Výpočet těhotenství

  1. Jak se počítá těhotenství
  2. Co znamená číslo plus číslo, např. 13+4?
  3. Od kdy se těhotenství počítá a proč?

Jak se počítá těhotenství?

„Co to mám za nesmysl napsaný od lékaře? Jaké 6+3? Jsem přece 4 a půl týdne těhotná, vždyť si to pamatuji, kdy jsme si udělali romantickou chvilku s manželem.“ Týkala se toto překvapení i vás po prvním vyšetření v těhotenství u lékaře? Cože to máte za čísla v těhotenské průkazce? Že vůbec nesedí? Pokud by platila ta šestka jako týdny, tak byste musela otěhotnět v menstruaci. A v tu dobu tedy opravdu nesouložíte? A proč vlastně to plus a další číslo?

Tak tedy postupně:

Co znamená číslo plus číslo, např. 13+4?

V zájmu mít co nejpřesnější dataci těhotenství nestačí pouze udat týdny těhotenství, ale i dny. Proto odcházíte od lékaře s číslem např. 13+4, první číslo znamená počet ukončených týdnů těhotenství a druhé kolik jste začala dnů z dalšího týdne těhotenství. Máte tedy za sebou 13 týdnů a 4 dny těhotenství. Pokud znáte tento údaj, můžete si u nás spočítat, kdy přibližně jste mohla otěhotnět: www.babyonline.cz/vypocty-terminy

13  +  4

týdny  +    dny těhotenství, které máte za sebou 

Od kdy se těhotenství počítá a proč?

Stále ještě namítáte, že ne, že máte o 2 týdny méně. Ano, máte pravdu, fakticky ano. Ale těhotenství se nepočítá od data oplodňující soulože, ale od prvního dne poslední menstruace, protože tu známe vždy, nad datem oplodnění se dá při každodenním styku polemizovat. Znamená to např. i tu nelogičnost, že v době, kdy teprve spermie partnera dobíhá k vašemu vajíčku, vy už máte za sebou plné dva týdny těhotenství. Čili zatímco se vaše miminko na cestě do dělohy a v děloze vyvíjí do porodu pouze 38 týdnů, vy máte v těhotenské průkazce týdnů 40, které se rovnají 38 skutečného těhotenství plus ty dva týdny od začátku poslední menstruace do ovulace uprostřed cyklu, kdy došlo k oplodnění.

Výpočet těhotenství

Autor: MUDr. Jana Martincová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte článek
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek

Související články

Výpočet těhotenství - diskuze

Poradna

Dobrý den, paní doktorko, chtěla bych se Vás zeptat. Dnes jsem byla na kontrolním velkém ultrazvuku ve 20. týdnu kvůli špatné viditelnosti nosní kůstky. Nosní kůstka dnes byla krásně vidět (7 mm) a doktor říkal, že je vše v pořádku. To samé říkala i lékařka na genetice a další konzultace není nutná. Nyní, když se dívám do zprávy, tak tu mám pod nosní kůstkou, která je 7 mm napsanou hodnotu: Prenazální prosáknutí podkoží: 2,2 mm. Vedle této hodnoty je naznačen graf s rozmezím a já mám tečku celkem dosti vlevo mimo normální hodnoty grafu. Nevíte, co by to mohlo znamenat? A zda je opravdu vše v pořádku? :) Dnes jsem 21+0tt. Děkuji a přeji pěkný večer!

Dobrý den, určitě je vše v pořádku, pokud pan doktor na ultrazvuku nic neshledal. Upřimně ani nemá smysl hodnotit velikost nosní kosti a šířku podkoží, důležitá je pouze informace, zda je nosní kost přítomna, Ale pokud je přítomna již ve 12. týdnu a není přítomno celkové prosáknutí kolem plodu, pak není třeba se zneklidňovat.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 21.02.2017, 07:23
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce