Očkování proti žloutence typu A

Žloutenka typu A je také nazývána nemocí špinavých rukou.

Očkovací látka se u dětí i dospělých podává ve dvou dávkách, přičemž druhá dávka se dává za 6 - 18 měsíců od první, podává se injekčně do svalu.

U dětí očkovaných čtyř- nebo šestivakcínou (v ní je zahrnuto pouze očkování proti žloutence typu B) je vhodné toto očkování doplnit.

U dětí očkovaných před rokem 2001 (tj. ty, které ještě nebyly očkovány hexavakcínou) je vhodné doplnit očkování proti žloutence typu A společně s očkováním proti žloutence typu B.
Zvláště vhodné je doplnit toto očkování, pokud plánujete cesty do zahraničí

Vakcíny na našem trhu

Havrix pro děti do 15 let a od 16 let – dospělé, Avaxim.

Reakce po očkování se mohou projevit bolestivostí a zarudnutím v místě vpichu, zvýšenou teplotou, výjimečně se mohou objevit zažívací potíže (nevolnost, zvracení, průjem), únava, bolesti hlavy. Opět v prvních 3 dnech po očkování je třeba dodržet klidový režim (bez fyzické aktivity) a vyvarovat se kontaktu s nemocným jedincem.

Očkování proti žloutence typu A, které není hrazeno ze zdravotního pojištění, provádí centra Očkování a cestovní medicíny Avenier.


Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská

 

Diskuze » Poradna »
Sdílejte článek
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek

Očkování proti žloutence typu A - diskuze


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce