10 vychytávek pro rodiče zařizující školní pokoj

Připravila pro vás specialistka na dětskou problematiku MUDr. Jana Martincová ze známého portálu www.babyonline.cz, která je současně maminka dítěte na prvním stupni ZŠ a nastávajícího prvňáčka.

1. Stoly

Zamyslete se nad praktičností, „rostoucí stoly“ jsou jistě jedinečné z hlediska ergonomického, mají však 3 velké ALE:

  • Nedá se na ně umístit PVC ubrus, byli byste překvapeni, jak vypadá povrch ubrusu po roce užívání velmi tvořivým dítětem, který používá tento stůl i k jiným činnostem než psaní a školní příprava
  • Rostoucí stoly mají poměrně malou přípravnou plochu, chybí prostorná část k odložení sešitů a knih
  • Třetí ALE, chybějící zásuvky, je sporné, dají se dokoupit jako samostatná část. Tyto zásuvky kancelářských rozměrů jsou mnohdy nedostatečné pro spoustu školákových potřeb. Stůl se zásuvkami působí uklizeně, dítě má navíc vše potřebné po ruce.

Ukázka velkého stolu se zásuvkami, dostatečným prostorem pro odložení učebnic a sešitů, se kterými se nepracuje. Stůl je umístěn naproti oknu, kam po většinu dne nesvítí slunce. Lampa je umístěna vpravo, jelikož se jedná o leváka. V blízkosti stolu by mělo mít dítě umístěno odpadkový koš, ten druhý (původně v domácnosti vyřazený) slouží na vybité baterie - samostatná ekologická iniciativa dítěte :-).

Inzerce

2. PVC ubrus

Na stůl doporučuji dítěti pořídit PVC ubrus, ten lze zachytit speciálními háčky, příp. lepicí páskou na nábytek.

Ubrus je nutné po dvou až třech letech vyměnit, takto vypadá u "malé slečny" po roce užívání - nevyčistitelná kombinace lepidla a barev.

3. Kam umístit sešity?

Kam se sešity, které zrovna nepotřebuje? Kromě poliček, zásuvek nebo přihrádek na sešity ve stole, můžete také využít kancelářských boxů, které mohou být na velkém stole umístěny stabilně.

Inzerce

4. Nešetřete na židli – levné nekupujte

Jistě jste si všimli současných akčních nabídek nejrůznějších super-, hypermarketů. Před židlemi s  poutavými obrázky v ceně kolem 500 - 700 Kč doporučuji dát přednost dražším a kvalitnějším. Sami jsme jejich kouzlu podlehli, během roku bylo zcela nefunkční zvedání židle. Jelikož jsme dítě nemohli nechat sedět „pod stolem“ zakoupili jsme novou, velmi kvalitní, v ceně kolem 1.500 Kč ve specializovaném obchodě.

5. Podnožník

Pokud jste stejně jako my nedali přednost rostoucímu stolu a židli, dítě nohama nedosáhne na zem, proto by pod nožkami mělo mít podnožník stejné výšky, jako jsou nohy od země. Např. ten, který ještě donedávna mělo u umyvadla, aby dosáhlo na baterii.

6. Hrací plocha

Nezapomeňte dítěti v pokoji ponechat dostatečně velkou relaxační, hrací plochu s pratelným kobercem. Koberec po celé ploše pokoje není vzhledem k zadržování prachu vhodný.

7. POZOR na umístění stolu

  • Stůl by měl být umístěn v blízkosti okna tak, aby si dítě píšící rukou nestínilo. Nejvhodnější je dle očního lékaře umístění naproti oknu s denním světlem, nikoliv však přímým, ale rozptýleným či cloněným, aby neoslňovalo. Ke stolu dítěti umístěte odpadkový koš.
  • Nezapomeňte dítěti pořídit stolní lampičku, kterou dítě v případě umělého osvětlení používá pod úrovní očí, aby jej neoslňovala, síla žárovky minimálně 60 W. Současně se stolní lampičkou by mělo být v místnosti rozsvíceno hlavní světlo. „Na sítnici tak dopadá množství světla k docílení kvalitního vjemu, v opačném případě se oči rychle unaví, což může mít za následek sníženou pozornost dítěte,“ dodává pro www.babyonline.cz MUDr. Vít Machů a varuje: „Naprosto nevhodné je používání zářivek, ať již jako hlavního osvětlení v dětském pokoji či ve stolní lampičce. Zářivky totiž vyzařují vlnovou délku vyšší intenzity, která může vést k poškození žluté skvrny.“

9. Nepřežeňte to s množstvím nebo cenou nábytku

  • Nepřeplácejte školákovi pokoj nábytkem, ponechte mu prostor na vlastní výtvory.
  • Co se materiálu týče, mám bohužel lepší zkušenost se sektorovým laminem než se skříňkami a postelí ze smrkového masivu – dřevo pracovalo, dvířka nedoléhala. Zničení nábytku z lamina tolik nebolí, je levnější než masiv.

10. Zkuste do zařizování pokoje zaangažovat i dítě – bude z něj mít ještě větší radost.

Autor: MUDr. Jana Martincová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Jana Martincová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

10 vychytávek pro rodiče zařizující školní pokoj - diskuze

  • no tak ten ubrus mě fakt dostal
    máme doma hodně tvořité dítě a zatím jsem vše z té dřevotřísky umyla a když tvoří s rizikovým materiálem máme podložku hladkou a umýváme. Igelitové ubrusy prostě nesnáším...
    johankazarku   | 15.04.2015 19:26:31
    Reagovat | URL příspěvku
  • Já budu asi postižená svým technickým vzděláním a roky stráveným kreslením a rýsováním     ale použít na pracovní stůl omyvatelný ubrus, by mne nenapadlo. Ta plocha přece musí být měkká a ne ideálně rovná, se záhyby. Existují i pevné pracovní podložky, které brání poškrábání. Mám i osobní zkušenost s rostoucím stolem a ta pracovní plocha rozhodně nebyla malá, takže asi nelze zevšeobecňovat. Na umístění stolu taky existuje více názorů, většinou se doporučuje umístit stůl kolmo k oknu tak, aby světlo dopadalo z levé strany u praváků a naopak.... Souhlasím s volbou kvalitní židle, pokud možno nastavitelné ve všech směrech - výška i zádová opěrka.
    Sphinx   | 09.01.2012 19:34:25 | Reakcí: 11, poslední: 23.04.2013 20:24:48
    Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
    • \
      RE:
      Doufám, že se tu budeme ještě potkávat, až budeme dělat pokoj Kubíkovi - takové praktické rady a postřehy se budou hodit      
      nadule1   | 09.01.2012 20:37:53
      Reagovat | URL příspěvku
      • \
        RE:
        Já už myslela, že jsem někoho naštvala   Ale já to vůbec nemyslela špatně   Kromě toho technického vzdělání, kolegyně   , mám totiž i další úchylku... interiérový design, strašně mě to baví, pořád sleduju všechny možné pořady, shromažďuju časopisy, knihy, sleduju nové trendy, materiály.... bavilo mne to vždy, ale teď si tím asi ještě víc kompenzuju život mezi starožitnostma      
        Sphinx   | 09.01.2012 21:20:01
        Reagovat | URL příspěvku
        • \
          RE:
          Vůbec ne! Nevím, kdo má ten článek "na svědomí", tuším, že Jana, ale to je celkem jedno, protože tady na BOLu jsou připomínky, návrhy a konstruktivní kritika vždy vítány. A to myslím vážně. A ty jsi vůbec nenapsala nic špatného, naopak jsou tvoje postřehy velmi praktické. Takže jen houšť.      
          nadule1   | 09.01.2012 21:24:53
          Reagovat | URL příspěvku
          • \
            RE:
              Díky. Já tohle zákoutí BOLu objevila až teď, tak třeba projevím svůj názor ještě u něčeho jiného  
            Sphinx   | 09.01.2012 21:28:32
            Reagovat | URL příspěvku
    • \
      RE:
        ten omyvatelný, jak správně upozorňuješ shrnující se ubrus rozhodně není ideální, takže pokud máš "rovné" řešení přes celý stůl, sem s ním.
      Calamity J.   | 08.04.2013 08:17:57
      Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Zmena škôlky 2krát

| Astra122 | 27.04.2023, 13:33

Dobrý deň, dúfam, že nebude problém so slovenčinou. Idem si po názor a radu lebo už mi asi hlava vybuchne z toľkého rozmýšľania. Ide o zmenu škôlky po druhýkrát a nevieme sa rozhodnúť. Malá nastúpila do štátnej škôlky od januára (je januárová). S prijatím bol problém kvôli veku a voľným miestam, preto nás prijali iba do spádovej škôlky, ktorá mala rôzne recenzie. Skúsili sme im dať šancu, ale narazili sme na vyhorenú pani učiteľku, ktorá na deti kričala, nevhodne sa vyjadrovala, detom sa vyhrážala a bolo tam viac problémov (o všetkom vedenie vedelo, ale nakoľko má rok do dôchodku neriešili to). Naša malá je veľmi citlivá, potrebuje úsmev a milé slovo. Takže sme sa po mesiaci rozhodli pre inú škôlku. Keďže to bolo v strede šk. roka jediná možnosť bola súkromná. Nastúpila hneď, bez nejakej dlhšej pauzy, asi dva dni som bola v škôlke s ňou na pol dňa v rámci adaptácie a na tretí deň tam už ostala sama aj spať. Zvykla si rýchlo, bez plaču, je tam spokojná, pani učiteľky má rada. Škôlka mala iba jednu spojenú triedu, čo bolo super nakoľko pani učiteľky sa môžu naplno venovať malým deťom. Teraz je tam cca 6 malých 3-4 ročných. Lenže sme sa dozvedeli, že od septembra sa rozrastajú a budú mať cca17 malých detí a urobia druhú triedu predškolákov. Tiež sme si všimli viacero vecí, tým že mali skôr staršie deti mali aktivity zamerané na ne a malé deti sa vačšinou iba hrali. Na edukačnú časť majú iba pol hodinu, nakoľko sa zbierajú deti až do 9.00 a nemajú ani žiadne ranné rozcvičky. Málo sa učia pesničky a riekanky, skoro vôbec. Viac sa venujú aktivitám pre staršie deti a mladší sa skôr "vezú". Nemajú žiadne krúžky. Sú ako keby v začiatku a s malými deťmi sa iba začínajú učiť robiť. Keď sme sa u nich boli pozrieť dosť vecí nám bolo inak povedané. A majú aj vlastnú alternatívnu školu, na ktorú nadväzujú a aj v škôlke učia štýlom, aby pripravili deti na ich školu. Teraz máme možnosť dať od septembra malú do štátnej škôlky, kde nám ju prvýkrát nevzali iba kvôli veku. Škôlka je menšia má iba 4 triedy, má krásny dvor, deti si pestujú zeleninku, majú každý mesiac poníky, krúžky, montessori prvky a skvelé recenzie. Počtom detí v triede sú tak isto ako bude v súkromnej. Takže zmeniť škôlku? Myslím, že by v tejto štátnej dostala malá všetko a možno aj viac a za celkom inú sumu. Ale strašne sa bojím toho nového začiatku. Ona sa zvykne dosť fixovat na ľudí, niekedy aj teraz je ráno mrzutejšia keď nie je v triede jej obľúbenejšia pani učiteľka. Tiež sa obávam aby jej budova štátnej škôlky nepripomenula prvú škôlku kde mala veľmi zlé skúsenosti, nakoľko táto aktuálna súkromná škôlka ma modernejšie priestory. Bojím sa nového začiatku v novej budove s novými učiteľkami. Máme dať prednosť citovému pohodliu dieťaťa pred kvalitou škôlky? Ďakujem krásne

Dobrý den, na vaši otázku není úplně jednoduchá odpověď. Bohužel neuvádíte věk vaší dcery, což je v tomto případě informace docela zasadni. Pohoda a spokojenost dítěte v předškolním zařízení je určitě velmi důležitá. Důležitá však je také úroveň výchovně vzdělávací činnosti v MŠ, která pak následně bude dítě připravovat na úspěšné zahájení školní docházky. Jako rodiče nejlépe vaši dceru znáte a víte, jak se na nové prostředí adaptuje. Píšete, že zpočátku mívá obtíže a fixuje se na učitelky, což se v předškolním věku dá považovat za naprosto normální. V úvahu vemte také to, že do případné nové státní školky by dcera nastupovala až po prázdninách, takže pravděpodobně po určité časové prodlevě, kdy by do školky nechodila. Tato skutečnost by vám mohla vytvořit přirozený časový předěl, před nástupem do nové školky. Pro malé dítě je doba prázdnin dlouhá a dá se předpokládat, že na školku lehce pozapomene, což by vám mohlo pomoci ve vaší situaci. Koncem prázdnin můžete dceru začít připravovat na to, že nastoupí do školky nové. Ohledně budovy MŠ bych se tolik neobávala, důležité je, jaká je školka uvnitř a především to, jak se tam k dítěti chovají a zacházejí s ním. Musíte se však rozhodnout jako její zákonní zástupci sami. Mohlo by vám pomoci vzít si k ruce papír a tužku, na jednu stranu papíru si napsat všechna pozitiva změny školky, na druhou stranu zase negativa a pak tyto seznamy porovnat. Přeji vám, ať se dobře rozhodnete a ať je dcerka ve vámi vybrané školce spokojená. S pozdravem Mgr. Michaela Matoušková, dětský psycholog

Mgr. Michaela Matoušková | Babyonline | 04.05.2023, 15:46
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×