HFMD

Dobrý den, moje skoro 2 letá dcera prodělala HFMD a ačkoli to není běžné u dospělého jedince, vir jsem od ní chytila a měla velmi těžký průběh (horečky, masivní výskyt aktů a puchyřů v puse - na jazyku, pod jazykem, ve tvářích, na patře, na mandlích, v celém hrtanu, v uchu a v celém krku, tak i na rukou a nohou, bylo opravdu hrozně zle, nyní se všechny pucháře loupou. Právě jsem zjistila, že jsem těhotná asi 5. týden a virové onemocnění jsem prodělala minulý týden tedy asi 4. týden těhotenství. Moje otázka je: může coxackie vir typu A16, který způsobuje HFMD, poškodit plod v takto ranném stádiu a způsobit nějaké vývojové vady? Pokud ano, dá se to nějak zjistit? Velmi se toho obávám.

Odpověď MUDr. Ludmily Vomelové, dětské lékařky:

Virové onemocnění do 12. týdne gravidity může plod ohrozit, doporučuji konzultaci s gynekologem, eventuelně amniocentézu.

Diskuze » Poradna »
Sdílejte článek
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek

Související články

HFMD - diskuze


HFMD - poradna

PPM a povinnost zaměstnavatele

| hakro | dnes, 00:17
Dobrý den, nyní jsem na RD s 2. dítětem a čekám 3. dítě (rizikové těhotenství). RD a RP budu pobírat do tří let dítěte a měla jsem nárok na PPM. Mezi nástupem (návratem) do zaměstnání a nástupem na mateřskou se 3. dítětem mám 3 měsíce, po které budu pravděpodobně na nemocenské. Mám v tomto případě s 3. dítětem stále nárok na PPM a musí mi zaměstnavatel držet místo do tří let 3. dítěte (mám smlouvu na dobu neurčitou)? Děkuji za odpověď.

Lékař na tento dotaz prozatím neodpověděl.


Mgr. Věra Tautová, DiS. | Babyonline
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce