Zácpa - psychická příčina

Synovi je 21 měsíců a od října loňského roku trpí na zácpu. Za den vypije 1l tekutin, jídlo má rozmanité. Dávám mu Lactulosu, prebiotickou vlákninu, probiotika. Stolici má 1x za týden (není tuhá), jinak jen tlačí a špiní plínku. Aplikovala jsem mu glycerínové čípky či Easylax. Zkouším ho posazovat na nočník, ale z něj utíká pryč. V prosinci byl na UZ, kde byl nález: plné tlusté střevo staré stolice, v nemocnici mu provedli vyprázdnění, ale žádné další vyšetření mu nedělali. Dle vyjádření naší pediatričky je to psychického původu a stolici zadržuje. Krevní testy má v pořádku. Máte pro nás nějaké jiné řešení?

Odpověď MUDr. Ludmily Vomelové, dětské lékařky:

Pokud jí dítě málo ovoce a zeleniny, jí bílé pečivo a piškoty a někdy čokoládu, tak je se stolicí velký problém. Zkuste vyřadit bílé pečivo a čokoládu, podávejte grahamové pečivo, nebo tmavé pečivo - ale ne se semínky - nerozkouše je a mohl by je vdechnout. Zařaďte do jídelníčku více ovoce a zeleniny. Dobře pomáhá i heřmánkový čaj a odvar ze lněného semínka. Pokud neposedí na nočníku - bývá často v tomto věku, zkuste ho naučit na velké WC (dají se koupit i malá sedátka) a vysvětlit mu, že je velký a jako dospělí se vyprazdňuje do WC. Přidejte do jídla olivový olej - 1lžičku denně.

Diskuze » Poradna »
Sdílejte článek
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek

Na dané téma si můžete s maminkami popovídat v Diskuzním klubu. Potřebujete-li znát názor odborníka, pište na info@babyonline.cz.

Související články

Zácpa - psychická příčina - diskuze


Zácpa - psychická příčina - poradna

PPM a povinnost zaměstnavatele

| hakro | dnes, 00:17
Dobrý den, nyní jsem na RD s 2. dítětem a čekám 3. dítě (rizikové těhotenství). RD a RP budu pobírat do tří let dítěte a měla jsem nárok na PPM. Mezi nástupem (návratem) do zaměstnání a nástupem na mateřskou se 3. dítětem mám 3 měsíce, po které budu pravděpodobně na nemocenské. Mám v tomto případě s 3. dítětem stále nárok na PPM a musí mi zaměstnavatel držet místo do tří let 3. dítěte (mám smlouvu na dobu neurčitou)? Děkuji za odpověď.

Lékař na tento dotaz prozatím neodpověděl.


Mgr. Věra Tautová, DiS. | Babyonline
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce