Jak správně léčit kašel?

S příchodem studených měsíců a sychravého počasí přibývá zejména mezi dětmi případů nachlazení. Jedním z jeho běžných projevů je kromě rýmy a bolesti v krku také kašel. Akutní kašel je způsoben nejčastěji virovou infekcí a k jeho zmírnění postačí často volně prodejné léky. Jak ze široké škály přípravků, které lékárny nabízejí, vybrat ten správný, který by Vašemu dítěti pomohl ulevit od nepříjemných a vyčerpávajících příznaků? 

Běžný akutní kašel při nachlazení

Kašel je přirozeným obranným mechanizmem organizmu, který slouží k odstranění cizorodých částic a sekretu  z dýchacích cest. Podle délky trvání rozdělujeme kašel u dětí na akutní (trvá do 2 týdnů), protrahovaný kašel, který trvá déle (až 4 týdny) a je často přerušovaný a chronický, který trvá déle než 4 týdny. Zatímco léčba chronického a protrahovaného kašle bezvýhradně patří do kompetence lékařů, běžný akutní kašel při nachlazení lze řešit samoléčbou za pomoci volně prodejných léků. Při výběru a podávání léků je zásadním měřítkem charakter kašle – tedy jedná-li se o kašel vlhký, či suchý dráždivý. V průběhu onemocnění se může charakter kašle měnit, v prvních dnech obvykle převládá kašel suchý a dráždivý, který postupně přechází v kašel vlhký.  Poté se často opět vrací kašel suchý, který může přetrvávat i několik týdnů;  v tomto případě hovoříme   o kašli postinfekčním.

Jak rozlišit suchý a vlhký kašel?

Při suchém dráždivém kašli, který je charakteristický pro první dny onemocnění, není produkován hlen (proto je také někdy označován jako neproduktivní kašel), je záchvatovitý, jeho frekvence se zvyšuje při nádechu,  kašel je na poslech sípavý, drsný, suchý, dítě si stěžuje na šimrání, škrábání až bolest  v krku, kašlání mu nepřináší úlevu, spíše dráždí k dalšímu kašli, stav se zhoršuje večer, po ulehnutí znemožňuje spánek, v noci pacienta budí a je pro něj velmi vyčerpávající. Často je provázen bolestmi hlavy, může nutit ke zvracení, mohou se objevit  i bolesti způsobené namožením břišních a mezižeberních svalů.

Vlhký produktivní kašel se vyznačuje především zvýšenou tvorbou hlenu, který je vykašláván (malé děti obvykle hlen polykají), frekvence kašle se zvyšuje při výdechu. Po odkašlání se dostavuje úleva. Zvukový projev připomíná vlhké bublání, chraplání, přítomnost hlenu lze doslova „slyšet“. Nejvíce se projevuje ráno, kdy je třeba dýchací cesty očistit od hlenu nahromaděného během noci.

Léčba kašle – jaké léky máme na výběr?

Základními léčebnými opatřeními při kašli je klidový režim, zajištění dostatečného množství tekutin a podávání vhodných volně prodejných léků.  Při běžném akutním kašli se soustředíme na zmírnění příznaků. Zatímco vlhký produktivní kašel je třeba podpořit, suchý dráždivý kašel naopak tlumíme, aby pacienta zbytečně nevyčerpával. Léky podporující vykašlávání při vlhkém kašli označujeme jako expektorancia a léky k tlumení suchého dráždivého kašle jako antitusika

Expektorancia dále dělíme na mukolytika, která ředí hlen, ale nezvyšují jeho objem, a na sekretomotorika, která sekreci hlenu zvyšují, a tím již nahromaděný hlen zřeďují. Expektorancia nepodáváme těsně před spaním.

Antitusika dělíme podle typu na dvě základní skupiny, to na antitusika kodeinového typu a antitusika nekodeinového typu. Kodeinová antitusika působí centrálně, tzn. že snižují citlivost centra pro kašel v mozku. Jsou velmi účinná, mají však více nežádoucích účinků, včetně vzniku závislosti aj. Převážná většina z nich je v České republice vázána na lékařský předpis. Nekodeinová antitusika nenesou riziko vzniku závislosti, působí nejen centrálně (jako kodeinová antitusika), ale i periferně, což znamená, že tlumí podněty ke kašli, které vycházejí z dýchacích cest. 

Osvědčeným představitelem nekodeinových antitusik je např. přípravek Sinecod („sine“ latinsky znamená „bez“). Je určen pro léčbu suchého, dráždivého kašle a ve formě kapek je dostupný pro nejmenší děti od 2 měsíců (od 2 měsíců do 2 let věku podáváme lék proti kašli vždy až po poradě s lékařem), ve formě sirupu je vhodný pro děti od 3 let i pro dospělé a v tabletách pro dospělé a dospívající starší 12 let. Je dobře snášen, zlepšuje respirační funkce  a nevyvolává účinky vedoucí k návyku nebo k závislosti. V noci pomůže pacientům zajistit klidný odpočinek, který je významným faktorem pro rychlou a úspěšnou rekonvalescenci, zejména v případě malých pacientů. Navíc sirup a kapky mají příjemnou vanilkovou chuť. 

Kdy je třeba nechat léčbu na odbornících?

Běžný kašel virového původu obvykle odezní bez komplikací, ovšem v případě, že se stav dítěte po třech dnech nelepší nebo je-li kašel  provázen vysokou horečkou, je potřeba vyhledat lékaře.  S vyhledáním odborné pomoci neotálíme zejména u novorozenců a kojenců. Má-li dítě jakékoliv zřejmé potíže s dechem (sípot, dušnost, event. promodrávání v obličeji), volejte lékaře ihned. 

Sinecod® 0,15 % sirup;  Sinecod® 0,5 % perorální kapky, roztok a Sinecod® 50 mg tablety s prodlouženým uvolňováním jsou léky k vnitrřnímu použití. Obsahují butamirati dihydrogenocitras. Před použitím pečlivě čtěte příbalovou informaci.

Inzertní článek

Diskuze » Poradna »
Sdílejte článek
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek

Související články

Jak správně léčit kašel? - diskuze

 • Bylinky?
  Článek dobrý, a chápu, že jde o inzerci, jen pokud byste se rozhodli ho trochu rozvést, určitě si vždycky ráda přečtu nějaké babské rady, bylinky a tak :-). My na kašel z lékárny kupujeme jen sirup proti kašli a pak tablety s příchutí rybízu (Aspecton), jinak vývary ze zázvoru apod. a zatím tedy, ťuk ťuk, jsme vždycky bez problémů nemoci zahnali :-)
  Nattyna   | 10.08.2016 11:37:09 | Reakcí: 1, poslední: 10.08.2016 20:46:58
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE: Bylinky?
   My na kašel používáme čaj ze sušeného květu podbělu nebo bylinkové směsi lípy a jitrocele. Vyrábíme si domácí sirup na kašel - v cukru naložený podběl, jitrocel, sedmikrásky - je moc dobrý, jen má z důvodu konzervace v sobě trochu alkoholu.
   Sunny   | 10.08.2016 20:46:58
   Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekVšechny diskuze

Poradna

Dobrý den, opětovně posílám dotaz. Byly již zodpovězeny dotazy, zaslané po mém, na můj stále není reagováno. Děkuji za odpověď.
Syn (20měs) má již od června vlhký kašel. Nějaký čas je to lepší (kašle, ale za den méně). Od června ještě nebyl den, kdy by nezakašlal vůbec. Nyní je to zase horší. Někdy v noci nebo ráno nekašle vůbec, jindy hodně. Vyzkoušeli jsme již několik sirupů (Spiropent, Sinupret, kaloba, bronchipret, prospan, aerius) a nic nám nezabírá. U dětské lékařky jsem se synem byla již několikrát (dokonce u dvou), na průduškách nikdy na poslech nic nemá, CRP nízké. Byli jsme i na alergologii, brali mu krev, testy a alergický není na nic. Nicméně kašel stále přetrvává. Dětská lékařka mi řekla, ať to neřeším, že to musí odkašlat, ale trvá to již téměř půl roku, tak nevím. U doktorky jsme byli naposled před 14 dny. V loni měl syn jednou zánět průdušek, letos prodělal zápal plic a 2x mu píchali ouško. Jinak je zdravý, řádí, jí, pije. Není unavený. Je naprosto v pohodě, až na ten kašel. Nevím již co s tím, nechci ho pořád cpát nějakými sirupy. Prosím o radu. Nechci nic zanedbat. Děkuji.

U některých malých dětí přetrvává kašel dlouhodobě, častým důvoden je lehká rýma, která zatéká do nosohltanu, vetšinou se s tím nedá nic dělat, je důležité, že alergologie je negativní, poslechový nález je čistý a CRP je negativní. Nepodávejte sirupy na kašel, zkuste jen Vincentku, nebo mořskou vodu do nosu, aby se hleny vyčistily.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 22.11.2016, 14:13
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce