Předporodní masáž hráze

 1. Proč masáž provádět?
 2. Jak masáž provádět?

1. Proč masáž provádět?

Pravidelná masáž hráze (oblast mezi pochvou a konečníkem) v pozdním těhotenství může být prospěšná při přípravě k porodu. Napomůže hrázi, aby byla pružnou a při porodu se dostatečně rozvinula. Sníží se tak nutnost nástřihu (to je v podstatě chirurgický zákrok, který má za úkol zvětšit vchod poševní a provádí se těsně před porodem hlavičky) a také pravděpodobnost vážné trhliny, ke které by při porodu mohlo dojít. Masáž hráze může nastávající mamince přiblížit pocity, které bude mít, až se miminko začne objevovat. Také ji může využít k nácviku uvolnění hráze, které je při porodu tak žádoucí.

Masáž hráze ještě nepodlehla  podrobným vědeckým výzkumům, ale z několika studií, které již byly provedeny, vyplývá, že zmíněný účel zcela splňuje. Doporučujeme, aby nastávající maminky prováděly masáž asi tak 4 - 6 týdnů před termínem porodu. Upřímně řečeno - pro některé ženy je to nepřijatelné, takže masáž odmítají provádět, jiné v ní najdou zálibu nebo se pro ně stane sexuální stimulací a tím vlastně jen získají.

Upozornění: Objeví-li se výtok, herpes nebo jiný vaginální problém, je dobré s masáží přestat do doby, než se problém vyřeší. Masáž by mohla situaci zhoršit, eventuelně rozšířit infekci

Masáž může provádět nastávající maminka sama nebo společně s partnerem.

Masáž hráze berte prosím jako možnost, jak napomoci k její elasticitě. Není to povinné a po těhotné ženě se to nevyžaduje. Je to pouze její rozhodnutí, zda si bude masáž provádět.

Pokud ano, bylo by dobré, aby to budoucí maminka při příchodu na porodní sál své porodní asistentce sdělila. Porodní asistentka bude informovaná a bude pak v masáži pokračovat.

Někdy si ženy myslí, že masáž je 100% ochrání před epiziotomií (nástřihem hráze). Není tomu tak. O tom, zda bude nástřih potřeba nebo ne, se dozvíte od svého porodníka (porodní asistentka nebo lékař) až v závěru vašeho porodu. Někdy, i když jste si poctivě masírovala hráz, mohou být porodní cesty pevné a miminko s váhovým odhadem přes 4 kg neumožní porodit bez poranění.

2. Jak masáž provádět?

 • Bezpodmínečně musíte mít čisté ruce. Máte-li hrubší pokožku na konečcích prstů, raději použijte rukavice na jedno použití, předejdete tak vzniku případného poranění.
 • Posaďte se pohodlně do polohy vpolosedě snohama pokrčenýma a mírně od sebe.
 • Zvlhčete prsty několika kapkami oleje nebo troškou ve vodě rozpustného gelu. Nepoužívejte dětský olejíček nebo minerální oleje, protože ty mohou tkáň vysušovat. Lepší je zeleninový nebo slunečnicový olej. Existují i již speciálně připravené olejíčky na masáž hráze, například od firmy Ellinor. Olej na prsty nakapejte, aby nedošlo kjeho kontaminaci.
 • Vmasírujte jemně dostatečné množství oleje do hráze. Prsty by měly po tkáni jemně klouzat a snižovat vchod poševní.
 • Nejdřív použijte jen ukazováček, potom přidejte i prostředníček . Prsty by měly vniknout do pochvy až ke druhému kloubu. Přejíždějte od jedné strany ke druhé a vždy „na dně" stlačujte stěnu pochvy směrem dopředu a dolů. Masáž provádějte asi 3 minuty. Pomůžete tak uvolnění poševní tkáně, svalů obklopujících pochvu a kůži hráze.
 • Masáž zakončete asi minutovým mnutím kůže na hrázi mezi palcem a ukazovákem (palec je vně, ukazovák uvnitř pochvy). Zpočátku se bude kůže zdát velmi pevná, ale spostupujícím časem a opakováním masáže se stane jemnou a pružnou. Masáž by celkově neměla přesáhnout 4 - 5 minut.
 • Provádí-li druhá osoba: Řekněte nastávající mamince, aby uvolnila hráz až ucítí tlak. Jakmile se dokáže uvolnit, zvyšte tlak na hráz tak, aby žena pocítila velmi silný tlak (až palčivé zabolení), způsobený napínáním hráze. Podobný pocit se objeví při porodu hlavičky.
 • Budete-li mít jakékoli dotazy poté, co vyzkoušíte masáž, neváhejte a zeptejte se porodní asistentky.

autor: Bc. Miloslava Kameníková

Inzercetěhotná maminka

ANIBALL …pro snazší porod

Zdravotnická pomůcka registrovaná u Ministerstva zdravotnictví ČR, která slouží k předporodní přípravě a zpevnění svalstva pánevního dna po porodu.

Cvičení s Aniballem prokazatelně přináší:

 

 • fyzickou a psychickou přípravu k porodu
 • podstatně nižší riziko natržení či nástřihu hráze při porodu
 • významné zkrácení 2. doby porodní
 • přípravu hráze na obvod hlavičky při porodu
 • posílení svalstva pánevního dna po porodu
 • prevence inkontinence moči

 

logo aniball

Začít můžete od ukončeného 36. týdne, stačí 15 minut denně.

Aniball pomůcka k předporodní přípravě

„Předporodní cvičení s balónkem je cestou ke snazšímu porodu bez následků."

Český výrobek prověřený tisíci spokojených maminek.

 

Diskuze » Poradna »
Sdílejte článek
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek

Předporodní masáž hráze - diskuze

Vložit příspěvekVšechny diskuze
 • ...
  Za mě ano, pomáhá. Rodila jsem dvakrát a vždy bez šití a to měl druhý syn skoro 4 kila :-) Doporučuji přírodní olej na masáž hráze od saloosu :-) Mají ho tady http://www.mamaja.cz/kosmetika/oleje/ na doporučení známé jsem si objednala i jasmínový olej, manžel mě s ním masíroval v porodnici, moc mi to pomáhalo :-) Dodneška si uděláme čas od času pěkný večer a masírujeme se právě jasmínovým olejem, příjemně uvolňuje a krásně voní :-)
  Pokorma   | 07.11.2016 14:00:53
  Reagovat | URL příspěvku
 • Video masáž hráze
  Hezký den,
  dokončili jsme s partnerkou video masáže hráze.

  K zobrazení je nutná registrace (bezpečnostní opatření).

  Odkaz je zde:
  http://www.marekamarketa.cz/masaze/masaz-hraze-video/

  Budeme rádi za jakýkoliv ohlas a také za šíření, neboť je to velice důležité a pomůže to při porodu.

  Krásný den,
  marek dvořák
  marekdvorak   | 06.02.2014 10:45:58
  Reagovat | URL příspěvku
 • Jak to tu ctu,tak nazory jsou opravdu ruzne.Kdo masiroval a presto byl nastrihnuty-nadava.Ale vemte si,ze jste mohly dopadnout mnohem hure a diky prave tem masazim jste byly jen nastrihnute a ne potrhane.
  miminkomalina   | 17.09.2011 21:47:54 | Reakcí: 2, poslední: 18.09.2011 23:57:02
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE:
   presne tak.proste nekomu to pomuze nekomu ne a neda se s tim nic jineho delat.bud to zkusit a vyjde to nebo mas smulu
   Andrea81   | 18.09.2011 23:30:00
   Reagovat | URL příspěvku
   • \
    RE:
    Ja to delat budu a uvidim no bud to bude dobre nebo ne.Adpon necemu treba pomuzu.
    miminkomalina   | 18.09.2011 23:57:02
    Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekVšechny diskuze

Poradna

Dobrý den,
chci se zeptat na Váš názor ohledně císařského řezu z důvodu inkontinence moči. Mám za sebou dva spontánní porody, oba bez komplikací. Po druhém porodu mi ale zůstaly problémy s udržením moči. Jsem 2 roky po druhém porodu a mám s tím stále problémy. Nyní jsem neplanovaně otěhotněla, miminko si necháme. Už teď mám ale strach, jak to se mnou bude, až porodím. Nyní mám klasické těhotenské nevolnosti, takže často zvracím a musím dodat, že se při každém zvracení doslova pomočím. :-( Při kašli, při kychnuti, při zasmátí..je to dost nepříjemné. Snažím se posilovat pánevní dno, ale výsledky zatím žádné. A teď k dotazu. Na poslední kontrole jsem sdělila problém své lékařce a zeptala se, zda by v mém případě, nebyl možný císařsky řez, neboť se bojím, jak to se mnou bude po 3. porodu. Lékařka mi ohledně inkontinence nic nerekla, jen chladně odpověděla, že třetí už půjde jako po másle. Docela mě to mrzí. Myslíte, že bych v tomto případě mohla mít nárok na císařský řez? Nebo jaký na to máte názor Vy?
Děkuji za odpověď.

Dobrý den, v první řadě je potřeba, abyste absolvovala urogynekologické vyšetření, zda se vůbec o inkontinenci jedná, popřípadě jakého je typu a stupně. Na základě toho lze pak zvažovat, jakym způsobem budete rodit. Nevím, zda je praxe taková všude, ale měla by být, protože porodník musí důvod císařského řezu stanovit a na základě něčeho operaci schválit. Není to tak jednoduché, císařský řez musí být oprávněný, protože se jedná o poměrně rozsáhlou břišní operaci, která má také svá velká rizika a pokud by se Vám v průběhu císařského řezu něco závažného stalo, porodník musí argumentovat, proč se tento způsob porodu zvolil. Obecně se císařské řezy občas z důvodu inkontinence dělají, ale ve velmi vzácných případech a stav musí posoudit urogynekolog. Je pravdou, že 3. porod je většinou rychlý a nekomplikovaný a císařský řez pro Vás bude jistě daleko větší zátěží.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 30.01.2017, 11:38
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce