Od kdy dávat med?

Dobrý den, když měla Andulka půl roku, hodně plakávala, na radu babičky jsem jí zkusila dát na cumel trošičku medu, po dvou dnech se objevila alergie - silné střevní potíže. Do té doby jsem netušila, že je med silný alergen. Andulce budou tři roky, zatím jsem neměla odvahu dát jí čerstvý med ani do čaje. V perníčku, nebo v buchtě už ho měla, nevypozorovala jsem, že by jí něco bylo, ale to byl tepelně zpracovaný. Občas med používám, jednou moc škemrala, že by chtěla ochutnat, ale neměla jsem odvahu. Tak bych se chtěla zeptat, může tato alergie přetrvávat, nebo to byla jen kojenecká nesnášenlivost? Jak poznám, že je stále alergická? Od kdy můžou děti med?

Odpověď Mgr. Jany Eliášové, nutriční terapeutky:

Jako první bych reagovala na skutečnost medu na dudlíku. Tohle by Vám jistě ani pediatr, ani stomatolog neschvaloval - viz předchozí odpovědi v Pediatr ONLINE - bude mít rozleptané zuby, sklovinu. Med je možné dítěti podávat až od 1 roku, a to ne jak píšete, ale lehce do čaje, nebo vyrobit medové máslo, ne silnou vrstu medu. Pokud dítě nyní netrpí atopickým ekzémem nebo bolestmi břicha - průjmy - nejsou u něj projevy alergie můžete mu zkusit podat 1/4 lžičky medu do čaje 1x denně. Med doporučuji přednostně vybírat tmavý, medovnicový, nebo-li lesní, který by neměl mít zbytky pylu, který právě způsobuje onu alergickou reakci. Vhodné je kupovat med přímo od včelaře, který je schopen Vám přesně sdělit, odkud med pochází, např. pohankové pole, akátový, víte-li, že je dítě alergické např. na pyl břízy, je nutné se vyhýbat medu, který by mohl pocházet z takového lokality.

Diskuze » Poradna »
Sdílejte článek
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek

Související články

Od kdy dávat med? - diskuze


Od kdy dávat med? - poradna

problém komunikace v kolektivu u dítěte

| Pavla30 | dnes, 20:42
Dobrý den,

můj čtyřletý syn se doma chová zcela normálně. V rodině máme ještě dvouletou dceru a pětiměsíční miminko. Jeho vztah k nim je podle mého názoru zdravý. Povahu má ale takovou, že v cizím neznámém prostředí stojí a kouká, nereaguje na dotazy ostatních lidí ani dětí. Na dětském hřišti se drží spíše stranou a je v roli pozorovatele. Osobně bych tomu dala čas, že po společenské stránce určitě dozraje. Chápu jeho pocity nejistoty v kontaktu s novými lidmi, protože já i manžel jsme spíše introverti a nevyhledáváme společnost mnoha lidí. Problém však nastal ve školce, kam syn chodí na pět hodin denně a už dva měsíce tam jen stojí a kouká, do hry se nezapojí, s dětma nekomunikuje, s učitelkou se ale baví. Sám si nedojde na záchod (občas se i počůrá), neobleče se, i když to všechno umí. Říká mi, že se stydí si říct, že se stydí před dětma. Do školky chodí rád, není problém při loučení, říká, že má paní učitelky rád. Už 14 dní mi říká, že na záchod chodí sám a že se i sám obléká, ale dnes jsem se od paní učitelky dozvěděla pravý opak. Syn mi tedy začal říkat asi to, co chci slyšet a z čeho jsem měla radost, vymýšlel si.... paní učitelka sama neví, jak syna zapojit do hry a zabavit nějakou hračkou, s ničím si nechce hrát, nic ho nezajímá, ani venku, jen stojí a kouká. Mám obavy, jak ho ostatní děti ve školce budou přijímat do budoucna. Mám několik kamarádek s podobně starýma dětma a s těma je syn kamarád, rád si s nima hraje, povídá, těší se na ně, běhá. Budu ráda za jakoukoli radu, jak se synem pracovat a jak spolupracovat se školkou. Děkuji za odpověď.

Lékař na tento dotaz prozatím neodpověděl.


Mgr. Michaela Matoušková | Babyonline
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce