Otcovská dovolená 2017

Informace aktuální k 1. 1. 2017: Úvodem je nutné říci, že tato dávka ještě není využitelná. Příslušný zákon teprve prochází procesem přípravy. Podle úřadů by mohl vejít v platnost v červenci (spíše až v říjnu) roku 2017. Jakmile k tomu dojde, veškeré potřebné informace se dozvíte zde.

 

Správný název této dávky je „otcovská poporodní péče“ a je určena čerstvým tatínkům po dobu jednoho týdne (bez přerušení). O otcovskou dovolenou tatínek může požádat v průběhu šestinedělí.

Podobně jako mateřská, je i tato dávka spojená s účastí na nemocenském pojištění, a to po dobu minimálně 3 měsíců před nástupem. Nárok na dávku mají zaměstnanci i OSVČ.

Dávka „otcovské poporodní péče“ se bude vyplácet ve výši 70% hrubého platu.

Zpracovala: Mgr. Věra Tautová, DiS.
Zdroj: webové stránky MPSV

Diskuze » Poradna »
Sdílejte článek
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek

Související články

Otcovská dovolená 2017 - diskuze

Poradna

Dobrý den,
zajímalo by mne, z čeho se bude vypočítávat má druhá mateřská, a z čeho nemocenská v případě rizikového těhotenství. Jsem prozatím na rodičovské s 1. dítětem, dcerce budou v březnu 3 roky a uvažuji o prodloužení rodičovské (přestože už jsem vyčerpala částku a nepobírám žádnou dávku). Chodím vedle toho do práce na DPČ u stejného zaměstnavatele, ale vykonávám jinou činnost než před 1. rodičovskou. Těhotná jsem velmi čerstvě a jsem už starší maminka, jak by to tedy bylo, pokud by mi bylo doporučeno zůstat doma z důvodu rizikového těhotenství? Předem moc děkuji za odpověď. hylmarovak

Dobrý den, z Vašeho vzkazu předpokládám, že Vám trvá pracovní poměr, ze kterého Vám vznikl nárok na první PPM. Nárok na nemocenskou Vám vznikne pouze tehdy, budete-li mít ukončenou rodičovskou dovolenou - domluvíte se na jejím ukončení se zaměstnavatelem nebo budete nějaký čas v zaměstnání. Z DPČ se neodvádí nemocenské pojištění, takže nemá na nemocenskou vliv a pokud byste třeba měla původní pracovní poměr ukončený a nyní pouze DPČ, pak nebudete mít nárok ani na nemocenskou ani na další PPM.

Mgr. Věra Tautová, DiS. | Babyonline | 24.02.2017, 08:17
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce