Inzerce
Inzerce
Inzerce

Dítě v bytě

Jak co nejpraktičtěji a nejúčelněji vybavit domácnost s dítětem? Autorka zařizovala domácnost s dítětem jak v bytě, tak v domě, zásady a základní vybavení jsou u obou variant shodné. Jaké?

  1. Jak připravit dům či byt pro dítě?
  2. Když si to tedy shrneme: Co nám do bytu i do auta přibude? A kolik to stojí?
  3. Dětský pokoj (od kdy, jak zařídit, barvy, materiály, více dětí v pokoji)
  4. Jak dítěti zajistit bezpečný domov?
  5. Jak úrazům doma předcházet?
  6. Jaké volit materiály?
  7. Co kde přibude?
  8. Bezpečný pobyt dítěte na zahradě
  9. Další inspirace
  10. Zajímavé Vychytávky našich maminek

Níže uvedený text sloužil jako podklad Speciálu MF DNES: Dítě v bytě, vydaném dne 28. května 2008.

 

Inzerce

1. Jak připravit dům či byt pro dítě?

Dítě má na jednotlivých stupních vývoje naprosto specifické potřeby. A k těmto potřebám bychom měli při zařizování domácnosti přihlížet. Naše „výprava“ by určitě neměla přerůst v megalomanské nakupování všeho, co má přívlastek dětský, ale měli bychom postupovat racionálně s přihlédnutím k věku dítěte, jeho budoucím potřebám a samozřejmě našim možnostem, jak finančním, tak prostorovým. Hlavními kritérii našeho konání by mělo být dosažení co nejvyšší míry bezpečnosti pro dítě a dále vytvoření prostředí, které pro dítě bude nejen příjemné, ale také inspirativní.

U miminka si „stačí povzpomínat“, co takové miminko dělá, jaké má potřeby, z čehož dáme snadno dohromady seznam našich pozdějších nákupů. Návštěvu kamenného či internetového obchodu bych časovala až po promyšlení a udělání si základní představy. Vyhnete se tak nákupům typu „vše, co je v nabídce“. Pouze dořešíte jakou variantu které potřeby vybrat a příp., co z nabídky se jeví pro mě jako praktické. Nabídka dětských potřeb je v současnosti natolik široká ne proto, aby jedna rodina měla úplně všechno, ale aby byly uspokojeny individuální potřeby všech. Proces péče o dítě jsem si snažila technicky co možná nejvíce zjednodušit. Co to znamená? Používat všechny technické vymoženosti do té míry, kdy mně péči o dítě ještě usnadňují, nikoliv mě zacházení s nimi zdržuje.

Před započetím nákupů se v období současného babyboomu optejte známých a přátel, zda nemají doma něco z dříve používané dětské výbavy, ze které již dítě „odrostlo“. Potřebám dítěte mnohdy vystačí a vyjde levněji.

Inzerce

Jak je to tedy s těmi potřebami miminka?

1. Spaní

Potřebou číslo jedna je spaní a k tomu miminko potřebuje bezpečnou a pohodlnou postýlku. Do ní určitě nezapomeňte kromě matrace (lepší je kokosová protialergenní), lůžkovin a povlečení (nejméně 2-3 ks) koupit mantinel. Zabrání nárazům hlavičky do tyčí na bocích postýlky a zapletení končetin mezi tyče. Do postýlky doporučuji i savou podložku, buď pratelnou nebo podložky jednorázové. Sama jsem před narozením prvního dítěte zakoupila tuhou, velice savou bavlněnou podložku, kterou užívám ještě osmý rok po zakoupení. Nikdy moč dítěte na matraci nepropustila. Polštářek u dítěte do 6 měsíců vůbec nepoužíváme. Pod hlavičku je vhodné umístit plenu na dvakrát přeloženou do kosočtverce. Pro rozvoj smyslů dítěte již od narození je vhodné zakoupit pohybující se a hrající kolotoč nad postýlku.

  • Kam postýlku umístit? Do 1 až 2 let určitě do místnosti s rodiči, tj. ložnice, a to z důvodu bezpečnosti.
  • Nejen do postýlky je vhodné pořídit si rychlozavinovačku, krátce po porodu můžeme dítě zavinovat, posléze může ležet na rozbalené zavinovačce. Upotřebíme ji také do kočárku.
  • Postýlku je vhodné si pořídit s polohovatelným roštem, ať se zpočátku nemusíte příliš sklánět, a vysunovacími tyčemi. Spouštěcí bok se totiž vynalézavější děti naučí velmi rychle ovládat. Některé u toho rozmontují i část postele.

Může spát novorozeně ve svém vlastním pokoji, odděleně od rodičů?

 Určitě ne, dítě do 1 až 2 let by mělo spát ve stejné místnosti jako rodič/e. I po roce musím opět konstatovat, že dýchání dětí stále ještě v noci kontroluji. :-)

Inzerce

2. Koupání

Před nočním spaním je potřeba provést večerní hygienu, tj. koupání či omytí miminka. K večerní očistě miminka potřebujeme nejen vaničku, ale i přebalovací koutek. Ten využijeme k přebalování miminka celodenně. Večer před koupáním doporučuji od narození zavést každodenní rituál v podobě cvičení před koupáním. 10 cviků před koupáním obdrží každá zaregistrovaná maminka na www.babyonline.cz jako bonus. Dle dispozic v bytě si můžeme vybrat ze 3 variant přebalovacího koutku:
1. Přebalovací podložka, kterou „mobilně“ můžeme umístit během dne na postel rodičů a večer v koupelně na pračku (samozřejmě vypnutou :-)).
2. Přebalovací komoda, která nám posléze může sloužit jako běžná komoda, obsahuje většinou i vaničku.
3. Přebalovací pult, opět s vaničkou, zvláště praktický je s výsuvnou vaničkou, kdy jej rozložíte tak, že můžete současně použít vaničku i místo k přebalování.

Řešení je na Vašem uvážení, mně osobně se nejlépe pracovalo s přebalovacím pultem, který byl zcela omyvatelný. Měli jsme jej v bytě, kam se nevešel do koupelny, umístěný v kuchyni a v domě pak v koupelně – ideální varianta. Do vany nezapomeňte na teploměr a jako osušky jsem u miminka upřednostnila velké pleny 1x1 m. Pořídila jsem si 3 ks.

  • Do přebalovacího koutku doporučuji umístit koš na pleny, buď se prodávají přímo antibakteriální koše, příp. při užití klasického přiložte ke koši obyčejné svačinové sáčky, do kterých nejprve plenu pro zábranu unikání nepříjemného zápachu zabalte. Toto opatření se stává nezbytným po zavedení smíšené stravy.

Co v domácnosti s dětmi stran hygieny upřednostnit?

Chystáte-li se ještě před narozením miminka k rekonstrukci, pak popřemýšlejte o následujícím:

Inzerce

  • 2 umyvadla (viz foto z koupelny 5členné rodiny)
  • bidet (nejúžasnější pomocník pro rodinu s dětmi)
    • denně děti můžete pohodlně umýt v bidetu, aniž byste jim sprchovali celé tělo
    • týdenní hygienu pak doplníte koupelí 1x týdně, nezapomeňte na použití krému po koupeli
    • malé dítě si v bidetu navíc samo umyje ruce bez nutnosti jakýchkoliv stupátek

3. Krmení a jezení

Velkou potřebou dítěte je samozřejmě jídlo. Jak takové krmení a „jezení“ vypadá a co k tomu potřebujeme? Zpočátku to vypadá, že pouze matčin prs. V tomto období jsem potřebovala kvalitní odsávačku. K čemu? K odstříkání přebytků pro období, kdy si budu potřebovat odskočit a dítěti mléko podá osoba, která je hlídá. Takto jsem si připravila na hory zásobu mléka na 6 dní 6hodinové lyžařské absence – 12 lahví. Když jsme měli jet s pětiměsíční dcerou na hory, ráno jsem ji nakojila, pak následovala dávka nebo 2 odstříkaného mléka podaná babičkou a na odpolední či večerní kojení jsem již byla zpět a dceru opět nakojila. Prvotním důvodem nákupu odsávačky však byl problém s poraněním prsních bradavek, které znemožňovalo kojení. Toto období jsem překlenula odstříkáváním mléka a po 8 týdnech s odsávačkou u prsu jsem se bezproblémově vrátila ke kojení, u kterého jsem zůstala, ne již plně, téměř rok. K zamrazování mléka lze použít lahvičky, které dále užijete při zavedení mléčné umělé stravy. Nezapomeňte si na lahvičku poznačit datum. Zmražené mléko by mělo být spotřebováno nejdéle do 3 měsíců po odstříkání a okamžitém zmrazení.

  • zpočátku jsem místo bryndáku používala látkovou plenu (doporučuji nákup 10 ks 60x60 cm a 10 ks 70x70 cm pod hlavičku dítěte)
  • po zavedení smíšené stravy je nejpraktičtější celoplastový pevný bryndák, kterému do korýtka stéká jídlo, které se do úst již nevešlo. Ten je pak nahrazen plastovým měkkým bryndákem
  • když dítě začne sedět, je vhodné mu k jídelnímu stolu pořídit dětskou židličku, nejlépe takovou, kterou postupně můžeme přebudovat na židličku se stolečkem, slouží pak nejen k jídlu, ale i hře a malování
  • příp. pro více dětí ve větším prostoru pořídit vlastní stoleček se židličkami (viz foto).

4. Hraní

A tím nejlepším, co dítě čeká, je samozřejmě hraní. Do 3 let je vhodná hrací deka se zavěšenými hračkami na dosah maminky. Pod deku kupte dětský koberec, který po odstranění deky budete používat jako hrací koutek pro batole. Tento koberec poté umístíte i do dětského pokoje dítěte. Nakupujte jej tedy již s touto vyhlídkou.
Ve vícepatrovém domě či rozlehlém bytě maminka uvítá pojízdný koš se zavěšenými hračkami, díky kterému má dítě opět ve své blízkosti. Koš je vhodný pouze pro dítě do cca 8 měsíců, poté by se již dítě mohlo v koši převalit a z koše vypadnout.

Do 3 let je nejvhodnější hrací koutek ve vašem dosahu.

  • Nejprve hrací deka pro miminka se zavěšenými hračkami.

 

  • Pod deku kupte dětský koberec, který po odstranění deky budete používat jako hrací koutek 2 pro batole.

  • Máte-li větší byt či dům je na zvážení koupě pojízdného koše s matrací, který vám umožní miminko převézt vždy do vaší blízkosti. Nad koš můžete rovněž zavěsit různé předměty k zabavení dítěte. Koš můžete používat do cca 8. měsíce, tj. do doby než by dítě mohlo z koše vypadnout.

  • V další fázi je vhodné pořízení stolečku se židličkou. Bohatě stačí velký květinový stolek (prodávají se 3 do sebe složené) a dětská židlička. Již v tomto věku můžete na zeď umístit balicí papír a začít s kreslením, uvolňováním ruky dítěte. Současně se při tom naučí, že se kreslí pouze na papír, ne na zeď. Je otázkou, zda to vždy bude respektovat.

Hrací koberec + koutek se židličkou vám může zabrat cca 2 x 2 m.

5. Pobyt venku

Co děti doslova zbožňují je pobyt venku. A k tomu budete potřebovat kočárek . Nabídka na našem trhu je opravdu nepřeberná. Co se mi jeví jako nejpraktičtější varianta je:

  • na počátku trojkombinace: hluboký, taška pro přenášení miminka, přestavba na sporťák (pro popojíždění ještě s miminkem a krátké vyřizování je vhodný jednotný podvozek i pro první autosedačku – skořepinu, nebo-li vajíčko)
  • poté již lehké, skladné golfky s polohovatelnými zády

6. Cestování

K cestování budeme zpočátku potřebovat

  • sedačku – skořepinu, již někteří označují „vajíčko“. Pokud často přespáváte mimo domov, určitě se Vám bude hodit cestovní postýlka – doporučuji se závěsným patrem pro umístění miminka bez ohýbání a s otvorem pro průlez většího dítěte.

2. Když si to tedy shrneme: Co nám do bytu i do auta přibude? A kolik to stojí?

  • do ložnice postýlka, můžete si pořídit i tlumené světlo či baterku pro chvíle přebalování
  • postýlka cca 2000 Kč
  • matrace kokosová 900 Kč
  • lůžkoviny, povlečení 2000 Kč
  • mantinel 450 Kč
  • hrací kolotoč nad postýlku 700 Kč
  • el. chůvička 1200 Kč
  • u rizikových no
  • u rizikových novorozenců monitor dechu 2300 Kč
  • obývací kuchyň
  • hrací deka 1700 Kč
  • kuchyň
  • přestavitelná jídelní židlička 1200 Kč (nakupuje se v období, kdy již dítě sedí 8. – 10. měsíc, zbytečně by dříve doma překážela)
  • koupelna / přebalovací pult 2000 Kč, podložka kamkoliv cca 500 Kč, komoda do pokoje kolem 5000 Kč
  • na cestování
  • kočárek v průměru 8000 Kč (rozmezí zakoupených kočárků oslovených maminek 5000 – 13000 Kč)
  • fusak na zimu 1000 Kč
  • autosedačka 2000 Kč
  • nosítka 2000 Kč
  • krmení
  • odsávačka od 500 Kč
  • lahvičky, savičky antikolikové

Průměrná základní výbava přijde na 23 tisíc korun, většinou se však v rodině najdou věci k zapůjčení. Všechny dotázané maminky se vešly do 30 tisíc.

1. A rady maminek z Baby on line?

Kde jste nakupovaly? Narazila jste na něco, na co si dát pozor?

Ivanu z Baby on line stála výbava včetně oblečení asi 30 tisíc korun: „Nakupovala jsem na internetu. Před zaplacením vybraného zboží je vhodné si ověřit nejlevnějšího prodejce zadáním názvu produktu do Google s udáním zkratky Kč. Někdy jsou cenové rozdíly u totožných produktů až 800 Kč.“

Naďa z Baby on line za výbavu utratila cca 22 tisíc korun. Něco nakoupila v kamenném obchodě ( kočár, kolotoč, povlečení, lůžkoviny), hrací deku a autosedačku na veletrhu hraček a postýlku a matraci s chůvičkou přes internet. Opět radí, že by si maminky měly ohlídat cenu, v případě chůviček to Nadě ušetřilo 2000 Kč. „Pozor na to, co cena obsahuje, např. u postýlky dle fotky vypadá, že je i s matrací a kolečky, což v ceně nebylo. A taky pozor na to, že postýlka váží i kolem 30 kg, takže k převzetí je vhodné vyslat manžela, těhotná to nezvládne! A určitě bych v neznámém obchodě nakupovala pouze na dobírku, i když vyjde o 100 Kč dráže.

Martina z Baby on line si k výbavě za 13 tisíc (většinu obdržela v dárcích) pořídila ještě látkové pleny asi za 5000 Kč, které kupovala po internetu. A na co by si podle ní měly maminky dát pozor? Prý na to, aby nekupovaly zbytečnosti ?. Veronika doplňuje: „Nenechat si vnutit krásné, ale nepraktické oblečení a pomůcky!!!“

Jak vidíte, cena výbavy klesá s počtem příbuzných a známých ochotných poskytnout vybavení po svých dětech. Např. výbava Věrky z Baby on line vypadala následovně:
„Kočárek od známých za 1500 Kč, autosedačka nová za 1200 Kč, postýlku vyrobil dědeček, matrace 1 nová, 1 od švagrové, mantinel a hrací deku jsme neměli, lůžkoviny darovali příbuzní, povlečení ušité. Na nošení jsem používala šátek, přebalovací podložka nás přišla nová na 120 Kč. Pojízdný koš s matrací nahradil vnitřek starého kočárku. Jídelní židlička byla poděděná, hrazdička do postýlky domácí výroby, chůvička stála 1200 Kč. Vše na 2 děti. Ještě že ty příbuzné máme,“ děkuje závěrem Věrka.

Většina dotázaných maminek nakupovala v kamenných obchodech. Většina maminek upřednostňuje osobní vyzkoušení a zhlédnutí, zvláště pak ukázku skládání kočárku, možnosti, které nabízí. Na internetu dávaly přednost dalšímu příslušenství a textiliím.

Dana z Baby on line si zboží vybrala a nechala předvést v kamenných obchodech, pak vše koupila přes net, rozdíl ceny byl až 2000 Kč.

Lucka z Baby on line dodává: „Asi na každé věci se najde nějaké ALE. Je potřeba u všech nákupů přemýšlet a neřídit se jen tím, že je to krásné, protože ty věcičky pro mimi jsou krásné všechny a pak leckdy zbytečně koupené.“

Jana z Baby on line dodává: Hlavně si nenechat nic vnutit, ač to má krásné barvy a je to sebekrásnější a tvrdí vám že se bez toho vaše mimi neobejde. Několik takových zbytečností se u nás našlo.
A také při koupi kočárku, sedačky apod. si to nechat všechno pořádně předvést, klidně i několikrát a také si to vyzkoušet.

Iveta upozorňuje ještě kromě rozdílných cen na jeden možný problém, a to velikosti oblečení, které u některých firem neodpovídají a je potřeba koupit o číslo větší.

Celá diskuze na toto téma na adrese: https://www.babyonline.cz/diskuzni-klub/?topic=2865&site=162&id=64040#record64040
(páté téma od konce strany s názvem "Jaké jsou Vaše zkušenosti"). Všem zúčastněným maminkám, které nám sdělily své zkušenosti z pořizování výbavy pro miminka, velice děkujeme.

2. Nezbývá než souhlasit. Ještě přidávám pár užitečných Vychytávek:

  • U kočárku si vyzkoušejte, zda se Vám dobře skládá a složený se vejde do auta.
  • U kočárku si dále vyzkoušejte, zda netáhne na stranu, jak? viz: https://www.babyonline.cz/potreby-pro-dite/kocarek#kocarek3 bod 14
  • U autosedačky si vyzkoušejte montáž v autě, dejte přednost pásům, jejichž úchytky se do sebe zasouvají, ne pouze přikládají. https://www.babyonline.cz/maminka/vychytavky/obleceni-deti/=/v/1313
  • Co upřednostnit v koupelně? Pouze pro zopakování:
    • 2 umyvadla
    • bidet (nejúžasnější pomocník pro rodinu s dětmi)
      • denně děti můžete pohodlně umýt v bidetu, aniž byste jim sprchovali celé tělo
      • týdenní hygienu pak doplníte koupelí 1x týdně, nezapomeňte na použití krému po koupeli
      • malé dítě si v bidetu navíc samo umyje ruce bez nutnosti jakýchkoliv stupátek
  • A jedna rada pro ty, co budou kolegyni či příbuzné kupovat dárek k narození miminka. Nestyďte se zeptat. 10 plyšáků pro novorozence nebo sadu méně kvalitních jídelních potřeb, byť pěkně zabalených, novopečení rodiče příliš nevyužijí. Mnohem praktičtější je vyzvědět, které z věcí dle zamýšlených financí můžete pořídit: rychlozavinovačku, mantinel do postýlky, látkové pleny, hrací kolotoč, hrací deka, lůžkoviny, teploměr do koupele, rychloběžku na měření teploty či velice praktický ruční vysavač do kuchyně.

3. Kam s hračkami?

  • Tak předně zastávám názor, že hračky rozložené na hracím koberci, vystavený výrobek ze stavebnice apod. není důvod nazývat nepořádkem. Je běžné, že dítě má nejmilejší hračky umístěny podél hracího koberce, stejně hračky, které by ze skříně "dostávalo" jen stěží.
  • Plyšáky je vhodné umístit do závěsných košů (obrázek níže).
  • U ostatních hraček se kloním k pořízení boxů, kam je dle druhu roztřídíte: do jednoho nádobíčko do kuchyňky, do dalšího hračky pro jemnou motoriku, dále panenky s oblečky či autíčka. V dalším mohou být společenské hry, puzzle, skládačky, pexesa, nemáte-li knihovničku na leporela a knihy můžete rovněž vyčlenit 1 box. Jeden pak vyčleňte na kreslící potřeby. Takto členěné boxy pak ponecháme dítěti částečně kolem hracího koberce, částečně umístíme do skříněk. Šikovné jsou i stoly / komody, do nichž je možno boxy zasunout jako šuplíky. Bazírujete-li přece jen na "vizuálně" uklizeném pokoji, pak zvažte výrobu vestavěné skříně na míru. V ní vytvoříte prostor nejen na hračky, ale i oblečení dítěte.

4. Co s obývákem?

V obýváku příliš změn zatím provádět nemusíte, do budoucna však počítejte s bezpečnostními úpravami platnými pro celý byt nebo dům. Rozhodně si nepořizujte novou sedačku! Dítě na ni při potřebě ublinknutí určitě nebude brát ohled.

3. Dětský pokoj (od kdy, jak zařídit, barvy, materiály)

Pokud podmínky v bytě dovolí, ideální jsou 3 roky věku dítěte. V tomto věku je již možno chvilkově dítě ponechat v pokojíčku, samozřejmě zařízeném dle pravidel bezpečnosti pro dítě.

Jak takový pokoj vybavit?

Pravidlo číslo jedna: šetřete s nábytkem, pokoj vybavte, aby byl pro dítě bezpečný a prostorný pro hru. Začněte s tím, co je pro dítě nezbytně nutné. Samozřejmě postel, nějaká skříňka na hračky a oblečení, stoleček, pro školáka pak stůl (viz foto).

U nábytku dbejte, aby neměl ostré hrany, byl opracovaný, tj. nehrozilo zadření třísek a byl stabilně uchycený tak, aby se nemohl na dítě převrhnout. U postelí doporučuji boční hrazení, zvláště pak u v noci temperamentnějších dětí. Takových postelí najdete pomálu, mají v IKEA a u výrobců z masivního smrku – Gazel. Nábytek vybírejte s vizí rostoucího dítěte, pokud vyberete pouze miminkovský interiér, nepočítejte, že se v něm dítě v pozdějším věku bude cítit dobře. Ponechte v pokoji dostatečně velkou hrací plochu vymezenou např. pratelným kobercem s protiskluzovou úpravou.

Pravidlo číslo dvě: co nejméně prašné prostředí. Podlahy preferuji omyvatelné bez celoplošných koberců. Snažím se vyvarovat závěsům. Hračky udržuji v závěsných koších na ně, aby polapily prachu co nejméně (viz na obrázku výše).

Zeď je nejvhodnější, ať si dítě ozdobí vlastními výtvory.

Je-li pokojíček menší, volte patrovou postel nebo zvýšené jednolůžko. Pod ní vám vznikne prostor na hračky či u vyšších postelí rovnou na psací stůl.

Jak to vyřešit, když je v pokoji více dětí - co mají mít společné a co by mělo mít každý svoje?

Na úvod je nutno říci, že je určitě správné děti vychovávat pohromadě. Jeden na druhého si postupně zvyknou, naučí se běžnému mezilidskému chování, naučí se toleranci, nebude je v dospělosti ovládat sobeckost. Určitě se shodneme na tom, že by děti měly mít každý svou postýlku. Stoleček může být ze začátku společný, když starší dítě nastoupí do školy, je vhodné mu pořídit pracovní stůl se židlí a zásuvkami, u kterého se bude připravovat do školy. Chod pokoje by měl být nastaven k vzájemnému respektu jednoho k druhému. Je nutné připravovat staršího sourozence na možné „destruktivní“ činnosti mladšího, toho je zase třeba těmto „destruktivním“ činnostem odnaučovat. Stejně jako starší sourozenec by neměl být háklivý na jakékoliv zapůjčení hračky mladšímu, tak mladší sourozenec by měl umožnit staršímu, samozřejmě za asistence rodičů, přípravu do školy. Aby se sourozenci naučili vzájemné toleranci a respektu, je zapotřebí nerušeného souladu mezi rodiči a především nerušeného souladu v jednání s dětmi.

Ukázka pokoje 3 sester

4. Jak dítěti zajistit bezpečný domov?

Toť otázka pro praktickou lékařku pro děti a dorost, MUDr. Květu Ludvíkovskou:

K zajištění bezpečného domova pro kojence a batole je nutno se řídit následujícím:

  • K přebalování novorozenců a kojenců zvolit vždy takové místo, odkud se dítě nemůže sesunout či přepadnout na podlahu. S výhodou lze použít dnes již dostupné přebalovací stolky, je-li v domácnosti málo místa, lze využít přebalovací podložky umístěné např. na lůžku či gauči. Stůl nebo pračku v koupelně lze použít jen tehdy, má-li podložka zvýšené okraje, ale kojence, který se již dokáže otočit na bok či dokonce na bříško, je lépe přebalovat a ošetřovat na lůžku či gauči. Vždy je třeba potřeby nutné k očištění dítěte a výměně plen dopředu připravit tak, aby bylo vše potřebné po ruce. Nikdy od dítěte neodcházet a ani se neotáčet ve snaze dosáhnout třeba na osušku. Pád z pračky či stolu může poznamenat na celý život jak dítě, tak rodiče.
  • Vyruší-li maminku při nějaké činnosti s dítětem např. pošťák, dítě vždy nejdříve zabezpečit, buď ho vzít do náruče, uložit do postýlky či ohrádky, však návštěva chvíli počká. Nikdy dítě nenechat samotné bez dohledu! Pokud odcházíte od postýlky, vždy zkontrolujte, zda je uzavřená. Když už jsme u těch postelí, nikdy neodkládejte dítě na rodičovskou postel (i pád z nízké postele může dítěti způsobit úraz).
  • Všechny elektrické zásuvky opatřit bezpečnostními krytkami, a to i takové, o nichž si myslíme, že na ně dítě nedosáhne - děti jsou neobyčejně vynalézavé.
  • Zásuvky u kuchyňské linky opatřit bezpečnostní pojistkou, aby je dítě nemohlo otevřít.
  • Všechny čistící prostředky umístit tak, aby na ně dítě nedosáhlo. Nelze spoléhat na pevné uzávěry, batolata dokáží opakovaným kousáním uvolnit i zdánlivě bezpečný uzávěr.
  • Barvy, ředidla, kyseliny nesmí být v domácnosti vůbec - nutno uložit do sklepa.
  • Ubrusy na stolech je nutno uspořádat tak, aby nepřesahovaly okraje stolu, s oblibou je děti stahují a předměty umístěné na stole na sebe převrhnou včetně horkých pokrmů a nápojů.
  • Při vaření pracovat s vědomím, že dítě zajímá vše, proto nádoby s horkým obsahem vždy stavět k zadní části linky. Troubu lze rovněž opatřit dětskou pojistkou, včetně krytu dvířek. Již lezoucí děti je lépe při vaření uložit do ohrádky, kterou lze umístit tak, aby dítě na maminku vidělo - pak se nebude cítit opuštěné.
  • Na stolech nikdy nenechávat léky, nůžky, nože.
  • Nábytek (stoly, stolky) by měl mít zaoblené hrany.
  • Nikdy nenechávejte dětem, které již lezou a chodí, na hraní lžičky po jídle - děti je strkají do úst a při pádech, které jsou v tomto období časté, může i lžička s tupým koncem prorazit měkké patro.
  • K žehlení je vhodné využít dobu, kdy dítě spí, buď během dne, nebo až večer, pokud není v domácnosti nikdo, kdo by se dítěti v té době věnoval. Elektrické šňůry a všechny spotřebiče děti velice zajímají a k úrazu nikdy není daleko.
  • Nikdy nedávat dětem na hraní mobily, dálkové ovládače či jiné předměty na baterie. Je nutno je umístit tak, aby je dítě nevidělo. Rovněž zápalky a zapalovače umístit z dohledu dítěte.
  • Rovněž pokojové květiny jsou pro malé děti úžasným zdrojem zábavy, zejména hlína v květináčích. I ty je nutno umístit tak, aby k nim dítě nemohlo. Pokud jste rodiče milovníci pokojových květin, pořiďte si takové, jejichž listy či květy nejsou pro děti jedovaté (tj. žádné diefenbachie, na zahradě pozor na tis - jedovatá je celá rostlina).
  • Hračky typu „bublifuků" jsou pro malé děti do 3 let nebezpečné, protože obsah tuby rády děti zkoumají a také ochutnávají (hrozí otrava saponáty). Tento typ radovánky mohou děti dostat na hraní až ve fázi větší rozumové vyspělosti.
  • Pozor na aromatické svíčky, lampy, vánoční dekorace se svíčkou! Děti rády ochutnávají jejich aromatické náplně. Byly zaznamenány otravy právě po požití těchto aromatických náplní.
  • Ještě bych doplnila poměrně dnes častou přítomnost živého domácího mazlíčka, který by neměl zůstávat s dítětem bez dozoru sám.

5. Jak úrazům doma předcházet?

Mít dům zařízen co nejjednodušeji, čím více věcí, tím více položek na hlídání, tím více úrazů. Sousledně s nakupováním a instalováním různých pojistek je vhodné dítě srozumitelnou formou vzdělávat, co je a není bezpečné.

6. Jaké volit materiály a barvy?

Určitě by všechny potřeby pro děti měly být vyrobeny ze zdravotně nezávadných materiálů. Zde bych pouze upozornila, pokud můžete, volte co nejméně prašné prostředí, tj. bez zbytečných deček, koberců (pouze dřevěná, laminátová aj. podlaha). Také pozor na používání různých aromatických vůní v bytě, mohou rovněž alergizovat.

Děti milují barvy, příliš je neosloví sterilní šedá barva nábytku, či bílé zdi. Také příliš neocení pouze stroze sestavený "dřevěný pokoj", byť v dobré víře, že nám vydrží až do dospělosti. Do dětského pokojíčku určitě patří pestrost, včetně malby zdí. Nevíte-li si rady, tak kombinací modré a žluté na stěnách určitě nic nezkazíte.

7. Co kde přibude?

Dítě v garsonce?

  • Postýlka
  • Vanička
  • Přebalovat můžete na přebalovací podložce (umístěna může být na pračce, či si ji umístíte na postel)
  • Časem budete potřebovat vysokou jídelní židličku, volila bych typ, který se dá posléze přebudovat na židličku se stolečkem
  • Hrací koutek

Dítě v bytě?

  • Postýlka v ložnici rodičů
  • Místo k přebalování je nutno zvolit dle dispozic bytu (např. přebalovací pult s vaničkou)
  • Jídelní židlička v kuchyni
  • Hrací koutek

Dítě v domě?

  • Pro dítě skýtá dům jednu velkou výhodu, mají v něm obrovský prostor. Tato výhoda je však pro rodiče vykoupena vyšší náročností na vytvoření bezpečnosti v domě.

  • Máte-li mezi patry volně přístupné schodiště, je nutno pro dítě do 3 let k němu instalovat vrátka, aby batolící se dítě ze schodů nepadalo. Rovněž je nutno zkontrolovat všechny prostory pod zábradlím, zda dítě nemůže propadnout, pokud ano, zajistit je. Vrátka jsou běžně k dostání v IKEA za 1500 Kč.

  • POZOR! Nenechávejte děti samotné na balkónech, terasách, u bazénu.

  • Rodinný dům skýtá velký prostor rovněž pro výzdobu rostlinami. Volte druhy, které jsou nejedovaté, určitě se vyhněte výše zmiňovaným diefenbachiím.

  • V rodinném domě pak platí dvojnásob, aby děti neměly po ruce různé chemikálie apod.

  • Pokud se pohybujete např. ve dvou patrech, je na zvážení zřídit malý dětský koutek v obou patrech, ať máte malé dítě stále pod kontrolou.

8. Bezpečný pobyt dítěte na zahradě:

Na co si dát na zahradě pozor?

  • zabezpečit vodní plochy
  • pozor na jedovaté rostliny (tis)
  • mimo dosah dětí nátěrové hmoty, ředidla, benzín do motorové pily
  • zabezpečit zahradní nástroje: pily, sekyrky apod.
  • zabezpečit veškeré jámy (rygóly, žumpy, …)
  • pozor na vyčuhující rohy dlaždic, právě má syn za sebou jeden takový úraz, doporučuji naučit dítě padat na ruce

Co pro děti na zahradě zařídit?

Záleží na fantazii rodičů:

  • houpačka, houpací síť
  • skluzavky – vše musí splňovat parametry bezpečnosti
    • veškeré zábavné / hrací prvky pro děti musí být vyrobeny a umístěny tak, aby se dítě při hře nemohlo snadno zranit (vyčuhující hřeby, zadření třísky u neopracovaného dřeva apod.)
  • pískoviště, samozřejmě kryté, abychom eliminovali přenos infekce od toulavých zvířat (kočky, kuny)
  • křídy + plocha na kreslení – tímto se děti dokážou zabavit na poměrně dlouhou dobu
  • plocha na malý bazének k osvěžení dítěte
  • u větší zahrady plocha na hru s míčem, příp. basket. koš
  • budete-li dávat na zahradu kaménky, děti si s nimi sice rády hrají, ale u menších dětí pozor na jejich ochutnávání, nebezpečí vdechnutí

Nechť se vám podaří dítěti vytvořit prostředí tak, aby bylo pro něj bezpečné, útulné, aby podpořilo tvořivost dítěte a aby v něm vaše dítě nalezlo spokojený a šťastný čas her i spánku.

Autoři: MUDr. Květa Ludvíkovská, MUDr. Jana Martincová

9. Další inspirace:

Veletrh Pro Dítě
Pokoj pro dítě do 5 let
Pokoj pro předškolačku
Pokoj pro 2 kluky
Pokoj pro 12-16letou dívku
Hračky a doplňky z Mobitexu
+ celý oddíl Potřeby pro dítě

10. Zajímavé Vychytávky z "Pestrého světa maminek" (poslední aktualizace 1. června 2008)

Dětské pokoje

Mantinel do postýlky (veru-beru)

Hračky nad přebalovací pult (veru-beru)

Malování na zeď (veru-beru) + Předlohy (petula.z)

Protiskluzová podložka (Stáňa)

Křížková výšivka (silenkaa)

Jedovaté rostliny (veru-beru)

PS: Ač text článku byl značně přepracován, byla ponechána diskuze z prvního vydání Dítě v bytě v září 2007, které bylo zpracováno rovněž jako podklad MF DNES.

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Dítě v bytě - diskuze

Vložit příspěvekČlanky s diskuzí
  • Zbytečně moc
    Myslím že toho tolik nemám a stačí mi to,na kočárek mám jiný názor- nelíbí se ty dnešní mini pídí, kolotoč nad postýlku a pod, zbytečnosti,nemáme, nechybí,jinak dobrý, pokud je někdo zavodář...
    Lenka37   | 14.02.2019 17:46:25
    Reagovat | URL příspěvku
  • super článek: )
     
    Ajinka91   | 30.01.2017 21:40:32
    Reagovat | URL příspěvku
  • praktický článek
    Hezky shrnuto a super jsou i komentáře ostatních
    PetraO   | 09.10.2016 21:17:59
    Reagovat | URL příspěvku
  • hezké
    moc hezky napsané, pomůže uvědomit si, co vše by asi tak ještě mohlo doma být doplněno..
    jajda69   | 19.05.2014 13:26:11
    Reagovat | URL příspěvku
  • Článeček není špatný, velmi mi pomohl s ucelením toho, co budu pro první dítě potřebovat, ale s "prachovostí" prostředí tedy nemohu souhlasit s autorkou!
    Sama jsem alergik na prach a astmatik více než těžký, vyzkoušela jsem mnoho věcí, ale po změně alergoložky se mi nejvíce osvědčilo - a to až tak, že nyní nemusím pravidelně užívat léky - využití koberců, záclon a závěsů.
    Prý nejčastějším omylem jak alergologů tak alergiků či astmatiků je v tom, že eliminací koberců se také eliminuje prach v prostředí! Není tomu tak. Uvědomte si, že nebude-li celoplošný koberec nebo alespoň velké využití koberců na podlaze, pak se vám prach nehromadí v koberci, kde jej zachycený snadno jendou za dva až tři dny vysajete, ale poletuje všechen v prostředí, kde se víří každým pohybem a otevřením dveří, namísto toho, aby se v koberci držel. Museli byste takovou podlahu vytírat na mokro cca 3x za den.
    Ano, koberec i záclony jsou nevhodné tam, kde se Vám nechce uklízet, ale jestliže dodržíte jedoduché pravidlo o naopak co největším výskytu koberců a záclon, výsledkem vasávání koberce a praní záclon budete mít mnohem MÉNĚ prašné rpostředí, než bez nich.
    A že si děti na tom koberci hrají? Jestliže je malý koberec na plovoučce nebo linu, zachytává se tam více prachu, protože je ho více v prostředí okolo vlivem toho, co už jsem napsala. Děti si v prachu tedy tak jako tak hrají. Jenže na celoplošném koberci je ho výsledkem toho mnohe méně, než jinak.
    Mně se toto pravidlo skutečně osvědčilo (už jen tím, že se projevilo mnohem méně častou potřebou stírání prachu i na nábytku).
    Neberte proto každou radu jako hlubokou pravdu, přesně, jak na začátku a v článku samém autorka uvádí!
    zuzajza   | 21.03.2013 11:03:25
    Reagovat | URL příspěvku
  • příspěvek
    Článeček se mě líbil,je velice chytře vymyšlen vlastně takové místo na hraní "pod postelí",kde je vyvýšena válenda a pod ní si může dítě vytvořit svůj kouteček.   
    vojtík   | 08.06.2008 20:17:41
    Reagovat | URL příspěvku
  • Velmi poučné a inspirativní.   
    Neli   | 06.06.2008 13:54:50
    Reagovat | URL příspěvku
  • Myslím,že je to velice hodnotný článek pro všechny věkové kategorie  nejvíce se mi líbila postýlka s patrem,až bude ten správný čas,přepošlu s objednávkou do truhlárny,tedy k dědečkovi 
    veru-beru   | 04.06.2008 22:37:19
    Reagovat | URL příspěvku
  • moc pěkně napsané a hlavně užitečné   
    Jana+dvakluci   | 04.06.2008 20:57:29
    Reagovat | URL příspěvku
  • Super - bezvadně zpracované     
    zkpost   | 04.06.2008 18:57:45
    Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Klesání hcg po Misoprostolu

| Saksan | 10.03.2024, 23:27

Dobrý den,

po dg. anembryomola (zjištěno 6+5) proběhlo ve čtvrtek ukončení těhotenství pomocí Misoprostolu v dávce dvakrát 600. Na posledním utz byl pouze 3 cm gestační váček. Hned ve čtvrtek proběhlo silné krvácení se sraženinami, od té doby běžná ms. Dneska jsem zkoušela tt a je na něm dálnice. Mám hrozný strach, zda potrat proběhl úplně. Jednalo se o vytoužené těhotenství po prvním transferu z IVF a několika letech snahy. Představa revize a následného čekání mě neskutečně děsí.

Moc děkuji za odpověď
Aneta

Dobrý den,

hCG tak rychle po farmakologické revizi neklesá, proto je normální, že těhotenský test Vám ukazuje pozitivní výsledek. Určitě máte naplánovanou kontrolu po podání tablet s určitým odstupem (běžně 2-3 týdny), do té doby vyčkejte, dělat těhotenské testy nemá smysl.

MUDr. Pavla Zahrádková | Babyonline | 11.03.2024, 08:36
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×