Inzerce
Inzerce
Inzerce

Herpetická stomatitida a opar na rtech u dětí

Ve zkratce pro tatínky

  1. O jaký druh onemocnění se jedná? Opar na rtu příčina
  2. Kdy a jak se onemocnění projevuje?
  3. Herpetická stomatitida a opary léčba
  4. Jak zmírnit příznaky opakujícího se onemocnění? Mast na opary
  5. Dotazy zodpovězené v Pediatr ONLINE

1. O jaký druh onemocnění se jedná? Opar na rtu příčina

Herpetická stomatitida (herpetický zánět ústní sliznice), gingivostomatitida (zánět dásní a ústní sliznice) a retní opar (herpes labialis) jsou onemocnění, která mají stejného původce. Tím je herpes virus – virus oparu (HSV).
Na první setkání s tímto virem reaguje každý organismus jinak, u některého jedince se primoinfekce projeví jen jako lehká viróza (mrzutost, únava, mírně zvýšená teplota), ale u jiného může vyvolat těžké postižení celkového stavu s vysokými horečkami a nezbytným pobytem v nemocnici. Virus pak dále přežívá v epitelových buňkách a při jeho aktivaci vznikají typické puchýřky (opar).

2. Kdy a jak se herpetická stomatitida a opar rtu projevují?

Herpetická (gingivo)stomatitida je typické onemocnění raného dětského věku, u starších dětí a dospělých se s ním setkáváme vzácně. Je vysoce nakažlivé. Přenáší se kapénkovou infekcí, kontaktní infekcí, jídelními příbory a dalšími infikovanými předměty (například hračky). Nebezpečné je zejména v prvním trimestru těhotenství.

První 2 – 3 dny trpí dítě nechutenstvím, schváceností, vysokými horečkami. Po tomto období se objevují první příznaky v dutině ústní, jako povlak jazyka, zduření a zarudnutí dásní i ostatní ústní sliznice. V tomto stádiu může být onemocnění zaměněno za počínající angínu. Avšak záhy se objeví také charakteristické puchýřky, jejichž kryt velmi brzy praská a vzniká eroze, která se pokrývá šedým povlakem. Puchýřků bývá více a vyskytují se na sliznici tvrdého patra, jazyka, dolního rtu, tváří, typický je také výskyt na dásni v oblasti dolních stoliček a za horními středními řezáky. Místem výskytu se liší od aft, navíc vznikají zároveň a jejich okolí nemívá výrazný červený lem. V okolí úst může být vyrážka, jsou zvětšeny podčelistní lymfatické uzliny (někdy i krční a v podpaží), dítě velmi sliní a je mu cítit z úst. Také odmítá potravu (často několik dní), je mrzuté, unavené, bledé.

Celé onemocnění trvá cca 8 – 10 dní a eroze se hojí bez jizvy. Jak již bylo uvedeno výše, někteří jedinci mohou onemocnění prodělat i velmi nenápadně.

Inzerce

3. Herpetická stomatitida a opary léčba

Léčba bývá u nekomplikovaného průběhu místní, jsou možné výplachy heřmánkem (pozor u alergiků!), lze použít také přípravky Aloclair gel či spray (viz léčba aft). K ošetření dutiny ústní lze použít ve více indikacích Octenisept, existuje ve formě roztoku, gelu a nově i jako ústní voda pod názvem Octenident. Použít je ho možné i na afty.

Je nutné podávat adekvátní potravu – kašovitou až tekutou, spíše chladnou a nedráždivou, vhodné je podávání vitamínů skupiny B a vitamínu C, nezbytný je dostatečný přívod tekutin. U oslabených jedinců bývají předepsána antibiotika kvůli prevenci sekundární infekce.

Při komplikovaném průběhu (zejména u nejmenších dětí často kvůli dehydrataci) je nezbytná hospitalizace. Pacientovi se tak zajistí dostatečný přívod tekutin i adekvátní výživa, celkově mohou být podána antivirotika (léky působící proti virům) a proti sekundární infekci antibiotika.

Inzerce

4. Jak zmírnit příznaky opakujícího se onemocnění? Mast na opary

Reaktivace herpes viru již nemá zdaleka tak dramatický průběh, dochází k ní většinou několikrát/mnohokrát za život. Vyvolávacím činitelem může být sluneční záření, horečnaté onemocnění, rýma, místní dráždění, alergie, hormonální změna atd. Opar se dělá většinou na hranici retní červeně a pokožky, vzácněji na dásni a tvrdém patře či na sliznici nosu v blízkosti nosních dírek. Prvními projevy bývá svědění v daném místě, kde se posléze vytvoří skupina hrbolků, které se změní v typické puchýřky naplněné čirou tekutinou. Puchýřky splývají a praskají, vznikají eroze, ty zasychají a mění se ve strup. Hojení trvá několik dní, jizvy nevznikají. Celé postižení je velmi bolestivé, mechanické dráždění prodlužuje hojení. Pokud dojde k sekundární infekci, objevují se hnisavé puchýřky naplněné hnisem, které se šíří do okolí. Léčba bývá pouze místní, zejména při prvních projevech jsou velmi účinné masti s protivirovými látkami (např. Herpesin), od bolesti pomáhají speciální náplasti na opary (k dostání v lékárně), pomoci mohou olejíčky či retní pomády s obsahem čajovníkového oleje (tea tree oil). Při sekundární infekci předepisuje lékař antibiotické masti či roztoky.

Vzhledem k možným komplikacím a velké infekčnosti onemocnění se při jakýchkoli projevech oparu nesmí provádět stomatochirurgické zákroky (vytržení zubu, jakákoli operace v dutině ústní), i ošetření zubů je vhodné odložit až do úplného uzdravení.

Autor stomatologické části: MUDr. Irena Červená
Autor pediatrické části: MUDr. Květoslava Ludvíkovská

Inzerce
Inzerce

Dotazy na toto téma jsme zodpověděli v rámci pravidelného Pediatr ONLINE.

Ve zkratce pro tatínky

Zánět ústní sliznice, příp. dásní je způsoben stejně jako retní opar herpes virem. Jedná se o onemocnění raného dětského věku, přenáší se kapénkovou infekcí i kontaktem – hračkami, příborem apod. Začíná jako povlak jazyka, zduření a zarudnutí sliznic a dásní, které jsou záhy doprovázeny charakteristickými puchýřky. Ty, když prasknou, objeví se eroze pokrytá šedým povlakem. Dítě odmítá stravu, je unavené, mrzuté a bledé. Nebývá kolem erozí výrazný červený lem jako u aft a zvětšeny jsou i podčelistní uzliny. Onemocnění trvá 8-10 dní, nemocný může pouze vlažnou, kašovitou stravu, ne kyselou. Léčba bývá u nekomplikovaného průběhu místní, možné jsou výplachy heřmánkem (pozor u alergiků!), lze použít také přípravky Aloclair gel či spray nebo Octenisept. Je vhodné dítěti podávat B a C. JM

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Herpetická stomatitida a opar na rtech - diskuze


  • Teda toto onemocnění si pamatuji dodnes když jsem ho měla jako dítě. Týdne jsem byla jen na kiwi které mi v té době jediné chutnalo. Teď ho prodělává moje dcerka 19měsíců. Nejhorší je bezmoc jak pomoc a také jak donutit alespoň pít, to řeším násilně pomocí stříkačky od léků. Zatím máme za sebou 5 dní a už doslova vyhlížím den kdy začne být líp.
    Ady.S   | 18.01.2017 10:22:30
    Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Nemoc

| Veronika1305 | 10.02.2024, 09:01

Dobrý den paní doktorko,
ráda bych se zeptala na dceru 18 měsíců. Druhý týden měla zelenou rýmu, jelikož onemocněl i starší syn, navštívili jsme pediatra. Napsal dětem Pamycon, syn se uzdravil (jelikož rýmě předcházeli víkendové horečky které ustaly), tak paní doktorka zhodnotila situaci, že se může jednat o chřipku typu A. Dcera měla jen jeden den horečku, druhý den byla jako zdravá. Následující den tedy včera, začala být zase ukňouraná a všimli jsme si, že jí opuchl a zarudl prsteníček. Teplotu má mírnou 37. Prst není horký jen lehce oteklý a zarudlý celý prst. A nechce jíst, tekutiny přijímá v pořádku, jen nechce jíst. Napadlo mě jestli se nemůže jednat o nějaký postcovid (ten jsme prodělali na Vánoce) nebo jestli to nemůže souviset s chřipkou. Respektive jestli máme vydržet do pondělí k pediatričce nebo navštívit pohotovost. Mockrát děkuji za odpověď.
S pozdravem,
Veronika

Dobrý den,

může se jednat o komplikaci chřipky, v pondělí navštivte pediatra.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 10.02.2024, 10:14
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×