Hormonální stimulace a odběr vajíček. Důležitý krok k vašemu miminku!

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek

Chat s vedoucí lékařkou IVF ambulance Repromeda MUDr. Lenkou Hromadovovou  na téma Hormonální stimulace a odběr vajíček! Ptejte se již dnes.

 

Odpovědi na vaše otázky

Počet zodpovězených otázek: 31, (aktualizace každých 15 sekund, poslední 22:35:22)

1. OTÁZKA: Jak dlouho trvá odběr vajíček?

Jak dlouho trvá odběr vajíček? Musím po něm zůstat na klinice nebo mě pošlou hned domů?

Odběr vajíček probíhá v celkové anestézii a obvykle netrvá déle než 10 - 15 minut. Asi za dvě hodiny po výkonu můžete v doprovodu dospělé osoby opustit kliniku. V období 24 hodin po narkóze se nedoporučuje řídit vozidlo.

2. OTÁZKA: Sport a odběr vajíček

Dobrý den, mohu po odběru vajíček sportovat?

Ve většině případů je odběr vajíček prováděn po proběhlé hormonální stimulaci vaječníků. Díky ní jsou vaječníky zvětšené, a to i po odběru vajíček až do nástupu menstruace, je-li ve stejném menstruačním cyklu proveden přenos embrya a žena otěhtoní, pak ještě i několik prvních týdnů těhotenství. Sportování, zejména prudší pohyby, by mohlo způsobit otočení vaječníků na jejich cévní stopce a tím zaškrcení přívodu krve a následnému odumření vaječníků. Zvětšené vaječníky také působí určitý diskomfort v oblasti podbřišku a nepříjemné pocity se obvykle při pohybu zhoršují.

3. OTÁZKA: Hormonální stimulace a sex

Dobrý den. Můžeme mít s partnerem během hormonální stimulace sex? Není to nebezpečné?

V průběhu hormonální stimulace můžete mít nechráněný pohlavní styk, nemá žádný negativní vliv na odpověď vaječníků na stimulaci ani na samotný pozdější odběr vajíček. Během stimulace nedojde k otěhotnění, uvolnění vajíček z vaječníků je hormonálně řízeno a je plánováno přesně na dobu odběru operační cestou. V pozdější fázi stimulace může být styk díky zvětšeným vaječníkům vnímán bolestivě. 

4. OTÁZKA: Bolest při odběru vajíček

Dobrý den, bolí odběr vajíček?

Odběr vajíček je prováděn vaginální cestou v celkové anestezii, proto není bolestivý. Žena může pociťovat bolesti v podbřišku bezprostředně po doběru vajíček ještě při pobytu na klinice, tyto bolesti obvykle tlumíme běžně užívanými léky od bolesti. Bolesti nebo nepříjemné pocity v podbřišku se také obvykle objevují v prvních dnech po odběru vajíček, zvláště, pokud byl vajíček odebrán větší počet, ale i tyto bolesti se dají velmi dobře potlačit užitím běžných analgetik.

5. OTÁZKA: Nežádoucí účinky při užívání hormonů

Dobrý den. Chtěla jsem se zeptat, zda je užívání hormonů spojeno i s nějakými nežadoucími účinky?

Při hormonální stimulaci většina žen nemá žádné potíže. Jen některé pacientky si stěžují například na bolesti hlavy, zvýšenou únavu, či pocit napětí v podbřišku. U některých žen může dojít k nadměrné odpovědi vaječníků na stimulaci, tzv. hyperstimlačnímu syndromu, což je potenciálně vážná komplikace léčby. Před zahájením léčby však provádíme celou řadu vyšetření ženy vedoucí k odhalení rizika hyperstimlačního syndromu a na základě výsledků volíme takový postup, který vzniku hyperstimulace zabrání. Díky tomu se na naší klinice se s takovou komplikací téměř nesetkáváme. Mezi nežádoucí účinky je také řazen velmi vzácný vznik trombózy, pokud je u ženy opět pomocí rutinních vyšetření před zahájením stimulace zjištěno vyšší riziko trombózy, opět přicházejí na řadu opatření, kterými se vzniku takové komplikace účinně zabrání. 

6. OTÁZKA: Přibírání na váze

Dobrý den, přiberu, když budu brát hormony?

Hormonální stimulace pro odběr vajíček trvá krátce, obvykle 9-10 dnů, ke zvýšení hmotnosti obvykle nedochází. Není však vyloučeno, že při opakovaném a delší dobu trvajícím užití různých typů hormonů v průběhu léčby neplodnosti může docházet k výkyvům hmotnosti. Pokud má žena tendenci snadno přibírat na váze, doporučuji po dobu léčby dbát na úpravu jídelníčku.

7. OTÁZKA: Co mě při IVF všechno čeká?

Dobrý den, nad IVF uvažuji. Jak dlouho musím hormony užívat? Co všechno mě čeká?

Samotná aplikace hormonálních injekcí trvá obvykle 8-10 dnů, v průběhu stimulace je obvykle zapotřebí asi dvou kontrol prostřednictvím ultrazvuku, po jednodenní přestávce následuje odběr vajíček v celkové anestezii. Výkon je prováděn poševní cestou pod kontrolou ultrazvuku. V případě, že je plánován přenos čerstvého embrya, je obvykle proveden za 5 dnů po odběru vajíček. Embryotransfer není bolestivý, další anestezie tedy není potřeba. V některých případech, kdy je simulace vaječníků prováděna v tzv. dlouhém protokolu, vlastní aplikaci hormonálních injekcí předchází užití některých jiných léků, například po dobu jednoho týdne, to však ženu obvykle nijak neomezuje. 

8. OTÁZKA: Počet vajíček při odběru

Dobrý den. Kolik vajíček mi odeberete?

Budou Vám odebrána všechna vajíčka, která na obou vaječnících v průběhu stimulace dozrají. Reakce vaječníků záleží na tzv. ovariální rezervě (tedy zásobě vajíček ve vaječnících), která se dá před zahájením stimulace velmi dobře zjistit, na množství podaného stimulačního hormonu a užitém stimulačním protokolu. Toto množství a typ protokolu lékař určuje právě na základě zjištěné ovariální rezervy, případně na základě genetické výbavy ženy, což lze předem také dobře stanovit. Tento postup je zároveň velmi účinnou prevencí hyperstimulačního syndomu, který je potenciálně závažnou komplikací léčby neplodnosti.

9. OTÁZKA: Cena za IVF

Dobrý den. Je pravda, že jsou první 3 IVF zdarma?

Zákon o veřejném zdravotním pojištění říká, že na mimotělní oplození přispívají zdravotní pojišťovny 3x za život ženy, v případě, že bylo během prvních dvou cyklů umělého oplození do dělohy přeneseno nejvýše 1 embryo, pak celkem 4x, a to od 22 let do dosažení 39. narozenin ženy. U žen s oboustrannou neprůchodností vejcovodů přispívají pojišťovny na IVF už od 18 let věku ženy. Většina metod používaných ke zvýšení úspěšnosti léčby není však ze zdravotního pojištění hrazena a léčený pár si tyto metody v případě jejich použití připlácí. Ani léky ke stimulaci vaječníků nejsou pojišťovnami hrazeny v plném rozsahu, i na ně tedy páry doplácí.

10. OTÁZKA: Úspěšnost IVF

Dobrý den, jaká je pravděpodobnost, že se IVF povede?

Pravděpodobnost pozitivního výsledku léčby je vysoká. Díky kvalitním preparátům ke stimulaci a užití celé řady laboratorních postupů zvyšujících efektivitu léčby se obecně v děloze implantuje 55% přenesených embryí, tedy 5-6 z 10). A protože do dělohy přenášíme vždy jen jedno embryo, v překladu to znamená, že po prvním embrytransferu otěhotní obecně 5-6 žen z 10. Pokud ale máme k dispozici pro embryotransfer velmi kvalitní embryo, což dobře zjistíme díky monitorování celého vývoje embryí pod kamerou a případně pomocí jeho genetického testování, stoupne pravděpodobnost otěhotnění na 76%.

11. OTÁZKA: Odběr vajíček

Dobrý den. Zajímalo by mě, co se děje s vajíčkama po odběru?

Bezprostředně po odběru jsou vajíčka předána do sousedící embryologické laboratoře, v průběhu několika málo hodin po odběru jsou oplozena spermiemi partnera, eventuálně spermiemi dárce. Pokud jsou vajíčka oplozována mikromaniulační technikou, tedy vpichem spermií do vajíček, jak je tomu ve většině případů, je možno před vlastním oplozením velice přesně posoudit kvalitu vajíček. Díky nové možnosti užití některých technologií, mám na mysli polarizační mikroskopii, lze dobře posoudit zralost odebraných vajíček a oplození načasovat až na dobu ukončení zrání, což opět zvyšuje pravděpodobnost vývoje kvalitních embryí a tím pravděpodobnost otěhotnění.  

12. OTÁZKA: Záměna vajíček

Dobrý den. Nezamění moje vajíčka s vajíčky jiné ženy? Jak je to prosím ošetřeno?

 

Důsledně dbáme na prevenci záměny biologického materiálu. Ve zkratce je princip manipulace a prevence záměny následující: Před odběrem pohlavích buněk je konkrétní pacient identifiován podle dokladu totožnosti, který musí vždy při těchto příležitostech na klinice předložit. Žena předkládá doklad totožnosti při příchodu na operační sál. Pohlavní buňky (vajíčka i spermie) jsou odebírány do nádobek předem označených jménem, příjmením a rodným číslem pacienta, což si může pacient před odběrem zkontrolovat. Každá sada spermií i vajíček, stejně jako embryí, navíc dostává svůj unikátní mezinárodně platný kód. V laboratořích se potom manipuluje s biologickým materiálem vždy jen jednoho pacienta, na každý jednotlivý krok dohlíží dva pracovníci laboratoře, kteří provádí křížovou kontrolu označení biologického materiálu dle doprovodné dokumentace. Nádobky a kryokonzervační pejety pro uchování embryí jsou označena jménem a rodným číslem obou partnerů. V průběhu embryotransferu si pár může identifikaci přenášeného embrya zkontrolovat díky kamerovému systému a promítnutí na monitoru přímo z embryologické laboratoře.  

13. OTÁZKA: Neplodnost

Dobrý den, Ráda bych se vás zeptala na Váš názor ohledně mojí snaze o miminko. V srpnu 2018 jsem vysadila antikoncepci, od té doby mi menstruace chodila pravidelně každý druhý týden a dost slabá, trvá vždy 7dni. Doktor mi nasadil clostilbegyt v dubnu a květnu 2019. Vždy s clostilbegytem mi menstruace přišla po 33dnech. Poté zase po 2 týdnech. V říjnu2019 jsem brala antibiotika na ureaplasmata (10dni). V prosinci jsme měla už cyklus 27dni (doktor tvrdí, že ureaplasmata mohli být příčinou tak časté menstruace). V prosinci jsem opět brala clostilbegyt, menstruace po 35dnech. Když jsem brala antikoncepci, tak jsem měla menstruaci pravidelnou 28dni. Mohu poprosit o Váš názor, popřípadě radu, čím by to mohlo být? Moc děkuji ????

K přesné odpovědi na Váš dotaz a určení příčiny popsaných potíží bych potřebovala mít více informací, a to jak o hladinách Vašich hormonů v krvi, tak o ultrazvukovém nálezu na Vašich vaječnících a děloze. Pokud máte menstruaci obecně slabou, je možné, že úplně nerozlišíte krvácení v období ovulace, což některé žen mívají (jedná se o vliv snížené hladiny hormonů po prasknutí ovulačního folikulu) a menstruační krvácení. Krvácení kolem 14. dne cyklu může být poovulační, to nové po dalších 14 dnech menstruační. Bylo by potřeba opravdu ultrazvukem a případně odběry krve monitorovat, co se přesně v cyklu u Vás děje. Clostilbegyt může vývoj ovulačního folikulu modifikovat a tím ovlivnit průběh cyklu a nástup krvácení. Nemyslím si, že příčinou pravidelného krvácení po 14 dnech by byla infekce ureaplasmou. Ještě dovolte poznámku – Clostilbegyt by neměl být užíván ve více menstruačních cyklech než v šesti za život. A doporučila bych Vašemu partnerovi vyšetření spermiogramu, pokud ještě neabsolvoval, což je také důležitým kamínkem do skládačky při řešení poruchy plodnosti Vašeho páru. 

14. OTÁZKA: Darování vajíček

Dobrý den, paní doktorko, už jsem jednou byla darovat vajíčka. Mohla bych jít podruhé? V jakém časovém rozmezí to musí být od prvního odběru a kolik odběrů celkem je možné za život provést aniž by to nějak ohrozilo moje zdraví?

Dobrý den, děkuji Vám za dotaz. Obecně je riziko hormonální stimulace a odběru vajíček nízké. Pokud jste první proces zvládla dobře, bez jakýchkoli potíží, je samozřejmě možné, abyste podstoupila stimulaci a odběr znovu, po třech měsících by to neměl být žádný problém. Celkový počet absolvovaných cyklů je na Vás, žádná hranice stanovena není, domnívám se, že rozumný počet stimulací jsou řekněme 3-4. 

15. OTÁZKA: Možnost otěhotnění běžnou cestou

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda je možno otěhotnět běžnou cestou, když mi byly zjištěny protilátky IgG protilátky proti zona pellucida(titr 1:10). Případně je možno podstoupit nějakou léčbu či užívat na to nějaké léky? Manželův spermiogram je v pořádku. Bylo mi rovnou navrženo umělé oplodnění, ráda bych ale znala názor i nějakého jiného odborníka. Je mi 34 let. Jedno dítě s manželem máme a rádi bychom ještě jedno. Dceru stále kojím. Nejprve lékaři říkali, že musím přestat kojit, jinak neotěhotním. Nyní dle testů prolaktin 370mlU/l, což prý nemá vliv na mé neotěhotnění. Na základě pozitivity protilátek zona pelucida prý nemůžu nikdy otěhotnět. Je tomu tedy doopravdy tak? Může se to třeba časem změnit nebo je možná léčba? Děkuji moc za odpověď

Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Protilátky proti zona pellucida mohou skutečně znemožnit oplození vajíčka přirozenou cestou, optimálním postupem k dosažení těhotenství je opravdu mimotělní oplození s využitím mikromanipulačního vpravení spermií do vajíček – metody ICSI. Obávám se, že jakákoli konzervativní léčba nepřinese očekávaný výsledek.

16. OTÁZKA: Výběr vhodného dárce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, podle jakých rysů/vlastností přiřazujete vhodnou dárkyni k příjemkyni? Zohledňujete např. barvu vlasů, pleti, očí?

Ano, pokud má pár, který potřebuje k léčbě své neplodnosti darovaná vajíčka, takové přání. Na naší klinice oba partneři uvedou svoje základní fyzické parametry (výška, barva pleti, vlasů, očí, krevní skupina) a zároveň svoje požadavky na vlastnosti dárkyně, podle toho je vhodná dárkyně vyhledána. Darování je ze zákona anonymní, ale léčený pár má možnost se dozvědět jednak výše popsané parametry, navíc také vlastnosti, vzdělání, zájmy a záliby dárkyně. 

17. OTÁZKA: Registr dárkyň

Dobrý den, je pravda, že neexistuje v současné době registr dárkyň vajíček, tzn. že je odběr anonymní?

Dobrý den, odběr není anonymní, veškeré potřebné identifikující údaje (celé jméno, rodné číslo, adresa), stejně jako informace o zdravotním stavu ženy, která má zájem darovat vajíčka, a o zdravotním stavu jejích přímých rodinných příslušníků má samozřejmě k dispozici centrum, jež odběr vajíček dárkyně provádí. Zatím neexistuje celostátní registr dárkyní, na jeho zavedení se postupně pracuje. Plně anonymní je ale dárkyně ve vztahu k příjemcům, stejně tak dárkyním nejsou poskytovány jakékoli údaje o páru přijímajícím její vajíčka. 

18. OTÁZKA: Těhotenství

Dobrý den, s partnerem se nám nedaří již půl roku otěhotnět, mě je 29 a partnerovi 30, ja mám hypotyreozu, beru Letrox 100, partner je zdravý, ale v roce 2017 prodělal přiušnice a v roce 2018 slabý úraz v oblasti genitálií, s mírným otokem jednoho varlete.. Menstruaci mám pravidelnou,33 den, ovulaci pravděpodobně taky, poznám to dle mírné bolesti v střede cyklu v podbřišku a cervik.hlenu, přesto nemůžu otěhotnět.. Dle doktorů jsem v pořádku, partner ale zatím na spermiogramu nebyl, na genetice jsme ještě nebyli. V čem by prosím mohl být problém? Děkuji. Nicol

Dobrý den, Nicol, děkuji Vám za Váš dotaz. Příčin poruch plodnosti může být celá řada, pokud se neprovedou patřičná vyšetření, nelze tu konkrétní bohužel identifikovat. Obecně je pár považovaný za neplodný po jednom roce nechráněného pravidelného pohlavního styku. Pokud se po 12 měsících nepodaří otěhotnět, jsou na místě vyšetření jako hormonální profil partnerky, ultrazvuk dělohy a vaječníků, mimo jiné k ověření přítomnosti ovulace, spermiogram partnera, eventuálně detailnější vyšetření spermií, vhodné jsou také genetické testy obou. Držím Vám palce. 

19. OTÁZKA: Utrogestan

Dobrý den paní doktorko, po KET užívám Utrogestan 1-1-1. Chci se zeptat, zda je nutné ho brát, případně jak dlouho? IVF jsme využili ze zdravotních důvodů partnera. Zajímá mě tedy, zda to pro tělo není zbytečná hormonální zátěž a zdravé tělo by si s tím neporadilo samo? Děkuji a přeji příjemný den.

Dobrý den, děkuji Vám za Váš dotaz. Utrogestan je tělu přirozený hormon progesteron, není tedy zátěží. Protože jsou implantace embrya a jeho následný vývoj v děloze po první týdny závislé na dostatečné hladině progesteronu, doporučuji Vám Utrogestan dále užívat, v případě těhotenství ho obvykle ponecháváme až do 12. týdne. 

20. OTÁZKA: embryotransfer ve stejném cyklu ihned po odběru vajíček

Dobrý den, je rozumné, aby po (výplachu), odběru vajíček v tom stejném cyklu proběhl embryotransfer? Mám 2 pokusy s čerstvým embryem neúspěšné, a po KETu se zadařilo. Byla jsem na IVF meetingu, a tam mi poradili, abych si nechala udělat nejprve sběrové cykly, a po té KET. Je mi 42let.

Dobrý den, děkuji Vám za Váš dotaz. Ve 42 letech bych doporučila preimplantační genetické testování embryí na počet chromozomů, v tomto věku totiž existuje vysoké riziko vzniku chromozomových vad embryí, které mohou vyústit v selhání implantace embrya, v potrat nebo vývoj těhotenství s plodem s vrozenou vadou. V případě, že se provádí toto testování embryí, 5. den jejich vývoje se uskuteční odběr několika buněk z části embryí, z níž se později vyvíjí placenta, a embrya se následně po tomto odběru kryokonzervují. Transfer čertsvého embrya se tedy z tohoto důvodu v cyklu po odběru vajíček neprovádí. I tehdy, pokud se neuskuteční genetické testování embryí, může být výhodnější provést KET v některém z následujících menstruačních cyklů, než přenášet čerstvé embryo v cyklu po stimulaci a odběru vajíček, děložní sliznice může být mimo stimulovaný cyklus na implantaci embrya mnohem lépe připravena. 

21. OTÁZKA: Hormonální stimulace.

Dobrý den, do kolika let je možno postoupit hormonální stimulaci a do jakého věku proplácí pojišťovna?

Dobrý den, léčbu neplodnosti mimotělním oplozením může ze zákona žena podstoupit do 49 let, zdravotní pojišťovny na léčbu přispívají do 39. narozenin ženy.

22. OTÁZKA: Kontraindikace

Jaká je kontraindikace při odběru vajíček? Je možné užívat antikoncepci?

Odběru vajíček předchází většinou hormonální stimulace vaječníků a hormonální antikoncepci v této době užívat nelze. Kontraindikací pro odběr vajíček jsou závažná onemocnění ženy, která nedovolují například užití hormonů nebo celkové anestezie, která se pro chirurgický výkon používá, nebo takové anatomické poměry v malé pánvi, kdy jsou vaječníky nedosažitelné pro odběr vajíček vaginální cestou nebo je riziko tohoto chirurgického výkonu pro pacientku příliš vysoké. 

23. OTÁZKA: Darování vajíček

Dobrý den, chtěla bych darovat vajíčka. Jak mám postupovat? Je nutné mít nějaké vyšetření nebo mi vše provedete na klinice?

Dobrý den, děkuji Vám za Váš dotaz a zájem darovat vajíčka, této Vaší zamýšlené pomoci si velmi vážíme. Obraťte se, prosím, na centrum pro léčbu neplodnosti, kde byste ráda vajíčka darovala, a tam se dozvíte všechny podrobnosti. Základními podmínkami pro dárcovství je věk mezi 18 a 35 lety (horní hranice při zařazení do registru dárkyň je obvykle nižší, většinou 32-33 let), perfektní zdravotní stav, chybění závažných nemocí u přímých rodinných příslušníků, absence užívání drog, pobytu ve vězení, tetování a piercingu v posledních minimálně 6 měsících... V centru pak při celé řadě vyšetření musí mít výsledek všech předepsaných testů zcela v mezích normy. 

24. OTÁZKA: Úspěšnost

Chtěla bych se zeptat, jaká je v současné době úspěšnost při léčbě IVF?

Obecná úspěšnost se měří tzv. implantation rate (IR).  Je to podíl embryí, která se zahnízdí (implantují) v děloze v poměru k počtu embryí přenesených. Pokud tedy přenesete 1 embryo jednomu stu pacientek a 50 z nich otěhotní, je implantation rate daného pracoviště 50%. Na naší klinice je IR 55%, pokud však spočítáme IR pouze ve skupině těch nejkvalitnějších embryí, máme IR 76,7%. Ne každý pár léčený metodami mimotělního oplození však dosáhne na kvalitní embryo, kvalita embryí je dána kvalitou vajíček a spermií. Mohu říci, že máme k dispozici celou řadu prostředků, a to jak v průběhu hormonální stimulace, tak při laboratorních postupech, které nám pomáhají kvalitní vajíčka, spermie a také embrya získat. 

25. OTÁZKA: Kdy jít ke specialistovi?

S manželem se snažíme půl roku o miminko a bohužel neúspěšně. Je mi 33 a manželovi 38. Máme ještě vyčkat nebo navštívit specialistu?

Obecně se doporučuje vyhledat specialistu po roce neúspěšné snahy o těhotenství. Pokud má žena 34 a více let, je lépe začít se zajímat o alespoň některá základní vyšetření již po 6 měsících, i ve Vašich 33 letech bych radila vyšetřit tzv. ovariální rezervu, tedy zásobu vajíček ve vaječnících (slouží k tomu jednoduchý krevní test - detekce hladiny antimülleriánského hormonu - AMH), budete tak vědět, zda můžete ještě po nějakou dobu medicínské řešení odkládat, nebo či naopak při nízké ovariální rezervě využít pomoci specialistů na reprodukční medicínu. Pochopitelně také záleží i na Vašem celkovém zdravotním stavu či na pravidelnosti menstruačního cyklu. Pokud menstruace chybí nebo je zcela nepravidelná, doporučuji na nic nečekat a nechat provést vyšetření naopak co nejdříve. Také spermiogram partnera Vám, jako další jednoduchý test, může mnohé napovědět. Držím Vám palce.

26. OTÁZKA: Rizika a omezení při odběru

Dobrý den, paní doktorko, jsou s darováním spojená nějaká rizika? Jsou po odběru nějaká omezení?

Darování vajíček předchází hormonální stimulace, ta může u žen například s některou z tzv. trombofilních mutací (genetické vady zvyšující riziko vzniku krevní sraženiny v cévách) vyvolat vznik trombózy, případně embolie. Před zahájením hormonální stimulace trobofilní mutace na naší klinice ženám vyšetřujeme, v případě zjištěného rizika ženu s trombofilní mutací k darovaní nezařazujeme, u pacientek stimulaci podáváme ve spolupráci s hematologem, současně se stimulačními injekcemi aplikujeme léky na ředění krve. Dále se s hormonální stimulací pojí riziko tzv. hyperstimulačního syndromu (tedy nadměrné reakce vaječníků na podané hormony). Toto riziko by mělo být testy provedenými hned na vstupu odhaleno, taková žena by potom vajíčka darovat neměla. Pokud je ale stimulována pacientka k odběru vajíček pro vlastní potřebu, existují spolehlivé mechanismy, jak lze vzniku závažného hyperstimulačního syndromu zabránit. S odběrem vajíček se dále pojí i obecná rizika chirurgického výkonu, jako je prodloužené krvácení z vaječníků po vpiších jehlou, krvácení z poševní stěny, poranění orgánů v malé pánvi, případně zánětlivé komplikace, eventuálně potíže související s podáním celkové anestezie. Nutno říci, že všechny tyto komplikace odběru jsou ale velmi vzácné. Po odběru vajíček do nástupu menstruace doporučujeme klidovější režim, tedy žádný sport a fyzicky náročnou práci právě s ohledem na vaječníky zvětšené předchozí stimulací. 

27. OTÁZKA: Neschopenka

Jak je to prosím s neschopenkou, pokud se rozhodnu vajíčka darovat? Nechci, aby v zaměstnání věděli, co jsem podstoupila za zákrok.

Dobrý den, většina žen po darování vajíček pracovní neschopnost nepotřebuje, vystavujeme ji v případech odběru vajíček jen výjimečně. 

28. OTÁZKA: Hrazení pojišťovnou

Dobrý den, je mi 35 let a uvažujeme s přítelem o IVF. Do kolika let ženy je IVF hrazeno pojišťovnou? Kolik cyklů IVF pojišťovna hradí? Musíme být s partnerem manželé, pokud chceme podstoupit umělé oplodnění? Existují nějaká rizika v souvislosti s umělým oplodněním?

Dobrý den, vážená Jitko, děkuji Vám za Váš dotaz. Na IVF přispívají zdravotní pojišťovny ženám do 38 let, respektive do 39. narozenin, celkem je možné čerpat příspěvek na 4 IVF cykly, pokud je v prvních dvou cyklech přeneseno maximálně jedno embryo. Ze zákona o metody mimotělního oplození musí požádat společně žena a muž, kteří tvoří neplodný pár, není nikde řečeno, že to musí být manželský pár. Rizika umělého oplození samozřejmě existují, jsou to jednak rizika vyplývající z hormonální stimulace, která předchází odběru vajíček, ale máme velmi účinné a rutinně používané prostředky, jak rizika včas odhalit a správnou léčbou zabránit komplikacím. Další skupinou rizik či možných komplikací jsou chirurgická či anestezologická rizika vlastního odběru vajíček, i tato rizika umíme pochopitelně správným provedením výkonu a péčí o pacientku po odběru eliminovat. Popravdě se s negativními účinky či komplikacemi při umělém oplození setkáváme jen velmi výjimečně a jsme tomu rádi. 

29. OTÁZKA: Prevence

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda je možné se nechat vyšetřit preventivně?

Ano, samozřejmě, preventivně doporučujeme provést zejména některá hormonální vyšetření, jako například zjištění zásoby vajíček ve vaječnících, funkce štítné žlázy a hladiny prolaktinu, a také je možno provést některá genetická tzv. prediktivní testování. Tato vyšetření spočívají v odběru žilní krve, případně se může doplnit i ultrazvukové vyšetření dělohy, vaječníků a vůbec celé oblasti malé pánve.

30. OTÁZKA: Odměna

Dobrý den, dostanu za darování nějakou odměnu? V jaké výši?

Odměna za darování vajíček dárkyni nepřísluší. Je však možné poskytnout kompenzaci ve výši účelně vynaložených nákladů. O detailech Vás jistě bude informovat centrum, kde se případně rozhodnete vajíčka darovat.

31. OTÁZKA: Jakou vybrat kliniku?

Dobrý den, už dlouhou dobu uvažuji o odběru vajíček, ale ve městě je několik klinik, které odběr provádějí. Podle čeho se mám rozhodnout, kam jít? Na co se zaměřit při výběru?

Vážená paní Novotná, asi bych doporučila nejdříve projít webové stránky klinik, tam většinou kromě hlavních informacích o tom, jaké postupy, metody a technologie kliniky užívají, většinou najdete i informace o jednotlivých zaměstancích, o jejich vzdělání, kompetencích, a také v neposlední řadě recenze pacientů. Pokud by Vám některá klinika, případně někteří její konkrétní zaměstnanci byli sympatičtí, bylo by dobré třeba poslat e-mail s konkrétním dotazem či požadavkem a počkat na reakci, nebo se objednat do ambulance a uvidíte, jak na Vás bude působit prostředí kliniky a lidé v něm. Osobní vazba pacienta, lékaře i ostatních zdravotníků se mi zdá velmi důležitá.  

Komerční sdělení

4. února 2020 15:00-16:00: Vedoucí lékařka IVF ambulance Repromeda MUDr. Lenka Hromadová odpovídá na Vaše dotazy! - diskuze

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×