Inzerce
Inzerce
Inzerce

Dítě 1. rok: 2. a 3. týden

  1. Jak roste dítě?
  2. Co už všechno dítě umí?
  3. Péče o dítě, prohlídky, očkování
  4. Aktivity s dítětem, spánek
  5. Kojení, výživa

Postupně si zvykáte na nové okolnosti a na nový režim s děťátkem doma. Děťátko si tvoří svůj režim, který je hlavně odvislý od potřeb podávání stravy – kojení nebo krmení.

1. Jak roste dítě?

Přírůstky váhy a délky dítěte jsou úměrné stravě. Děti přibývají 150 – 200 gramů týdně, vyrostou kolem 1 –3 cm.

2. Co už všechno dítě umí?

Slyší a otáčí hlavičku za zvukem a hlasem, na chvíli zafixuje pohled, nesměje se, ale vytváří různé grimasy, vydává spokojené broukavé zvuky, k vyjádření nespokojenosti pláče. Ruce zatíná v pěstičky. Hlavičku má těžkou, neumí ji zvedat, proto je nutné hlavičku vždy podpírat. Při lehu na zádech dává hlavičku na jednu stranu – tzv. predilekční, je to pozůstatek polohy v děloze. Je vhodné dítě polohovat na oba boky, aby docházelo k symetrickému tvarování hlavičky. V bdělém stavu při poloze na zádech otáčí hlavou, pohybuje nekoordinovaně nožičkama a ručičkama. Při poloze na bříšku lehce zvedá hlavičku nad podložku a otáčí na stranu, lehce se odráží nožičkami.

3. Péče o dítě, prohlídky, očkování

Od 10. dne věku se dětem podává D vitamin jako prevence křivice. Je to olejový roztok, kape se přímo do pusinky.

Režim celé rodiny se pomalu přizpůsobuje. Je třeba miminko také vykoupat. Koupání je všem maminkám podrobně předvedeno v porodnici. Doporučuje se obden nebo po 2 dnech. Miminko má hodně vysušenou pokožku vlivem plodové vody a chlorovaná voda snižuje přirozené pH pokožky. V prvních 3 měsících se doporučuje dítě jen opláchnout vodou, na místa zapářky lze použít dětské mýdlo bez přídavků bylinných výtažků a po vykoupání použít indiferentní krém, tělový olej nebo tělové mléko.

Na hlavičku není třeba používat šampon. 

Do doby zhojení pupíku je třeba několikrát denně pupeční jizvu potřít salicylovým lihem nebo jinou dezinfekcí doporučenou z porodnice.

Dutina ústní nevyžaduje péči.

Pokud jsou oči v pořádku, stačí 1x denně vyčistit borovou vodou, nebo jen vodou. Některé děti mají po porodu v očích zánět, dostávají proto v porodnici oční kapky. Pokud se zánět opakuje, dětský lékař Vám doporučí oční kapky nebo dítě odesílá na oční vyšetření.

Vlivem hormonů šestinedělí a vlivem laktohormonu, které se uvolňují do mateřského mléka, dochází u dětí ke zduření mléčné žlázy. Pod dvorcem bradavky lze nahmatat malé zduření od velikosti hrášku až po velikost cca 2 x 2 cm. Někdy lze pozorovat i sekreci podobnou jako mateřské mléko a lehké zarudnutí. Není to nic patologického. Reakce se zklidní po ukončení šestinedělí.

Velmi důležitá je péče o genitál. Je třeba pečlivé dodržování hygieny, aby nedošlo ke vzniku opruzenin. Je nutné dítě pravidelně přebalovat, při přebalování pokožku očistit hygienickým ubrouskem nebo omýt pod tekoucí vodou a pokožku ošetřit krémem. Lze použít Bepanten nebo mastný krém proti opruzeninám. Při péči o dívčí genitál stačí 1x denně očistit prostor mezi malými a velkými stydkými pysky směrem zepředu dozadu, aby nedošlo k zavlečení infekce do pochvy a aby nedošlo ke slepení stydkých pysků. V době šestinedělí se může objevit lehký bělavý nebo žlutavý výtok, někdy dochází až k tzv. pseudomenstruaci – výtok je krvavý nebo hnědavý. Je to reakce vaječníků dítěte na šestinedělí matky. Po ukončení šestinedělí mizí. U chlapečků většinou nejde přetáhnout předkožku, jedná se o fysiologickou fimosu. Ta se uvolňuje do 3 let věku. Někdy se po lehkém stažení předkožky ukazuje jen malý otvůrek, ve kterém se občas ukazuje trochu bělavého mázku, stačí otřít hygienickým ubrouskem.

Jednoduchá je péče o nehtíky. Jsou jemné a po masáži olejíčkem nebo Bepantenem se odlupují. Pokud odrůstají a dítě se škrábe, lze jemně ostříhat. Na ručičkách stříháme dokulata, na nožkách rovně.

První kontrola v poradně u dětského lékaře je ve 14 dnech věku dítěte. Lékař dítě zváží, zkontroluje váhový přírůstek. Měl by být 150 – 200 gramů. Další návštěva je v 6 týdnech věku, v případě klinického stavu miminka jste pozváni do poradny dříve.

Zatím se neočkuje.

4. Aktivity s dítětem, spánek

První nesnáze jsou za Vámi, navštívila jste poradnu, děťátko prospívá. Pokud nejsou mrazy vyšší než – 5°C, můžete se vydat na procházku. To platí pro děti do 3 měsíců věku. V létě je oblékání miminka jednoduché, nemusíte je složitě balit. Ale pokud je chladnější počasí, má mít dítě o 1 vrstvu více než dospělý. V zimě je nutné teplé oblečení a vak. Miminka mají jinou termoregulaci než dospělí. Rychle zchladnou, ale také se mohou rychle přehřát. Důsledkem zchladnutí může být škytavka. Stačí dítě obléct. Škytavka může být i důsledkem horšího odříhávání dětí. Stačí přiložit na bříško teplý termofor nebo nechat dítě přisát na chvíli k prsu.

Pokud se dítě přehřeje, je zpocené, má mokré záhlaví, hlavičku a tělíčko. Oblečené prádlo je vlhké. Důsledkem zpocení miminka jsou potničky. Jsou to drobné pupínky různě po těle, velmi často na obličeji. Je vhodné uzpůsobit oblékání dítěte a teplotu v místnosti, kde nejvíce pobývá. Léčebně pomáhají obklady nebo omývání odvarem z černého čaje a ošetření mastí. Pokud vyrážka nemizí, je vhodné kontaktovat lékaře.

V době bdělosti je vhodné dítě stimulovat, mluvit na něj, zpívat, věnovat mu pozornost, doporučuje se cvičit dle odborných brožurek.

Doba spánku převažuje nad bděním.

5. Kojení, výživa

Děti s propouštěcí váhou nad 3 kg si stabilizují intervaly po 2 – 3 hodinách, menší děti potřebují kratší intervaly. Nejčastěji si děti vytvoří interval krmení podle svých potřeb a podle kvality mateřského mléka. Jen děti s nízkou porodní hmotností si žádají častěji. Kvalita mateřského mléka je odrazem pohody matky. Strava matky by měla být kvalitní na bílkoviny – maso, mléko a mléčné výrobky, a na vitamíny a vlákninu.

Dítě má výhradně mléčnou stravu – kojení nebo adaptované mléko. Pokud není dítě kojeno, je nutno přidávat i tekutiny v podobě kojeneckého čaje nebo převařené kojenecké vody.

Autor: MUDr. Ludmila Vomelová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte článek
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Předchozí článek 1. týden Další článek 4. týden

Související články

Poradna

Suchá kůže na obličeji

| Erumane | 17.04.2024, 13:52

Dobry den, chtela bych poradit co dceri na oblicejik. Vyzkouseli jsme od hydratacnich kremu, pres detske olejicky az k cbd oleji ale porad ma suchou pokozku ale pouze na obliceji. Na licka jsme pouzivali i zinkovou mast nebo ted posledne Atopicderm od Saloos ale nic nezabira. Dcera ukonceny 5ty mesic, prikrmy ma zeleninu a maso, je na UM.

Dekuji moc za radu

Dobrý den,

je to příznak kojenecké seborrhoey, požádejte o kožní vyšetření, přechodně Bepanthen sensiderm.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 17.04.2024, 19:50
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×