Očkování a přenos malárie

Dobrý den, manželův spolupracovník se na služební cestě v Nigérii nakazil malárií. Je možný nepřímý přenos po jeho návratu domů na další kolegy z práce, popř. jejich rodinné příslušníky? A jaké byste doporučoval do této destinace očkování? Ještě poprosím o Vámi doporučené očkování do oblasti Pakistánu, kam služebně také často jezdí. Děkuji.

Odpověď doc. MUDr. Rastislava Maďara, Ph.D.:

Dobrý den, nákaza okolí by byla možná po infekci virovou hepatitidou (žloutenkou A), břišním tyfem, pneumokoky, meningokoky nebo neštovicemi, u malárie však přenos nehrozí. U malárie je možný krví (krevní transfuzí) nebo teoreticky komárem, to však až po několika dnes od doby, než by se na něm nasál krve a navíc jen v některých oblastech naší země, kde se přenašeč vyskytuje. Očkování do jednotlivých zemí záleží na věku a zdravotním stavu cestovatele, místa, druhu a délky pobytu, plánovaných výletů, způsobu ubytování a stravování atd. Je rozdíl, jestli jede člověk jako geolog nebo stavař na venkov do terénu na 3 měsíce nebo jako manažer do kanceláře v hlavním městě na 5 dnů. Základem do všech méně vyspělých zemí je očkování proti virové hepatitidě A+B a břišnímu tyfu. K tomu vakcíny proti výše uvedeným nemocem, vzteklině, choleře, v Asii někdy i proti Japonské encefalitidě, v Africe zase proti žluté zimnici atd. Je to věc osobní konzultace v Centru očkování a cestovní medicíny. Některé nemoci mohl daný člověk již prodělat, např. žloutenku A nebo plané neštovice a očkovat se tedy nebude muset. Doporučení ochrany v jednotlivých zemích najdete např. na www.ockovacicentrum.cz, tam je možné se i přímo objednat.

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Očkování a přenos malárie - diskuze

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×