Majetkové vyrovnání manželů po rozvodu

Jaký majetek podléhá majetkovému vyrovnání – jde pouze o majetek, který jsme nabyli během manželství nebo se vztahuje i na majetek, který jsme prokazatelně vlastnili ještě před vznikem manželství?

Vyrovnání se dotýká majetku v tzv. „společném jmění manželů“ (SJM), takovým je majetek nabytý za trvání manželství. Z tohoto pravidla však existují výjimky, jedná se o majetek, jenž byl nabyt jedním z manželů dědictvím anebo darem od jiné osoby. Majetek nabytý před uzavřením manželství tedy automaticky zůstává ve vlastnictví jen jednoho z manželů. Během trvání manželství lze také rozsah majetku v SJM či každým z manželů zvlášť změnit (např. zúžit až na naprosté minimum), avšak taková úprava vyžaduje formu notářského zápisu.

Jakým způsobem se při majetkovém vyrovnání řeší nesplacená hypotéka na dům, který máme ve společném vlastnictví?

Pokud se jedná o vypořádání takového závazku vůči bance (předpokládám, že máte ve společném jmění manželů předmětný dům a jste rovněž jedinými vlastníky) je potřeba se s oběma záležitostmi vypořádat najednou, neboť úvěr bude patrně zajištěn zástavou na předmětném domě. Možností je v takovém případě několik:
-    je možné, aby se předmětná nemovitost stala Vaším podílovým spoluvlastnictvím (tedy každý by byl vlastníkem podílu o určité velikosti) a zároveň byste byli společně zavázáni bance předmětný úvěr splatit
-    další možností je převedení nemovitosti na jednoho z partnerů společně s jeho povinností doplatit úvěr; zde je třeba brát v potaz např. stupeň splacení úvěru, tedy reálnou hodnotu domu po odečtení nesplaceného úvěru (nelze to samozřejmě takto snadno spočítat, každý případ má svá specifika), ta by poté byla brána jako hodnota, již nabyl ten který z manželů a měl by vliv na další vypořádání mezi manžely; úskalím této možnosti však může být též neochota banky převést celý úvěr jen na jednoho z manželů, zvlášť pokud se jedná o období krátce po čerpání úvěru nebo nemá-li dostatečně vysoký příjem
-    a konečně je zde též možnost nemovitost prodat, vyplatit úvěr a zbylé prostředky zahrnout do SJM za účelem vypořádání; bohužel bývá tato možnost často ta „nejschůdnější“.
 

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Majetkové vyrovnání manželů po rozvodu - diskuze

  • majetek
    dobry den, chci se zeptat, jestli mam narok na polovinu majetku,bytu, manželky ma ho na ukrajine,
    jarmila4460   | 03.08.2015 08:01:17
    Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Stolice u 12t miminka na UM

| Fuxinka | 27.03.2024, 19:08

Dobrý den,
dcerka 12 týdnů, plně na UM AR. AR nastaveno dle mého popisu pediatričke, kvůli ublinkávaní u dve hodiny po jídle. Máme oboustranný celkový rozštep, takže i napolykáme hodně vzduchu a trpíme kolikou.
Posledné dva dny občas začne brečet už v půlce krmení. Dnes v poledne se šponovala a byla rovna jak pravítko, tak jsem pomohla rourkou po prvních 60 ml a že prdíků teda bylo. Vykakala následne i ty dva bobky, které ale byli obalene v hlene a takové tmavě zelené části. Od kdy jsme na AR začala papat lepšie, skoro zdvojnásobila dávky. Za další 3 hodinky sme papali znovu. U krmení hned začne slyšet bříško, takové to bublání. Po krmení byla stolica, řidší, ale byli v ní černé tečky (moc se rozetřít nedali, a víc nezčerveněli), ale myslím, že to může být krev.
K pediatričke čekáme na termín, ale netreba radši jít na pohotovost?
Děkuji.

Dobrý den,

na meteorismus přidejte Espumisan, můžete do každé láhve 5 kapek. Co se týká zbarvení stolice, sledujte, pokud se bude stav opakovat, kontaktujte pediatra.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | dnes, 08:47
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×