Inzerce
Inzerce
Inzerce

Fotoreportáž z porodnice České Budějovice (2016)

[ << Zpět na úvodní stranu porodnice ]

Fotoreportáž

V nově vybudovaném perinatologickém centru, které bylo slavnostně otevřeno v říjnu loňského roku, se nachází „pod jednou střechou“ porodnice a neonatologické oddělení. Tento moderní objekt odpovídající požadavkům 21. století naleznete v Horním areálu Nemocnice České Budějovice, a.s. v pavilonu K. 

Perinatologické centrum Českobudějovické nemocnice se řadí mezi nejlepší a nejlépe technicky vybavená pracoviště svého druhu nejen v České republice. Porodnice a neonatologické oddělení je umístěno v pětipatrové budově. Takto rozsáhlé prostory obývá i proto, že patří mezi 12 perinatologických center v České republice.

Prostor příjmu se nachází v přízemí paviónu K, kde se nachází recepce, tři ambulance neonatologie, tři ambulance porodnice a zázemí celé budovy.

Ambulance pro těhotné - vyšetřovnaAmbulance pro těhotné - vyšetřovnaAmbulance pro těhotné - vyšetřovna

Dovolují-li to provozní možnosti porodnice, může si rodička vybrat jeden ze čtyř pokojů pro I. dobu porodní.

Pokoj pro I. dobu porodní.Pokoj pro I. dobu porodní.

K úlevě od porodních bolestí může využít jednu z masážních van či sprchu.

Masážní vanaMasážní sprcha

Porodní sály jsou zcela nově vybavené.Porodní sálPorodní sál

Nově také přibyl alternativní porodní sál.

Alternativní porodní sál

K prvnímu ošetření novorozence slouží moderní observační boxy přímo na porodních sálech. Připraven je i inkubátor pro převoz dítěte.moderní observační boxy přímo na porodních sálechinkubátor pro převoz dítěte.

Na oddělení šestinedělí mohou maminky využít nabídky nadstandardního pokoje. Na nadstandardním  pokoji  je možné ubytovat i doprovod.

nadstandardního pokojenadstandardního pokojeNadstandardní pokojNadstandardní pokoj

Jeden z nadstandardních pokojů je bezbariérový.

Nadstandardní pokojNadstandardní pokoj

Standardní pokoje jsou dvoulůžkové.

Standardní pokojStandardní pokoj

Příjemnou změnou jsou  i barevně laděné interiéry.

InteriéryInteriéryInteriéry

Rozhovor s panem MUDr. Milošem Velemínským, Ph.D., primářem Gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice České Budějovice a.s.

Pane primáři, zajišťuje Vaše gynekologicko-porodnické oddělení komplexní péči o ženu? S jakými problémy se mohou na Vaše oddělení ženy obrátit?

Naše Gynekologicko-porodnické oddělení poskytuje ženám péči prakticky v celém rozsahu našeho oboru, tedy jak v gynekologické problematice, tak v porodnictví. Vlajkovou lodí je naše Regionální perinatologické centrum intenzivní péče a Onkogynekologické centrum. 

Perinatologické centrum intenzivní péče (PCIP), které se skládá z porodnické části a Neonatologického oddělení, poskytuje komplexní péči o nastávající maminky a o novorozence, a to jak u fyziologických těhotenství, tak i u těch rizikových či patologických. 

Onkogynekologické centrum se zabývá léčbou pacientek s onkologickými onemocněními ženských pohlavních orgánů, za použití nejmodernějších metod provádí téměř kompletní spektrum i těch nejsložitějších operací a ve spolupráci s Onkologickým oddělením pak navrhuje a monitoruje případnou další léčbu našich pacientek. 

Obě tato centra koncentrují pacientky z celého Jihočeského kraje, Perinatologické centrum IP navíc ještě i z části Kraje Vysočina, a obě patří ke špičkovým pracovištím v rámci České republiky. 

Na našem oddělení také probíhá diagnostika a případně operační léčba žen s urogynekologickými problémy. 

Mimoto máme i mnoho dalších specializovaných ambulancí, jak v porodnické, tak gynekologické části, a to včetně ambulance dětského gynekologa.  

Kolik dětí se zhruba ročně narodí ve Vaší porodnici?

Za uplynulé tři roky je to průměrně okolo 2500 dětí ročně. 

Umožňujete na Vašem oddělení alternativní porody? Jaké a jsou k tomu nějak přizpůsobeny porodní sály? 

Otázka „alternativních porodů“ je poněkud specifická. Jde o to, díváme-li se na to z pohledu nastávající maminky či zdravotnického personálu. Vždy se snažíme vyjít nastávající mamince (rodičům) vstříc, protože většina přání je běžně realizovatelná a vlastně o nic úplně neobvyklého nejde. Specifičtější přání je pak s výhodou komunikovat s naším personálem ještě před porodem, aby bylo možné předejít případným nedorozuměním, která by pak mohla atmosféru vlastního porodu narušit. Pokud je přání rodičky odchylné od standardně zavedených postupů, musí rodička podepsat informovaný souhlas, že si je vědoma rizik pro svou osobu. V žádném případě by také nemělo dojít k ohrožení dítěte. 

Pokud jde o dispozice našich porodních boxů, tři z nich disponují mimo standardního vybavení také  hydromasážními vanami a jeden porodním box je koncipován jako „alternativní“. 

Upřednostňují rodičky ve Vašem zařízení porod v alternativních polohách nebo se spíše kloní k porodu v klasické poloze na gynekologickém křesle? 

Většina rodiček dává přednost klasické poloze. Máme k dispozici moderní polohovatelná porodní lůžka nebo porodní stoličky, na nich si může rodička polohu sama zvolit. Počet žen, které si přejí přivést potomka na svět v některé méně obvyklé poloze, se postupně začíná zvolna zvyšovat. Porod v hodně neobvyklých polohách však umožňujeme rodičkám pouze na základě jejich podpisu o převzetí odpovědnosti za sebe. Podle rozhodnutí Ústavního soudu má ale porodník v průběhu samotného porodu zohlednit i zájmy ještě nenarozeného dítěte. 

Umožňujete při porodu přítomnost mimoústavní porodní asistentky nebo lékaře?

Standardně umožňujeme přítomnost dvou blízkých osob, a to bezplatně. Pokud by šlo o účast mimoústavní porodní asistentky či lékaře, oba by byli v pozici jako jakýkoli jiný laický doprovod, nemohli by zasahovat do vedení porodu. Situaci by mohlo změnit pouze to, kdyby měli smlouvu s nemocnicí, která by jim toto umožňovala.   

Je pro Vás u porodu přijatelnější ústní domluva s rodičkou nebo předem připravený porodní plán? Nakolik jsou rodičky, které přicházejí s porodními plány, radikální a trvají na nich?

Rozhodně porodní plány neodmítáme. Nastávající maminky v nich ale často uvádějí věci, které lze jistě vykomunikovat  až v době přijetí do porodnice, a mnohé z věcí, ze kterých mají obavy a chtějí si o nich samy rozhodnout, se ani rutinně neprovádějí. Přesto samotný fakt, že si rodička porodní plán připraví, vede k tomu, že se pokusí svá přání definovat a personál porodního sálu má pak jisté vodítko. Porodními plány se snažíme řídit, ale porod je dynamický proces a někdy jeho průběh vede k tomu, že rodička svá přání přehodnotí. Za zcela klíčovou tedy považuji trvalou interakci mezi nastávající maminkou a personálem porodního sálu. 

Jak často ženy žádají o analgezii?

Během vaginálně vedeného porodu používáme nejrůznější formy porodní analgesie. Za loňský rok bylo na našem pracovišti vedeno v epidurální analgesii zhruba 15% porodů, k dispozici však máme i další možnosti, jako intramuskulární, intravenózní a inhalační analgesii. Nezmiňuji zde samozřejmě hydroterapii jako standardní metodu používanou k úlevě od porodních bolestí. Použití všech typů analgezií závisí na dohodě rodičky s porodní asistentkou, některé však musí odsouhlasit lékař. 

Stále častěji se setkáváme s diskuzemi, které se týkají vzrůstajícího počtu porodů císařským řezem. Jaké je zhruba procento těchto porodů u Vás?

Tím, že jsme perinatologické centrum, do kterého přichází mnoho rizikových a patologických těhotenství, máme procento porodů císařským řezem ve srovnání s menšími porodnicemi vyšší. V současné době se frekvence císařských řezů v naší porodnici pohybuje okolo 34%.

Co když se porod zkomplikuje? Jak je pak zajištěná péče o rodičku? Probíhá další péče ve Vašem zařízení, popř. kam je transportována? 

Veškerá péče okolo porodu i po něm probíhá v naší nemocnici, a to i v případě nenadálých komplikací. Vzhledem k velikosti naší nemocnice a možnosti velmi kvalitní mezioborové spolupráce dokážeme tyto komplikace řešit bez nutnosti transportů rodiček do jiných zařízení.    

Jak je ve Vaší porodnici zajištěna péče o nedonošené novorozence?

O odpověď na tuto otázku jsem poprosil pana primáře Neonatologického oddělení Nemocnice České Budějovice a.s., MUDr. Milana Hanzla, Ph.D.   

Nedonošení novorozenci s lehkým či středním stupněm nezralosti, u kterých nejsou ohroženy základní životní funkce, jsou ošetřováni na stanicích intermediární péče, kde je pro ně zajištěna náležitá specializovaná péče.  Na tomto úseku preferujeme a také umožňujeme pobyt společně s matkou. Konkrétně je zde 26 lůžek určených pro časově neomezený pobyt novorozence v inkubátoru s matkou na společném pokoji. U novorozenců s vysokým nebo extrémním stupněm nezralosti je po nezbytné stabilizaci stavu na porodním sále poskytována další komplexní a vysoce specializovaná péče na úsecích novorozenecké resuscitační a intenzívní péče. Totéž platí pro ostatní novorozence v závažném stavu, a to včetně stavů, které bezprostředně ohrožují život novorozence a jeho další vývoj. Neonatologické oddělení k zajištění této péče disponuje veškerým technickým vybavením a především erudovaným a dostatečně širokým týmem neonatologů a ošetřovatelského personálu, což je hlavní podmínkou zvládnutí i nejzávažnějších stavů. Neonatologická část Perinatologického centra IP je též akreditovaným pracovištěm pro obor neonatologie. Bližší informace pro veřejnost naleznete na www.nemcb.cz/neo/  

Děkuji za milý rozhovor.

Rozhovor připravila Andrea Blažková

 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×