7,5měsíční dítě se často budí na kojení, ale příliš nepije

Dobrý den paní doktorko, mám 7,5 měsíční dceru (7,3kg a 71cm) a v noci se mi stále budí na kojení, většinou 3x za noc. Zkoušela jsem jí dávat vodu, nezabírá. Když jí dám mléko, saje chvilku cca 3 minuty, a pak hned usne, když ji položím do postýlky. Možná je problém v mléku, méně výživné, jsem totiž těhotná ve 4. měsíci. Poradíte mi, co s tím mám dělat?

Odpověď MUDr. Ludmily Vomelové, dětské lékařky:

Dobrý den, vzhledem k vašemu těhotenství bych doporučila dítě odstavit, ale to je vaše volba. Dítě v 7,5 měsících, které se budí, jak píšete a saje jen chvilku, nemá hlad, ale má potřebu blízkosti matky. Moje doporučení přestat kojit je trochu paradoxní. POZOR, abyste kojením v těhotenství neublížila sobě - zvýšená potřeba vápníku a také budoucímu dítěti, možná problém nebude. Zažila jsem ve své praxi kojící těhotnou maminku, která kojila až do porodu dalšího dítěte. Tam ale nastal problém, že mateřské mléko bylo už zralé - nenastoupilo napřed mlezivo, a teprve poté zralé mléko, jako u matky, která před porodem nekojí. Novorozeně pak mělo velký problém s trávením zralého mléka. Takže bych doporučila pro vaši dcerku nasadit na noc kaši, aby se zasytila, v noci tekutinu - čaj, nebo ovocnou šťávu a dítě citlivě pochovat. Ještě doplňujeme poznámku k nočním tekutinám od stomatoložky paní MUDr. Ireny Červené: Ze stomatologického hlediska by se děti vůbec neměly zvykat na slazené/sladké nápoje, protože ty bývají hlavním a největším rizikovým faktorem při vzniku zubního kazu u nejmenších dětí (kromě častého/kontinuálního nočního kojení). Přes den by tedy jako tekutina měla být podávána ideálně čistá voda (neperlivá, bez příchuti), nebo neslazený čaj (ne granulovaný!). Pokud chceme z nějakého důvodu dát sladký nápoj, pak je možné ho podat zároveň se svačinou či obědem a pak buď vyčistit zuby, nebo alespoň vypláchnout ústa/zapít čistou vodou. Na noc, po vyčištění zubů, by už nemělo být nic jiného než čistá voda (nebo pak znovu vyčistit zuby ;-) ). (V noci je snížená samočistící schopnost, je snížená tvorba sliny, nehýbe se jazyk ani tváře a rty jako přes den, zoubky pak zůstávají "obalené cukry" a bakterie, které jsou zodpovědné za tvorbu zubního kazu, mají ideální podmínky k dalšímu růstu...) Pokud jsou děti zvyklé na sladké nápoje, je mnohem těžší je pak naučit pít cokoli jiného. (Kromě toho děti pijící sladké nápoje často i mnohem hůře jedí, protože u nich nedochází k přirozenému kolísání hladiny cukru v krvi, která je neustále doplňována cukrem právě z nápojů. Dítě pak nemá pocit hladu a pořádné jídlo odmítá. O vlivu na sladkých nápojů na vznik obezity se tu ani rozepisovat nebudu.) A ještě jedna "perlička": i BIO ovocné šťávy obsahují cukr, který slouží bakteriím v dutině ústní jako zdroj  "potravy"... ;-)

Diskuze » Poradna »
Sdílejte článek
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek

Na dané téma si můžete s maminkami popovídat v Diskuzním klubu. Potřebujete-li znát názor odborníka, pište na info@babyonline.cz.

Související články

7,5měsíční dítě se často budí na kojení, ale příliš nepije - diskuze


7,5měsíční dítě se často budí na kojení, ale příliš nepije - poradna

Městnání ledviny

| Janah84 | 23.10.2016, 16:01
Dobrý den. Jsem 24. týdnu těhotenství po IVF už od 18. 10. se potýkam s bolestmi v pravé oblasti bederní krajiny a pravé poloviny břicha. Uzavřeno jako městnání pravé ledviny z důvodu útlaku močovodu dělohou. Momentálně řešení konzervativně analgetiky Spasmopan. Bohužel bolesti přetrvávají po celé dny. Úlevové polohy nezabírají. Analgetika mohu také v omezeném množství. Pomáhá snad jen teplo. Ale je to vyčerpávající a únavné. Chtěla bych vědět, zda se tento stav může zlepšit. Sledují mě na sonu, kontrola moče. O zavedení stentu u nás nechtějí ani slyšet. Boji se ohrožení dítěte. Tak jen bych ráda věděla, zda se to zlepší a zda mám tlačit na zavedení stentu. Děkuji Hrdličková

Dobrý večer, nevím, v jaké nemocnici svůj problém řešíte. U nás v Brně zavádějí těhotným pacientkám stenty zcela běžně, pokud je to indikováno a analgetika nezabírají. S dítětem nemá zavedení nic společného, nijak ho neohrožuje. Spíš Vás by mohly zatěžovat opakované infekce, které se mohou při městnání objevovat. Každopádně je toto ale otázka pro urologa, nikoliv gynekologa, takže nějaké prognózy vám těžko mohu říci. Toto jsou jen zkušenosti s našimi urology.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 23.10.2016, 19:24
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce