Kapesné ano či ne?

Jakmile dítě pochopí, že peníze slouží ke směně a že za ně dostane věci, které chce, začne si jich vážit. Nyní jsme dosáhli toho, že naše dítě umí své peníze utratit. Teď následuje ukázka toho, jak peníze ušetřit. Zvolte si precizně dny, kdy budete dávat svému dítěti peníze. Výši a častost darů nechám na vaší úvaze a vaší rodinné kasičce. Osobně doporučuji kratší období – například týden a po menších částkách. Dítě si musí zvyknout, že jednou za čas dostane peníze, musí přesně vědět kdy a za jakých okolností je dostane. Opět když bude moc zlobit či něco rozbije, je třeba jej také potrestat a snížit mu dané kapesné například na polovinu.

Pokud dítě touží po nějaké hračce nebo dražší věci, kterou si nemůže koupit ze svého kapesného, buďte tvrdí a nekupte mu ji. Naopak mu vysvětlete, že když si párkrát nekoupí svou oblíbenou žvýkačku, že si danou hračku bude moci koupit. Vždy, když si dítě peníze v daném týdnu ušetří, dejte mu na konci týdne speciální prémii – peníze navíc (dle toho, kolik daný týden ušetřilo) – něco jako připsání úroků z vkladů bance. Dítě si postupně samo spočítá, zda je pro něj výhodné si danou věc koupit, nebo jestli pro něj bude lepší tento týden šetřit a další týden si pořídit mnohem zajímavější hračku.

Jistě si vzpomínáte na své staré spořící prasátko. Je to generacemi prověřená technika výuky spoření. Dopřejte svému dítěti také jednu kasičku, kam si může své penízky ukládat. Nechejte své dítě v prasátku spořit každý den několik mincí a domluvte se, že na konci týdne část vyberete a půjdete nakupovat. Podle psychologů totiž děti neudrží svůj zájem, pokud se dlouhou dobu nedostaví odměna.

Vysvětlete jim, že některé věci, které potřebuje, jsou drahé. Prasátko jim pomůže si peníze na ně našetřit. Snažte se vštípit svému dítěti, že nikdy nesmí utratit z prasátka všechny peníze – cesta vysvětlení je snadná – drobné mince jsou semínka velkých bankovek. Pokud si z prasátka chce své peníze pravidelně vybírat, musí vždy nějaké penízky ušetřit a nechat je „klíčit“ a množit. Pomozte svému dítěti pochopit, že úroky jsou „peníze zdarma“. Nabídněte například dítěti, že za každou korunu, kterou ze svého prasátka koncem týdne neutratí, mu přidáte další, ze svého, podobně jako to dělá (v omezené míře) banka.

Inzerce

Čtěte dětem výchovné pohádky o penězích, bohatství a pokladech a zasloužené odměně. Nehledejte je ale mezi našimi českými, ve kterých zpravidla líný a hloupý Honza vyzraje na bohaté tím, že je okradl. Nechte své dítě dělat chyby a učit se z nich. Když se hračka, kterou vidělo v televizi, poláme nebo s ní není tolik legrace, jak reklama slibovala, dítě se postupně naučí dělat lepší rozhodnutí.

Buďte opravdu precizní v dodržování slibů a nastavených pravidel. Dejte si například upomínku do mobilu, že máte své dítě finančně odměnit. Dítěti se takto prolíná svět her a opravdové reality a postupných přivykáním pro něj nástup do světa dospělých bude snadnější.

Inzerce

Tímto jsme si postupně odpověděli na otázku, zda kapesné dávat či nedávat. Odborníci tvrdí, že děti od pěti až šesti let věku jsou schopné pochopit princip kapesného i toho, proč mu je dáváte.

Samozřejmě, názorů může být více. Znám rodiny, které svým dětem nedávají žádné kapesné (ať už z finančních či morálních důvodů), děti s penězi mohou počítat pouze o Vánocích a narozeninách od babiček nebo po vysvědčení. Málokdo si uvědomuje, že tímto chováním se podporuje závislost na rodině. Takto se může snadno stát, že se „dítě“ nedokáže finančně odpoutat od svých rodičů ani ve třiceti šesti letech.

Inzerce

Další extrém, který může ve spojitosti s kapesným nastat je, že se kapesné dává příliš často, v přílišném množství, a to bez rozlišení, zda se dítě chová podle pravidel či nikoli. Při takové míře kapesného dítě nemá důvod si spořit či vytvářet rezervu, ale většinou vše a beze zbytku utratí za zbytečnosti, které ani nepotřebuje.

Tyto dva extrémy by měly sloužit spíše jako odstrašující příklad. Je důležité své dítě pozorně sledovat a pomoci mu najít si své místo ve světě financí. Ze začátku budete jejich rádci nebo průvodci, postupně jim však dejte prostor na objevování svých vlastních cest. S postupem věku nechte své dítě rozhodovat se samo za sebe. Koupí si ze svého kapesného novou počítačovou hru nebo si postupně našetří na nový počítač? Chce-li raději nový počítač, bude si na něj spořit celý rok nebo bude muset jít o prázdninách na brigádu sbírat jablka nebo trhat rybíz? Rozhodnutí nechte na něm.

Inzerce

Ovšem od dětí nemůžeme očekávat zodpovědnost vždy a ve všem, proto je nutné důležité věci, jako je spoření na studium nebo úrazová pojistka dítěte, řešit samostatně. Později, až bude váš potomek sám schopen rozumět svým financím natolik, že pochopí všechny důsledky svých finančních rozhodnutí, pak teprve je vhodné vložit tyto důležité programy pod jejich správu a na jejich zodpovědnost. Není totiž vhodné je držet až do jejich čtyřiceti let za ručičku a konzultovat s nimi jejich veškerá rozhodnutí. Zodpovědnost za svá rozhodnutí neseme všichni, proto čím rychleji tuto vlastnost dítěti propojíte se světem financí, tím lépe pro vás oba.

Chcete vědět, jak dítě efektivně pojistit, a přitom nenaletět na otřepané fígle „pojišťováků“? Čtěte náš další článek, tentokrát věnovaný fámám a mýtům v oblasti životního pojištění dětí.

Autorka: Zuzana Chromá, Partners; články vznikají ve spolupráci s časopisem Finanční magazín, který patří do projektu Finmag, více na: www.finmag.cz

Dotazy na finanční poradce můžete zasílat na info@babyonline.cz s předmětem: Finanční dotaz. Budou přeposlány na společnost Partners.

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Kapesné ano či ne? - diskuze

  • Podle mě je zbytečné dávat dětem kapesné.Každý to bere z jiného úhlu,ale já to vidím tak že když Honzíček přijde a řekne mi že chce peníze na (napřiklad)sušenku tak mu je dám když něco bude chtít zeptá se a když já budu vědět že to není nějaká zbytečnost tak mu na to dám proč ne kapesné je naprd.Moje kamarádka dostávala kapesné a když si to všechno utratila tak šla ještě za babičkou aby jí dala nějaký peníze atd atd... časem chtěla víc a víc peněz je jasné když dítě pojede na nějaký výlet tak kapesné by měl dostávat nevím každý má svůj ale kazdy ma na to svuj nazor 
    Verculka   | 28.11.2008 07:05:10 | Reakcí: 5, poslední: 15.01.2014 12:59:48
    Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
    • \
      RE:
      promiň,ale nesouhlasím  
      až bude chodit do školy tak mu preci budeš muset dát kapesné   a jak jinak se naučí s ním zacházet,než že se začne tak jak je výše popsané,myslím že to smysl má,už od malička poznají hodnotu peněz   tvá kamarádka asi neměla důslednou babičku    
      Naše děti už mají každý své prasátko a pravidelně každý měsíc dostávají 20,-kč   Kuba už pochopil,že pokud chce nějakou hračku,musí si šetřit a ne si kupovat hlouposti    
      Small   | 28.11.2008 08:28:51
      Reagovat | URL příspěvku
    • \
      RE:
      Mám ten samý názor, byla jsem taky vychovaná skromně ale nikdy mi nic nechybělo, peníze jsem nedostávala,když jsem něco chtěla, koupili mi to naši až jak uznaly za vhodný.jsem pro dávat dětem kapesný až starším, buď jednou týdně nebo měsíčně a jen malou částku.vidím to u syna od manžela,bývalka mu dává peníze za jedničky /je v první třídě/ a chtěla toto i od nás,manžel to zamítl.syn je tak zvyklý si dokonce i o peníze říkat,nemá ještě žádný pochopení pro to co kolik stojí a že pro peníze se taky musí pracovat a něco udělat, že jen tak nepadají z nebe...drobný mu v kasičce necháme ale to je asi tak vše...
      plami   | 01.12.2008 16:42:40
      Reagovat | URL příspěvku
      • \
        RE:
        Tak my jsme ještě dál. Staršímu synovi posíláme peníze na účet http://servis-24prihlaseni.cz/ a ať si v měsíci hospodaří sám. Když mu dojdou 15-tého, ví, že víc nedostane. Myslím, že to takto je výchovné.
        IamHot   | 15.01.2014 12:59:48
        Reagovat | URL příspěvku
    • \
      RE:
      Tak já také nesouhlasím. V dětství to bylo u nás to samé. Až budeš na něco potřebovat, přijď. Jenže já se hodně styděla, takže sem si nikdy neřekla a třeba raději nejela na školní výlet. O zmrzlinu sem si řekla asi jen jednou. Později sem raději chodila do školy přes hodinu pěšky, protože říct si každý měsíc o peníze na jízdenku mi bylo dost nepříjemné. A rodiče často zapomínali. Když sem začala jezdit do školy 60km vlakem, často sem jela na černo nebo stopem. Ve 14 ti to nedojde. Brácha byl jiného ražení a dostával peníze každý druhý den. Teď je mu 30 a říká si neustále. Ani jeden jsme se nenaučili zacházet s penězi a teď to jde dost těžce. Takže já svým dětem kapesné dávat budu, už teď malému peníze co dostane spoříme.
      Lamm   | 26.05.2011 11:08:43
      Reagovat | URL příspěvku
      • \
        RE:
        Já neříkám , třeba těch 20.Kč Jo klidně , ale myslím vyšší kapesné. A když dostane peníze od babiček nebo tet dáváme mu to do kasičky.. Jak říkám každý máme jiný názor a myslím,že záleží i na situaci.
        Verculka   | 01.07.2011 12:45:05
        Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Stolice u 12t miminka na UM

| Fuxinka | 27.03.2024, 19:08

Dobrý den,
dcerka 12 týdnů, plně na UM AR. AR nastaveno dle mého popisu pediatričke, kvůli ublinkávaní u dve hodiny po jídle. Máme oboustranný celkový rozštep, takže i napolykáme hodně vzduchu a trpíme kolikou.
Posledné dva dny občas začne brečet už v půlce krmení. Dnes v poledne se šponovala a byla rovna jak pravítko, tak jsem pomohla rourkou po prvních 60 ml a že prdíků teda bylo. Vykakala následne i ty dva bobky, které ale byli obalene v hlene a takové tmavě zelené části. Od kdy jsme na AR začala papat lepšie, skoro zdvojnásobila dávky. Za další 3 hodinky sme papali znovu. U krmení hned začne slyšet bříško, takové to bublání. Po krmení byla stolica, řidší, ale byli v ní černé tečky (moc se rozetřít nedali, a víc nezčerveněli), ale myslím, že to může být krev.
K pediatričke čekáme na termín, ale netreba radši jít na pohotovost?
Děkuji.

Dobrý den,

na meteorismus přidejte Espumisan, můžete do každé láhve 5 kapek. Co se týká zbarvení stolice, sledujte, pokud se bude stav opakovat, kontaktujte pediatra.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | dnes, 08:47
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×