Kakao, palačinky, marmeláda - kdy je možné zařadit?

Dobrý den, zajímalo by mne, od kdy je možné zařadit do jídelníčku potraviny jako např. kakao, palačinky, marmeláda, pudink apod. Také od kdy je možné/vhodné dávat dítěti do ruky již kousky ovoce, nebo zeleniny? A jak naučit kousat kousky? Respektive, malému je 10 m. a chlebík či rohlík rozžužlá. Když ho držím, tak ukusuje, ochutnal knedlík a ten kousal, kukuř. křupky taky ukousne a rozžužlá, ale jakmile se jedná o oběd - např. brambor (namačkané), mrkev (pokrájená), maso (pokrájené) a celé zamíchané a přidávám trochu vývaru - mám dojem, že se naučil polykat větší kousky, než je žvýkat. Lze tedy oběd podávat již jako dospělému - tedy hromádka brambor, hromádka mrkve a hrom. masa a k tomu upíjet čaj/vodu/nebo ten vývar z hrníčku?

Odpověď MUDr. Ludmily Vomelové, dětské lékařky:

V 10 měsících - pokud má dítě zuby a dovede ukusovat drobná sousta a dásněmi je rozmělnit - tedy rohlík, piškot, kůrku chleba, banán. Na polední dávku se ale doporučuje masozeleninový příkrm - tj.  rozvařená zelenina  ve vývaru - 3, 4 druhy rozmačkané, nebo pasírované zeleniny - může obsahovat i větší kousky, ale ty dítě nerozkouše, polyká je celé. Pozor na maso - pokud jen krájíte, polyká je celé a potom hůře tráví, maso by proto mělo být pomleté nebo mixované. Podávání oběda jako dospělému - hromádky se doporučují od 1 roku. Rozmělňovat stravu umí, až má stoličky. Dásněmi se to moc nedaří. Kakao je pochutina, lze nabídnout od 1 roku 1 - 2x týdně. Palačinky jsou smažené na oleji - lze nabídnout od 1 roku, taktéž marmeládu a pudink, který je z kravského mléka, které se zařazuje do jídelníčku od 1 roku.

Diskuze » Poradna »
Sdílejte článek
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek

Související články

Kakao, palačinky, marmeláda - kdy je možné zařadit? - diskuze


Kakao, palačinky, marmeláda - kdy je možné zařadit? - poradna

PPM a povinnost zaměstnavatele

| hakro | 27.10.2016, 00:17
Dobrý den, nyní jsem na RD s 2. dítětem a čekám 3. dítě (rizikové těhotenství). RD a RP budu pobírat do tří let dítěte a měla jsem nárok na PPM. Mezi nástupem (návratem) do zaměstnání a nástupem na mateřskou se 3. dítětem mám 3 měsíce, po které budu pravděpodobně na nemocenské. Mám v tomto případě s 3. dítětem stále nárok na PPM a musí mi zaměstnavatel držet místo do tří let 3. dítěte (mám smlouvu na dobu neurčitou)? Děkuji za odpověď.

Lékař na tento dotaz prozatím neodpověděl.


Mgr. Věra Tautová, DiS. | Babyonline
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce