Klasická operace pupeční kýly očima matky

Pro srovnání jednodenní chirurgie s klasickou operací pupeční kýly uvádíme čerstvé zážitky maminky z redakce, která ji se synem absolvovala v nedávné době. Respektujeme její přání zůstat v anonymitě, proto jméno neuvádíme.

Tuto operaci v nemocnici prodělal můj syn ve věku 5,5 let. S sebou měl výsledky předoperačního vyšetření, průkazku pojištěnce, toaletní potřeby, 2 pyžama + tričko (vhodné kvůli snadnému oblékání přes napíchnutou kanylu), ponožky, brčko, knížku a nějakou hračku.

1. den

Prvního dne jsme museli do nemocnice přijet do 8:00. Je dobré říct, že čekací doba na operaci je cca půl roku a při žádosti o nadstandardní pokoj dokonce i 1 rok. Doporučuji se však při nástupu na možnost nadstandardu optat, může se stát, že se takový pokoj zrovna uvolní a vy se na tak něj i bez předchozí rezervace dostanete. Výhodou nadstandardního pokoje je, že i s takto větším dítětem můžete v nemocnici zůstat i přes noc. Krom toho matka dostane i najíst.

Tento den jde především o kontrolu nad jídelníčkem dítěte a jeho zavodnění. Od 2.00 již dítě nesmí nic jíst ani pít. Zde je ukázka jídelníčku z prvního dne:
svačina: piškoty, čaj
oběd: polévka, bramborová kaše
svačina: piškoty, mléko
večeře: polévka, jogurt

2. den

Druhý den již přichází samotná operace. Od 2:00 až do operace dítě již nesmí nic pít (zakázali nám dokonce i čištění zoubků). K operaci jsou děti seřazeny podle věku (tedy alespoň v našem případě). Operace začaly v 8:00, a to s těmi nejmenšími dětmi. Syn přišel na řadu v 10:30, to už byl ale notně vystresován premedikací a následně i bolestivým pláčem 2letého chlapečka, který byl s námi na pokoji. Ačkoli syn jinak vždy s lékaři spolupracuje, při jeho premedikaci (injekcí) bylo nutno použít mírné násilí. Premedikace zabrala cca za 1 minutu a poté již byl syn klidný.

Asi po hodině syna přivezli zpět, ovšem řvoucího. Po chvíli utěšování a napojení na kapačku usnul. Na bolest dostal čípek a budil se zhruba po hodině. Při třetím probuzení již neplakal, jen si stěžoval na bolení bříška. Napít se děti smějí až 2 hodiny po zákroku, a to po lžičkách. Odpoledne syn jednou zvracel, ale krátce na to si zase žádal pití po lžičkách. Neměl žádné komplikace, normálně čůral, a tak bylo vše shledáno v pořádku.

Rána samotná je pod kompresí (tampon a náplasti). Syn dostal na noc opět čípek a spal celkem dobře. Občas se chtěl napít. Přítomnost matky je na pokoji je rozhodně velkou výhodou.

3. den

Pokud dítě nezvracelo, je propuštěno hned ráno. V našem případě, tedy 1x zvracení bez dalších obtíží, propuštění z nemocnice proběhlo až po obědě. Vizita probíhala na vyšetřovně, následoval opět brek. Syn měl strach, co že ho to zase čeká… Tampon a náplasti mu byly sejmuty a rána byla potřena tekutým obvazem. Ráno syn dostal k snídani dětskou kávu s mlékem a k obědu polévku. Po vyjmutí kanyly jsme mohli konečně odejít domů.

Doma byl již syn klidný. Po příjezdu domů 2 hodiny spal, ovšem krize nastala večer před koupáním. Bál se totiž, že to bude bolet.

Tento den se doporučuje podávat pouze tekutou stravu (polévka, přesnídávka), další dny už je strava normální, tedy nezatěžující.

A co potom? Kdy jít na kontrolu?

Na kontrolu jsme se synem šli do 3 dnů k dětské lékařce, protože jsme pro nemocnici dojíždějící.
4. den od propuštění je kontrola v nemocnici.

Jak vypadá operace pupeční kýly v jednodenní chirurgii se můžete dočíst na této adrese:

http://www.babyonline.cz/nemoci-deti/jednodenni-chirurgie/pupecni-kyla-v-jednodenni-chirurgii-vs-bezna-operace-v-nemocnici

Diskuze » Poradna »
Sdílejte článek
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek

Klasická operace pupeční kýly očima matky - diskuze

  • re:
    díky za příspěvek nás to ted čeká,nárok na lůžko mi řekli že nemám ani nadstandartním pokoji sem neslyšela, deme do HK
    Martyna   | 15.08.2010 08:23:04
    Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekVšechny diskuze

Poradna

Dobrý den, opětovně posílám dotaz. Byly již zodpovězeny dotazy, zaslané po mém, na můj stále není reagováno. Děkuji za odpověď.
Syn (20měs) má již od června vlhký kašel. Nějaký čas je to lepší (kašle, ale za den méně). Od června ještě nebyl den, kdy by nezakašlal vůbec. Nyní je to zase horší. Někdy v noci nebo ráno nekašle vůbec, jindy hodně. Vyzkoušeli jsme již několik sirupů (Spiropent, Sinupret, kaloba, bronchipret, prospan, aerius) a nic nám nezabírá. U dětské lékařky jsem se synem byla již několikrát (dokonce u dvou), na průduškách nikdy na poslech nic nemá, CRP nízké. Byli jsme i na alergologii, brali mu krev, testy a alergický není na nic. Nicméně kašel stále přetrvává. Dětská lékařka mi řekla, ať to neřeším, že to musí odkašlat, ale trvá to již téměř půl roku, tak nevím. U doktorky jsme byli naposled před 14 dny. V loni měl syn jednou zánět průdušek, letos prodělal zápal plic a 2x mu píchali ouško. Jinak je zdravý, řádí, jí, pije. Není unavený. Je naprosto v pohodě, až na ten kašel. Nevím již co s tím, nechci ho pořád cpát nějakými sirupy. Prosím o radu. Nechci nic zanedbat. Děkuji.

U některých malých dětí přetrvává kašel dlouhodobě, častým důvoden je lehká rýma, která zatéká do nosohltanu, vetšinou se s tím nedá nic dělat, je důležité, že alergologie je negativní, poslechový nález je čistý a CRP je negativní. Nepodávejte sirupy na kašel, zkuste jen Vincentku, nebo mořskou vodu do nosu, aby se hleny vyčistily.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 22.11.2016, 14:13
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce