Co mají děti jíst, aby prospívaly?

To nejlepší jídlo pro nejmenší bříška

Dětská jídla, to je celá věda. Alespoň se to tak zdá na první pohled. Jídelníček dětí musí být pestrý, vyvážený a zároveň by neměl obsahovat věci, které organismus zatěžují nebo by mohly vyvolat alergickou reakci.

Každá máma, která má doma malého prcka, ví, kolik energie, času a přemýšlení ji stojí vymyslet jídlo pro dítě. Kdyby jedno, denně alespoň pět! A pak je potřeba to do těch malých pusinek ještě dostat. V ideálním případě bez toho, aby byla špinavá celá podlaha, stěny, strop.

Inzerce

Chudák máma!

Jelikož se umíme vcítit, víme, že toto je přesně ten případ, kdy je dobrá rada nad zlato.

Inzerce

Základní pravidla

Ne náhodou mají být první příkrmy pouze z jedné suroviny (mrkev, brambora, batáty, …) to je ta nejlepší cesta, jak křehký organismus postupně přivyknout i na trávení jiných jídel, než je mateřské mléko, a jak přijít na to, že malému drobečkovi něco nesedí. Po dobrých výsledcích prvních pokusů se dá zelenina postupně kombinovat a pozvolna se může přidávat i bílé maso. Samozřejmě, mluvíme o obědě bez polévky, zbývají nám ještě čtyři další jídla - snídaně, přesnídávka, svačina a večeře.

Přestože jsou dětičky malé, platí u nich to samé, co u velkých - snídaně mají dodat energii a nastartovat den, takže se hodí například kaše nebo jogurt. K dopolední svačince je ideální porce ovoce. Oběd jsme již zmínili. Svačina může být zeleninová, fajn je i lehká polévka a večeře taková, aby zasytila, ale nezatížila trávení. Vyhrává kaše. Solit a jinak dochucovat minimálně, nejlépe vůbec.

Inzerce

Domácí je nejlepší

Ideální je, když je všechno čerstvé a připravené doma, abyste přesně věděli, co v jídle je. A teď dobrá zpráva, abyste celý den nestepovali u sporáku, nespotřebovali moře času, nádobí a energie - každé jídlo se dá připravit v jednom hrnci. Pokud je hrnec správný a umí vařit sám, zatímco vy děláte jiné, užitečnější věci. Třeba se věnujete své ratolesti. Vaření za vás zařídí například MioMat, maminkami nazývaný i hrnečku vař. „MioMat je vše v jednom, nádoba, která sama připraví polévku, kašičku, ovocné pyré. Stačí, aby do něj máma dala potřebné ingredience a stlačila knoflík. MioMat jídlo uvaří i rozmixuje. Bohužel neumí děťátko nakrmit, ale to maminka jistě zvládne, navíc se pak nemusí zdržovat mytím nádobí. MioMat se opláchne vlažnou vodou a hotovo,“ vyjmenovává výhody nedocenitelného pomocníka MioMat-ka Simona, která si bez něj neumí představit život.

Denně v něm vaří pro sebe i pro dítě její kolegyně Zuzana. „Kromě obrovské výhody, jakou je úspora času a energie, na MioMatu oceňuji i to, že jídlo z něj v podstatě není potřeba ničím dochucovat, protože si v sobě zachovává všechny chutě a zároveň živiny. Kdybyste řekněme batáty nejdříve vařily ve vodě a potom rozmixovali, hromada vitamínů skončí ve výlevce. Ale v MioMatu zůstává zachováno úplně všechno.“

Inzerce

Ženy ženám

Tyto zkušené dámy také radí, že když chcete děti naučit jíst zdravě, musíte je k tomu vést opravdu odmalička. „Na co si jednou zvyknou, to pak funguje, ale nedá se couvat v čase. Dodnes lituji, že jsem neznala MioMat v období, kdy jsem synovi začala nabízet rostlinná mléka. Dávala jsem si záležet, abych kupovala co nejkvalitnější, bez konzervantů, sladidel, emulgátorů, umělých přísad. Ale když jsem mu potom jednoho dne nabídla mandlové mléko vyrobené v MioMatu, nechtěl ho, neboť nechutnalo tak, jak byl zvyklý. Ikdyž kupujete to nejlepší, nic nepřekoná stravu, kterou si připravíte doma,“ konstatuje Zuzana.

Tři dobré rady

  • Nejlepší jídlo je čerstvé jídlo. Ale pokud uděláte litr polévky a polovina z ní zbyde, nebojte se dát ji do vysterilizované nádobky, dobře zavřít a uložit do mrazáku. Týden, dva vydrží. Pak stačí pozvolna rozmrazit, ohřát a nakrmit.
  • Ingredience do dětských jídel vybírejte sezónní a lokální. Tehdy je nejvyšší záruka čerstvosti a kvality.
  • Co je dobré pro nejmenší, určitě neuškodí ani zbytku rodiny. Nevařte pro každého zvlášť, minimálně několik dní v týdnu ušetříte hromadu času, energie i peněz, pokud malým i velkým naservírujete tutéž chutnou mňamku.

Recepty od MioMatek pro malé (i velké)

Rýžovo-zeleninová kaše

Potřebujete 2 odměrky ryže natural (příp. bíle rýže), 2 mrkvy, 1 petržel, ? kedlubny, 6 růžiček brokolice (cca 90 g) a pitnou vodu.

Všechny ingredience dejte do MioMatu, stiskněte funkci Mash / Soup a po 25ti minutách máte hotové jídlo pro dítě. Dospělý si ho může ještě dochutit solí a bílým pepřem. Vhodnou přílohou jsou například špaldové placky.

Hráškový krém od Tomiho

Potřebujete 400g hrachu, 2-3 malé brambory, 1 cibuli a pitnou vodu.

Hrášek a nakrájené brambory vložte do nádoby MioMatu, zalijte vodou a stiskněte funkci Mash / Soup. Za 25 minut máte vynikající krémovou polévku hotovou. Je plná chutí a živin pro malé i velké (ti mají dovoleno dochucení solí a pepřem).

www.mujmiomat.cz

https://www.facebook.com/mujmiomatcz/

Inzertní sdělení

 
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Co mají děti jíst, aby prospívaly? To nejlepší jídlo pro nejmenší bříška - diskuze

  • Příkrmy
    Od jakého měsíce jste zařadily příkrmy? A kojily jste pořád nebo jste odstřihly mléko když jste přešly na normální jídlo?
    JarkaHory   | 16.09.2022 22:30:05 | Reakcí: 3, poslední: 04.10.2022 12:01:46
    Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
    • \
      RE: Příkrmy
      Začala jsem dcerce dávat příkrmy od 4.měsíce a normálně jsem kojila až do 1. roku s tím, že mlíčko si nechávala na noc a na snídani jsem jí dávala kaši, na obídek přesnídávku a když měla mezi jídly hlad, tak dostala mlíčko :)
      Darija06   | 19.09.2022 09:54:06
      Reagovat | URL příspěvku
      • \
        RE: Příkrmy
        A ta jídla co má sunar tak jsou od kdy prosím tě?
        JarkaHory   | 23.09.2022 10:13:31
        Reagovat | URL příspěvku
        • \
          RE: Příkrmy
          Od 4. měsíce mají jak přesnídávky, tak i kaše :) Však koukni přímo na jejich stránky, mají tam k nahlédnutí veškerý sortiment http://www.sunar.cz
          Darija06   | 04.10.2022 12:01:46
          Reagovat | URL příspěvku
  • Tvrdé bobíky
    Dobrý den, mám skoro 7 měsíční holčičku, asi týden po narození jsme musely přejít na UM, dáváme Bebu HA1 a vždycky měla malá problém s bolenim bříška. Asi před měsícem a půl jsme začaly se zeleninou, teď dáváme i maso, na snídani jsem zavařila presnídávky a na svačinu dáváme bílý jogurt s čerstvým ovocem. Jenže malá má teď strašně tvrdé bobíky, zkusila jsem jí přidávat do zeleninky extra pan. oliv. olej, aby jí to kakání šlo lip, dáváme každé ráno bio gaiu, občas baby calm, ale stejně to nepomáhá. Myslela jsem, že ji třeba vadí nějaký jídlo, ale ať střídám a vynechávám cokoliv, tak je to pořád stejné, musím jí držet nožky u bříška a malá hrozně moc tlačí... Chtěla bych vás moc poprosit o radu, jak malé pomoct, nebo jestli to samo odezní? Strašně moc děkuji, hezký den
    Terka1989   | 01.09.2020 08:29:16
    Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Dobrý den, dítě na UM od 3 měsíce , poprosím zda stolice je normální a nebo hlenová ? Dítě jinak bez problémů, žádné bolesti bříška apod, jen hodně suchá položka.

Dobrý den,

taková stolice může být, přidejte probiotika.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 03.03.2024, 10:33
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×