Přechod na peněžitou pomoc v mateřství

Dobrý den, pobírám rodičovský příspěvek, 18.7.2015 bych měla nastoupit na peněžitou pomoc v mateřství. Jsem zaměstnaná na dobu neurčitou. Je potřebné nastoupit za rodičovského příspěvku na peněžitou pomoc v mateřství ze dne na den, nebo mohu poslední dávku rodičovského příspěvku čerpat naposledy v červnu a od 18.7. nastoupit na peněžitou pomoc v mateřství aniž bych mezi tím musela do práce nebo je lepší pobírat rodičovský příspěvek ještě v červenci? Pokud bych přestoupila takto souvisle z rodičovského příspěvku na peněžitou pomoc v mateřství, bude peněžitá pomoc v mateřství přibližně ve stejné výši jako minulá? Přestup z rodičovského příspěvku na novou peněžitou pomoc v mateřství mohu nahlásit na okresní správě sociálního zabezpečení i já nebo musí pouze zaměstnavatel? Děkuji.

Odpověď Mgr. Věra Tautová, DiS., mateřská a rodičovská dovolená:

Dobrý den, čerpání rodičovského příspěvku a délka rodičovské dovolené mohou být různé. Důležité je, jak se dohodnete se zaměstnavatelem. Bylo by asi lepší dočerpat rodičovský příspěvěk v červnu, protože v červenci už budete mít souběh a když máte termín nástupu na mateřskou v polovině července, nejspíš by vám rodičovský příspěvek již stejně nevyplatili, protože dostanete peněžitou pomoc v mateřství. Nástup na mateřskou musíte hlásit v práci, respektive tam odevzdat formulář od gynekologa, který vyplní a odešlou na okresní správu sociálního zabezpečení sami. Navíc to musí evidovat kvůli vašemu nároku na dovolenou za dobu mateřské. Procenta se u peněžité pomoc v mateřství v posledních letech neměnila, takže budete mít stejnou peněžitou pomoc v mateřství jako u prvního dítěte.

Diskuze » Poradna »
Sdílejte článek
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek

Přechod na peněžitou pomoc v mateřství - diskuze


Přechod na peněžitou pomoc v mateřství - poradna

Městnání ledviny

| Janah84 | 23.10.2016, 16:01
Dobrý den. Jsem 24. týdnu těhotenství po IVF už od 18. 10. se potýkam s bolestmi v pravé oblasti bederní krajiny a pravé poloviny břicha. Uzavřeno jako městnání pravé ledviny z důvodu útlaku močovodu dělohou. Momentálně řešení konzervativně analgetiky Spasmopan. Bohužel bolesti přetrvávají po celé dny. Úlevové polohy nezabírají. Analgetika mohu také v omezeném množství. Pomáhá snad jen teplo. Ale je to vyčerpávající a únavné. Chtěla bych vědět, zda se tento stav může zlepšit. Sledují mě na sonu, kontrola moče. O zavedení stentu u nás nechtějí ani slyšet. Boji se ohrožení dítěte. Tak jen bych ráda věděla, zda se to zlepší a zda mám tlačit na zavedení stentu. Děkuji Hrdličková

Dobrý večer, nevím, v jaké nemocnici svůj problém řešíte. U nás v Brně zavádějí těhotným pacientkám stenty zcela běžně, pokud je to indikováno a analgetika nezabírají. S dítětem nemá zavedení nic společného, nijak ho neohrožuje. Spíš Vás by mohly zatěžovat opakované infekce, které se mohou při městnání objevovat. Každopádně je toto ale otázka pro urologa, nikoliv gynekologa, takže nějaké prognózy vám těžko mohu říci. Toto jsou jen zkušenosti s našimi urology.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 23.10.2016, 19:24
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce