Otcovská dovolená 2017

Informace aktuální k 1. 1. 2017: Úvodem je nutné říci, že tato dávka ještě není využitelná. Příslušný zákon teprve prochází procesem přípravy. Podle úřadů by mohl vejít v platnost v červenci (spíše až v říjnu) roku 2017. Jakmile k tomu dojde, veškeré potřebné informace se dozvíte zde.

 

Správný název této dávky je „otcovská poporodní péče“ a je určena čerstvým tatínkům po dobu jednoho týdne (bez přerušení). O otcovskou dovolenou tatínek může požádat v průběhu šestinedělí.

Podobně jako mateřská, je i tato dávka spojená s účastí na nemocenském pojištění, a to po dobu minimálně 3 měsíců před nástupem. Nárok na dávku mají zaměstnanci i OSVČ.

Dávka „otcovské poporodní péče“ se bude vyplácet ve výši 70% hrubého platu.

Zpracovala: Mgr. Věra Tautová, DiS.
Zdroj: webové stránky MPSV

Diskuze » Poradna »
Sdílejte článek
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek

Související články

Otcovská dovolená 2017 - diskuze


Poradna

Dobrý den. Mám dotaz ohledně délky čerpání RP a délky RD. Je možné si u zaměstnavatele domluvit RD na tři roky, ale RP zvolit pouze na dva? SP a ZP za mě bude hradit stát po ty tři roky, pokud si brigádama nevydělám nad 67 tisíc? A dále je možné na RD založit živnost a podnikat ve stejném oboru jako jsem byla zaměstnaná (smlouvu mám na neurčito). Děkuji za odpověď, Lenka

Dobrý den,

ano, je možné nahlásit v zaměstnání delší rodičovskou než bude čerpání RP. Při RD si můžete vydělávat bez omezení - tzn. pro stejného nebo jiného zaměstnavatele, nebo jako OSVČ, a výše příjmu se řeší jen s ohledem na placení povinného zdravotního a sociálníního pojištění. Limit pro VPP je aktuálně 67757,- za rok.

Mgr. Věra Tautová, DiS. | Babyonline | 19.01.2017, 12:05
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce