Přihlášení miminka ke zdravotnímu pojištění? U ZP 211 žádný problém

„To vážně musím osm dnů po porodu letět na zdravotní pojišťovnu, abych tam našeho Péťu přihlásila k zdravotnímu pojištění? To se mi fakt nechce. Osmý den po porodu mám úplně jiné myšlenky než lítat po úřadech,“ napsala nám do redakce rozčilená čerstvá maminka Monika z Prahy. 

Obrátili jsme se proto na tiskovou mluvčí největší zaměstnanecké Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra (ZP 211) Hanu Kadečkovou, aby nám vysvětlila, jak to s přihlášením miminka ke zdravotnímu pojištění vlastně je: „Přihlásit novorozence musíme podle zákona, a musíme tak učinit opravdu do osmi dnů od jeho narození. Pokud v té době ještě nemáte rodný list miminka, přihlásíte ho bezprostředně potom, kdy rodný list obdržíme. Miminko musí být pojištěné, aby pojišťovna začala hradit lékařům jeho ošetření. Za nedodržení této povinnosti hrozí i nemalá finanční sankce,“ vysvětluje mluvčí ZP 211 Hana Kadečková a ihned dodává: „Mám ale pro maminky dobrou zprávu. Pokud jsou pojištěné u ZP 211, nikam na úřad chodit nemusí. Stačí, když své miminko přihlásí k pojištění online prostřednictvím webových stránek pojišťovny. Takže jen na chvilku sednou k počítači, párkrát kliknou, vyplní potřebné a je hotovo.“

První dopis v životě - z pojišťovny

Podle ní stačí na 

 kliknout na odkaz Přihlaste se online a vyplnit Kontaktní formulář Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR. Pozor: u kolonky Kód a název dosavadní zdravotní pojišťovny je pod šipkou volba možností. Hned na prvním místě je Novorozenec – to potvrdíte. Pokud k vyplněné přihlášce připojíte i naskenovaný rodný list vašeho miminka, splnili jste stoprocentně svoji oznamovací povinnost. Jestliže nemáte tuto možnost, pošlete pojišťovně kopii jeho rodného listu dodatečně. 

 „Pak už se můžete jen těšit, že přibližně za týden přijde vašemu miminku do schránky jeho první dopis v životě – bude od ZP 211 a bude v něm jeho průkazka pojištěnce. Je to tak. Zdravotní pojišťovna průkaz zasílá na jméno pojištěnce, takže se nedivte, že adresátem bude opravdu vaše miminko a toto bude jeho první osobní korespondence,“ doplňuje Hana Kadečková ze ZP 211.

Kdy přejít k nové pojišťovně? Teď!

Tak to je dobrá zpráva. Musíme však upozornit, že tuto službu neposkytují všechny zdravotní pojišťovny. Takže vy, které plánujete miminko a nechcete pak chodit na úřad, máte právě teď šanci přihlásit se k ZP 211. 

Přestupní termín je až do konce září. Když vyplníte přihlášku – u ZP 211 to lze také udělat online - budete klientem nové pojišťovny už od ledna.

No, a když už budete na webu ZP 211, nezapomeňte se podívat na bonusy pro klienty. Mají nabídku i pro těhotné a kojící ženy. Je možné si pořídit vitamíny, absolvovat předporodní kurz, nechat si udělat 3 a 4D ultrazvukové vyšetření, či po porodu chodit s miminkem na plavání nebo pro svůj klid pořídit k dítěti "chůvičku". Příspěvek od pojišťovny 800 Kč bude milým přilepšením.

Inzertní sdělení

Diskuze » Poradna »
Sdílejte článek
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek

Související články

Přihlášení miminka ke zdravotnímu pojištění? U ZP 211 žádný problém - diskuze


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce