako je třeba formaldehyd, antibiotika, hliník atd. a o jejich účincích. Tady jsem na takovou informaci nenarazila. Myslím, že to je důvod lidí, kteří nepovinná očkování odmítají a také lékařů, kteří je nedoporučují. S pozdravem V.S.
      verrr   | 15.11.2013 23:59:42
      Reagovat | URL příspěvku
  • Mám očkované obě děti. Jsem sice rodič laik :)) (jak nás hezky označil pan doktor), ale i mně přijde zbytečné, aby prodělaly nemoc, když nemusí.
    Kromě toho do kontaktu s neštovicemi přichází opravdu často - snad každý měsíc je ve školce upozornění, že se u nich ve třídě neštovice vyskytly... takže můžu počítat s tím, že je vakcinace ještě pravidelně posilována :)))

    Kromě toho si myslím, že není problém, aby si v dospělosti nechali oba udělat testy na protilátky a v případě, že by to vypadalo, že jich mají málo, tak se nechat přeočkovat.
    nadule1   | 14.03.2013 17:17:14
    Reagovat | URL příspěvku
  • Neštovice mi skoro pokazily svatbu
    Mám jen zprostředkovanou zkušenost s neštovicemi, ale nemilou. Pár týdnů před mou svatbou to chytil sedmiletý synovec, nakazil maminku i staršího bráchu. Skoro to vypadalo, že na stavbu nebude moct ani jeden, ale nakonec se neúčastnil jen starší synovec. Oba kluci měli průběh v pohodě, švagrová však trpěla jako blázen.

    Mimoto sousedův klučík dostal od staršího sourozence neštovice v pár měsících života. Měl krom teplot pupínky opravdu všude, na genitáliích a dokonce v očkách       Byl to podle slov sousedky masakr.

    Co se očkování týče je to u nás tak. Starší dcera je naočkovaná, po první dávce přišla do kontaktu s neštovicemi. Doktorka říkala, tak je to teď 50:50 jestli je dostane. Ale nedostala. Já si oddychla, protože, kdyby je dostala, peníze by jakoby vyletěly oknem. A 1800 zrovna není málo peněz. Druhou jsem naočkovat nedala. Pokud je nedostane než půjde do školy, tak bych určitě očkovala.
    škubanek   | 14.03.2013 13:32:23 | Reakcí: 4, poslední: 18.03.2013 08:39:03
    Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • .
    dcera prodělala neštovice ve 4 letech vše bez problémů jen pupínky po těle, syn 8 m to od ní nechytil, ale pak dýl od jiného dítěte ze školky, bohužel, měl neštovice zároveň s šestou nemocí, takže dostal docela zabrat, ale zvládnul to, měl jen větší pupínky a teplotu, takže za mě já bych je nedala očkovat, aby pak to dostal někdy v dospělosti, kdy to bude mít na něj horší dopad, to už můžeš do dětí cpát úplně vše, chřipku všech druhů a mohla bych pokračovat, nejdříve bych to dala povinně naočkovat tomu rodiči, aby věděl do čeho jde jeho dítě
    misulekr   | 14.03.2013 12:48:17
    Reagovat | URL příspěvku
  • dekuji,plne s Vasim nazorem souhlasim,nechapu proc mam cilene nechat dite onemocnet obzvlast dost brutalni chorobou ,kdyz tomu mohu predchazet ockovanim,a vety typu,ze jsme je take prodelali a nic nam neni ,mi zni jako bych rikala,ze nechci v dnesni dobe pocitac ci mobil ,protoze jsem ho take nemela jako dite nemela
    Liberte   | 14.03.2013 10:42:12 | Reakcí: 2, poslední: 22.03.2013 16:20:16
    Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
    • \
      RE:
      Také jsem nechala plané neštovice očkovat. Nevidím důvod, proč by je děti měly dostat. Syn trpí na virózy, obyčejná rýma se neobejde bez horeček přes 39C. To, že na další virové onemocnění zareaguje velice špatně, vidím velmi pravděpodobně. Sama jsem se nechala naočkovat proti žloutence, klíšťové encefalitidě, chřipce... Nemám žádné problémy, vedlejší účinky, ani se nedostavila únava. U dětí dávám velký pozor na zdravotní stav a samozřejmě na klid po očkovaní. Nikdy si nemůžu být jistá, že se nic nepokazí, ale taky se nechci x let bát, že se nakazí žloutenkou nebo jinou nemocí, které se dá předejít. Nemám ráda radikální názory, ani na jednu stranu. Ano, očkování má svá rizika, ale i podstatná pozitiva.
      Nemeckova   | 22.03.2013 15:25:13
      Reagovat | URL příspěvku
  • Očkování proti planým nešovicím
    Dobrý den,
    v článku píšete, že je lepší dítě nechat naočkovat. Já osobně jsem proti, sice jsou neštovice pro dítě nepříjemné, ale ze svého okolí vím o relativně velkém množství dětí, které byly naočkované a stejně neštovice prodělaly. Pokud můj syn neštovice neprodělá do 8-9 let budu o očkování přemýšlet, jelikož odborná veřejnost tvrdí, že čím je dítě starší, tím je horší i průběh, ale do té doby budu raději, když je prodělá přirozeně. já sama jsem je měla ve 13-ti letech, chytla jsem je od mladší sestry a nemyslím si, že to bylo něco příšerného z čeho bych měla pocit, že svého syna před touto nemocí musím okamžitě chránit. Myslím si, že je mnoho jiných onemocnění, která jsou horší, např tuberkuloza,, která se dnes začíná šířit migrací lídí ze států, kde očkování není povinné. U dospělých chápu význam očkovací vaciny proti planým neštovicím u dětí předškolního věku nikoli.
    Zajímalo, by mě tedy, jaký má význam očkování proti planým neštovicí plošně u všech dětí, když stejně tuto nemoc časlo prodělají i přes očkování. (Nemyslím děti s atopickým exemem a dalším onemocněním, kde by se výrazně zhoršil jejich zdravotní stav.)
    Děkuji za odpověď.
    Yagga   | 14.03.2013 10:24:20 | Reakcí: 4, poslední: 18.03.2013 16:23:24
    Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
    • \
      RE: Očkování proti planým nešovicím
      Dobrý den,
      děkujeme za dotaz, odeslali jsme jej panu docentovi k zodpovězení, odpověď Vám po obdržení připojíme.
      Baby on line   | 14.03.2013 11:00:36
      Reagovat | URL příspěvku
    • \
      RE: Očkování proti planým nešovicím
      Dobrý den,
      to, že dítě i přes očkování neštovice prodělalo je zřejmě informace staršího data. Kdysi bylo totiž doporučení očkovat starší děti a dospělé jen jednou dávkou vakcíny a u nich skutečně docházelo k průlomovým infekcím. Proto se již před lety toto doporučení změnilo a malé i starší děti jsou stejně jako dospělí očkování 2 dávkami. Druhý fakt je ten, že kdysi neexistovala přímá distribuce vakcín do ordinací lékařů a vakcína proti neštovicím je živá a proto je značně citlivá vůči teplotním výkyvům. Až do aplikace by měla být v lednici. Jinak já jako rodič nechci, aby mé dítě neštovice mělo, nechci aby bylo vůbec pokud možno nemocné. I kdyby nemělo těžký průběh neštovic nebo následné komplikace, které nejsou vzácné. Navíc nechci, aby moje dítě tu nemoc roznášelo. Než se objeví pupínky a dítě je izolováno, původce nemoci infikovaná osoba nepozorovaně ve velkém vylučuje. Průběh neštovic nezáleží jen na věku, ale hlavně na stavu imunitního systému člověka. Stačí, když nasednou na banální virózu, se kterou imunitní systém do té doby úspěšně bojuje, a může být zle. Jak jsem již uváděl, má čtyřletá neteř měla velmi těžký průběh neštovic, vysoké horečky, bolestivou vyrážku v puse i na genitálu, bez možnosti přijímat týden potravu, bez klidného spánku, s pláčem - u svého syna to prostě nechci. V USA se na vysokou proočkovanost proti planým neštovicím hodně zaměřili a incidence nemoci je tam skutečně nízká. U nás patří plané neštovice mezi nejčastější infekční nemoci. O plošném očkování zřejmě u nás nebudeme moci mluvit ještě řadu let, ale je to volba rodiče. I kdyby náhodou z nějakého důvodu tu nemoc očkované dítě dostalo, bude díky přítomným protilátkám probíhat mnohem mírněji. Ohledně vakcinace proti TBC se prosím podívejte do rozhovoru o očkování, proč se přikročilo k jeho zrušení.
      Odpovídal: Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D.
      Baby on line   | 18.03.2013 08:45:13
      Reagovat | URL příspěvku
      • \
        RE: Očkování proti planým nešovicím
        Dobrý den,
        jen doplním, že nákaza planými neštovicemi i přes očkování proběhla u několika známých v loňském roce a jsou to děti předškolního věku cca 3-6 let. Tudíž nevím co máte pod pojmem informace staršího data, ale je možné že teprve letos očkované děti budou dostatečně chráněné.
        Yagga   | 18.03.2013 12:56:18
        Reagovat | URL příspěvku
        • \
          RE: Očkování proti planým nešovicím
          Tady bychom pro posouzení potřebovali vědět rok očkování proti planým neštovicím a počet dávek.
          Z odpovědi pana docenta chápu, že nyní při splnění podmínek 2 očkovacích dávek a manipulace vakcíny cestou distributor-lékař by již k selhání očkování nemělo docházet.
          Baby on line   | 18.03.2013 16:23:24
          Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Horečka po očkování

| Niky4 | 16.12.2023, 11:43

Dobrý den, syn 6 měsícu, vaha 7,76 kg byl včera očkovaný vakcínou Bexero a Vaxneuvance dostal teploty. Dala jsem mu čípek Nurofen, dostal již tři čípky po šesti hodinách. Poslední dostal ve tři hodiny ráno. V příbalovém letáku je psané že může dostat maximálně 3 čípky během 24 hodin. Můžu mu dát další čípek dříve ? Má teplotu 40,1 měřeno v konečníku. Nebo mám čekat a další mu dát až v 14:00? Zkouším srážet zábaly teplotu.

Dobrý den,

Nurofen můžete střídat po 3 hodinách s Paralenem dle váhy, Nurofen se podává po 6 hodinách a Paralen také, takže můžete vždy po 3 hodinách podávat střídavě, pokud teploty neklesají pod 38 st. C.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 17.12.2023, 10:19
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×