Jak poznat, že má dítě dostatek tekutin?

Dobrý den, mám 15měsíční dceru (cca 11 kg), se kterou pořád trochu bojujeme s pitím. Za den do ní dostanu tak 250-300 ml neslazeného čaje, víc toho nevypije. Ráno má 230 ml UM, večer 140 ml kaše a 150 ml UM. Ostatní tekutiny přijímá buď v polévce, pokud je k obědu, nebo v ovoci, které má každý den, ale určitě ne v nějakém velkém množství. Stačí tento přísun tekutin nebo bych měla dítko přinutit víc pít? A jak?:) Počůrané plenky má dost, přes noc se nebudí, takže ráno je to fakt nálož. Jaké mohou vzniknout komplikace při nedostatečném příjmu tekutin?

Odpověď Mgr. Jany Eliášové, nutriční terapeutky:

Uvádí se, že v tomto období by dítě mělo vypít cca 1200 (1500-1800 ml). Z takového rozpětí vyplývá, že potřeba je velmi individuální. Nezáleží pouze na váze, ale i aktivitě, okolních podmínkách, onemocnění atd. Dostatek či absenci vody zjistíme podle množství nebo zabarvení vyloučené moči. Tmavá (zapáchající) moč signalizuje nedostatek tekutin. Pokud má pleny pročůrané značí to na správný pitný režim. Je dobré tekutiny neustále nabízet, aby se dítě naučilo pravidelně pít a nečekalo pouze na pocit žízně. Dostatečné množství tekutin udržuje tělo v metabolické a tepelné rovnováze. Pravidelný a optimální pitný režim zajišťuje správnou funkci ledvin. Tekutiny přijímáme i prostřednictvím kompaktní stravy. Vysoké množství vody obsahuje zelenina a ovoce, které můžeme nabídnout jako alternativu.

Diskuze » Poradna »
Sdílejte článek
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek

Související články

Jak poznat, že má dítě dostatek tekutin? - diskuze


Jak poznat, že má dítě dostatek tekutin? - poradna

Městnání ledviny

| Janah84 | dnes, 16:01
Dobrý den. Jsem 24. týdnu těhotenství po IVF už od 18. 10. se potýkam s bolestmi v pravé oblasti bederní krajiny a pravé poloviny břicha. Uzavřeno jako městnání pravé ledviny z důvodu útlaku močovodu dělohou. Momentálně řešení konzervativně analgetiky Spasmopan. Bohužel bolesti přetrvávají po celé dny. Úlevové polohy nezabírají. Analgetika mohu také v omezeném množství. Pomáhá snad jen teplo. Ale je to vyčerpávající a únavné. Chtěla bych vědět, zda se tento stav může zlepšit. Sledují mě na sonu, kontrola moče. O zavedení stentu u nás nechtějí ani slyšet. Boji se ohrožení dítěte. Tak jen bych ráda věděla, zda se to zlepší a zda mám tlačit na zavedení stentu. Děkuji Hrdličková

Dobrý večer, nevím, v jaké nemocnici svůj problém řešíte. U nás v Brně zavádějí těhotným pacientkám stenty zcela běžně, pokud je to indikováno a analgetika nezabírají. S dítětem nemá zavedení nic společného, nijak ho neohrožuje. Spíš Vás by mohly zatěžovat opakované infekce, které se mohou při městnání objevovat. Každopádně je toto ale otázka pro urologa, nikoliv gynekologa, takže nějaké prognózy vám těžko mohu říci. Toto jsou jen zkušenosti s našimi urology.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | dnes, 19:24
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce