(Ne)spání 20měsíčního dítěte

Mám dvacetiměsíční vnučku, která ještě neprospala ani jednu noc v klidu. Narodila se o měsíc dříve (preeklampsie), je velmi živá, šikovná, všemu rozumí. Ve spoustě věcech je napřed, jen mluvit se jí nechce, i když vše po svém komentuje. Od narození spí velmi špatně, kňourá, pláče, stále se budí a ve spánku sebou hází, převaluje se a cestuje. Sedalia nepomohla, lehké zlepšení je po meduňkovém čaji, ale přidaly se noční záchvaty hysterického pláče, který nelze dlouho utišit. Přes den je veselá, hraje si a hlavně běhá, spí jedenkrát půl až tři hodiny. Odmítá mléko, ale mléčné výrobky má ráda, v jídle si nevybírá. Prosím o radu, jak ji naučit klidně spát. Rodiče by se už také rádi jednou vyspali.

Odpověď MUDr. Ludmily Vomelové, dětské lékařky:

Nespavost souvisí s vývojem dítěte. Dříve narozené děti jsou k problémům se spánkem náchylnější. Před spánkem je důležité nastartovat zklidňující rituály, které se budou každý večer ve stejném sledu opakovat. Patří k nim nasycení dítěte, zklidnění pohádkou, povídáním si o proběhlém dni, zpívání, pomazlení. Nedoporučují se večer divoké hry, což může často nastat po večerním návratu tatínků z práce. Dítě se na něj těší, ale divočení před spaním může být příčinou nespavosti dítěte.

Hysterický pláč v noci bývá v tomto vývojovém období častý. Pokud nepomohla Sedalia, zkuste přidat na podporu vývoje mozkových funkcí Bkomplex. Dítě si hysterický noční záchvat většinou ráno nepamatuje, někdy může být v noci tak silný a dlouhý, že je nutno dítě ze spánku probudit, to si nic nepamatuje a v klidu usíná.

Diskuze » Poradna »
Sdílejte článek
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek

Na dané téma si můžete s maminkami popovídat v Diskuzním klubu. Potřebujete-li znát názor odborníka, pište na info@babyonline.cz.

Související články

(Ne)spání 20měsíčního dítěte - diskuze


(Ne)spání 20měsíčního dítěte - poradna

Krvácení uprostřed menstruačního cyklu

| moni0062 | 25.10.2016, 20:26
Dobrý den, ráda bych se zeptala na Váš názor. Mám obvykle pravidelnou menstruaci cca po 30 dnech. Nyní se u mě objevilo krvácení již 12. den cyklu a trvá již 11 dní. Zpočátku se jednalo pouze o špinění, které ale dnes zesílilo v krvácení. Trochu mě také pobolívává v podbřišku. Gynekologa jsem navštívila 5. den špinění udělal ultrazvuk a vše je podle něj v pořádku a jedná se pravděpodobně o ovulační krvácení. Nicméně mne znepokojuje délka krvácení. Jsem rok po císařském řezu. Myslíte, že mám gynekologa znovu navštívit nebo počkat po skončení dalšího cyklu? Může se jednat o něco vážného, co by ultrazvuk neukázal? Děkuji za radu.

Lékař na tento dotaz prozatím neodpověděl.


MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce