„Těhotný tatínek“ aneb syndrom Couvade

 1. Historie syndromu "těhotného tatínka"
 2. Rituály muže těhotné ženy v minulosti
 3. Jaké projevy „rituálního“ chování můžeme u partnera v období těhotenství pozorovat dnes?
 4. S jakými projevy se setkáváme u partnera v době porodu?
 5. U jakých typů mužů se se syndromem setkáváme častěji?
 6. S jakými nejčastějšími příznaky „těhotného tatínka“ se těhotné ženy mohou setkat u svých partnerů?

1. Historie syndromu „těhotného tatínka“

Připadá / připadalo vám, jako by byl spíše těhotný váš partner než vy? Pak vězte, že to není nic neobvyklého či neznámého? Tento syndrom „těhotného tatínka“ byl popsán již před více než 150 lety a byl pojmenován jako obřad COUVADE antropologem Tailorem v roce 1865. Původ tohoto termínu pochází z francouzsko-baskického slova „couver“, což znamená vyklubávat se, líhnout se či z latinského slova „cubare“ s významem ležet.

2. Rituály muže těhotné ženy v minulosti

V Papui Nové Guineji došlo v době, kdy byla žena těhotná, ke znatelným změnám v chování a jednání muže. Došlo ke změnám v jeho tradiční roli. Muž uctíval svoji ženu, děkoval jí za to, že dokáže přivést na svět dítě, dělal její práce, šil těhotenské šaty, po setmění nekouřil, nežvýkal tabák, nepil omamné nápoje, nejedl kořeněná jídla, když se přiblížila doba porodu ulehl na lůžko a předstíral porodní bolesti, hlasitě křičel a lamentoval, srdcervoucně plakal a naříkal, modlil se a monotónně zpíval, aby upoutal pozornost zlých duchů na sebe a tak zabezpečil narození zdravého potomka.

Stejně i u Basků, obyvatel Jižní Francie a Severního Španělska, u indiánů Mozatena v Jižní Bolívii, u indiánů kmene Bororó v Jižní Americe v povodí Amazonky, u těchto a mnoha dalších afrických kmenů lze vysledovat příznaky odpovídající určitému celku, který byl poprvé pojmenován právě p. Tailorem.

Co vlastně znamená pojem couvade a lze jej pozorovat i v dnešní době v civilizovaných společnostech? Existuje alespoň částečné povědomí o této problematice? Najdou se muži, kteří projevují podobné příznaky jako muži primitivních národů a zejména, uvědomují si je a přiznají se k nim? Naštěstí dnes již existuje velká skupina „pokrokových mužů“, kteří se aktivně /ať již podvědomě či záměrně s novou situací očekávaného potomka/ spoluúčastní na celém procesu těhotenství a porodu, jsou opatrovníky žen a jednají v jejich zájmu.

Obřadem couvade jsou popisovány psychické a somatické změny u mužů primitivních národů, jejichž žena byla těhotná a připravovala se na porod. Tato účast zajišťovala mužům odpovídající místo ve společnosti. Nestali se tak pouhými biologickými stvořiteli, ale otci v plném rozsahu. Role muže v současné civilizované rodině i společnosti prošla dlouhodobým vývojem a dosáhla mnoha změn /čímž se změnil i přístup mužů k těhotenství a porodu ženy/. Důraz mnoha náboženství na rozdílnou roli muže a ženy, na nepřirozenost výměny rolí v určitých ohledech, nárůst obyvatel, vznik měst a tím i větší anonymity, stěhování za prací, či budování kariéry a zabezpečení rodiny ze strany muže mělo důsledek v tom, že dnes již nelze mluvit o pradávném obřadu či rituálu, ale pouze o syndromu couvade, o výskytu některých psycho-somatických symptomů.

3. Jaké projevy „rituálního“ chování můžeme u partnera v období těhotenství pozorovat dnes?

Za srovnatelné s rituály couvade, pozorované v období těhotenství partnerky, můžeme považovat např.:

 • společné návštěvy lékaře-gynekologa
 • přítomnost otce při vyšetření matky ultrazvukem
 • účast na předporodních kurzech
 • získávání informací z odborných knih či od již zkušených rodičů
 • společná změna životosprávy, postupné odmítání zlozvyků /např. kouření/
 • společné chystání „hnízda“ /nakupování dětské výbavy, zařizování dětského koutku či pokoje, často jde o hledání vhodnějšího bydlení/
 • zařízení dovolené muže na den porodu i na pár dnů po porodu
 • odvoz ženy do porodnice

4. S jakými projevy se setkáváme u partnera v době porodu?

Mnohé projevy chování, které můžeme považovat za srovnatelné s rituály couvade prováděné v době porodu, jsou dnes jak rodičkou, tak i personálem porodnice od muže očekávány:

 • muž je často prostředníkem mezi rodičkou a personálem
 • utváří intimní atmosféru
 • dohlíží na ženu ve vaně, ve sprše
 • provádí masáže v křížové oblasti
 • hlídá intervaly mezi kontrakcemi a délky jejich trvání
 • pomáhá ženě společným prodýcháním kontrakcí
 • při samotném porodu drží ženu za ruku a podpírá ji hlavu
 • přestřihuje pupečník
 • účastní se prvního ošetření dítěte
 • pořizuje fotodokumentaci prvních minut a hodin života dítěte, informuje rodinu

5. U jakých typů mužů se se syndromem setkáváme častěji?

Jak již bylo výše řečeno, syndrom couvade popisuje psycho-somatické symptomy u mužů, které souvisejí s těhotenstvím a porodem ženy. Z různých výzkumů vyplývá, že jen málo žen i mužů zná význam pojmu couvade. Přesto netypické potíže udává 11-35% partnerů těhotných žen obvykle začátkem a posléze koncem těhotenství.

Mnozí odborníci se domnívají, že jde zejména o muže, kteří měli velmi úzký vztah s vlastní matkou, že se tito muži chtějí identifikovat s těhotnou partnerkou, že jde o muže s nepřiznaným strachem z nastávajícího otcovství, ale i o muže s neuvědomovanou žárlivostí jak na partnerčino mateřství, tak žárlivostí na ještě nenarozené dítě, které nebude pro muže novým členem rodiny, ale konkurentem a příčinou mužova odstrčení.

6. S jakými nejčastějšími příznaky „těhotného tatínka“ se těhotné ženy mohou setkat u svých partnerů?

Jsou to především:

 • pocity na zvracení, samotné zvracení
 • pálení žáhy
 • bolesti břicha, zubů, hlavy, žaludku, bolesti v křížové oblasti
 • změna v příjmu potravy, nechutenství, ale i větší chutě a změna váhy
 • nervozita, přecitlivělost, stavy úzkosti, smutek, strach, rozčílení bez příčiny
 • bušení srdce, zvýšené pocení
 • pocity plynatosti, zácpa, častější nucení na močení
 • zvýšené vypadávání vlasů
 • otoky končetin, mravenčení v končetinách
 • poruchy spánku, zvýšená únava

Jistě by byla zajímavá analýza souvislosti syndromu couvade s věkem těhotné ženy a jejího partnera, s pořadím těhotenství, s tím, zda žena otěhotněla přirozenou cestou, zda bylo těhotenství chtěné a plánované ze strany obou partnerů, s jejich vzděláním a povoláním, s národností partnerů, s jejich genetickou výbavou, s výchovou, se zdravotními problémy během života a dalšími možnými okolnostmi. Ale to už je nad rámec tohoto textu, který měl za cíl pouze přiblížit tuto problematiku a uvést konkrétní příklady sledovaných změn, které mnoho mužů – nastávajících otců prožívá, ale těhotenství nepřipisuje.

Bude jistě zajímavé zde ponechat možnost diskuze, ze které vyplyne, jak jsou na tom v těhotenství tatínci budoucích maminek z babyonline.cz :-)

Autor: Mgr. Ivana Stehlíková

Diskuze » Poradna »
Sdílejte článek
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek

Související články

Těhotný tatínek - diskuze

Vložit příspěvekVšechny diskuze
 • Milující manžel
  Můj budoucí manžel je nejzlatější člověk na světě. Prožívá se mnou naprosto všechno, stará se o mně, když je mi špatně, vím, že s ním můžu naprosto ve všem a se vším počítat. Hladí a pusinkuje bříško, povídá si s miminkem, a já zbožňuji ten pocit, že mu nic z toho není lhostejné, ale že se tak aktivně účastní a záleží mu na tom. Je skvělý!
  Lucie12345   | 10.08.2013 20:22:25
  Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekVšechny diskuze

Poradna

Dobrý den. Jsem ve 12.tt a skoro od začátku těhotenství mě trápí bolesti v levém podbříšku. 31.12. už jsem byla donucena vyhledat pohotovost pro velké, neustupující bolesti podbříšku stále v jednom místě a našli mi hematom 4cmx3cm, který se po nasazení Utrogestanu a týdnu na lůžku zmenšil. Ovšem břicho stále dost bolí a pan doktor mi na vše říká, že je to normální. Jenže mi před čtyřmi lety právě on zjistil leidenskou mutaci a příjde mi zvláštní, že ani toto se mnou neřeší a neposílá na žádné testy. Jsem na rizikovém, protože nejsem schopna skrz to břicho skoro cokoliv dělat. Je to normální postup? I to, že mě objednává na kontrolu po měsíci jako zdravé těhotné ženy? Moc děkuji za odpověď, už jsem vážně zoufalá.

Dobrý den, pokud se hematom nacházel v děloze pod plodem, což předpokládám, že tak bylo, pak by toto rozhodně nemělo být důvodem bolestí břicha. Bolesti břicha začátku gravidity má spousta žen a pokud se na ultrazvuku neprokáže, že by důvodem byla třeba cysta, pak nejčastěji bývají způsobeny rostoucí dělohou, natahování vazů v malé pánvi atd. Tyto potíže většinou s probíhajícím těhotenstvím přejdou. Co se týče Leidenské mutace - pokud byla zjistěna jen v rámci testů a neměla jste nikdy žádné komplikace (trombóza atd.), pak není potřeba žádná léčba v graviditě, jen v šestinedělí většinou ženy preventivně aplikují nízkomolekulární heparin. Toto s Vámi ale musí zkonzultovat hematolog.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | dnes, 07:31
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce