Inzerce
Inzerce
Inzerce

Návštěva nutriční terapeutky a doporučení 

 Milá Kláro,

…pokusme se tedy společně – vy jako spolupracující, a my v roli drába (jak píšete :)) - o ozdravění vašeho životního stylu úpravou jídelníčku, jehož benefitem se jistě stane i redukce hmotnosti :). Jako kojící mamince vám rozhodně nebudeme doporučovat přísnou redukční dietu. Pokusíme se vám být nápomocni v režimových změnách vašeho stravování, v orientaci a výběru vhodných potravin a pokrmů, respektive jaké potraviny budou tvořit základ, a které není dobré jíst. Pro začátek naší spolupráce je velmi dobré společně vyjít z vašich zvyklostí, podmínek, preferencí a tak dále, tedy využít ty, které pomohou k úpravě a naopak zapracovat na změně těch nežádoucích.

Záznam jídelníčku nám naznačuje režim, výběr jednotlivých potravin a jejich konzumované množství.  Počet denních porcí se pohybuje od 3 do 5, nepočítáme-li dojídání a sladkosti, které si nepravidelně dopřáváte. Jídelníček je již ovlivněn snahou o nápravu, v průměru je hodnota celodenního příjmu cca 6 500 kJ. Pro začátek se zkusme podívat (jen naťukneme) na složení jídelníčku podrobněji – například 1. den. Celkový příjem energie za den je 6 700 kJ, z toho 21 % bílkovin, 25 % tuků, 54 % sacharidů. Vypadá to báječně, ale pár maličkostí stojí za zmínku: pokud si dopřáváte buchtu z listového těsta, jen ta vydá energie (+ tuku) o hodnotě větší než celý váš oběd, a dokonce 1/3 z celodenního příjmu tuků. U snídaně tvoří jednoduché sacharidy téměř polovinu příjmu. Ať to nevypadá příliš složitě. Začněme s radou, jak zapracovat na změně ve výběru vhodných potravin, stanovením počtu denních porcí a jejich velikostí. Naším cílem bude změnit poměr mezi příjmem jednoduchých a složených sacharidů (viz leták), omezit dojídání a sladkosti, a tím snížit příjem cukru a tuku. Zvýšením příjmu potravin s obsahem složených sacharidů, které mají i vyšší obsah vlákniny, nám napomůže v boji s vašimi chutěmi (obiloviny, luštěniny, různé druhy pseudocereálií, rýže).

Inzerce

Výpočtem z vašich tělesných údajů bychom za minimální celkový energetický příjem doporučovali stravu o hodnotě 6 500 kJ. Vzhledem ke skutečnosti, že jste aktivní kojící maminkou, považujeme za optimální hodnotu 8000 kJ, z toho: 260 g sacharidů (55 %) a z toho maximálně 40 g přidaného cukru (součást potravin, pokrmů, med…), 70 g bílkovin (15 %), 60 g tuků (30 %).

Úkoly pro vás:

1. Vytiskněte si rámcový jídelní lístek (viz. Vyvážená strava), (množství jednotlivých potravin odpovídá energetickému příjmu cca 7 500 kJ).

2. Rozdíl 500 kJ = 2 středně velká jablka, nebo čtvrtinu litru kefíru, nebo 40 g (3 plátky) eidamu 30%, nebo 50 g (1/2 krajíce) celozrnného chleba. 

Inzerce

3. Z počátku doporučuji udělat si zvážením, nebo pomocí gramáže uvedené na obalu, obrázek o velikosti porce, případně obsahu energie. Pomůže vám to lépe se orientovat v tom, kolik toho jíte.

4. Stanovte si svůj režim, doporučuji jíst 4-5x denně, a to snídani, (dopolední svačinu), oběd, svačinu, večeři. Důležité jsou i časové rozestupy. Vše přizpůsobte svému dennímu režimu, hlavní jídla by měla být v rozestupu cca 5-6 hodin. Čas si vepište do rámcového jídelníčku.  

Inzerce

5. Tento jídelníček si nechte na viditelném místě, aby vám kdykoli připomínal nejenom čas, ale i množství jídla.

6. Je dobré si vytisknout barevně. Jednotlivá barevná pole s konkrétními potravinami nám ukazují vyvážené zastoupení jednotlivých živin. O to nám právě ve změně stravování jde. Berte to jako návod pro začátek, jak zapracovat na vyváženosti jídelníčku. Všechny složky jsou důležité. Nevynechávejte žádnou z nich. Příklad – porovnání snídaně –pečivo (vločky, sušené ovoce), rostlinný tuk (ořechy), bílkovinná potravina (----) - co přidat jogurt? Navíc mají bílkoviny největší sytící schopnost. Budete syta déle – hlad se ohlásí později.  Rozhodně nezapomínejte na zeleninu. Pomůže s navýšením objemu stravy a nízkou energetickou hodnotou.

Inzerce

7. Při nákupu potravin se zaměřte i na složení potravin. Čtěte etikety. Určitě budete u některých potravin překvapena jejich složením. Čas, který tomu budete věnovat, se vám určitě vyplatí. Z pohledu ovlivnění energetické hodnoty stravy se zaměřte na obsah tuků a přidaných cukrů!!! Největší problém vám mohou dělat potraviny, které mají vyšší obsah tuku, a my ho na první pohled nevidíme. Jsou jimi především mléčné výrobky (mléko, jogurty, tvaroh, mléčné dezert…), masné výrobky (uzeniny, paštiky, hotové pomazánky…) a pochutiny (chipsy, různé tyčinky…), ale třeba i „zdravé“ musli tyčinky (polevy jejichž základ je tuk). Mléčné výrobky kupujte s obsahem cca 3 – 4 % tuku a sýry s obsahem tuku v sušině do 30 %. Všímejte si i množství přidaného cukru. Vhodnější bude kupovat bílý jogurt a doplnit si čerstvým ovocem, ořechy či semínky. Maso vybírejte podle obsahu viditelného tuku, v masných výrobcích se orientujte podle informací o obsahu použitého masa (min. 80 %). Pár příkladů pro objasnění.

Příklad: sýr 50 g (3-4 plátky)

Sýr eidam 30 % tuku v sušině

550 kJ, 9 g tuku   :-)

Sýr ementál 45 % tuku v sušině

810 kJ, 15 g tuku  :-(

nebo

Jogurt bílý (3,5 Hollandia) 1 ks, 200 g a ovoce

530 kJ, 8 g tuku, 7 g cukru   :-)

Pribináček + 1 ks, 130 g

1260 kJ, 21 g tuku, 21 g cukru (přidaného) :-(

nebo

Šunka vepřová 50 g (3-4 plátky)

380 kJ, 6 g tuku   :-)

Salám Vysočina 50 g

914 kJ, 20 g tuku  :-(

8. Dojídání a chuť na různé čokoládové tyčinky udržte na uzdě. Není čokoláda, jako čokoláda (viz. čtení etiket). Liší se množstvím a druhem použitého tuku a cukru (Îenergie)

9. Měření hmotnosti – při vážení hmotnosti postupujte takto: na váze se važte ve spodním prádle, bez obuvi, za standardních podmínek - ráno, nalačno, váha je rozložena na obě nohy (suché), stát v klidu, respektive vždy za stejných podmínek.

10. Příště pošlete podrobný rozpis jídelníčku – min. 3 dny, který bude obsahovat:

  • množství (v gramech, kusech, litrech...)
  • složení jednotlivého pokrmu (např. kuřecí roláda – 100 g masa, cibule, olej, uzenina, vejce…)
  • složení jednotlivé potraviny (např. eidam 30 %, šunka 95 %, Herkules…)
  • čas (7.30, 12.00, …)
  • nezapomeňte uvádět také pamlsky, fastfood – myslím tím nejenom ty „nezdravé“, ale i oříšky, sušené ovoce, vařená kukuřice – prostě opravdu vše.

Držím palce a těším se na spolupráci

Jana Eliášová

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Návštěva nutriční terapeutky a doporučení - diskuze

Poradna

Jak zdravě přibrat

| Janakolo | 10.06.2022, 11:48

Dobrý den,

po dětech jsem zhubla, aniž bych držela nějakou dietu a vážím méně, než jsem kdy vážila a to jsem vždy byla celkem hubená. Chtěla bych pár kilo (tak pět) nějak zdravým způsobem přibrat. Jím pořád stejně, pohybu mám celkem dost, snažím se víc spát, i když to se mi moc nedaří. Co byste mi doporučila? Děkuji

Dobrý den,
základním pravidlem pro zvýšení TH je, že váš energetický příjem musí být vyšší než výdej. Postup je takový, že nejdříve je nutné stanovit vaši energetickou potřebu a cíl jehož chcete dosáhnout., rozbor vašeho jídelníčku aj. Samozřejmě to lze i tzv. zdravě. Přece jenom jde o delší proces, který nelze shrnout bez potřebných informací do stručné odpovědi. Doporučuji vám se obrátit na odborníka, který vás tímto procesem provede, nejlépe nutričního terapeuta. Takové investice do sebe jistě nebudete litovat.
Jana Eliášová

Mgr. Jana Eliášová | Babyonline | 29.06.2022, 15:32
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×