Strava v prvním trimestu

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jak nejlépe zvládat zažívací potíže v počátku těhotenství. Mám za sebou 6. týden a jak se říká, nevolností si užívám do sytosti. Moc toho za den nesním, ráno do sebe s obtížemi nasoukám čtvereček celozrného chleba a na oběd trošku polévky. Jinak toho jde více ven jak dovnitř. Vím, že to není dobré ani pro mne, ani pro miminko, jsem z toho docela vyčerpaná. Příjdu z práce a celý zbytek dne prospím. Mám vyzkoušené sušenky po ránu, kolu, zázvor, těhotenské čaje a nic z toho nezabírá. Prosím poraďte mi, co s tím.

Odpověď Mgr. Jany Eliášové, nutriční terapeutky:

Dobrý den, zažívací potíže na počátku těhotenství nejsou nic výjimečného. Někdo to prožívá přece jenom obtížněji. Proto pár rad, které by mohly pomoci. Je dobré jíst častěji v menších porcích, i několik malých svačinek během dne. Dobrou volbou může být suchá strava, tzv. „bílá“ dieta sestavená ze složených sacharidů – brambory, rýže, těstoviny, rohlík nebo piškot či sušenka. Velmi vhodné je volit lehce stravitelné pokrmy, nezařazovat smažené, tučné a pikantní jídla. Vývary a obilninové polévky mají zklidňující efekt. Pudink, jogurt s čerstvým ovocem nebo domácky připravený koktejl může být v tomto období zdrojem nezbytných živin. Ano zázvor, patří k častým doporučením. Důležité je několikadenní používání. Je možné ho použít ve formě čaje připraveného z čerstvého zázvoru s citrónem, rozmixovaného do koktejlu, cumlat zázvorové lízátko nebo kandovaný zázvor.

Diskuze » Poradna »
Sdílejte článek
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek

Na dané téma si můžete s maminkami popovídat v Diskuzním klubu. Potřebujete-li znát názor odborníka, pište na info@babyonline.cz.

Strava v prvním trimestu - diskuze


Strava v prvním trimestu - poradna

Městnání ledviny

| Janah84 | 23.10.2016, 16:01
Dobrý den. Jsem 24. týdnu těhotenství po IVF už od 18. 10. se potýkam s bolestmi v pravé oblasti bederní krajiny a pravé poloviny břicha. Uzavřeno jako městnání pravé ledviny z důvodu útlaku močovodu dělohou. Momentálně řešení konzervativně analgetiky Spasmopan. Bohužel bolesti přetrvávají po celé dny. Úlevové polohy nezabírají. Analgetika mohu také v omezeném množství. Pomáhá snad jen teplo. Ale je to vyčerpávající a únavné. Chtěla bych vědět, zda se tento stav může zlepšit. Sledují mě na sonu, kontrola moče. O zavedení stentu u nás nechtějí ani slyšet. Boji se ohrožení dítěte. Tak jen bych ráda věděla, zda se to zlepší a zda mám tlačit na zavedení stentu. Děkuji Hrdličková

Dobrý večer, nevím, v jaké nemocnici svůj problém řešíte. U nás v Brně zavádějí těhotným pacientkám stenty zcela běžně, pokud je to indikováno a analgetika nezabírají. S dítětem nemá zavedení nic společného, nijak ho neohrožuje. Spíš Vás by mohly zatěžovat opakované infekce, které se mohou při městnání objevovat. Každopádně je toto ale otázka pro urologa, nikoliv gynekologa, takže nějaké prognózy vám těžko mohu říci. Toto jsou jen zkušenosti s našimi urology.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 23.10.2016, 19:24
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce