Inzerce
Inzerce
Inzerce

4. týden po oplození = 6. týden těhotenství

Od konce 3. týdne do konce embryonálního - zárodečného období, do konce 8. týdne.

Vývoj v třetím týdnu vytvoří předpoklady nejen pro založení všech hlavních vnitřních orgánů, ale i pro změnu zevního vzhledu zárodku. Období dalších asi pěti týdnů (do konce embryonálního období) je mimořádně důležité pro zdravý vývoj nejen jednotlivých orgánů, ale i jedince jako celku. V tomto období může dojít pod vlivem poruchy v genetické výbavě zárodku, ale také při působení nepříznivých zevních faktorů či okolností, ke vzniku vážných vrozených vad. K zevním faktorům patří např. některá infekční (zejména virová) onemocnění matky, užívání nevhodných léků a drog, alkoholismus, kouření a v neposlední řadě prostředí či potraviny zamořené jedovatými látkami a těžkými kovy.

4. týden

V tomto týdnu a následném období se zásadně přeměňuje zevní vzhled zárodku. Původně plochý a vzpřímený zárodečný terčík se postupně přetváří v ohnuté, miniaturní, válcovité tělíčko. Na změně tvaru se podílí několik více méně souběžně probíhajících vývojových procesů. V horní části zárodku se zvětšuje základ mozku. Asi v polovině týdne jeho postranní valy ve střední rovině srostou a mozek se uzavře. Má potom podobu váčku s tenkou stěnou a velkou dutinou. Přitom se primitivní mozek ohýbá dopředu na přední stranu zárodku.
Celý zárodečný terčík roste do délky a postupně se i rozšiřuje a to především ve svých horních partiích. Rozšiřování je způsobeno především mohutněním prvosegmentů. Dolní partie zárodku v růstu naopak zaostávají. To vede k tomu, že se horní a dolní konec zárodku k sobě přibližují a zárodek se tak stáčí, nakonec asi na tři čtvrtiny kruhu.
Současně se zvětšuje amniový váček, ve kterém přibývá plodové vody. Váček se klene zpočátku nad zadní stranou zárodečného terčíku.

6. týden těhotenství - zárodek

Obrázek 1: Zárodek v polovině 4. týdne. Celý válcovitý zárodek je již uložený v amniovém váčku a obklopený amniovou tekutinou (plodovou vodou). Amniový váček se začíná přetahovat přes zárodečný stvol a stopku žloutkového váčku a spojí je nakonec v jednotný pupečník.

Při růstu amniového váčku se v oblasti jeho okrajů, kterými se připojuje k zárodečnému terčíku, vytvoří záhyby, které se poté postupně prohlubují a přetahují se shora, zdola i z boků na přední stranu zárodku. Při prohlubování horního záhybu se založí přední stěna hrudní partie zárodku. Dolní záhyb se postupně posouvá směrem nahoru a stejným směrem tlačí i zárodečný stvol. Založí se tak přední stěna bříška a ocásku. Prohlubováním postranních záhybů se formují boky miniaturního tělíčka. Nakonec se všechny čtyři záhyby setkají v oblasti pupku. Zárodek sám se při tom dostane do dutiny amniového váčku, kde ho ze všech stran obklopí plodová voda. Vně amniového váčku zůstane jenomzárodečný stvol s pupečními cévami a žloutkový váček se svou stopkou. Stanou se základem pupečního provazce. Pupečník spojuje zárodek s primitivní placentou.

Inzerce

Vývoj přední a bočních stěn zárodku vede k postupnému vtahování stěny žloutkového váčku do nitra zárodku jako základu zpočátku jednoduché trávicí trubice (primitivní střevo). Spojení mezi střevem a zbytkem žloutkového váčku, který zůstane mimo tělo zárodku, se v průběhu dalšího vývoje postupně zužuje, až vytvoří úzkou stopku. Tato stopka se záhy (asi 26. den) stane součástí pupečního provazce (po splynutí se zárodečným stvolem).

Primitivní střevo má podobu trubice, končí nahoře slepě hltanovou membránou, která je odděluje od primitivní dutiny ústní. Na dolním konci zárodku končí slepě kloakovou membránou.

Inzerce

Do konce 4. týdne vývoj rychle pokračuje, objeví se základy dalších orgánů zejména v oblasti budoucí hlavičky a krku (základ oka, vnitřního ucha, žaberní oblouky). Jsou také již patrné první základy končetin.


6. týden těhotenství - zárodek

Inzerce

Obrázek 2: Zárodek starý 28 dnů při bočním pohledu (zřetelně je již vytvořena přední tělní stěna a pupeční provazec)

Na konci 4. týdne po oplození (6. týdne těhotenství) tedy můžeme pozorovat:
1) na zadní straně zárodku ve střední rovině již uzavřenou nervovou trubici. Po obou jejích stranách se zvýšil počet prvosegmenů (budoucí obratle), na celkem asi 30 párů. Obrysy prvosegmentů jsou na povrchu těla velmi zřetelné. Dolní zakončení zárodku tvoří ocasní konec (hrbol).
2) na přední stěně zárodku dominuje v horní části poměrně velký, dopředu ohnutý základ mozku. Pod vyklenutím mozku (čelní hrbol) vklesává povrchový ektoderm do hloubky v podobě mělké jamky - primitivní ústní dutiny. Na jejím dně je již dříve zmíněná hltanová membrána, která ji odděluje od primitivního střeva. Membrána brzy proděraví, tak dojde ke spojení mezi amniovým vakem a primitivním střevem zárodku. Pod primitivní ústní dutinou, se v krajině budoucí dolní části obličeje a oblasti budoucího krku postupně objevují tři obloukovité valy. Jmenují se žaberní oblouky. Pod nimi se přední stěna zárodku vyklenuje v mohutný srdeční hrbol, který odpovídá velkému základu srdce a jej obklopující dutině. Pod srdečním hrbolem je uložena spojka primitivního střeva se žloutkovým váčkem. K ní se zespodu přikládá zárodečný stvol (provazec, který spojuje zárodek s choriovou membránou a který obsahuje primitivní pupeční cévy). Na přední straně ocasního hrbolu najdeme kloakovou membránu.
3) při pohledu z boku se v oblasti předního mozku objeví jako první základ oka malá, tmavěji zbarvená ploténka ve tvaru knoflíku. Podobná, světlá, malá ploténka se objeví za ohnutím mozku. Je to základ vnitřního ucha.
Ve výši srdečního hrbolu se začíná vyvíjet horní končetina. Zpočátku má podobu jednoduché ploutvičky.
Délka zárodku se pohybuje na konci čtvrtého týdne od oplození mezi 6 – 8 mm. Zárodek je spolu se svými obaly nejčastěji uložen ve sliznici zadní stěny dělohy. Na povrchu sliznice vytváří dobře patrné vyklenutí (obr. 3).

6. týden těhotenství - umístění zárodku v děloze

Inzerce

Obrázek 3: Umístění zárodku v dutině děložní

Již v tomto časném období je možné rozpoznat těhotenství pomoci vyšetření ženy ultrazvukem. Vyšetření ultrazvukem je šetrná vyšetřovací metoda, založená na principu průniku neslyšitelných ultrazvukových vln orgány a tkáněmi lidského těla. Vyslané vlny jsou orgány či tkáněmi, v závislosti na jejich hustotě, odráženy zpět a jsou potom přístrojem, zvaným sonograf, převedeny v kontrastní, viditelný obraz.

6. týden těhotenství - ultrazvuk

Snímek z ultrazvuku: Zárodek nepatrné velikosti (asi 6 mm) v děloze v 6. týdnu těhotenství (4. týden od oplození). Oba konce zárodku jsou označeny křížky.

Více o Vašem těhotenství v tomto týdnu: 6. týden těhotenství

Autorky: Doc. MUDr. Jitka Šťastná, CSc., doc. MUDr. Miroslava Sedláčková, CSc., snímky z ultrazvuku: MUDr. Radan Doubek, popis k UZ snímkům MUDr. Eva Račanská

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

4. týden vývoje miminka - diskuze

Poradna

Biochemické těhotenství

| Racek0015 | 08.03.2024, 14:14

Dobrý den, prodělala jsem 2 biochemické těhotenství za sebou. Lékař mi napsal Duphaston na srovnání ciklu msm ho 40 dni. Kdyby se mi teď povedlo otěhotnět Dupheston msm brát od 15 do 25 dne ciklu a já ho vysadila a byla těhotná mohlo by se stát ze bych dostala ms a s ní by i plod odešel co když jdem ty biochemické těhu měla z důvodu nedostatku hormonu. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

Vaši anamnézu nejlépe zná Váš gynekolog, proto doporučuji, abyste problém konzultovala přímo s ním, v rámci internetové poradny Vám nemohu stanovit ideální schéma užívání.

MUDr. Pavla Zahrádková | Babyonline | 15.03.2024, 08:53
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×