Afty u dětí

   
 1. O jaký druh onemocnění se jedná?
 2. Kde se afty nejčastěji vyskytují?
 3. Jaká je léčba aftu?
 4. Co dělat při opakovaných potížích s afty?
 5. Jak při aftu upravit výživu dítěte?
 6. Co a jak dítěti vysvětlit?
 7. A jak výskytu aftu předcházet?
 8. Dotazy zodpovězené v Pediatr ONLINE

1. O jaký druh onemocnění se jedná?

Afta je specifické postižení ústní sliznice, velmi často se primárně objeví jako puchýřek, stržením jeho povrchu dochází k erozi, jejíž spodina je kryta žlutobělavou vrstvičkou (fibrinem). Kolem eroze se dělá červený lem, tzv. halo.
Jedná se o velmi časté a bolestivé onemocnění, které se vyskytuje většinou opakovaně, někdy až trvale. Říká se mu pak recidivující afty. Příčina není dosud přesně známa, za vinu se dává virům, hormonům, autoimunitní či alergické reakci, mechanickému či chemickému podráždění (např. kyselá jídla), případně nedostatku některých vitamínů, zejména skupiny B. Prostě se neví přesně a většina zdrojů udává „příčina neznámá“. Nejvíce postižena bývá věková skupina 15 – 30 let.

2. Kde se afty nejčastěji vyskytují?

Můžeme se také setkat s označením aftózní stomatitis, čili aftózní zánět dutiny ústní. Pro afty je typický vznik puchýřků na vnitřní straně retní sliznice předsíně dutiny ústní (vestibula), pod jazykem, na jeho hranách či hrotu, na sliznici měkkého patra a patrových oblouků. Afta začíná jako malý puchýřek, který se rychle strhává.  Při vzniku puchýřků je pociťováno napětí a pálení, eroze je již velmi bolestivá na dotek (malé děti ji mohou interpretovat i jako bolest zoubku). Onemocnění většinou probíhá bez postižení celkového stavu pacienta. Na vzniklou erozi může nasednout sekundární bakteriální infekce.

3. Jaká je léčba aftu?

Léčba nekomplikovaného onemocnění je pouze místní, zaměřená na snížení bolesti, urychlení hojení a omezení sekundární infekce. Doma můžeme použít roztok 2% genciánové violeti, kterým puchýřky či eroze potíráme, pomoci může i roztok Tantum verde, který obsahuje místní slizniční anestetikum (pozor u alergiků!). Relativně nově jsou na našem trhu přípravky Aloclair (gel a spray) a Gengigel. Zejména Aloclair vytvoří na postiženém místě „obvazovou vrstvičku“, která místo chrání před podrážděním, zmírňuje bolest, urychluje hojení a brání sekundární infekci. U menších dětí upřednostňuji formu gelu – lépe se nanáší na dané místo. Aplikace je bezbolestná. V ordinacích zubních lékařů je možné se setkat s léčbou roztokem AgNO3, tzv. „argentkou“, tato léčba však patří výhradně do rukou odborníka. Na místě je podávání měkké až kašovité, nedráždivé stravy (nic kyselého) a zejména u nejmenších dětí nesmíme zapomenout na dostatečný přívod tekutin. Vhodné je i podávání vitamínů skupiny B (B-komplex). Hojení trvá většinou týden, nezůstává jizva. Při jakýchkoli komplikacích je vždy na místě konzultace s odborníkem.

4. Co dělat při opakovaných potížích s afty?

Při opakovaných výskytech, zejména pokud je postižení rozsáhlejší (jedná se o více puchýřků / erozí v dutině ústní najednou), měl by pacienta vidět ošetřující lékař (praktický lékař / pediatr / stomatolog), který zváží případná další vyšetření (např. základní imunologické vyšetření) a event. odešle pacienta na specializované pracoviště, kde se zabývají onemocněním sliznic dutiny ústní a do jejichž kompetence patří odlišení „běžné“ aftózní stomatitidy od případných závažnějších onemocnění.
Nejčastěji bývají afty zaměňovány s onemocněním způsobeným virem oparu, s herpetickou stomatitidou.

5. Jak při aftu upravit výživu dítěte?

I když nejde o život ohrožující onemocnění, je třeba zajistit přijatelnou energeticky bohatou výživu včetně tekutin. Jinak by se mohlo stát, že bude nutné zajistit výživu nitrožilně, což by znamenalo pobyt na lůžkovém zařízení.
Aby k tomu nedošlo, je nutné podávat dítěti tekutiny chladné, slazené Glukopurem, nesmí být kyselé (př. bylinkový čaj s heřmánkem - ovocné čaje jsou nevhodné), střídat s minerálkou neperlivou (opět přidat Glukopur), stravu podávat výhradně kašovitou, vlažnou (rozmačkaný banán, různé mléčné kaše, pudingy, bramborová kaše, polévku ve formě bujonu - hovězí či drůbeží, maso jen rozmixované). Vše je třeba podávat po lžičkách, třeba každou hodinu jednu dvě lžičky a hlavně dbát na dostatečnou dodávku tekutin.

6. Co a jak dítěti vysvětlit?

K ošetření postižených míst lze použít gelové přípravky obsahující znecitlivující látky, dítěti je nutné vše pečlivě vysvětlit. Mějte na paměti, že dítě nesmí a ani nemůže kousat, nesmí ani nic teplého a nic kyselého. Tříletému dítěti lze již také vysvětlit jak vypláchnout po jídle ústa (použijte heřmánkový chladný čaj).

7. A jak výskytu aftu předcházet?

Afty v dutině ústní dítěte jsou velmi nepříjemné a nesmírně bolestivé, infekce může být virového původu, ale také se může dostat do ústní dutiny při nedostatečné hygieně rukou (děti strkají s oblibou do úst prsty, různé předměty nalezené venku), také ale při nedostatečné hygieně používaných dudlíků, hrníčků apod.
Proto je třeba všechny předměty, se kterými si dítě hraje (včetně dudlíků), po pádu na zem doma či venku na procházce pečlivě omýt vodou (často maminky dudlík olíznou a pak dítěti znovu nabídnou – přitom je velmi jednoduché takové situace řešit tím, že na procházku  si maminka vezme láhev s čistou vodou!). Rovněž je třeba dbát, aby nemocní členové rodiny se vyhýbali přímému kontaktu s dítětem (líbání).

Autor stomatologické části: MUDr. Irena Červená
Autor pediatrické části: MUDr. Květoslava Ludvíkovská

Dotazy na toto téma jsme zodpověděli v rámci pravidelného Pediatr ONLINE.

(Angina)                 (Herpetická stomatitida a retní opar)

Afty - diskuze

Vložit příspěvek   Přehled článků s diskuzí   
Celkem stran: 1  (diskuzí: 1)
 • afty
  Můj syn hodně trpěl na afty, ale nebylo to tím, že by si dával špinavé věci do pusy nebo něco takového, doktorka říkala že má sníženou imunitu. Vyzkoušela jsem mu dávat hlívu ústřičnou mickey mouse, abych mu jeho imunitu nějak podpořila a zdařilo se..hodně to pomohlo a afty už nemá vůbec..je to velká úleva, protože ho to moc trápilo a bolelo.
  Marcelka04   12.10.2012 14:47:50
  reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvek   Přehled článků s diskuzí   
Celkem stran: 1  (diskuzí: 1)

Na Baby On Line to žije

Kdo bude letos 2016 rodit a kdy?

Leden 2016
  16%
Únor 2016
  9%
Březen 2016
  10%
Duben 2016
  10%
Červen 2016
  11%
Srpen 2016
  9%
Celkem hlasovalo: 2989

Zajímá Vás

Těhotenství Jak otěhotnět? Příznaky těhotenství Jak probíhalo vaše těhotenství týden po týdnu? Porodnice Vývoj miminka Porod Mateřská Zavádění příkrmů

Nábor rodiček Rodíme ONLINE 2016

Chcete se námi podělit o své prožitky během těhotenství? Pokud jste budoucí maminkou na začátku těhotenství a chtěla byste se účastnit, napište nám na info@babyonline.cz, kde Vám sdělíme více informací.

Kdo je přihlášen ONLINE?

(v seznamu se objevíte, jste-li přihlášen/a a v nastavení máte tuto funkci zakliknutou)

Baby On Line vám nabízí mnohem více

 • Pravák nebo levák?

  Kdy můžeme určit, zda bude dítě pravák nebo levák? Co je lateralita? Mám dítě přeučovat?

 • Kojení, výživa dětí

  Jak kojit? Správná technika kojení je důležitá. Jak často dítě kojit a jak dlouho? Jaké léky mohou kojící užívat?

 • Dítě ONLINE

  Jak se daří Julince? Julii sledujeme od jejího narození. Přečtěte si, jaké dělá pokroky a co všechno už umí.

 • Otěhotnění

  Jak otěhotnět. Ovulace. Plodné dny. Co je ovulace? Jak ji poznám? A jak mohu sledovat své plodné dny?

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace