Strava malých dětí a kojících matek – 1000 dní

1000 dní logoPorodem to nekončí... jak vylepšit jídelníček v době kojení?

Kojícím ženám chybí dostatek některých živin, vitamínů a minerálních látek. Přitom jídelníček matky ovlivňuje kvalitu mateřského mléka, a tedy i zdraví dítěte. Dodržet však pravidelný a vyvážený jídelníček v době, kdy si zvykáte na nový režim, je více než náročné. Které potraviny tedy zařazovat častěji, abyste mateřským mlékem předala dítěti to nejlepší a zároveň neochuzovala svůj vlastní organismus?

Podle posledních poznatků z oblasti výživy se v prvních tisíci dnech života dítěte rozhoduje o tom, jak zdravé bude v dospělosti. Lékaři zabývající se nutričním programováním, vědou o výživě dítěte v raném věku, jsou přesvědčeni, že 80 % budoucího zdraví ovlivňuje životní styl a celkově prostředí, ve kterém dítě žije. A nejdůležitější je v tomto směru výživa.
Klíčových tisíc dní se začíná odpočítávat už v době těhotenství, pokračuje obdobím kojení, a třetím zásadním milníkem je zavádění dalších složek výživy do stravy dítěte. Hned po narození má však největší vliv strava samotné matky, protože její jídelníček se odrazí v kvalitě mateřského mléka. Strava matky v období kojení je tedy stejně důležitá jako například zavádění příkrmů a potenciálních alergenů.

5 důvodů, proč kojit

 1. nejpohodlnější způsob výživy
 2. nejlevnější způsob výživy
 3. posiluje přirozené citové pouto mezi matkou a dítětem
 4. hormon oxytocin, vyplavovaný při kojení, podporuje zavinutí dělohy
 5. kojení snižuje riziko vzniku rakoviny prsu a vaječníků

Kojení podporuje

 • správný vývoj metabolismu (snižuje riziko kardiovaskulárních chorob, obezity, cukrovky),
 • růst a vývoj mozku,
 • rozvoj zažívacího traktu a imunitního systému dítěte.

Kojení je pro organismus matky náročné

„Mlékem matka předává svému dítěti významné množství důležitých živin. To může být příčinou nedostatečného zásobování jejího vlastního organismu. Na jedné straně tedy musí kojící matka upravit svůj jídelníček proto, aby zvýšila množství a kvalitu mateřského mléka. Na druhé straně musí také kompenzovat nedostatek živin ve svém těle, způsobený tvorbou mateřského mléka,“ říká MUDr. Petr Tláskal, CSc., vedoucí lékař Oddělení léčebné výživy Fakultní nemocnice Motol, předseda Společnosti pro výživu a zástupce iniciativy 1 000 dní.

Proč je kvalita stravy při kojení tak důležitá?

Kvalita mateřského mléka odpovídá stravě kojící matky. Vzhledem k tomu, že je kojení pro matčin organismus energeticky náročné, její strava by se měla lišit od stravy běžných žen. Vše, co matka vypije anebo sní, se díky mateřskému mléku dostává i do těla dítěte. A pochopitelně vše, co jí v jídelníčku chybí, může chybět i dítěti.

„Nedostatky v jídelníčcích kojících žen jsou individuální. Kojící žena by měla mít o zhruba 300- 500 kcal vyšší příjem energie než obvykle. Jídelníček kojící matky by tedy měl dodávat až o pětinu více energie, než obvykle,“ vysvětluje doktor Tláskal.

Mezi základními živinami nejčastěji matkám chybí prospěšné tuky, zejména polynenasycené mastné kyseliny, zvláště omega 3, někdy rovněž nazývané jako LCP mastné kyseliny. Česká populace se s jejich nedostatkem potýká běžně. Proto byste jako budoucí nebo novopečená maminka měla zařazovat častěji rostlinné tuky, například řepkový olej, nebo ryby, nejlépe mořské.

Nejčastěji chybí...

V době kojení se všechny cenné živiny, vitaminy a minerální látky koncentrují do mateřského mléka. Pokud je matka zároveň dostatečně nedoplňuje, mohou postupně chybět jí i dítěti. Matkám chybí nejčastěji kyselina listová, železo, vitaminu D, vápník, zinek, jód nebo vitaminy skupiny B.

 • Vitamin D a vápník má především význam pro udržení normálního stavu zubů a kostí.
 • Železo, kyselina listová a zinek pro správnou funkci imunitního systému.
 • Omega 3 mastné kyseliny pro správný vývoj mozku a zraku kojeného dítěte.
 • Komplex vitaminů B pomáhá matce snižovat pocit únavy a u dítěte aktivuje potřebné metabolické procesy.

Úprava jídelníčku je snadná

Zvýšenou potřebu vitaminů a minerálních látek můžete pokrýt ve většině případů úpravou svého jídelníčku. Stačí zařadit potraviny bohaté na potřebné živiny nebo se spolehnout na vhodný výživový doplněk pro kojící matky. V době kojení by se měl zvýšit i příjem základních živin. Denně o zhruba 15 g bílkovin a 50 g sacharidů více. V případě tuků doporučují odborníci zvýšit příjem již zmiňovaných omega 3 mastných kyselin, tedy ryby minimálně 2krát týdně.

15 g bílkovin získáte z:

 • 75 g kuřecích prsou
 • 200 g vařené čočky
 • 200 g bílého jogurtu + 200 ml mléka

50 g sacharidů získáte z:

 • 100 g chleba (cca 2 krajíce)
 • 300 g vařených brambor
 • 120 g celozrnných vařených těstovin

Co jíst v době kojení?

Deficit je třeba kompenzovat pestrým a vyváženým jídelníčkem složeným z kvalitních zdrojů jednotlivých živin. Strava matky by měla pokrýt nejen potřeby jí samotné, ale i tvorbu mateřského mléka. Které potraviny by tedy neměly chybět?

 • bílkoviny (mléčné výrobky, zakysané mléčné výrobky, libové maso, vejce, luštěniny)
 • tuky (ryby, rostlinné oleje – např. olivový, řepkový)
 • sacharidy (celozrnné produkty, rýže, brambory, ovoce)
 • vápník, zinek, jód, kyselina listová, vitaminy skupiny B (mléčné výrobky, ryby, červené maso, zelenina, ovesné vločky)

A co třeba takhle? Jídelníček pro kojící matku na celý den

 • Sacharidy - obiloviny, těstoviny, brambory, pečivo a rýže (5 - 6 porcí denně)
 • Zelenina (3 - 5 porcí denně)
 • Ovoce (2 - 4 porce denně)
 • Mléko a mléčné výrobky (3 - 4 porce denně)
 • Bílkoviny - ryby, drůbež, maso, vejce, luštěniny (1 - 3 porce denně)

Pořádně to zapijte!

V době kojení byste dřív než kdy jindy měla dbát na pitný režim. Uvědomte si, že nad rámec běžných potřeb organismu ztrácíte spoustu tekutin spolu s mateřským mlékem. Kojící žena by tedy měla vypít alespoň 2–3 litry tekutin. Vhodná je zejména kvalitní voda nebo minerálka. Ale pozor, jen se slabou mineralizací. Rozhodně neuškodí ředěné džusy, ovocné čaje a mléčné nápoje.

Více informací o stravování v době kojení se dozvíte na webových stránkách iniciativy 1000 dní, která vznikla za podpory předních odborníků z oblasti pediatrie a gastroenterologie.

To, co maminka jí, má přímý dopad na kvalitu jejího mléka. Podívejte se, jaký způsobem by se měla stravovat kojící maminka:

Mléko v jídelníčku batolat? Těm českým chybí

Jak pozitivně nastartovat zdravý vývoj dětí? Naučte je dobrým stravovacím návykům. Ty se začínají formovat už v batolecím věku, a k tomu neodmyslitelně patří dostatečná konzumace mléka. Z nedávné studie vyplynulo, že české děti mají mléka málo, což může mít za následek například pomalejší růst dítěte anebo svalovou slabost. Proč by batole mělo dostávat pravidelně mléko? Kolik ho do jídelníčku zařadit? A jaké mléko vůbec vybrat?

Správná výživa batolete se zásadně podílí na programování jeho metabolismu do dalšího života. V období od 1. do 3. roku se totiž formuje vztah dítěte k výživě a stravovacím návykům. Jídelníček batolete má obsahovat kromě masa, ryb, drůbeže, vajíček, luštěnin, cereálií, ovoce a zeleniny i dostatečné množství mléka a mléčných výrobků.

„V batolecím období dítě velmi rychle roste a celkově se vyvíjí jeho organismus. Proto mají děti do zhruba tří let věku výrazně vyšší nároky na skladbu stravy než starší děti nebo dospělí. A právě díky mléku můžeme malým dětem dodat přesně ty živiny, které potřebují, jako jsou mikronutrienty - železo, vápník, vitamin D,“ říká MUDr. Radana Kotalová z Pediatrické kliniky FN Motol, specialistka na výživu nejmenších dětí a zástupkyně iniciativy 1 000 dní. Právě vyjmenovaných mikronutrientů přijímají batolata v běžné stravě nedostatek.

Správné kroky ve výživě batolat

 1. Nenuťte dítě do jídla. Pokud nějaké potraviny odmítá, nabízejte mu je opakovaně ale nenásilně.
 2. Nepodávejte batoleti drobné, tuhé a obtížně rozpustné potraviny.
 3. Protože dítě má malou kapacitu žaludku, podávejte stravu minimálně v 5 porcích denně.
 4. I po zavedení pevné složky potravy nepodceňujte roli mléka v jídelníčku dítěte.
 5. Po 1. roce se doporučuje podávat 300-330 ml mléka denně, po 2. roce alespoň 125 ml, nejlépe mléko speciálně určené batolatům.

Studie: Batolata mají málo mléka

Nedávná česká studie1 ukázala, že děti konzumují málo mléka. Současně vyšlo najevo, že každé čtvrté batole nedostává mezi druhým a třetím rokem života už vůbec žádné mléko. V prvních třech letech dítě velmi rychle roste a téměř zdvojnásobí svou výšku. Tomu musí být přizpůsobené i množství živin, které v tomto období dostává. Potřebuje například až 4krát více železa než dospělý člověk nebo dvakrát více vitamínu D (na kilogram váhy).

Když je nouze o železo a vitamin D…

Nedostatkem vitaminu D trpí podle studie 62 % českých batolat, nedostatkem vápníku 36 % a kvůli nedostatku železa se 10 % půlročních až ročních dětí potýká dokonce s chudokrevností nebo nechutenstvím.

Dlouhodobý nedostatek vyjmenovaných živin může způsobit potíže. Například absence železa nemusí mít u kojenců příznaky žádné. Anebo se naopak projeví razantně, a to:

 • únavou
 • slabostí
 • závratěmi
 • zimomřivostí
 • sníženou chutí k jídlu.

Dlouhodobý nedostatek železa může způsobit zvýšenou náchylnost k infekčním onemocněním a pomalejší psychomotorický růst a vývoj dítěte.

V případě nedostatku vitaminu D může dojít například k:

 • zpomalení růstu
 • apatii nebo naopak zvýšené dráždivosti
 • svalové slabosti
 • sklonu k častějším respiračním chorobám.

Dlouhodobý nedostatek vede ke vzniku onemocnění zvaného křivice.

5 rad, jak se vyvarovat nedostatečnému příjmu železa a vitaminu D

 1. Udržte mléko pro batolata ve stravě dítěte alespoň do tří let.
 2. Dítěti dávejte alespoň 330 ml mléka pro batolata.
 3. Nezapomínejte na pestrý a vyvážený jídelníček (zařaďte také červené maso, tučné ryby, vajíčka…).
 4. Choďte na procházky. Vitamin D totiž dítě získává také ze sluníčka.
 5. S kravským mlékem ještě vyčkejte (má málo železa, vitamínu D a příliš mnoho bílkovin).

Je rozdíl mezi batolecím a kravským mlékem?

Podle výživových doporučení je pro batolata optimální, když přijme alespoň 330 ml mléka denně. Dalo by se tedy říci, že pro dostatečný přísun živin postačí nalít dítěti v průběhu dne třeba dvě sklenice mléka nebo mlékem zadělat obilnou kaši. Není to tak docela ale pravda! „Běžně dostupné kravské mléko se od batolecího mléka výrazně liší. Kravské mléko není příliš bohaté právě na živiny, které dětem chybí. Z tohoto pohledu se ukazuje jako výhodnější zařazovat právě batolecí mléka,“ vysvětluje MUDr. Kotalová.

Na rozdíl od kravského mléka dodá to batolecí dítěti mezi 1. a 3. rokem optimální množství nezbytně důležitých živin pro jeho správný růst, vývoj a rozvoj paměti a koncentrace. Kvalitní batolecí mléko poskytne ve 330 ml dítěti kolem 60-70 % doporučené denní dávky železa, zatímco kravské mléko jen zhruba 25 %.

Ještě větší rozdíl je u vitaminu D, kde stejné množství batolecího mléka dodá více jak 90 % doporučené denní dávky, zatímco obyčejné mléko naprosté minimum - méně než 2 %. Kravské mléko má navíc vysoký obsah bílkovin a některých minerálních látek (například sodík), které zatěžují ledviny dítěte, čímž se zvyšuje riziko obezity. Také z tohoto pohledu je vhodné zvolit mléko určené speciálně pro batolata, které dodá jen poloviční množství bílkovin než mléko kravské.

graf porovnání kravského a batolecího mléka

Rozdíly ve výrobě batolecího a kravského mléka

Batolecí mléko se vyrábí ve stejných podmínkách jako mléko kojenecké a za stejných legislativních požadavků jako na výrobu dětské výživy s věkovým určením. To se týká i kvality surovin. „Například tolerance pro nežádoucí bakterie je zde nulová. To samozřejmě neplatí o výrobě běžného kravského mléka,“ vysvětluje MUDr. Kotalová.

5 důvodů, proč dát přednost batolecímu mléku před kravským

 1. Batolecí mléko obsahuje optimální množství živin.
 2. Batolecí mléko je významným zdrojem železa, které je potřebné pro vývoj mozku dítěte.
 3. Batolecí mléko dodává batoleti dostatek vitaminu D.
 4. Batolecí mléko je vyráběno pod přísným dohledem na kvalitu surovin a výrobních procesů.
 5. Některá batolecí mléka dodají batoleti i LCP mastné kyseliny pro rozvoj poznávacích schopností jako je koncentrace a paměť.

Nutriční programování, změna zdraví budoucích generací

Iniciativa 1000 dní, která vznikla s podporou předních odborníků z oblasti pediatrie a gastoenterologie, přináší názory a klíčové poznatky v oblasti výživy malých dětí. Mezi ně patří například nutriční programování (zatím ne příliš známé odvětví pediatrie), které odhaluje vliv vnějších faktorů a hlavně výživy na budoucí zdraví člověka. Součástí nutričního programování je i zařazování kvalitního batolecího mléka do jídelníčku dítěte.

Výživa v prvních 1000 dnech života dítěte hraje totiž klíčovou roli pro jeho zdraví v dospělosti. Geny jako takové totiž ovlivňují zdraví jen z 20 %. Konzultace jídelníčku dítěte s pediatrem nebo zdravotní sestrou je přínosem pro zdraví dítěte po celý jeho život. Více informací o správném stravování malých dětí, které může v časném věku ovlivnit imunitní systém, funkci mozku, metabolismus a stravovací návyky dítěte, se dozvíte na webových stránkách 

Nedostatek vitaminu D trápí 62 % batolat. Podívejte se na video s MUDr. Radanou Kotalovou, ať vaše batole do této statistiky nepatří.

Nutriční návyky a stav dětí časného věku. Realizovala Společnost pro výživu, Odborná společnost praktických dětských lékařů ČLS JEP, za podpory společnosti Nutricia. Zapojeno více než 800 kojenců a batolat z území České republiky.

Inzerní článek

Diskuze » Poradna »
Sdílejte článek
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek

Související články

Strava malých dětí a kojících matek – 1000 dní - diskuze


Poradna

Kojení v těhotenství

| Aduš91 | 01.12.2016, 22:44
Dobrý den,chtěla jsem se zeptat.Kojím dceru skoro 12měsícu,jsem nyní v 7týdnu.Mužu dál kojit nebo je to pro dítě nebezpečné?někdo říká ano,někdo ne.Bohužel mě to už docela bolí,ale zase dcera je závislá a nedokážu přestat kojit ze dne na den.MM mám hodně.Děkuji Adéla

Lékař na tento dotaz prozatím neodpověděl.


Mgr. Miloslava Kameníková | Babyonline
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce