15. ledna 2013, 8-9 hodin: Dětská lékařka MUDr. Ludmila Vomelová odpovídá na Vaše dotazy!

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek

Pečujete o dítě a nevíte si s něčím rady? Obraťte se na odborníka!

 

Odpovědi na vaše otázky

Počet zodpovězených otázek: 29, (aktualizace každých 15 sekund, poslední 17:28:01)

1. OTÁZKA: Jídlo v 9 měsících

Dobrý den, dceři je 9 měsíců, chtěla jsem se zeptat, co vše již může jíst? Příkrmy má od 4,5 měsíců, dáváme veškerou zeleninu, rýži, brambory, těstoviny. Z masa měla kuřecí, králičí, krůtí. Nevím, jak s mléčnými výrobky. Dcera pije v noci nutrilon, přes den čaj. Chtěla bych jí dělat kaši, puding... z kravského mléka. Je to možné? Jaké jogurty jsou vhodné? Co tvaroh? Kdy může jíst stravu jako dospělý? Děkuji.

Pro děti do 1 roku nejsou vhodné neadaptované výrobky z kravského mléka. Tj. do 1 roku může dítě dostávat adaptované mléko - Nutrilon, Sunar, Beba, Hipp, kaše v adaptovaném mléce - tedy kojenecké kaše kupované v lékárně, do kterých se přidává jen kojenecké voda, od 8. měsíce jogurt bílý čistý - Danone, Dobrá máma, Hopandia.
Výrobky z klasického kravského mléka lze zařazovat do jídelníčku až od 1 roku věku dítěte - tvarohy, kravské mléko, pribiňáky, pudink.

2. OTÁZKA: Kruhy pod očima

Dobrý den, můj skoro 4letý syn má stále kruhy pod očima - spíše šedé barvy. Nevím, zda je to tím, že málo pije? Ráno vypije 3 dcl mléka, potom pije ve školce (říká mi, že 2 hrnečky) a odpoledne doma někdy vypije 0,5 l vody, někdy však jen polovinu. Je to málo? Můžou být ty kruhy tím? Nebo máme zajít na nějaké vyšetření? Děkuji moc za odpověď.

Kruhy pod očima nemusí znamenat dehydrataci, dítě ve 4 letech by mělo vypít cca 1 litr tekutiny. Kruhy pod očima mohou mít mnoho příčin - nedostatek železa - odhalí krevní vyšetření, světlejší kůže - prosvítající cévní kresba. Doporučuji zkonzultovat s obvodním lékařem.

3. OTÁZKA: Malý příjem potravy u dcery

Dobrý den, paní doktorko. Mám dceru 2,5 roku a ta velmi málo jí, tedy alespoň mně to tak připadá. Sunar jsme přestali dávat asi před 3 měsíci. Ráno vždy dostává velký hrnek kakaa, který vypije, ale jinak nechce nic snídat. Občas se mi podaří ji přemluvit alespoň na pár piškotů. Nic nechce svačit, přestože se snažím jí pestře jídlo připravovat, pečivo, šunka, tavený sýr, lupínky s mlékem, různé druhy ovoce, zeleniny, jogurty. Většinou se toho ale nedotkne. Oběd též nic moc. Je pravda, že nejvíce ji uchlácholím na polévky, ale když už si vezme, tak je to tak 5 lžic a konec. Odpoledne opět nic a večer kolikrát také nic nechce a jde spát. Uklidňuje mě sice to, že je stále vitální, zdravá, plná energie, stále je v pohybu, netrpí únavou, je dobře naladěná, nicméně je to normální??? Opakuji, že dceři je 2,5 roku, váží cca 11,5 kg a vysoká je cca 96  98 cm. Je možné podávat nějaký doplněk stravy, který podporuje chuť k jídlu?

Doporučuji zkontrolovat růstové a váhové grafy - najdete je v knížečce, která je součástí očkovacího průkazu dítěte, který jste dostala v porodnici. Pokud by byla Vaše dcera pod normál, doporučuji kontaktovat interní nebo endokrinologickou ambulanci. Pro začátek zkuste Pyridoxin 1 /2 tbl. 1x denně, který podporuje chuť k jídlu.

4. OTÁZKA: Spánek, 10 měsíční syn

Dobrý den. Mám 10měsíčního syna, který sám neusne. Porod byl cís. řezem, už v porodnici špatně spal a nevydržel sám, pořád potřeboval mou pozornost. Dnes už se přes den zabaví, jen to spaní. Jak přes den, tak i večer. Usne pouze s mou pomocí. Je hodně závislý. Když ho uložím, vydrží v kuse řvát, až se zajíká. To samozřejmě nevydržím já a beru ho k sobě a usne u prsa, nebo když si lehne na mě. Nechat ho vyřvat mi příjde drastické, tak nevím. Už jsem z toho hrozně unavená. Děkuji za radu a přeji hezký den. Pavlína

Děti jsou často velmi závislé na přítomnost blízké osoby, hlavně matky, a na kojení.
Zkuste Pyridoxin 1 x denně 1/2 tbl., podporuje vyzrávání mozkových funkcí, mohlo by to dítě zklidnit.

5. OTÁZKA: Alergie - vymizí?

Dobrý den, chtěla jsem se Vás zeptat, zda a kdy vymizí alergie na kravskou bílkovinu. Musím mojí tříměsíční holčičce dávat hypoalergenní mléko. Z klasického má bolení bříška hned po prvním loku. Děkuji M. Křížová

Pokud je alergie na kravské mléko prokázána krevními odběry, nevymizí, dietou se jen zmírní. Pokud Vaše dítě dostává hypoalergenní mléko jen na základě bolestí bříška, nemusí to znamenat alergii.

6. OTÁZKA: 5měsíční miminko po kojení zvedá nožky a křičí u toho

Dobrý den, paní doktorko. Mám dotaz ohledně své 5měsíční (22. t.) dcerky. Od Vánoc pozoruji, že tak cca půl až hodinu po kojení a následném odříhnutí křičí až pláče. Probíhá to tak, že zvedne obě nožky (jakoby do svíčky), napne je, jakoby tlačí směrem k bříšku, má červenou tvářičku a pobrekává až křičí. Je to v poloze na zádech, když je na hrací dece nebo v postýlce. Pediatr řekl, že to může být dismikrobie, a doporučil kapky Hylak na úpravu střevní mikroflory. Ty jsem dávala 2-3dny, problém to neřešilo. Můj dotaz tedy zní - co to může byt a co s tím, ať se dcerka netrápí? Může se jí třeba vracet mlíčko z bříška do hrdla? Jinak stolici má pravidelnou a řídkou, zatím plně kojím. Podotýkám, že tyto projevy nejsou po každém kojení. Předem děkuji za odpověď a Váš názor. Marcela

Váš lékař správně nasadil probiotické kapky, ale podávání jen 3 dny je málo, doporučuje se dlouhodobé podávání k úpravě střevní mikroflory - u některých dětí 2-3 měsíce.
Než probiotika nastoupí svoji funkci, přidejte kapky k podpoře uvolňování větrů - Sab simplex, Baby calm, Espumisan. Jakmile se problém upraví, ponechejte jen probiotika.
Pokud by Vaše dítě trpělo refluxem, ublinkávalo by.

7. OTÁZKA: Očkování proti TBC a nastřelení náušnic

Dobrý den, paní doktorko. Dcerka (5měs.) je po zakl. várce očkování a chci ji dát ještě naočkovat na TBC (bydlíme v Praze a je tady spousta cizinců, navíc možná se letos budeme stěhovat do USA). Mám se objednat na místní protitbc stanici až za měsíc? Zároveň uvažuji o nastřelení náušniček. Můžu je nechat nastřelit už teď, nebo raději počkat až po TBC očkování? Mj. jaký je Váš názor na očkování proti TBC? Je to v našem případě relevantní? Děkuji, Nová

Náušničky můžete nechat nastřelit ihned, nemusíte čekat na očkování TBC.
Očkování proti TBC ve Vašem případě je velmi vhodné.

8. OTÁZKA: Časté pití mléka

Dcerka má 2 roky a 2 měsíce. V létě pila hodně vody a mlíčko. Přes zimu pije pouze mléko. Ráno 220 ml Nutrilonu, potom si někdy řekne o další mlíčko, tak dostane ještě 160 ml polotučného mléka. Protože není žádný drobeček, má 15,5 kg, dávám mléko polotučné. O mléko si říká během dne několikrát, vždy dostane 160 ml polotučného mléka, celkem je to asi 4x až 5x denně po 160 ml mléka. Vodu usrkne jen párkrát za den, čaj nechce vůbec, ani ovocné šťávy. Je závislá na mléku. Kojila jsem do 1 roku. Co říkáte na množství mléka za den? Někde jsem četla, že se polotučné do 5 let nemá dávat, ale plnotučné se mi vzhledem k váze dávat nechce. Děkuji za odpověď.

Dítě ve 2 letech by mělo dostat max. 500 ml mléka za den, plus mléčný výrobek 2x denně - jogurt, sýr, kaše, pudink. Dle Vašeho výčtu Vaše dcera dostává cca 1020 ml mléka - to je hodně, mléko nenahrazuje tekutinu! Omezte podávání mléka a nabízejte jiné tekutiny, i když píšete, že vodu a ovocné šťávy nechce. Opakovaně a trpělivě nabízejte vodu.

9. OTÁZKA: Jak zvyknout dítě na nočník

Dobrý den, jsem maminkou 18měsíční holčičky, která mi bojkotuje nočník. Na nočníku sedí, ale jen někdy se vyčůrá nebo vykaká. Na nočník ji dávám již od 12 měsíců, ale pořád je to stejné. Do nočníku se vyčůra tak maximálně po spánku, ale jinak tam může sedět i půl hodiny a nic. Jakmile jí nasadím plenu, tak se vyčůrá tam. Bohužel zatím na čůrání nevolá. Už si s ní nevím rady. Je možné, že by pomohlo odplenkování? Nebo to mám nechat být a nechat na ní samotné, až bude chtít? Děkuji za odpověď. Michaela Farská

Zatím vyčkejte, návyk na nočník je u každého dítěte jiný. Ale dále trpělivě na nočník vysazujte a vysvětlujte, do 3 let se má dítě naučit udržovat čistotu.

10. OTÁZKA: Mluvení, chození na nočník

Dobrý den, synovi je 21 měsíců a stále nechce mluvit. Zvládá slabiky, ale není to cílené. Pokud něco chce, ukazuje. Rozumí naprosto všemu, co mu říkáme, až jsme někdy překvapeni. Slyší dobře. Máme se nějak znepokojovat nebo máme vyčkat? Ohledně učení na nočník. Pokud ho hlídím, tak chození na nočník zvládá, ale sám si neříká. Většinou se stane, že se vyčůrá a během chvíle znova už do pleny. Neměl by nočník zvládat? Děkuji, Lenka A.

Pokud se syn nerozmluví - alespoň slova do 6 měsíců, kontaktujte logopeda.
Na nočník pravidelně trpělivě vysazujte, dítě by mělo udržovat čistotu od 3 let. Některé děti se naučí dříve, jiné později.

11. OTÁZKA: Předkožka u dětí

Dobrý den, mám 8měsíčního syna, včera jsme byli na preventivní prohlídce a paní doktorka bez jakéhokoliv upozornění synovi přetáhla předkožku. Nyní má kůžičku natrhlou a celou růžovou a popraskanou. Už od vidění bylo jasné, že ji má ještě hodně úzkou a volně přetáhnout nepůjde. Co s tím teď mohu dělat? Dr. říkala, že máme doma přetahovat, ale mně samotné to nejde, mám strach, abych mu neublížila ještě víc. Skoro všude se píše, že by se na předkožku nemělo do 1. roku (někde dokonce až do 3 let) vůbec sahat, jsem na sebe naštvaná, že jsem nestihla zakročit... Děkuji za Vaši odpověď.

Pokud se Vám předkožka nelíbí, kontaktujte chirurga, aby zhodnotil stav, zkuste proplachy borovou vodou a promazání Framykoinem mastí.

12. OTÁZKA: Blinkání

Dobrý den, mám 4měsíční holčičku a při kojení mi ublinkává, což by mělo být normální - i u kojení je hrozně aktivní. Ale co mě zaráží, že i třeba hodinu po kojení je schopna blinknout. Vypadá to jako zdrclé mléko a někdy do žluté barvy. Je to normální? Hodně si cucá ručičky - někdy jako by je chtěla sníst celé. Děkuji za odpověď.

Ublinkávání do 6 měsíců bývá časté, nejčastěji to upraví zavedení zeleninových příkrmů.
Pokud dítě dobře přibývá na váze, není třeba se znepokojovat. U Vašeho dítěte může blinkání způsobovat cucání ručiček - zkuste nabídnout dudlík.

13. OTÁZKA: Červená hlavička a pocení

Dobrý den, mám 4měsíční holčičku. Někdy po ránu mívá červenou hlavičku, buď jen flíčky, nebo celou (týl) a po doteku mi připadá, jako by ji měla zpocenou (od čelíčka po konec týlu). Čím to může být - nějaká alergická reakce? Není to pokaždé. Děkuji moc za odpověď.

Kojenci mívají často lehce zpocenou hlavičku po noci - může to být důsledek přehřátí, s tím může souviset i zčervenání hlavy. Nemáte v noci hodně přetopeno? Není dítě na noc hodně oblečené?

14. OTÁZKA: Červená vyrážka v okolí úst, nosu a víček

Vážená paní doktorko, dcerka (16 měsíců) má už asi měsíc a půl v okolí úst, v nose a častečně v okolí horních víček jemnou vyrážku, která červená po podráždění například jídlem (jablka), na víčkách je červená trvale. Pediatr doporučil Vitella Ictamo, které zabírá jen na chvíli. Zkoušela jsem postupně vyřazovat různé potraviny (jablka, banány, brokolici apod.), abych zjistila případnou alergickou reakci, ale k ničemu to nevedlo. Přes den natírám také krémem speciálně určeným pro okolí úst od Biodermy. Ráda bych zjistila a odstranila příčinu. Děkuji Vám za radu či doporučení. Petra Pisková

Doporučuji kontaktovat kožního lékaře, je mi líto, ale pokud vyrážku nevidím, nemohu Vám
poradit.

15. OTÁZKA: Časté noční vstávání u 10měsíčního dítěte

Dobrý den, paní doktorko, mám 10měsíční dceru, která se zhruba již měsíc budí každou hodinu, někdy častěji v noci. Někdy jí stačí dát pouze dudlík, jindy se zase napije čaje, ale většinou je třeba vzít ji do náručí a ponosit, než znovu usne. Spí jen v náručí, pokud ji položím vedle sebe na postel, budí se… Někdy ale ani to nezabere a pak brečí a nemůže usnout... Do nedávna mi spala v noci tak, že se budila pouze jednou, dvakrát (z toho jednou jsem ji krmila). Spala ve své postýlce s námi v ložnici. Teď již dávám jen čaj. I když jsem ji v noci nakrmila, přesto se stále budila. Předpokládám, že z hladu to neni. Též spánkový režim přes den se jí změnil. Spala dopoledne i odpoledne hodinu, usínala sama v houpacím křesílku. Teď již měsíc spí pouze 20 minut dopoledne a 20 minut odpoledne. Pokud spí doma, tak se musí zásadně unosit. Stejně usíná i večer. Pouze unošením. Spaní v kočárku je také max. na 20 minut, ne vždy mi ale usne, někdy během 5 minut začne brečet a nepodaří se mi ji uklidnit, takže jedeme domů. Problém se spaním jsme měli již v jejích 3 měsících. Trvalo to zhruba 4 měsíce. To byla ještě kojená, pouze večer před spaním dostávala UM. Ze zoufalství jsme se pokusili aplikovat na spaní metodu podobnou Estivilově metodě, ale po 14 dnech jsme to vzdali. Bylo to různé, někdy byla schopná usnout sama rychle a v noci se tak často nebudila, někdy ne. Zhruba po těch 3 měsících se to zlepšilo, nevím, zda metoda na to měla nějaký vliv. Každopádně tuto metodu již zkoušet nechceme znovu. Co se týká stravy, tak je již 3 měsíce plně na UM, mléko jí chutná, vypije 230 ml. Příkrmy dáváme od jejích 6 měsíců. Ráno, večer má mléko, v poledne maso-zeleninový příkrm a odpoledne různě jogurt, ovoce, kaši… Zuby zatím žádné nemá. Děkuji moc za odpověď.

Neklidné spaní může být skutečně důsledkem prořezávání zubů, dětem se běžně zoubky prořezávají od 6. měsíce, některé děti mají prořezávání opožděné, a potom se jich prořezává i několik najednou, a to způsobuje velký neklid. Může to být i důsledek změny ve vývoji - zkuste Pyridoxin 1x denně 1/2 tbl.

16. OTÁZKA: Špatný spánek a jídlo po nemoci

Paní doktorko, obracím se na Vás s následujícími problémy. Syn - 15,5 měsíce, špatně dosud jedl, malinko se to zlepšovalo, byl stále kojený. No a teď byl nemocen - měl teplotu, střevní chřipku, způsobenou dle naší paní doktorky rotaviry (po výtěru). První dva dny nemoci nic nejedl, jen žil z kojení. To bylo jediné s vodou na pití, co strávil. Teď začal trochu jíst, ale co nás stále trápí - v noci se dříve budil už jen 1-2x na kojení a nyní - po nemoci - se to zhoršilo na 3-4x a chce opět jen kojení. Jsem z toho vyčerpaná, sama pak spím hodinu, dvě a vstáváme. Proto mám na Vás tyto otázky: 1. Co byste mi doporučovala na zlepšení spánku? Chodí spát také velmi dlouho a ráno dlouho spí. Ale rady, že ho mám nechat v postýlce vyřvat, nemohu praktikovat, protože bydlíme v bytovce a je tam všechno slyšet. 2. Jak zlepšit už tak mizerné jídlo? Kojit se mi ho už moc nechce, po nemoci je ještě hubenější, je hrozně aktivní, tak plno vyběhá. 3. Co byste poradila na začínající záchvaty vzteku? Něco chce, já mu hned všechno nechci také dávat, tak řve a vzteká se. Většinou ho nechám vztekat. Děkuji moc za odpověď. Máca

Doporučuji vysadit kojení - sama píšete, že jste již vyčerpaná.
Pokud po střevním onemocnění je již v pořádku, nasaďte adaptované mléko - Nutrilon3, Beba3, Sunar3, Hipp 3. Do jídelníčku již můžete nasadit i kravské plnotučné mléko.
Jinak může v tomto věku jíst vše, samožřejmě jen lehce solené a kořeněné.
Na noc může dostat mléčnou kaši nebo chleba s žervé, šunkou, sýrem a k tomu čaj nebo mléko a v noci 1 mléčnou dávku - Sunar, Beba..., pokud se bude častěji budit, nabídněte tekutinu - čaj, vodu. Viz jídelníček dětí od 1 roku: http://www.babyonline.cz/vyziva-deti/smisena-strava
1. Dítě v 15 měsících by mělo během dne spát 1x - nejčastěji po obědě cca 1 - 1,5 hod. Poté by mělo večer ke spánku ulehat kolem 19. - 20. hod.
2. Jak jsem psala výše - úprava jídelníčku.
3. K podpoře chuti k jídlu a ke zklidnění Pyridoxin 1/2 tbl 1x denně. Nebo Sedalia sirup na noc 1 kávovou lžičku, pokud by bylo bez efektu, dá se podávat až 3x denně kávovou lžičku.

17. OTÁZKA: Bolest v krku po odstranění nosní mandle

Dobrý den, paní doktorko, chtěla bych se zeptat, jestli je možné, aby syna (3 roky) 3. den po vyndání nosní mandle bolelo v krku? Může to spolu souviset? Při propouštění bylo všechno v pořádku, nic nekrvácelo. Děkuji. A ještě bych se chtěla zeptat, kdy můžu jít s 5měsíčním miminkem ven, když má neštovice - resp. už má stroupky, dnes je to 10. den od výsevu. Moc děkuji za odpovědi. Vaňková

Bolest v krku po odstranění nosní mandle se může objevovat v souvislosti s hojením tkáně.
Po týdnu jste pozváni na kontrolu - lékař ORL zkontroluje stav sliznice.
Na procházku po neštovicích, pokud jsou zaschlé a dítě nemá teplotu, můžete jít, nechoďte ale do kolektivu dětí, je spousta viróz.

18. OTÁZKA: Chřipka a meningokok

Dobrý den, mám dceru 6 let a syna 3,5 roku. Chtěla bych znát Váš názor na očkování dětí proti chřipce a meningokoku. Moje rodina mě neustále nabádá, abych na to nechala děti očkovat, ovšem já na to zase až tak pozitivní názor nemám, i když mě samozřejmě tyto nemoci děsí. Děkuji za odpověď.

Očkování proti meningokokům je velmi vhodné, meningokoková meningitida probíhá velmi rychle a má velmi často nepříznivý konec,

očkování proti chřipce je taktéž vhodné, spíše se doporučuje u chronicky nemocných, pokud jsou děti zdravé, nemusíte se obávat průběhu onemocnění, pokud se ale obáváte, nechejte děti naočkovat.

19. OTÁZKA: Umělá výživa, chrapkání

Dobrý den, paní doktorko, měla bych 2 odlišné otázky: 1) můj chlapeček bude mít 20.1. 3 měsíce. Váží 4,4 kg. Je zcela na umělé výživě (hipp bio combiotic 1), nyní vypije mezi 120-135 ml - je to dostatečné? Nevím, podle čeho se počítá, kolik by měl vypít. Týdně přibírá tak 20 dkg. A je normální, že - i když už třeba nechce cca posledních 10-20 ml - si potom žužlá ruku? Znamená to něco (dává si pěstičku do pusy nebo si žužlá rukáv či mikinu)? 2)Potom jsem se chtěla zeptat, jestli je normální, když při nosním dýchání celý den tak chrapká. Šušiny v nose nemá a ani soplík mu neteče. Může mít třeba větší nosní mandle? Děkuji předem za odpovědi.

1. Příjem mléka a váhové přírůstky jsou dostatečné, cucání pěstiček je u miminek normální, neznamená hlad.

2. Lehké chrapkání miminek je způsobené hleny, které dítěti zatékají do nosohltanu, nemusí to znamenat rýmu a onemocnění, v tomto počasí je lehká produkce hlenu normální, ležícím dětem nevytéká z nosu, ale zatéká do nosohltanu, a to způsobuje lehké chrapkání. Zkuste nos prokápnout vincentkou, mořskou vodou. 

20. OTÁZKA: Žlutá místa na uších

Dobrý den, mám 6týdenní holčičku a v obočích se jí začaly dělat takové ty žluté suché stroupky. Vím, že se to má zvlhčit olejem a pak odstranit, v obočí mi to šlo, jenže ona má osypkaná ouška a teď jsem si všimla, že se jí z toho dělají taky tato žlutá suchá místa, má to na boltci, pod lalůčkem i nahoře a jakoby se jí natrhávají ouška. Jak to mám odstranit? Děkuji moc.

Toto je příznak kojenecké seborey, ouška promažte olejem, kterým jste mazala obočí. Prasklý lalůček promažte Framykoinem mastí - předepíše dětský obvodní lékař.

21. OTÁZKA: Odklad očkování - je možný

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na Váš názor na očkování. Chtěla bych synovi odložit vakcínu na spalničky, příušnice, zarděnky, až bude trošku větší, cca až kolem 3. roku, je to možné? Dost jsem o této vakcíně slyšela špatného ohledně reakcí a chci, aby na to byl větší a odolnější. Děkuji za odpověď.

Odložení očkování proti spalničkám na vlastní žádost rodičů je možné, rodiče musí podepsat revers lékaři do karty. Pokud není závažná kontraindikace, není důvod očkování odkládat. Děti tuto vakcínu snášejí velice dobře. Reakce na očkovací látku jsou minimální - teploty apod.

Za celou dobu praxe jsem se nesetkala s žádnou závažnou reakcí na očkování.

22. OTÁZKA: Rekonvalescence po vytržení nosní mandle

Dobrý den, paní doktorko, chtěla bych se zeptat, jestli 3letého syna můžu vzít ven na bobech, když je dneska 4. den po vytržení nosní mandle, žádné problémy nemá. Nemyslím klasické bobování, ale jen na kratší procházku, že bych ho na bobech tahala. Děkuji. Pavlína

Na kratší procházku s dítětem dopoledne nebo odpoledne můžete jít. Nedoporučuji pohyb v kolektivu. Vhodnější je klidná chůze, než prochladnutí na bobech. Více o zákroku: http://www.babyonline.cz/nemoci-deti/odstraneni-nosni-mandle

23. OTÁZKA: Dětská masturbace

Dobrý den, je normální, že 3,4leté děti již začínají provádět něco na způsob masturbace, onanie? Děkuji za odpověď. J.K.

Dětská masturbace je běžná v kterémkoliv věku. 

24. OTÁZKA: Pomočování během dne u 2letého dítěte

Dobrý den. Chtěla bych Vás poprosit o radu synovi, jsou mu 2 roky a 3 měsíce. V létě chodil na nočník sám, protože chodil nahatý, tak to bylo v pohodě. Ale poté, co jsme mu začali dávat slipy a tepláčky, si vždycky trošku čůrnul do kalhot, a pak si řekl a šel se vyčůrat. Ale už je nejméně 4 měsíce bez plínky přes den a stále se to nelepší. Ba naopak, někdy se počůrá úplně a kolikrát, když si všimnu, že už má trošku mokro, tak mu říkám, ať si dojde na nočníček. Ale brání se a říká, že nepotřebuje. Máme i redukci na záchod, ale tam také nechce v tomto případě. Myslíte, že se to zlepší? Už začínám být skeptická a nevím si rady. Děkuji za odpověd.

Zhoršení udržování čistoty, zvláště v zimě, bývá časté, trpělivě vydržte, zlepší se to. Striktně se nevracejte k plenám.

25. OTÁZKA: Podpora imunity u 4letého dítěte

Dobrý den, již 5 měsíců užíváme Ribomunyl. Nyní v lednu naposled, jak dlouho vydrží jeho účinek? Od kdy a čím můžu dále podpořit imunitu u svého 4letého syna? Děkuji za odpověď. Marcela

Účinek Ribomunylu je dlouhodobý, po dobrání nemusíte podávat žádné další potravinové doplňky k podpoře imunity. 

26. OTÁZKA: Ukončení kojení a vztek u 16měsíčního dítěte

Dobrý den, paní doktorko. Dotazů na Vás mám hned několik. Syn má 16 měsíců.

1) Jak dlouho je vhodné nebo nutné používat po koupání dětské tělové mléko? Koupeme každý den.

2) Ráda bych postupně přestala kojit, abychom mohli počít další miminko. Jak toto udělat pro dítě šetrně a nenásilně? Malý je na kojení dost závislý i přes to, že se mu snažím stále nabízet místo kojení například čaj apod., často se na mne sápe a chce mléko. V noci, pokud se vzbudí, není možné jej utišit ničím jiným, než kojením. Z lahve ani hrníčku se napít nechce, i když to umí.

3) Když přestanu kojit, je v tomto věku dítěti stále zapotřebí dávat náhradní mléko (Sunar) či mu postačí místo běžné potřeby tekutin dětský čaj a mléčná dávka například pouze v podobě kaše, jogurtu apod.? Kolik takových mléčných dávek bych v tomto případě měla dítěti za den dát?

4) Malý je docela vztekloun. Když mu něco zakážu, řeknu, že se něco takhle nedělá, začne bouchat hlavou o zem, nábytek či si tluče do hlavy hračkou nebo jen rukou. Nevím, jak mám tomuto zabránit. Někdy sebou zkrátka práskne o zem, kope nohama, bouchá se a křičí. Zkoušela jsem už různé způsoby - nevšímat si jej, naplácat, nechat vykřičet i vzít do náruče a v bouchání mu zabránit, ale to se pak vztekal ještě víc. Jak se v takové situaci k dítěti správně chovat?

5) V poslední době jsme docela často nemocní. Malý má každou chvíli rýmu, kašel apod. Bez teplot. Prozatím jsme to vždy přeléčili doma sirupem bez nutnosti navštívit pediatra. Je možné v tomto věku něčím podpořit imunitu dítěte? Za Váš čas i odpovědi mockrát děkuji. Lenka

1) Pokud je pokožka po koupeli suchá, lze tělové mléko používat dlouhodobě, doporučuje se koupání obden, nemusíte koupat denně.

2) Odpověď na druhou otázku najdete: http://www.babyonline.cz/vyziva-deti/kojeni#dotaz4

3) Dětem do 3 let je vhodné podávat adaptované mléko - Sunar3, Nutrilon3, ... v ranní dávce, odpoledne se doporučuje jogurt nebo Pribiňák nebo tvaroh, na noc může být kaše - ale není nutná každý večer. Od 3 let je vhodné, aby dítě mělo na snídani mléko + 1 mléčnou dávku ve zbytku dne (jogurt, Pribiňák, tvaroh, kaše).

4) Toto je v jeho věku projev dětského negativismu. Více v kapitolách: http://www.babyonline.cz/vyvoj-ditete/vztek-ditete a http://www.babyonline.cz/vyvoj-ditete/obdobi-vzdoru

5) Infekty jsou v tomto věku velmi časté, tímto si děti budují imunitu. Můžete ji podpořit potravinovými doplňky - výtažky hlívy ústřičné, echinacea, vitamíny - C, B, otužováním.

 

27. OTÁZKA: Jak poznat cukrovku, nespavost

Ráda bych se zeptala, jak poznat cukrovku? Dceři je 18 měsíců a je neustále hladová a žíznivá, za den vypije litr, litr a půl vody. Na záchod chodí každých 7-10 minut, občas vydrží i 15 minut, ale to jen zřídka, jinak lítáme pořád na nočník. Jinak se mi zdá v pořádku, dětské doktorce jsem svoji obavu řekla, nicméně bez odběru krve mne ujistila, že si myslí, že cukrovku nemá, tak nevím, jestli to dál řešit.

Dále jsem se chtěla zeptat, jak postupovat při nespavosti? Malá usne kolem 21 h,ale pak se třeba ve 23 h probudí a je vzhůru až do 4 h do rána. Tohle nespaní v noci trvá už od listopadu a přestávám to zvládat. Zkoušela jsem nutit ji, aby byla v postýlce, ale spíš ji po čase vytáhnu a jdeme si hrát, aby se zase unavila a lépe usnula. Když se mlátí v postýlce, je strašně protivná.

Diagnóza cukrovky je nutná krevním a močovým odběrem. Průvodním jevem cukrovky je mimo jiné náhlé hubnutí a acetonový dech.

Buzení dětí v noci je velmi časté. Většinou je způsobeno prořezáváním zoubků. Nedoporučuji dítě vytáhnout z postýlky a hrát si s ním. Na tento režim si přivykne a bude jej vyžadovat nadále. Zkuste dítě nechat v postýlce, rozhodně nerozsvěcujte, trpělivě dítě zkuste uchlácholit. Asi se budu opakovat, ale k podpoře vyzrávání mozkových funkcí je vhodný pyridoxin - vitamín skupiny B - 1x denně polovina tablety. Ke zklidnění dítěte se doporučuje Sedalia sirup - na noc 1 kávová lžička, pokud bude bez efektu, lze podávat až 3x denně kávovou lžičku.

28. OTÁZKA: Pití v noci

Dobrý den, paní doktorko, má 16měsíční dcera se v noci pravidelně budí 1x často i 2x za noc a chce se napít vody. Myslím si, že tak staré dítě by přeci jen mohlo spát už celou noc, jenže pokud pití nedostane, vydrží křičet i hodinu v kuse. Ráno je potom nevyspaná a dospává dopoledne. Máme to nějak řešit, nebo ji přitom nechat? Děkuji za odpověď. Eva

Požadavek na pití u dítěte 1-2x za noc je akceptovatelný.

29. OTÁZKA: Hnědý povlak na zubech po antibioticích

Nechali jsme zodpovědět ještě dotaz Jezurky z diskuze: Výsledky na boreliozu ještě nedorazily, a to je to už 10 dnů, Verunka dostala další krabičku antibiotik, zdá se mi, že se jí z toho dělá na zubech takový hnědý povlak, je to možné? Užívá Duomox 250 co 8 hod. - už má 60 tablet.

Duomox ponechejte do obdržení výsledků. Hnědé povlaky na zoubcích jsou důsledkem užívání antibiotika, po vysazení flíčky vymizí.

Komerční sdělení

15.1. 2013: Dětská lékařka MUDr. Ludmila Vomelová odpovídá na Vaše dotazy! - diskuze

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×