Dítě 1. rok: 7. měsíc

  1. Jak roste dítě?
  2. Co už všechno dítě umí?
  3. Péče o dítě, prohlídky, očkování
  4. Aktivity s dítětem, spánek
  5. Kojení, výživa

1. Jak roste dítě?

Váhové přírůstky se pozastaví, nejsou již 150 – 200 gramů, týdně, ve všech zdravotních průkazech dětí jsou váhové a růstové grafy, kde lze s přehledem sledovat růst dítěte do 1 roku.

2. Co už všechno dítě umí?

V pohybu dělá drobeček velké pokroky. Kutálí se čile z bříška na záda a zpět, plazí se v prostoru. Nesedí sám, jen s oporou. Sahá na hračky, uchopí je všemi prsty, bouchá hračkami o stůl nebo o sebe, směje se, žvatlá svým žargonem a komunikuje s okolím. Radostně reaguje na známé osoby, cizí si zvědavě prohlíží, nebo na ně reaguje pláčem. Začíná opakovat jednoduché hry.

 

V tomto období hodně maminky řeší psychomotorický vývoj, pohybovou aktivitu a růst. Srovnávají své děti s ostatními a s tabulkami. Přitom vývoj dětí může být velmi odlišný, každé dítě je unikát. Některé děti ještě v tomto období nesedí, jiné sedí nebo se posazují okolo 6. měsíce. Jsou děti, které si už v 6. měsíci stoupnou. Dokonce si některé děti dříve stoupnou, než se samy posadí. Odchylky vývoje ve smyslu, že jsou děti dopředu nebo pozadu, se poměrně často řeší. V případě odchylek záleží na zvážení pediatra, jak se dítě vyvíjí a jak reaguje. Některé děti i přes opožděný vývoj mají například dobrý svalový tonus, kdy lékař může rozhodnout, že toto je ještě v normě, není třeba cokoliv dělat, maximálně poučit rodiče, co by se mělo nebo nemělo s dítětem provádět. Případné odchylky se řeší následnou rehabilitací. Např., když se zjistí, že svalový tonus je nižší, než by odpovídalo, pokud se situace pediatrovi nezdá, nebo dítě později drželo hlavičku a zdá se, že je vývoj opožděný. 

Přečtěte si více o vývoji dětské psychomotoriky v 7. měsíci.

3. Péče o dítě, prohlídky, očkování

Preventivní prohlídka v poradně není nutná, jen dle klinického stavu dítěte. Základní očkování je ukončeno. Volitelné očkování se doporučuje od 1. roku věku.

Více o očkování.

Fontanela

Fontanela je také otázkou, která se často řeší. Prohlíží se při každé kontrole, měří velikost velké fontanely a růst hlavičky. Jsou děti, u kterých se fontanela uzavírá do 1 roku, a jsou děti, kde je fontanela velká a uzavírá se někdy kolem roku a půl. Vůbec to nemusí znamenat žádnou patologii. Záleží na postavení kostí a podstatný je růst hlavičky. I když je fontanela malá a uzavírá se kolem 9. měsíce, záleží na tom, jak postupuje růst hlavičky jako celek, jak ovál hlavičky vypadá a jak se dítě vyvíjí. Ale jsou děti, kde se fontanela uzavře už v půl roce, a to může signalizovat problém. Tím bývá předčasný srůst lebečních švů a s tím spojená nemožnost růstu mozku, do budoucna zpomalený duševní vývoj. Tuto situaci je třeba řešit s neurochirurgy, a to chirurgicky nářezy kostí, aby měl mozek možnost se vyvíjet. U předčasného srůstu by také mohlo docházet k otoku mozku. Pokud se fontanela uzavře do půl roku, může vzniknout toto riziko. 

4. Aktivity s dítětem, spánek

V tomto věku můžeme neomezeně pobývat venku, v přírodě. Je však nutno chránit před přímým sluncem. Lze navštěvovat cvičení a plavání pro kojence, lze s dítětem cestovat ,ale vždy s přihlédnutím na komfort dítěte.
Délka spánku je různá, řídí se potřebami dětí. Většinou děti spí dopoledne i odpoledne cca  1 – 2 hodiny, večer usínají kolem 19. - 20. hod. a spí do 6. – 8. hodiny ranní s 1 – 2 probuzeními na přebalení nebo tekutiny nebo 1 mléčnou dávku. Renčin blog u moře.  10 cviků před koupáním si můžete vytisknout na Babyonline z Bonusu pro registrované

5. Kojení, výživa

Kojené dítě dostává masozeleninový příkrm, dopoledne lze přidat ovocný příkrm, na noc dle hladu kaši.
Co se týče nabízení tekutin, kojené děti mají dostatek tekutin v mateřském mléce, nekojeným dětem je třeba tekutiny nabízet napřed v podobě kojenecké vody nebo čaje, od 7. měsíce i ovocné šťávy, doporučují se ředit vodou. D vitamin se podává dále. Správný pitný režim dítěte naleznete zde

Autor: MUDr. Ludmila Vomelová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte článek
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek

Jak nám to sluší a co již umíme?

Chci taky vložit foto

Předchozí článek 6. měsíc Další článek 8. měsíc

Související články

Poradna

Stolice u 12t miminka na UM

| Fuxinka | 27.03.2024, 19:08

Dobrý den,
dcerka 12 týdnů, plně na UM AR. AR nastaveno dle mého popisu pediatričke, kvůli ublinkávaní u dve hodiny po jídle. Máme oboustranný celkový rozštep, takže i napolykáme hodně vzduchu a trpíme kolikou.
Posledné dva dny občas začne brečet už v půlce krmení. Dnes v poledne se šponovala a byla rovna jak pravítko, tak jsem pomohla rourkou po prvních 60 ml a že prdíků teda bylo. Vykakala následne i ty dva bobky, které ale byli obalene v hlene a takové tmavě zelené části. Od kdy jsme na AR začala papat lepšie, skoro zdvojnásobila dávky. Za další 3 hodinky sme papali znovu. U krmení hned začne slyšet bříško, takové to bublání. Po krmení byla stolica, řidší, ale byli v ní černé tečky (moc se rozetřít nedali, a víc nezčerveněli), ale myslím, že to může být krev.
K pediatričke čekáme na termín, ale netreba radši jít na pohotovost?
Děkuji.

Dobrý den,

na meteorismus přidejte Espumisan, můžete do každé láhve 5 kapek. Co se týká zbarvení stolice, sledujte, pokud se bude stav opakovat, kontaktujte pediatra.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | dnes, 08:47
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×