Infekční mononukleóza

   
 1. Jak onemocnění probíhá?
 2. Jak se léčí?
 3. Jaká je nutná rekonvalescence?

Jde o virové onemocnění, přenos je možný přímým kontaktem, slinami (tj. u dospívajících líbáním) či kapénkovou infekcí, inkubační doba je v průměru 2-3 týdny. S onemocněním se můžeme setkat nejčastěji u dětí školního věku a mladistvých, méně často u malých dětí či dospělých. Nakažlivost onemocnění není příliš vysoká, takže v rodině či kolektivu nemusí nikdo další onemocnět.

Jak onemocnění probíhá?

Nejtypičtějším projevem je povlaková angína, zduření podčelistních mízních uzlin, méně často v podpažních jamkách a tříslech, horečky, únava – tedy příznaky téměř shodné s angínou, ale po běžném podání antibiotika – penicilinu – se stav dítěte nelepší. Pokud se však podá antibiotikum ampicilinové řady, dojde k těžké alergické reakci, projevující se celotělovou vyrážkou.

Průkaz onemocnění je možný pouze odběrem krve na vyšetření specifických protilátek. Protože je současně postižena funkce jater, je třeba vyšetřit i jaterní testy a podrobný krevní obraz. Další vyšetření volí ošetřující lékař dle stavu dítěte, někdy je nutná hospitalizace na infekčním oddělení.
Onemocnění však může proběhnout skrytě jako běžná viróza, jejímž následkem je vleklá nevysvětlitelná únava a větší potřeba spánku, zduření uzlin nemusí být nijak výrazné nebo může úplně chybět. Právě vleklá únava dítěte přinutí rodiče k návštěvě lékaře.

Jak se léčí?

Léčení závisí na zhodnocení stavu dítěte, většinou zpočátku základní antibiotikum a podle průběhu volí lékař jiný druh, v každém případě je nutná dietní strava jako při onemocnění infekční žloutenkou, klid na lůžku a dostatek vitaminů, zvláště skupiny B, případně dalších léků při poruše jaterních funkcí, tzv. hepatoprotektiv.

Jaká je nutná rekonvalescence?

Ta je nezbytnou součástí léčby a je většinou několikatýdenní, což závisí hlavně na průběhu onemocnění a na hodnotách jaterních testů. Spočívá především v zákazu tělesné výchovy, nutná je jaterní dieta (její délka závisí na hodnotách jaterních funkcí), dostatek vitaminů a případně léků na ochranu jaterních funkcí. U dětí školního věku – pokud byl průběh onemocnění lehký – je nutno vyřadit školní docházku cca na 3 týdny, zákaz tělesné výchovy a sportování na čtvrt roku. Jde-li o aktivního sportovce, je potřeba s tréninkem začít postupně a pomalu zvyšovat dávky.
Únava i větší potřeba spánku může přetrvávat i půl roku, v tomto období jsou děti po překonaném onemocnění zvýšeně náchylné na všechna onemocnění, proto se rekonvalescence nikdy nesmí podcenit!

Autor: MUDr. Květa Ludvíkovská

garant: prof. MUDr. Hana Hrstková, CSc.

Infekční mononukleóza - diskuze

Vložit příspěvek   Přehled článků s diskuzí   
Celkem stran:   (diskuzí: 0)
Zatím žádné příspěvky.

Na Baby On Line to žije

Nejnovější příspěvky v diskuzi

Novinky od maminek

Aktuálně z redakce

Soutěže

Výpočet termínů a BMI

Vaše fotografie

Kdo je přihlášen ONLINE?

(v seznamu se objevíte, jste-li přihlášen/a a v nastavení máte tuto funkci zakliknutou)

Baby On Line vám nabízí mnohem více

 • Soutěže

  Aktuální soutěže. Soutěžte s námi o zajímavé ceny. Podívejte se, o co soutěžíme nyní. Držíme Vám palce!

 • Pokoj pro kluka

  Originální klukovské království. Sen každého malého kluka! Posuďte sami, zda by Váš syn ocenil takový pokojík.

 • Školkáček ONLINE

  Jak Kubík zvládl nástup do školky? Máte také dítě, které při odchodu do MŠ pláče? Nejste v tom sami.

 • Aktivity, akce pro děti

  Hry s BOL, které zaujmou nejen Vaše děti, ale i Vás. Najdete zde hry nové i ty, které si pamatujete z dětství.