Výživa v batolecím věku (1-3 roky)

  1. Růst a vývoj v batolecím věku
  2. Důležitost správné výživy
  3. Vztah dítěte k jídlu
  4. Příjem nejen základních živin
  5. Pravidelný režim je základ
  6. Energetický model celodenního jídelního talíře
  7. Vyvážená strava
  8. Maso, tuky, zelenina
  9. Pitný režim aneb kolik toho musí děti za den vypít?
  10. Příprava jídel
  11. A na závěr…

1. Růst a vývoj v batolecím věku

Batolecím období dítěte označujeme druhý a třetí rok jeho života. V porovnání s vývojem v prvním roce se u dítěte pozvolna zpomaluje růstová rychlost. V průměru dítě přibere během druhého roku na váze 2,6 kg a do výšky vyroste 12 cm, během třetího roku nastává období, kdy dítě zvýší svou hmotnost v průměru o 2,5 kg a jeho postava se zvýší o 6 cm. Tento vývoj přetrvává v následujících třech až čtyřech letech.

2. Důležitost správné výživy

Výživu batolete chápeme jako nejzákladnější fyziologickou potřebu. Vzhledem k tomu, že dítě prochází několika různými stádii vývoje, je plnohodnotná výživa velmi důležitá pro správný fyzický i psychický vývoj. Způsobem výživy se musíme přizpůsobit rychle se vyvíjejícímu organismu nejen kvantitou ale i kvalitou stravy.

3. Vztah dítěte k jídlu

Nesmíme zapomínat, že ve stravovacím chování se začíná projevovat fyziologický negativismus dítěte. Pro toto období je typické, že objem jídla se mění, někdy dítě sní velké množství, jiný den naopak velmi malé. V porovnání s kojeneckým věkem se tato změna rodičům jeví jako ztráta chuti k jídlu. Děti mají výkyvy ve svých preferencích a averzích, například se objeví období, kdy jim nechutná maso nebo dočasně nemají chuť k jídlu. Za nějakou dobu se vše upraví. Dětem se musejí podávat rozmanitá jídla s různou chutí, konzistencí a teplotou. Dlouhodobé podávání stravy v kašovité formě vede k situacím, kdy dítě odmítá kousat.

V širším slova smyslu je to období, kdy dítě z kojenecké výživy přechází na způsob stravování dospělých a začíná si vytvářet vztah k potravinám a jídlu a začíná si osvojovat stravovací zvyklosti. Specifických doporučení ubývá a strava se přibližuje stravě zbytku rodiny. Proto je vhodné dbát na dodržování zásad zdravé výživy i kultury stolování. Asi nejvíce se odráží na utváření nutričních zvyklostí životní styl rodiny.

4. Příjem nejen základních živin

Z nutričního hlediska to znamená, že se mění zastoupení základních živin (bílkovin, tuků, sacharidů) podílejících se na celkovém energetickém příjmu. Především dochází ke snížení procentuálního zastoupení tuků od výživy výlučným kojením, kdy tuky tvořily 50% z celkového energetického příjmu až na hodnotu 30% na celkovém energetickém příjmu jako ve stravě dospělých, a to nejdříve po skončení druhého roku věku. Tuky a hlavně obsah polynenasycených mastných kyselin ve stravě jsou velmi důležité pro dozrávání mozkových struktur.

U dítěte ubývá tělesného tuku a začíná se utvářet větší množství svaloviny, proto narůstá nárok na potřebu bílkovin
ve vztahu na kilogram tělesné hmotnosti (2 g bílkovin), ale ne méně než 10% na celkovém energetickém příjmu. Kvalitní strava by měla obsahovat dostatečné množství vitaminů, minerálních látek a stopových prvků a to zejména vápník, fosfor, železo, zinek, jód, fluor.

5. Pravidelný režim je základ

Základem správného stravovacího chování by mělo být vytvoření pravidelného režimu. Počátky můžeme stavět už při přechodu dítěte na pevnou stravu v prvním roce života. Rytmičnost v přísunu živin a energie je pro organismus výhodná, ekonomizuje a harmonizuje jeho činnost. Dítě se od nejmladšího věku učí, že život má svá pevná pravidla. Jak dítě roste, začleňuje se do zvyklostí jídelního rytmu.

Dávkování a počet jídel vychází z poznatků fyziologie trávení, tradic a ekonomických podmínek rodiny. Pravidelnost v jídle v rámci 24 hodin by měla být jedním ze základů zdravého životního stylu, která se pak přenáší i do rytmu ostatních denních činností. Způsob výživy rodiny se řídí podle přesných pravidel.

Denní režim složený z pěti dávek (snídaně 20%, přesnídávka 5%, oběd 40%, svačina 5%, večeře 30%) přizpůsobujeme stravování celé rodiny při současném respektování specifik batolete.

6. Energetický model celodenního jídelního talíře

Z důvodu obsahu malého žaludku a střídavé chuti k jídlu by dítě mělo jíst v menších dávkách. Jídlo by nemělo být příliš teplé, vhodné je podávat jednotlivé součásti pokrmů samostatně, nemíchat je dohromady. Dětem mohou vadit nejrůznější pachy např. rozvařená zelenina, luštěniny, maso, ryby aj. Nezapomínáme na to, že velký význam při příjmu stravy mají i ostatní smysly nejenom chuť (vůně, vzhled, klidné prostředí).

Snídaně by měla tvořit 20 % z celkového energetického příjmu  během dne

200 ml mléko (UMV) 3,5 %
40 g chléb
10 g rostl. máslo
30 g paprika

20 - 30 g bílkovinné potraviny

Přesnídávka by měla tvořit 5 % z celkového energetického příjmu během dne

60 g ovoce - broskev

Oběd by měl tvořit 40 % z celkového energetického příjmu během dne

polévka zeleninová s obilovinou
50 g pečené kuře
80 g brambor (jiný příkrm)
50 g zeleninový salát
5 g rostlinný olej

Svačina by měla tvořit 5 % z celkového energetického příjmu během dne

100 ml bílý jogurt
1/2 rohlík
30 g ovoce

Večeře by měla tvořit 30 % z celkového energetického příjmu během dne

200 ml rýžová kaše (3,5 %)
50 g jablko

7. Vyvážená strava

Pestrá a vyvážená strava nám zajišťuje doporučený poměr základních živin, vitamínů a minerálních látek, proto při skladbě jídelního lístku využíváme potraviny z každé potravinové skupiny. Z počátku druhého roku věku tvoří základ stravy mléko a mléčné výrobky a postupně se základem jídelního lístku stávají obiloviny, mlýnské a pekárenské výrobky, které poskytují nejvíce energie. Podle doporučení SZO by mateřské mléko mělo být nedílnou součástí ve stravě dítěte do dvou let. Pokud není dítě kojeno, využíváme umělé mléko a postupně začínáme zařazovat pasterizované mléko – ne odtučněné a další mléčné výrobky.

Potravina Počet porcí potraviny
za den
Ukázka jedné porce
Mléko 3,5 %
Mléčné výrobky
3 - 4 120 - 150 ml mléka
100 ml jogurtu
20 - 30 g tvarohu
20 - 30 g tvrdého sýru
Pečivo

Obiloviny
Příkrmy
2 - 3 1/2 (30 g) krajíce chleba
1/2 rohlíku
60 - 70 g vařené rýže
60 - 70 g vařených těstovin
80 g brambor
40 - 50 g vařených luštěnin
2 knedlíky
Ovoce

Vysoký obsah
vitamínu C
Obsah beta
karotenu
2 50 g
100 ml ovocné šťávy
černý rybíz, červený rybíz, jahody,
kiwi, citrusové plody
broskev, meruňka, mango,
ovocné džusy
Zelenina
Vysoký obsah
vitamínu C
kyselina listová

Obsah beta
karotenu
2 - 3

z toho 1
z toho 1


z toho 1
50 g

paprika, křen, kysané zelí
špenát, hlávkový salát, zelí, čínské zelí,
mangold, řeřicha, celer, chřest, fenykl

červená a žlutá paprika, mrkev, rajčata
Maso - telecí
drůbeží, krůtí
jehněčí, králičí
ryby
vejce
1 40 g

60 g
80 g
1 vejce (max. 2 vejce týdně)
Volný rostlinný tuk,
olej jednodruhový -
řepkový, olivový,
slunečnicový
2 - 3 10 g

Sladkosti podáváme dítěti pouze výjimečně a vždy hledáme náhradní řešení. Tím může být čerstvé či sušené ovoce. Čím později se dítě naučí jíst a pít sladké potraviny a nápoje, tím lépe.

8. Maso, tuky, zelenina

Ovoce a zelenina se pro svůj zdroj vlákniny, vitamínů a minerálních látek stává automatickou součástí jídelníčku. Dbáme na příjem listové zeleniny, zeleniny a ovoce s vysokým obsahem vitamínu C a žluté a oranžové zeleninu a ovoce pro obsah beta karotenu. Upřednostňujeme je v syrovém stavu nebo připravené vhodnou technologickou úpravou (vaření a dušení v páře).

Maso je zdrojem plnohodnotných bílkovin a také potřebného železa. Rybí maso by se mělo stát součástí jídelníčku nejenom pro svůj obsah jódu, ale i nenasycené mastné kyseliny, a to alespoň dvakrát do týdne.

Zařazujeme také luštěniny, zpočátku dáváme přednost méně nadýmavým druhům (červená čočka, fazole mungo, fazole adzuki) nebo je připravíme vhodnou technologickou úpravou.

Z tuků dáváme přednost tukům rostlinným před živočišnými. Důležitým zdrojem jsou i ořechy a semena, vždy máme na zřeteli, v jaké formě je dětem podáváme z důvodu nebezpečí vdechnutí. Lze je podat nastrouhané do salátů či při přípravě moučníků. Rozpuštěné čerstvé máslo je v doporučené dávce vhodné podat pro svůj obsah vit. A.

9. Pitný režim aneb kolik toho musí děti za den vypít?

Součástí stravovacího režimu je i režim pitný. Denní doporučená potřeba se pohybuje kolem 1200 – 1500  - 1800ml, s věkem stoupá. Malé dítě si většinou samo neřekne a je dobré mu ho nabízet. U dítěte je důležitou součástí i mléko, vhodnými nápoji jsou voda, ovocné čaje, zeleninové šťávy, ředěný džus. Batolatům se doporučuje podávat maximálně 150 -  250 ml džusu pro obsah velkého množství cukru.

10. Příprava jídel

Technologická příprava jídla pro batolata by měla respektovat zásady správné výživy a přírodní úpravy. Používáme kvalitní tuky, nepřepálené a přidáváme je až do hotového pokrmu. Při přípravě polévek nepoužíváme vývary z kostí. Připravujeme polévky z kvalitních potravin – ze zeleniny, masa, luštěnin husté či řídké konzistence. Můžeme zahustit moukou – škrobovou, pšeničnou, sójovou, kukuřičnou.

Vhodné technologické přípravy jsou vaření, vaření v páře, dušení a pečení, smažená jídla nedoporučujeme. K dochucování pokrmů používáme zelené natě, kmín, majoránku, bazalku, koriandr. Při vhodné kombinaci použitých potravin a technologické úpravy není nutné pokrmy dosolovat nebo použijeme velmi malé množství soli.

11. A na závěr…

Ve stravě takto malých dětí bychom se měli vyvarovat přípravě exotických a kořeněných jídel, konzumaci uzenin, velkého množství sladkostí a čokolád a sladkých a sycených nápojů CO2.

DÍTĚ JÍ PRO SVOJI RADOST, NIKOLIV PRO RADOST DOSPĚLÝCH.

Autorka: Mgr. Jana Eliášová

Pitný režim dítěte Výživa 3 - 6 let

 

Celkem stran: 1  (diskuzí: 10)
  • Výživa - od 19. měsíců
    Prosím o rady a nápady pro výživu, popř. jídelníčku pro dítě od 19. měsíců, jaké potraviny smí a které nesmí.
    Děkuji předem.
    šipeček   05.03.2011 19:21:21
    [ reagovat ] [ URL příspěvku ]
  • dotaz
    přidávám se - proč se nemají vařit polévky z kostí?
    baru_d   07.02.2011 20:16:19
    [ reagovat ] [ URL příspěvku ]
  • No tak dobrý, tak nějak to držíme až na ty polévky z kostí, ty vaříme
    887   05.02.2011 22:16:28
    [ reagovat ] [ URL příspěvku ]
  • Jsem ráda, že zatím jedeme celkem vyváženě  
    Musím se pochválit ...., když už to neudělá nikdo jiný    
    Small   01.02.2011 09:30:38, reakcí: 2, poslední: 03.02.2011 07:36:03
    [ reagovat ] [ zobrazit všechny reakce ] [ URL příspěvku ]
  • Atopik, alergik
    Ahojte, nemáte náhodou nějaký typ na jídelníček pro alergické děti? Náš malý Ondra je atopik a něco jsme museli z jídelníčku vyloučit (já ostatně taky, protože ještě kojím) - částečně má reakci na jogurt i sýr, rajčata a citrusové plody nemůžeme, kiwi, ananas a jiné jižní ovoce jsem raději na doporučení doktorky nezkoušela. Vypadá to, že se osypává i po špenátu. Takže tak nějak se mi špatně hledá vyvážená strava. Před týdnem jsme oslavili rok, takže bych mu ráda jídelníček trochu obohatila, ale možnosti nejsou moc velké. Děkuju předem za odpovědi:-).
    Letuška   27.01.2011 21:33:29, reakcí: 2, poslední: 29.08.2011 12:41:21
    [ reagovat ] [ zobrazit všechny reakce ] [ URL příspěvku ]
  • tak to je Maruska tady prvni nevyvazeny
    Ona ma mnohem vic tech svacinek. Ovoce a zelenina, priklad ze vcerejska, mela 2 cervene papriky, 2 rajcata, par mandarinek a urcite aspon 2 jabka.
    Taky asi likviduje vic jogurtu, minimalne ekvivalent 3 denne.

    Ale maso si obcas taky da, i kdyz ne kazdy den, rohlikem nepohrdne, no tak to ma taky dobre.

    Jen na tu sladkou ryzovou kasi bych ji neulovila. 
    zajic   25.01.2011 14:24:04, reakcí: 1, poslední: 27.01.2011 10:19:15
    [ reagovat ] [ zobrazit všechny reakce ] [ URL příspěvku ]
    • \ RE: tak to je Maruska tady prvni nevyvazeny
      neboj,nasi maji vyvazenou,ale snedi teda asi polovinu z toho co jetu uvedeno...avyvazena je diky kupovanym kasim... 
      Liberte   27.01.2011 10:19:15
      [ reagovat ] [ URL příspěvku ]
  • hezky sepsané, snad se taky celkem držíme, ale ovoce do ruky nebo zeleninový salát Nikča odmítá, poslední dobou i mléka pije míň, ale snad to zase přejde, jinak snad jí vyváženě a rozumně
    HankaŽ   25.01.2011 10:22:55
    [ reagovat ] [ URL příspěvku ]
  • Jé to jsou krásné obrázky.A to jídlo by se mi líbilo i pro muj jídelníček.
    Honafa   25.01.2011 10:00:35
    [ reagovat ] [ URL příspěvku ]
  • Tak koukám, že i Bublina s tou svojí žravou nežravou jí taky vyváženě.
    Meridene   25.01.2011 07:39:39
    [ reagovat ] [ URL příspěvku ]
  • no az na ottikovo castecne vegetarianstvi koukam,jak nasi maji zahadne vyvazenou stravu....hm...
    Liberte   25.01.2011 06:39:20
    [ reagovat ] [ URL příspěvku ]

 

Doporučte tuto stránku svým známým
Vaše jméno:
Váš e-mail:

Příjemci (e-mail nebo login)

Vaše poznámka:


Ohodnoťte tuto stránku
Máte nějaké návrhy pro tuto stránku nebo jste zde nalezli chybu?



Co na to odborník
ZPĚT na: Titulku | Baby dnes
Autorský tým

Velké poděkování za vznik těchto stránek patří našim autorům, kteří se aktivně podílí na aktualizaci obsahu stránek.

Garanti

Děkujeme též odborným garantům projektu Baby on line.

Kontakt na redakci a autory

Chcete-li kontaktovat redakci nebo autory našeho portálu, máte-li pro nás námět, názor, připomínku, pište, prosím, na info@babyonline.cz.

Staňte se fanouškem BOL!
Staňte se fanouškem Baby on line!
Reklama s proklikem
Reklama s proklikem
Reklama s proklikem
Reklama s proklikem
Kontakt na redakci a autory

Chcete-li kontaktovat redakci nebo autory našeho portálu, máte-li pro nás námět, názor, připomínku, pište, prosím, na info@babyonline.cz.

Kdo je přihlášen online?
(v seznamu se objevíte, jste-li přihlášen/a a v nastavení máte tuto funkci zakliknutou)
POZOR!
Služba pouze pro zaregistrované a přihlášené.

Přihlašte se v pravém sloupci v boxíku "Přihlášení".

• Pokud nemáte přihlašovací jméno a heslo, zaregistrujte se.

 
Aktuálně u odborníka
24/5
Diskuzní klub
nové: 325
24/5
Recepty
nové: 1
24/5
24/5
Články blogů
nové: 3
24/5
Fotogalerie
nové: 4