Vitaminy v těhotenství a při kojení ano. Ale s mírou

Když budete jíst zdravě, většinu vitaminů a minerálních látek potřebných během plánování miminka, v těhotenství a při kojení doplníte přirozeně. Pestrý jídelníček nestačí jen na 5 základních živin, doplňky stravy jich ale většinou obsahují více nebo ve zbytečně vysokém množství. Odborníci říkají – kyselina listová, vitaminy D a E, omega 3 mastné kyseliny a jód. To vám stačí. Pokud ale nechcete brát 5 různých doplňků stravy zvlášť, můžete si koupit Ogestan, nové vitaminy pro těhotné a kojící.

O důležitosti kyseliny listové ví většina z vás. Má velký vliv na vývoj plodu v prvním trimestru. Je nezbytná pro tvorbu DNA a červených krvinek. Její nedostatek je dáván do souvislosti s předčasnými porody, zvýšenou potratovostí a poškozením plodu. Proto odborníci doporučují ženám užívat kyselinu listovou alespoň 1 měsíc před plánovaným otěhotněním. Vzhledem k relativně nízkému obsahu kyseliny listové v běžné stravě a značným ztrátám, které nastávají během tepelné úpravy potravin, může vzniknout i při vyváženém jídelníčku její nedostatek poměrně snadno.

Samotná kyselina listová ale nestačí. Pro vývoj kostí je velmi důležitý vitamin D, který pomáhá vstřebávat vápník. Jeho nedostatek v těhotenství zvyšuje riziko předčasného porodu či nízké porodní hmotnosti. Pro ženu je ale důležitý i v době kojení, kdy dodává dítěti potřebné látky a kryje též vlastní zvýšenou potřebu. 

Vitamin E napomáhá k ochraně buněk a tkání před tzv. volnými radikály a k využití omega 3 mastných kyselin. Ty jsou nejdůležitější v posledním trimestru a v prvních třech měsících života dítěte, svou roli ve výživě ale mají v průběhu celého prvního roku. Kyselina DHA patřící do skupiny omega-3 mastných kyselin napomáhá správnému vývoji očí a mozku. DHA se ukládá v tukové vrstvě miminka a to ji umí využívat až do 5. týdne po narození. Dostatečný příjem omega 3 mastných kyselin v průběhu těhotenství též snižuje riziko přecitlivělosti na běžné potravinové alergeny a závažnost atopické dermatitidy během prvního roku života. 

Těhotné a kojící by neměly zapomínat ani na jód. Jeho nedostatek může být mimo jiné spojen s potraty, nízkou porodní hmotností, vyšší poporodní úmrtností a vyšším rizikem vrozeného kretenismu. Protože je z různých důvodů doporučováno omezit výrobky zároveň obsahující jód (sůl, dlouho žijící druhy mořských ryb a rybí predátory), je vhodné doplňovat jód jinou cestou.

Více informací o výživě v těhotenství a době kojení najdete na 

Inzertní sdělení

Diskuze » Poradna »
Sdílejte článek
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek

Související články

Vitaminy v těhotenství a při kojení ano. Ale s mírou - diskuze

  • kys.listová
    v těhu jsem brala jen kyselinu listovou a pak od elasti-q vitaminy s DHA, nyní beru občas vitaminy při kojení. mslím, že je to důležité, když člověk nemá pestrou stravu
    Olii23   | 06.01.2017 10:21:49
    Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekVšechny diskuze

Poradna

Dobrý den, máme syna, kterého stále ještě kojím, beru Femibion 2, kde je obsah kyseliny listové nižší než je doporučená dávka pro období před a v těhotenství. Plánujeme druhé dítě, prosím o radu, jaké vitamíny jíst, abych měla dostatečný přísun kyseliny listové a nijak neubližovala dosud kojenému synovi? Např. mám doma Nosifol. V minulém těhotenství jsem musela brát Maltofer kvůli velmi nízkému tlaku, doporučili byste mi začít s ním ještě před otěhotněním? Děkuji, Petra.

Dobrý den, v žádné směsi vitamínových doplňků není tolik kyseliny listové, kolik je doporučená dávka před otěhotněním. Nepředopokládám, že syna kojíte á 3 hodiny (zřejmě je již starší), pak tedy můžete užívat množství kyseliny listové jako před prvním těhotenstvím. Co se týče Maltoferu - to jste jistě na tlak nebrala. Jedná se o železo, a to rozhodně nemá na krevní tlak vliv.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 18.01.2017, 12:13
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce