Není úvěr jako úvěr

Časopis dTest si před Vánocemi vzal na mušku spotřebitelské úvěry a reklamy na ně. Mnohé reklamy jsou v lepším případě neetické, v tom horším pak v rozporu se zákonem.

Před koncem roku vzrůstají nabídky půjček na cokoliv a pro kohokoliv. Nemáte na koupi vozu? Koupíte-li jej na úvěr, můžete si půjčit dalších 40 tisíc na dárky, slibuje jedna z reklam. Dluhy českých domácností se tak stále zvyšují a varovné příklady, kam až mohou narůst, často bijí do očí. Mnozí přitom splácejí půjčky i dávno poté, co zakoupenou věc využili. „Část reklam na spotřebitelské úvěry považujeme v tomto kontextu nejméně za neetické, některé rovněž porušují zákon. Na webové stránce www.dtest.cz/galerie-uvery proto nyní upozorňujeme na nejkřiklavější případy,“ uvádí Miloš Borovička, právní poradce časopisu dTest. Galerie je rozdělena na 4 kategorie podle toho, čím se daný úvěr „prohřešil“: Zbytečné zadlužování, Chybějící údaje, Oddlužení – předlužení, Posouzení žadatele

Inzerce

Spotřebitelský úvěr je regulován samostatným zákonem, který řeší mimo jiné i to, jak má vypadat reklama na něj. „Pokud reklama na spotřebitelský úvěr obsahuje jakýkoliv údaj o nákladech, musí být její součástí i jasný, zřetelný a výstižný příklad, zahrnující zákonem stanovené informace,“ vysvětluje Miloš Borovička a dodává: „Zodpovědnější poskytovatelé uvedou údaje alespoň malými písmeny, většina reklam ale zákon zcela ignoruje.“

Právo nemůže řešit všechny myslitelné situace a tam, kde zákon končí, by měla nastupovat profesní etika a společenská odpovědnost firem. Problematice odpovědného zadlužování se věnuje řada projektů a na takzvanou finanční gramotnost vynakládají poskytovatelé úvěrů značné finanční prostředky, přesto reklama nabádá ke všemu jinému, jen ne k rozumnému užívání úvěrů. „Reklamy ve fotogalerii dTestu jsou z našeho pohledu nesmyslné či dokonce neetické. Galerie má mimo jiné poukázat na rozpor mezi etikou a marketingem společností,“ říká Borovička a vyzývá: „Kdokoliv narazí na neetickou reklamu, která nabádá ke zbytečnému zadlužování, může nám ji poslat na e-mail dtest@dtest.cz.“

Inzerce

Před Vánoci, kdy je problém půjček velmi aktuální Vám díky spolupráci s časopisem dTest přinášíme: Desatero odpovědného zadlužování

Dříve než se rozhodnete podepsat úvěrovou smlouvu, vezměte si k srdci deset základních rad a zjistěte, zda se rozhodli odpovědně, půjčka poslouží svému účelu a z domácnosti neodnese víc, než přinese.

Inzerce

1. Nepůjčujte si na zbytečnosti

Vždy si rozmyslete, zda věc či službu, na které si chcete půjčit, opravdu potřebujete.

Inzerce

2. Nepřeplácejte životnost

Nekupujte na úvěr žádnou věc nebo službu, které budete splácet delší dobu, než ji lze užívat (dovolená, Vánoce).

3. Neriskujte krach

Propočtěte si, kolik si měsíčně můžete dovolit splácet, nezapomeňte na zadní vrátka a finanční rezervu na horší časy.

4. Nedůvěřujte všem

Pečlivě si prověřte subjekt, který vám nabízí úvěr, půjčky může poskytovat v podstatě kdokoliv. Společnosti, které neprověřují žadatele v úvěrových registrech, si kompenzují riziko výší úroků nebo jinými sankcemi.

5. Neunáhlujte se

Neberte hned první nabídku úvěru, kterou dostanete. Pečlivě zvažte, který typ úvěru je pro vaše potřeby nejvhodnější. Nechvátejte a porovnávejte různé podmínky.

6. Neporovnávejte pouze úroky

Zjistěte si, kolik úvěr reálně stojí včetně všech poplatků za správu úvěru, uzavření smlouvy a dalších. Neporovnávejte úrokové sazby, ale sazby RPSN a celkový objem peněz, které zaplatíte.

7. Nepodepisujte neznámé

Vždy se podrobně seznamte se smlouvou a úvěrovými podmínkami včetně případných sankcí či pokut. Nepodepisujte nic, čemu nerozumíte. V případě potřeby se poraďte s odborníky.

8. Nemyslete jen na současnost

Své závazky plaťte řádně a včas. V případě potřeby se pojistěte pro případ neschopnosti splácet v budoucnu.

9. Nepůjčujte si na půjčku

Pokud přes všechna opatření nastane situace, kdy nelze splácet, nepůjčuji si další peníze na vyrovnání dluhu. Snažte se domluvit na řešení přímo s věřitelem.

10. Nevěřte na zázraky

Pokud vaši žádost o úvěr odmítne seriózní finanční instituce, zamyslete se znovu nad svou ekonomickou situací dříve, než budete jinde žádat o dražší. Pamatujte na to, že tím nechrání jen sebe, ale i vás.

Zdroj: doplněná tisková zpráva časopisu dTest

Poradenská linka časopisu dTest – 299 149 009 – je v provozu každý pracovní den od 9 do 17 hodin a spotřebitelé na ní mohou konzultovat s právními poradci časopisu dTest nejrůznější spotřebitelské problémy, a to za cenu běžného tarifu volání. Od svého spuštění v roce 2010 této možnosti využily již tisíce spotřebitelů a poradenská linka časopisu dTest se tak stala první a nejvyhledávanější cestou k řešení potíží, se kterými se zákazníci na trhu setkávají.

 

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Není úvěr jako úvěr - diskuze

  • Co když v bance nepůjčí?
    Kamarádka si chtěla půjčit v bance, ale narazila na problém, že jako svobodné matce ji banka nechtěla půjčit. Rozhodla se tedy pro p2p půjčku. Nejdřív jsem nevěděla o co jde, ale pak jsem si sehnala nějaké info na https://homepujcka.cz/financni-magazin/zadost-o-pujcku-v-bance-zamitnuta-vyzkousejte-p2p-pujcky/ a musím říct, že to nevypadá špatně. Má někdo další zkušenosti?
    Leila55   | 09.02.2018 11:35:42
    Reagovat | URL příspěvku
  • Srovnání je klíč
    Ano, mezi finančními produkty jsou stále velké rozdíly. Kolikrát je to až s podivem. Nicméně, dokud jsou klienti takoví, že to neřeší a klidně si připlatí (jen pro to, že si vyberou půjčku na kterou běží reklama v televizi, tak je asi všechno v pořádku). Tady a na podobných srovnávačích jako je tento http://www.coolpujcky.cz se přitom velice jednoduše dá zjistit, jak to vlastně s konkrétní půjčkou je. Nemá smysl dát na nějaké dojmy, jediné co je důležité jsou reálná čísla, ty na těchto srovnávačích najdete transparentně zapsané.
    Stanislav   | 05.06.2017 11:54:56 | Reakcí: 1, poslední: 09.05.2018 17:28:14
    Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • Dotazník - Finanční gramotnost
    Dobrý den milé maminky a milí tatínkové,
    jsem studentkou oboru sociální pedagogika a pro svoji diplomovou práci jsem si vybrala téma: Chudoba a sociální vyloučení ve vztahu k finanční gramotnosti, téma se zabývá především správou rodinných financí a rozpočtem domácnosti, ve které se pečuje o minimálně jedno nezaopatřené dítě. Svojí prací bych chtěla poukázat na důležitost osvojení si kompetencí v rámci osobních financí. Ráda bych vás tímto požádala o vyplnění dotazníku, který bude sloužit ke zpracování vstupních dat pro empirickou čásT moji diplomové práce. Dotazník vám zabere mximálně 15 minut a je ZCELA ANONYMNÍ!!! Předem vám mockrát děkuji za váš čas a za vaše upřímné odpovědi. https://www.survio.com/survey/d/B1Y2K9D5B5A3E9G9T
    Vendy!   | 21.05.2017 13:47:33
    Reagovat | URL příspěvku
  • News letter 19.12.2012
    Dobrý večer, odkaz na test pracích prostředků je nefunkční, odkazuje na úvěry apod.
    zmijucha77   | 19.12.2012 20:20:55
    Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Hlen ve stolici

| Veronika J | 28.03.2024, 14:31

Dobrý den, občas se nám objeví tohle ve stolici , je to hlen ? Dítě 4,5 měsíce , od 3 měsíce na um. Dítě jinak bez problému kaká, nemá žádné potíže , bolesti bříška apod, mám trošku sušší pokožku promazáváme leniens. A často ublinkáváme. Děkuji za odpověď

Dobrý den,

ve stolici je lehce hlen, ale pokud dítě prospívá, není třeba měnit mléko, doporučila bych přidat zeleninový  příkrm.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 28.03.2024, 18:44
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×