Výživa ročního kojeného dítěte

Dobrý den, mám ročního chlapečka, který je ještě cca 3 - 4x denně kojen. Z toho je to minimálně 1x v noci. Zatím máme pouze dva zoubky. Chtěla bych Vás touto cestou požádat o radu, co, kdy a v jakém množství mu mohu dávat (by měl sníst). Jsem celkem bezradná. Ráno je nakojen, pak má svačinu, nejčastěji ovocnou přesnídávku s piškoty (a pomalu zkouším pečivo s máslem, jablko... s různým úspěchem). V poledne má k obědu mix zeleniny - 250 - 350 ml (mrkev, brokolice, dýně Hokkaido, brambory) s přídavkem buď rýže, jáhel, pohanky s troškou másla). Zelenina je stále částečně mixována. Nechávám ale kousky pro trénink kousání dásněmi, to mu někdy jde, ale jindy to polyká celé. Odpoledne opět nejčastěji ovocná přesnídávka.... Večer kaše - buď nemléčná rýžová nebo nyní už i mléčná kaše (zhruba 150 - 220 ml). Zkoušela jsem už i obilné, ale ty mu moc nejedou. Dříve jako menší snědl ke svačině i banán, který nyní nechce. Také dostává takové ty lehce rozpustitelné křupínky - rýžové, jáhlové, pohankové i kukuřičné. Ty má rád, nejvíce rýžové. Večer je opět nakojen. Někdy je kojen ještě i v průběhu dne a také dostává čaj nebo vodu k pití. A jelikož nemá dostatek zoubků a "kousat," se teprve učí, tak ne vše se mu daří dobře sníst. Prosím tedy o radu CO a KDY by měl dostávat. A pokud jde o klasické mléčné výrobky (nevím, které jsou vhodné a které ještě ne), tak bych s nimi raději počkala, případně je zaváděla v malém množství. Obdobně i s masem.

Odpověď MUDr. Ludmily Vomelové, dětské lékařky:

Roční dítě nemusí již být tolik kojeno, postačí kojení 1 - 2x denně. Pokud má jen 2 zuby a moc nepokouše, tak podávat stravu mletou nebo rozmačkanou, ale už ne mixovanou, mělo by si přivyknout polykat kousky.
Od 1 roku lze do stravy zařadit výrobky z kravského mléka - jogurt, tvaroh, pribiňák, uvařit pudink, newbo přidat do omáčky, nečekejte,přidejte hned,maso byste měla podávat denně od 6. měsíce bílé maso, od roku i červené. Více na: http://www.babyonline.cz/vyziva-deti/vyziva-1-3-roky

Diskuze » Poradna »
Sdílejte článek
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek

Související články

Výživa ročního kojeného dítěte - diskuze


Výživa ročního kojeného dítěte - poradna

Krvácení uprostřed menstruačního cyklu

| moni0062 | 25.10.2016, 20:26
Dobrý den, ráda bych se zeptala na Váš názor. Mám obvykle pravidelnou menstruaci cca po 30 dnech. Nyní se u mě objevilo krvácení již 12. den cyklu a trvá již 11 dní. Zpočátku se jednalo pouze o špinění, které ale dnes zesílilo v krvácení. Trochu mě také pobolívá v podbřišku. Gynekologa jsem navštívila 5. den špinění udělal ultrazvuk a vše je podle něj v pořádku a jedná se pravděpodobně o ovulační krvácení. Nicméně mne znepokojuje délka krvácení. Jsem rok po císařském řezu. Myslíte, že mám gynekologa znovu navštívit nebo počkat po skončení dalšího cyklu? Může se jednat o něco vážného, co by ultrazvuk neukázal? Děkuji za radu.

Dobrý den, krvácení uprostřed menstruačního cyklu může být považováno za ovulační, ale to by rozhodně nemělo trvat 11 dní. Může se jednat o nějakou hormonální nevyrovnanost - někdy se to tak stává. Pokud je vyloučeno těhotenství, pak bych asi počkala - krvácení zřejmě zanedlouho ustane, pokud není silné a uvidíte, jak bude vypadat další cyklus. Nic vážného by to být ale nemělo.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | dnes, 08:19
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce