Vitaminy v těhotenství a při kojení ano. Ale s mírou

Když budete jíst zdravě, většinu vitaminů a minerálních látek potřebných během plánování miminka, v těhotenství a při kojení doplníte přirozeně. Pestrý jídelníček nestačí jen na 5 základních živin, doplňky stravy jich ale většinou obsahují více nebo ve zbytečně vysokém množství. Odborníci říkají – kyselina listová, vitaminy D a E, omega 3 mastné kyseliny a jód. To vám stačí. Pokud ale nechcete brát 5 různých doplňků stravy zvlášť, můžete si koupit Ogestan, nové vitaminy pro těhotné a kojící.

O důležitosti kyseliny listové ví většina z vás. Má velký vliv na vývoj plodu v prvním trimestru. Je nezbytná pro tvorbu DNA a červených krvinek. Její nedostatek je dáván do souvislosti s předčasnými porody, zvýšenou potratovostí a poškozením plodu. Proto odborníci doporučují ženám užívat kyselinu listovou alespoň 1 měsíc před plánovaným otěhotněním. Vzhledem k relativně nízkému obsahu kyseliny listové v běžné stravě a značným ztrátám, které nastávají během tepelné úpravy potravin, může vzniknout i při vyváženém jídelníčku její nedostatek poměrně snadno.

Samotná kyselina listová ale nestačí. Pro vývoj kostí je velmi důležitý vitamin D, který pomáhá vstřebávat vápník. Jeho nedostatek v těhotenství zvyšuje riziko předčasného porodu či nízké porodní hmotnosti. Pro ženu je ale důležitý i v době kojení, kdy dodává dítěti potřebné látky a kryje též vlastní zvýšenou potřebu. 

Vitamin E napomáhá k ochraně buněk a tkání před tzv. volnými radikály a k využití omega 3 mastných kyselin. Ty jsou nejdůležitější v posledním trimestru a v prvních třech měsících života dítěte, svou roli ve výživě ale mají v průběhu celého prvního roku. Kyselina DHA patřící do skupiny omega-3 mastných kyselin napomáhá správnému vývoji očí a mozku. DHA se ukládá v tukové vrstvě miminka a to ji umí využívat až do 5. týdne po narození. Dostatečný příjem omega 3 mastných kyselin v průběhu těhotenství též snižuje riziko přecitlivělosti na běžné potravinové alergeny a závažnost atopické dermatitidy během prvního roku života. 

Těhotné a kojící by neměly zapomínat ani na jód. Jeho nedostatek může být mimo jiné spojen s potraty, nízkou porodní hmotností, vyšší poporodní úmrtností a vyšším rizikem vrozeného kretenismu. Protože je z různých důvodů doporučováno omezit výrobky zároveň obsahující jód (sůl, dlouho žijící druhy mořských ryb a rybí predátory), je vhodné doplňovat jód jinou cestou.

Více informací o výživě v těhotenství a době kojení najdete na 

Inzertní sdělení

Diskuze » Poradna »
Sdílejte článek
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek

Související články

Vitaminy v těhotenství a při kojení ano. Ale s mírou - diskuze

  • kys.listová
    v těhu jsem brala jen kyselinu listovou a pak od elasti-q vitaminy s DHA, nyní beru občas vitaminy při kojení. mslím, že je to důležité, když člověk nemá pestrou stravu
    Olii23   | 06.01.2017 10:21:49
    Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekVšechny diskuze

Poradna

Dobrý den, jsem v 7tt a od začátku mám pořád hojný výtok, někdy je ho méně, někdy více, někdy je vodnatý, někdo do bíla a někdy lehounce do žluta. Nepálí ani nesvědí, jen mám někdy takový nepříjemný pocit, možná je to i tím, že ve stejný den, kdy jsem zjistila těhotenství, mě schvátila chřipka i s teplotou a tak se možná narušilo prostředí v pochvě. Byla jsem u gynekologa a ten se podíval dovnitř, ale kultivaci nenabral. Říkal, že je tam trochu zánět, ale neřekl jaký a napsal mi Polygynax, jenže doma jsem si přečetla, že těhotenství je kontraindikace, navíc všude na internetu čtu, že v prvním trimestru se vaginální antibiotika ani antimykotika nesmí používat, že mohou poškodit plod. Tak jsem si ho radši nevzala a koupila si v lékárně tabletky k zavedení Feminella vagi C, ale dnes mám po nich ještě větší výtok, lehce do žluta, ale nepálí, nesvědí, jen je to nepříjemné, tak už nevím. Prosím poraďte mi, co dělat. Ještě přemýšlím, že zkusím místo vagi C koupit Idelyn. Budu moc vděčná, když mi odpovíte, pokud to půjde co nejdříve. Děkuji.

Dobrý den, pokud je to nezbytné, lokální antibiotika lze užít i v prvním trimestru, zase tak závažné důsledky nemají. Ale otázkou je, zda se ve Vašem případě jedná o zánět. V těhotenství je hojnější výtok normální a pokud nepálí ani nesvědí, pak se o infekci s velkou pravděpodobností nejedná. Zkuste si tedy koupit např. Borglycerinové čípky, které obsahují jen dezinfekční látky a každou noc zavádějte na 10 dní. Lze samozřejmě vzít kultivace, ale ty také nevyřeší všechno, protože většinou se nějaké bakterie vykulivují, pochva není sterilní.. Nejlepší tedy je řídit se symptomy a to je pálení, svědění, zarudnutí. Pokud ani jedno z toho nemáte, pak je zřejmě vše v normě.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 24.02.2017, 14:07
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce