Neštovice ve školce

Máme ve školce neštovice, co mám dělat? Nechat tam dítě chodit, snažit se je nakazit, ať už to má za sebou, nebo je nechat doma? Některé matky se domlouvaly s rodiči nemocných, že k nim zajdou na návštěvu, ale mně se to nezdá. Syn má tři a půl roku a doma jsem ještě s půlročním miminkem. Za jak dlouho po nákaze se neštovice projeví, jak dlouho je nemocný pro okolí nebezpečný?

Odpověď MUDr. Ludmila Vomelová, pediatr:

Dříve byly děti, které se setkaly s nemocným s neštovicemi v izolaci, aby ostatní nenakazily, to již dnes neplatí. Čili syn může do školky chodit. Neštovice tam může i nemusí dostat. Návštěvy u nemocných a cílené nakažení bych vůbec nedoporučila. Neštovice nemusí mít vždy pouze lehký průběh. Vzhledem k půlročnímu miminku by bylo možná vhodné dítě nechat doma, pokud se však již setkalo s nakaženým dítětem – infekčnost neštovic je již 3 dny před objevením se příznaků, tj. prvního pupínku. Další možností je očkování proti neštovicím, ale až po odeznění posledního případu infekce ve školce. Inkubační doba neštovic je 14 až 21 dní, ale nemocný s neštovicemi je infekční již ony 3 dny před vypuknutím prvních příznaků, kdy o jeho onemocnění ještě nikdo neví. Nemocný je pro okolí nebezpečný do zaschnutí puchýřků.

Diskuze » Poradna »
Sdílejte článek
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek

Související články

Neštovice ve školce - diskuze


Neštovice ve školce - poradna

Antikoncepce

| Blaanka | 20.10.2016, 11:57
Dobrý den,
začala jsem špinit 8 dní před menstruací. Myslela jsem, že přišla menstruace. Špinění s křehkou krví bylo 2 dny. Začínám brát hormonální antikoncepce a tudíž jsem si v den špinění vzala 1. prášek. Je to problém? Mám pokračovat dál v uživání HA (hormonální antikoncepce)? Bude i tak fungovat 100% ochrana?

Dobrý den, ano, už v užívání pokračujte, pokud jste začala, jen se chraňte raději 14 dní od začátku užívání ještě jinou metodou.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | dnes, 07:10
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce