Spánek dětí

  1. Spánek novorozence a spánek kojenců - vývoj spánkového rytmu
  2. Spánek batolat
  3. Délka spánku dětí v předškolním věku
  4. Proč novorozenci tak často pláčou?
  5. Zdravý spánek: kde a jak by mělo dítě spát?
  6. Jak uspat kojence?
  7. Noční krmení/kojení v noci
  8. Poruchy spánku
  9. Špatné usínání
  10. Noční děsy u dětí
  11. Noční můry u dětí
  12. Somnambulismus (náměsíčnost)
  13. Vaše dotazy

1. Spánek novorozence a spánek kojenců - vývoj spánkového rytmu

Zdravý novorozenec prospí většinou až 20 hodin denně, někdy však bdí s otevřenýma očima, jindy jej ze spánku vyrušujeme svou péčí. Většinou je klidný nebo občas zapláče. Některé děti pláčou častěji ve dne, jiné v noci. Je třeba si uvědomit, že rytmus spánku se u kojence vyvíjí postupně, proto se také spánek dítěte v prvních týdnech života velmi liší od spánku dospělých.

Dospělí si svou potřebnou dobu spánku „vyberou" najednou, většinou v noci, přičemž dochází ke střídání hlubokého spánku s neklidným spánkem (doprovázeným sny). Novorozenec má spánek rozdělen do více etap, které jsou podmíněny jejich pocity hladu a asi 60 % jeho spánku tvoří neklidný spánek, takže se častěji než dospělí dostávají do stavu bdění nebo úplného probuzení.

Potřeba spánku během dne se každý měsíc zkracuje, takže ve druhém měsíci spí dítě asi 16 - 18 hodin denně, ve dne bdí častěji, v noci se budí na krmení, začíná se výrazněji oddělovat denní a noční spánek.

Inzerce

Koncem 3. měsíce kojenec spí v noci asi 10 hodin, ve dne je již spánek přerušovaný - asi celkem 4x po 1,5 hodině.

V průběhu 4. a 5. měsíce spí zhruba stejnou dobu, od 6. měsíce již většinou nevyžaduje noční krmení, takže spí celou noc - tzn. 10 hodin, ve dne spí většinou jednou dopoledne a jednou odpoledne.

Inzerce

V průběhu 9.-10. měsíce začne dítě vynechávat dopolední spánek, takže během dne spí většinou už jen odpoledne, v noci spí stále 10 hodin. Délka spánku a jeho potřeba během dne je velmi individuální, některé děti spí během dopoledne dlouho dvakrát, ale kratší dobu. Jiné spí odpoledne 3 hodiny, ale dopoledne spánek nepotřebují, některé usínají večer klidně, jiné jsou neklidné a v noci se často budí.

2. Spánek batolat

Po 12. měsíci se rytmus spánku podobá spánku starších dětí a dospělých.

3. Zdravý spánek dětí v předškolním věku

Děti předškolního věku spí většinou v průměru 10 hodin v noci, některým vyhovuje až do nástupu školní docházky i odpolední spánek.

4. Pláč novorozence

Proč novorozenci tak často pláčou?

On to není vždy pláč v pravém smyslu slova, novorozenec totiž své pocity nedokáže jinak sdělit než křikem. Křičí či pláče, když:

  • je mu horko nebo zima
  • tlačí jej špatně oblečená košilka
  • má hlad či žízeň
  • není dlouho přebalené
  • zlobí ho větry
  • může jít také samozřejmě o začínající onemocnění

Ale často vyžaduje pouze pozornost matky, potřebuje prostě mít pocit bezpečí a potřebuje utěšit.

Inzerce

Je samozřejmě správné hledat příčinu častého pláče, proto je třeba, aby matka nespěchala, není třeba na pláč okamžitě reagovat, je vhodné vyčkat pár minut, promlouvat k dítěti klidným tichým hlasem, někdy stačí dítě hladit, použít dudlík. Některé novorozence stačí „zavinout" do zavinovačky na suchý zip a dítě spí klidněji. POZOR! Zavinovačku nestahujte příliš! Pokud se dítě neuklidní, pátrejte po některé z výše uvedených příčin.

Opakuje-li se situace během noci častěji, vždy postupujte stejně, ale vyčkávejte déle, dítě totiž potřebuje chvilku času, aby se dostalo opět do fáze spánku. Budete-li spěchat, dítě poklepávat, budete nervózní a budete ho stále chovat, narušíte vývoj spánkového rytmu dítěte.

Inzerce

5. Zdravý spánek: kde a jak by mělo dítě spát?

  • optimální teplota v místnosti má být cca 18 °C
  • oblečení nemá být příliš teplé (košilka + dupačky, noční kombinéza, spací pytel dle ročního období, event. zavinovačka)
  • jako přikrývku zvolte lehkou deku nebo jen spací pytel - podle ročního období (spíte-li při otevřeném okně, přizpůsobíte oblečení pochopitelně venkovní teplotě)
  • dítě má spát na rovné matraci, pod prostěradlo nikdy nedávejte igelit (teplo se zadržuje a dítě se může snadno přehřát)
  • jakékoli sebekrásnější polštářky do postýlky nepatří, a to až do 12 měsíců věku
  • nikdy dítě nenechte spát v poloze na bříšku - zvyšuje se riziko vdechnutí odříhnutého obsahu žaludku či vzniku syndromu náhlého úmrtí
  • nejjistější je poloha na zádech, protože novorozenec má vždy hlavičku otočenou k jedné straně, poloha na boku také není vhodná, protože se dítě může snadno převrátit
  • dítě má spát vždy od začátku v postýlce (lze také využít koše na kolečkách či kolébky), nikdy by nemělo spát v posteli s rodiči
  • minimálně do půl roku věku by mělo spát v ložnici rodičů
  • i s dudlíkem může dítě klidně spát, nevnucujte mu ho, když ho nechce, ale když se s jeho pomocí uklidní, používejte ho (raději dudlík, než aby si cucalo palec - dudlíku později odvykne, ale palec už deformovaný zůstane)
  • při usínání dítě nemá být rušeno hlukem a světlem
  • dítě nemá být omezováno v pohybu - některé děti lze zklidnit zavinovačkou, jiné ji nesnáší, pro tyto situace je ideální spací pytel

6. Navození spánkového rytmu

Rodiče novorozenců musí přizpůsobit své chování tak, aby napomohli co nejdříve navodit spánkový rytmus:

  • Matka by měla poslední krmení odsunout na dobu, kdy jde sama spát.
  • Dítě by mělo od počátku přivykat rozdílu mezi dnem a nocí - není žádoucí během dne chodit kolem dítěte po špičkách, dítě si postupně zvykne na běžný ruch domácnosti, matka se mu také během dne intenzivně věnuje. Ale v noci se má vše vykonávat v klidu a tichosti.
  • Pokud se nedaří navodit spánkový rytmus, dítě spí více ve dne než v noci, je lépe je ve dne budit a udržovat jeho pozornost - tím lze docílit, že se spánek bude přesouvat na noc. Dítě postupně pochopí, že noc není určena k zábavě a hraní.

Pamatujte, že čím častěji budete v noci k dítěti chodit, tím častěji bude vyžadovat vaši pozornost, tím hůře se navodí spánkový rytmus. Kojící maminka potřebuje také vydatný odpočinek a ve dne se vždy nepodaří chybějící spánek dohnat.

Inzerce

7. Noční krmení/kojení v noci

Někdy může být velkým problémem. Dítě zhruba od 6. měsíce může spát celou noc, aniž by se budilo na jídlo. Některé děti si však odvykají od nočního krmení obtížně. Jak tedy postupovat při odvykání nočního krmení?

  • nenásilně snižujte dávky „nočního" mléka a dítě ihned po odříhnutí uložte do postýlky
  • usíná-li při krmení, využijte toho a krmení přerušte, nechte odříhnout, pohlaďte ho a uložte
  • pokud se v době nočního krmení stále budí, zkuste použít dudlíku. Zklidní-li se, klidně ho dále používejte. Dudlíku se nebojte, můžete jím totiž zabránit dumlání palce, což se odnaučuje daleko hůře než dumlání dudlíku.

8. Poruchy spánku

Problémy se spaním se mohou objevovat ve všech věkových skupinách. Už v kojeneckém věku, kdy většinou příčina v nesprávném postupu rodičů při vytváření spánkového rytmu pochází z novorozeneckého období. Dítě se v noci probudí do bdělého stavu, pláčem si vynucuje přítomnost matky nebo si brouká, starší kojenec si klidně začne hrát. V takové situaci nespěchejte, čekejte několik minut, mnohdy dítě znovu usne samo, když na jeho konání nebude žádná odezva. Je to jen otázka výdrže a trpělivosti rodičů (oba musí postupovat stejně).

Poruchy spánku kojenců a batolat jsou předmětem dotazů směřovaných na psycholožku Mgr. Michaelu Matouškovou v rámci naší psychologické poradny. Přečtěte si otázky maminek i rady odborníka.

9. Špatné usínání

Postýlka má být umístěna tak, aby na dítě nedopadalo přímé sluneční světlo, ale ani měsíční svit, nesmí stát v průvanu nebo přímo u otevřeného okna. Nesmírně důležité je, zachovávat vždy stejný rituál a dítě ukládat ke spánku vždy ve stejnou dobu. Asi půlhodina před spaním má být relaxační, na dítě promlouvejte klidně a pomalu, pomazlete se s ním, do postýlky mu dejte jeho oblíbenou hračku, vhodná je i tichá hudba, zpívejte mu tichým hlasem pomalu nějakou ukolébavku, povídejte pohádku, nechte svítit tlumené světlo - vše podle stáří dítěte.

Starší děti, zejména velmi pohybově aktivní, v postýlce často skotačí a vypadá to, že snad vůbec neusnou. Opět je třeba velké trpělivosti, stále výše popsaným způsobem zklidňovat - hudbou, zpěvem, pohádkou.

U dětí předškolního věku bývá často příčinou problémů s usínáním strach ze tmy a samoty. Dítě může prožívat těžké stavy úzkosti a dožaduje se, aby některý z rodičů u něho seděl, dokud neusne. Je třeba pátrat po příčině úzkosti - většinou je příčinou nějaký silný emoční zážitek, který dítě během dne vyděsil.

Problémy s usínáním, uspávání jsou předmětem dotazů směřovaných na psycholožku Mgr. Michaelu Matouškovou v rámci naší psychologické poradny. Přečtěte si otázky maminek i rady odborníka.

10. Noční děsy u dětí

Děti mají úžasnou fantazii a jejich denní zážitky se v noci „zpracovávají". Tyto stavy postihují většinou starší děti - vyznačují se zúženým vědomím a úzkostnou afektivitou. Dítě se náhle v noci probudí, křičí nebo pláče, vybíhá z postele, volá o pomoc, je bledé, vyděšené, zpocené, oči má široce rozevřené, své rodiče, kteří se ho snaží uklidnit, nepoznává. Stav může trvat několik minut, ale i čtvrt hodiny. Pak se zklidní nebo úplně procitne, většinou si na příhodu vůbec nepamatuje. Příčiny těchto stavů jsou různé - nepříjemné denní zážitky, těžká přikrývka, měsíční světlo, nevyvětraná místnost, naplněný močový měchýř, ale také citové rozpory a citové nejistoty dítěte (problémy v rodině, šikana ve škole apod.). Stavy většinou mizí po 14. roce věku, léčba záleží v odstranění příčiny (někdy je vhodná pomoc psychologa).

11. Noční můry u dětí

Lehčí varianta, kdy dítě procitá ze spánku vyděšeno těžkým snem, na jehož obsah si pamatuje, brzy se správně orientuje a zase klidně usne.

12. Somnambulismus (náměsíčnost)

Jde o zúžené vědomí, pohyby dítěte jsou však klidné, bez průvodního afektu, mají účelný ráz, dítě jimi uskutečňuje svůj sen, mluví nesrozumitelně a na příhodu si po probuzení vůbec nepamatuje.

garant: prof. MUDr. Hana Hrstková, CSc.

13. Vaše dotazy:

Uspávání dětí: Jak uspat dítě?

Dobrý den, máme 17 měsíčního chlapce a máme stále problém s uspáváním. Když ho dáme do postýlky, okamžitě stojí, lomcuje s postýlkou a brečí (i když ležím v posteli vedle). Když si ho vezmu do postele (a zpívám mu), tak začne lézt po posteli (ožije). Zabírá jedině uhoupávání v náruči - při chůzi (+ zpívání) nebo na míči. Ale přesto to trvá třeba 1/2 hodiny někdy i déle a to už mi dochází síly. Už mě kolikrát bolí i záda. Poradíte mi, jak jinak zkusit uspávat našeho Martíka?? Děkuji.

Odpověď dr. Ludvíkovské: Chlapeček podle popisu maminky nemá vůbec žádný spánkový režim (viz příslušná kapitola). Bohužel i malí kojenci si velice rychle zvyknou na utěšování při jakémkoli projevu nelibosti, velmi dobře vycítí nejistotu rodiče a stanou se z nich postupně tzv. vyděrači. Takže upravit nynější situaci nebude jednoduché a bude to vyžadovat od obou rodičů bezmeznou trpělivost a důslednost. Dítě v tomto věku by mělo být ukládáno ke spaní kolem 19. hodiny, čemuž má předcházet po večeři klidné povídání nějaké pohádky (v žádném případě nemá být puštěna televize či rádio) a už žádné skotačení. Dítě musí vycítit klid a pohodu bez rušivých zvuků. V tomto věku již pochopí, co po něm rodiče chtějí a oni mu to musí opakovaně vysvětlovat. Jestliže se dítě vzpírá, jak maminka popisuje, je vhodné ponechat dítě cca 1/4 hodiny o samotě a pokud se samo neuklidní, pak s ním znovu klidným ale důrazným hlasem promluvit a znovu ponechat v postýlce. Tohle je potřeba opakovat denně, příchod k dítěti prodlužovat, opakovaně vysvětlovat a hlavně vydržet s důsledností. To neznamená, že ho nemůžete pochovat, či pohladit, ale vždy potom položit do postýlky s vysvětlením klidným tichým hlasem.
Jestliže rodiče situaci nezvládají, je někdy lépe poradit se s psychologem, který pohovorem odhalí chyby ve výchově a poradí, jaký vhodný přístup zvolit.

Kdy dítě přesunout do velké postele, není to v 20 měsících brzy?

Dobrý den, zajímala by mě Vaše doporučení ohledně přechodu dítěte z postýlky do postele. Synovi je 20 měsíců, za 4 měsíce se mu narodí bráška. Myslela jsem, že jednoduše přejdeme na postel a postýlka bude pro miminko. Po měsíci a půl házím flintu do žita. Synek je velmi živý, známky únavy na něm nejsou znát. Z postele utíká, i s mou asistencí v posteli skáče, řeší různá světýlka, usne až tak po 40 minutách (nejdřív). V průběhu noci se samozřejmě přesouvá do ložnice ke mně. Odpolední usínání je přímo tryzna. Je ten přechod na něho brzo? Přitom do postýlky nechce, když ho tam někdy vyčerpaně (a naštvaně) po dlouhé době marného usínání uložím, vždycky mi téměř s pláčem ukazuje na postel a říká "Tady hají". Přesto tam do 15 minut usne (bez mojí asistence po krátkém pláči). Děkuji.

Odpověď MUDr. Ludvíkovské: Dítě ve věku 20 měsíců má spát v postýlce s postranicemi, hlavně z bezpečnostních důvodů. Přechod na velkou postel bere zřejmě jako prima zábavu, protože v tomto věku nemůže pochopit, proč ta změna. Nicméně má možnost kdykoli se k rodičům přesunout, ale může se stát, že budete mít bezesné noci. Takže bych doporučovala znovu dítě ukládat do postýlky a až se narodí bráška, můžete situaci řešit na přechodnou dobu např. košem s pevnou podložkou (pro novorozence). Větší chlapec bude zase o něco starší a opakovaným vysvětlováním se změnou postele pochopí, proč ta změna musí být. Ale v každém případě musíte být důslední.

Spánek kojenců - problémy se spaním

Dobrý den, prosím Vás o radu. Máme osmiměsíční holčičku, která se v noci budí. Usne krásně ve 20 hodin, pak se ale za 45 minut probudí a je vzhůru do 23 hodin. Přes den spinká krásně v intervalu po cca 3 hodinách. Ráno vstává v 9 hodin, a když ji nakrmím, spinkala by klidně dál. Malá zatím stále odmítá příkrmy, takže ji kojím. Chtěla bych jí tento režim upravit, aby se večer nebudila a spinkala, byť by se pak probouzela dříve. Děkuji.

Odpověď: Zkuste na noc dítěti přidat kaši, může být mléčná krupicová kaše - kojenecká instantní kaše kupovaná v lékárně. Po kaši by mohla dcera spát celou noc, nebo více jak 4 hodiny, poté může být po 3 hodinách kojena. V tomto věku nespavost mohou způsobovat prořezávající se zuby. Pokud je dcera neklidná a pláče, můžete jí zkusit podat Paralen v čípku, nebo promasírovat dásně gelem. MUDr. Ludmila Vomelová

Spánek dítěte - jak naučit dítě spát ve svém pokoji?

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, mám osmnácti měsíčního chlapečka, který se mi v noci několikrát vzbudí a pláče. Byl zvyklý, že jsem vstala a dala mu napít. Na to si navykl a já k němu vstávala i co hodinu.

Nyní je to týden, co jsem ho nechala spát samotného v ložnici, abych ho to pití odnaučila, a teď se vzbudí tak maximálně 2x, chvíli si popláče a usne. Včera jsem ho přesunula k sedmileté dceři do pokojíčku s tím, že to bude pro něj lepší, že snad když ji v noci uvidí tak bude spát a plakat nebude, ale zmýlila jsem se. Usíná sám kolem 20.30 a spal do 1.00 hodiny v kuse, pak se probudil a začal plakat, ale tak silně až se jako by  vztekal. Chvíli jsem to vydržela a potom jsem slyšela, jak pláče i dcera, tak jsem ji vzala za námi do ložnice a syna nechala v pokojíčku. Ten vydržel křičet hodinu. Když vzlykal, tak jsem za ním šla, chytila za ručičku a pak usnul. A teď si nevím rady, jak ho naučit spát v tom pokojíčku. Vypadá to, že je na mě závislý nebo se bojí. Sama nevím a jsem z toho nešťastná. Prosím vás o radu, co mám dělat. Děkuji

Odpověď: Nechejte syna spát již v pokojíčku, pokud se bude v noci budit a plakat, zajděte za ním, uklidněte ho, chyťte za ručičku, postupně se zvykne, určitě ho nevracejte zpět do ložnice. MUDr. Ludmila Vomelová

Silvestr - petardy narušily spánek 1ročního dítěte

Dobrý den, mám jeden dotaz ohledně spánku našeho prcka. Náš syn nedávno oslavil jeden rok a musím říct, že kromě večerního spánku máme spokojené, učenlivé a usměvavé dítko. Prckovi jsme v 8 měsíci udělali pokojíček, kde po uspání a jednom nočním probuzení na mlíčko spal v pohodě celou noc. Dokonce kolem 10 měsíce nás překvapil občasným spánkem přes celou noc a později se celonoční spánek stal pravidlem. Takto to fungovalo až do letošního Silvestra. Ten večer jsme malého dali spát tak, jak je zvyklý kolem 20:00 do postýlky, dodrželi rituál a prcek v pohodě usnul a spal až do cca 22:00, kdy ho probudily první petardy a jelikož se střílení petard stupňovalo, vzali jsme si prcka do postele, kde pak s ženou spal celou noc. A od té doby máme problém s večerním spánkem, uspíme ho v postýlce, jenže kolem 21:30-22:00 se probudí, opakovaně uspíme, ale budí se dál, dokud si ho žena nevezme do postele, kde pak spí v pohodě do 7 rána. Máte nějako radu, jak malého opět naučit spát samotného? Myslíte si, že tyto poruchy spánku a problémy se spaním mohly způsobit ty ohňostroje? Nebo že by si za jednu noc zvykl na matčinu přítomnost natolik, že ji teď vyžaduje? Děkujeme moc za radu.

Odpověď psycholožky Mgr. Michaely Matouškové: Dobrý den, ve vašem dotazu si na nejpravděpodobnější příčinu obtíží s usínáním vašeho synka částečně vlastně sami odpovídáte. Podle toho, jak situaci popisujete, tak zřejmě opravdu Silvestrovská noc narušila průběh spánku vašeho dítěte a vaší reakcí (přenesením syna do vaší postele) jste mu ukázali tuto možnost spánku, která pro něj zřejmě byla velice příjemná. Malé děti reagují v tomto podobně jako zvířátka (promiňte ten příměr), nerozumí tomu, že co se jim dovolí jednou, není napořád. Nerozumí výjimce, podmíněnosti, myslí si, že co je jednou dovoleno, platí nastálo. Proto se váš synek zřejmě spaní ve vaší posteli dožaduje a děti dovedou být velmi urputné, jak jste již asi zjistili. Z jedné noci v matčině přítomnosti už teď navíc je nocí zřejmě o hodně více a tento návyk se u malého fixuje a vy jej tím, že ho k sobě nakonec vezmete, zřejmě nevědomě upevňujete. Pokud budete chtít docílit opětovného spánku vašeho synka ve vlastní postýlce, budete se muset obrnit trpělivostí, pokud se chlapeček probudí, tak ho uklidnit, pohladit, i pochovat, dát napít, nakrmit (nebo na co je zvyklý), a pak jej vrátit vždy zpět do jeho postýlky. Několik nocí se pravděpodobně příliš nevyspíte, ale pokud vydržíte, tak chování synka, které nebude přinášet efekt, postupně časem vyhasne a on se opět naučí spát sám ve své postýlce třeba celou noc. Přeji vám hodně úspěchů a trpělivosti.

Neklidný spánek

Dobrý den, chtěli bychom se zeptat. Máme 20 měsíční dceru, je zdravá, hodně živá, ale spoustu nocí spí neklidně, pláče (někdy jsou to až záchvaty pláče, křiku, hází sebou trvající třeba hodinu). Pak má pár dní noc klidnou, třeba 2-3dny, a pak zase nanovo. Byla i od roka bez plenek přes den, a od necelého roka a půl i bez plenek na noc, a teď se začala počůrávat během každého spaní. I kdyby spala půl hodiny, počůrá se. Rituály jsme před spaním nezměnili, vše je při starém. i když je pravda, přestěhovali jsme dceru do vlastního pokojíku, ale takhle špatně spala i u nás v ložnici. Mohli byste poradit prosím?

Odpověď psycholožky Mgr. Michaely Matouškové: Dobrý den, neklidný spánek může mít u dětí více příčin. Neklidně mohou spát například děti hyperaktivní, děti zvýšeně citlivé, nebo také nadprůměrně nadané. Spánek mohou dítěti narušit nějaké události v jeho prostředí, rodině, různé změny prostředí, místa, času apod. Vzhledem k tomu, že neklidný spánek vaší dcerky je doprovázený pomočováním, konzultovala bych určitě situaci s dětským lékařem. I takto malé dítě může být prochlazené a mít třeba zánět močového měchýře. Po vyloučení organické příčiny potíží bych se teprve zaměřila na další aspekty. Dcerka by vám totiž mohla takto signalizovat (potíže se spánkem v kombinaci s náhlým výskytem pomočování), že s jejím psychickým stavem nemusí být něco v pořádku. Přestěhování dítěte do vlastního pokojíku je pro dítě obrovská změna, na kterou vaše dcerka nemusí být ve 20 měsících ještě připravena, to je u každého dítěte individuální. Pokud sice spala i dříve neklidně, jak píšete, ale nepomočovala se, uvažovala bych o dočasném navrácení dcerky na noc k vám do ložnice, kde se zřejmě cítí bezpečněji. Přestěhování pak můžete zkusit opět po několika měsících a uklidnění situace (dvouleté batole by již mělo lepší předpoklady spaní ve vlastním pokoji zvládnout). Obecně dodržujte před spaním stejné rituály, nedávejte dcerce před spaním již pít zejména slazené limonády, lépe je nabídnout obyčejnou vodu, které se dítě nepřepije a tekutiny omezte. Dítě by se před spaním nemělo rozrušovat, pozor dejte i na televizní či čtené pohádky, které mohou být příčinou rozrušení citlivého dítěte. Také doma by měla večer vládnout poklidná, bezpečná a uvolněná atmosféra, vyhněte se výměnám názorů, či řešení rodinných potíží. I když to tak nevypadá, i takto malé dítě případnou napjatou situaci citlivě vnímá a může na ni reagovat. V případě výskytu nočního pláče dítě probrat, uklidnit, nechat vymočit či při nehodě převléct a opět uložit. Vhodné je tlumené světlo a omezení hovoru, mluvení tlumeným hlasem. Zkuste vypozorovat, jak probíhá den, kdy dcerka usne a spí bez problémů, zapište si, co se děje během dne, a co děláte před usnutím, třeba se vám podaří najít nějakou souvislost, postup, který když zopakujete, tak se podaří více klidnějších nocí. Případný neustávající výskyt nočních děsů je dobré zkonzultovat s pediatrem, který dítě zná odmalička či případně bych zvážila i neurologické vyšetření. 

Spánek dětí - Noční buzení na jídlo, bolest chodidla

Dobrý den. Mám problém s tříletým synem. Stále se mi v noci budí na jídlo. A často se mi budí i s tím, že ho trápí bolest chodidla nebo v zadní části v ohybu kolene. Jsem zoufalá, už nevím, kdy mně spal celou noc. Musela jsem i kvůli tomu odejít spát k dcerám do pokojíčku, jelikož příteli to dost vadilo. Nevím, co mám dělat, a proto se na Vás obracím o radu. Moc Vám děkuji.

Odpověď: Dobrý den, ohledně nočního buzení synka na jídlo bych raději situaci zkonzultovala s vaší dětskou lékařkou a řídila se jejími výživovými doporučeními. Také se s ní poraďte ohledně jeho bolestí chodidel a v podkolenní. Bolesti mohou souviset s růstem dítěte, je však také možné, že chlapci chybí nějaká složka výživy, nebo jeho růst je nerovnoměrný, byla by zřejmě dobrá i konzultace s dětským ortopedem případně jiné specializované vyšetření. Je také možné, že se syn v noci budí bolestí nožiček a pro uklidnění se pak dožaduje jídla. Řešte raději situaci co nejdříve a zajděte se synkem k lékaři.
Mgr. Michaela Matoušková, psycholog

Noční buzení u dvouletého dítěte

Dobrý den, píši Vám, protože už jsem opravdu zoufalá a nikdo mi nedokáže poradit. Naše čerstvě dvouleté dítko, syn, nám denně vstává ve tři nebo půl čtvrté. Už chodíme jak náměsíční. Původně jsme mysleli, že je to tím, že chodil večer spát v 18 hodin. Déle vzhůru nevydržel ani ná-hodou. Byl protivný a dost unavený. Ale i když teď chodí spát později, v 19 či 19:30, je to stejné. Přes den chodí kvůli brzkému vstávání spát kolem 9 ráno a spí tak dvě hodiny. Někdy jde spát ještě odpoledne na hodinu a půl, ale to není pravidlem. Je to začarovaný kruh. Nepomohlo ani, když jsem se ho snažila udržet, aby chodil spát až po obědě. Stejně vstával takto brzy.

Máme ještě pětiletou holčičku, tak jsem jim spojila pokojíčky, a snažím se, aby usínali spolu hlavně večer, ale nezabralo ani to. I v noci dost zlobí, několikrát se budí s brekem a chce tátu. Chodí k nám do ložnice a donutí nás vstávat s řevem třeba i ve tři hodiny ráno. Má vyspáno! Zkoušela jsem sprej relaxan s levandulí ze solné jeskyně, který vyřešil dřívější problematický spánek dcery, když dříve hodně brečela ze spaní. U syna má ovšem úplně opačný efekt. Když mu ho stříknu, nespí vůbec. Někdo mi radil nechat ho spát přes den jen hodinu a budit, ale nemám to srdce a nevím, jestli by to pomohlo. Zkoušení už jsem vzdala, nic nefunguje.

Snažíme se dodržovat večerní režim před spánkem, ale abych se ho snažila za každou cenu udržet celý den bez spánku, to asi nepůjde. Mám potíže ho udržet do oběda, je brzy unavený. Někdy si vykřičí dudlík, někdy usne bez něj. Má i tzv. usínací deku a tam je to stejné. Tyto problémy trvají bezmála rok. Malý ještě nemluví a tak máme ještě i ztíženou komunikaci.

Poraďte, prosím, jak tento koloběh přerušit. Děkuji mockrát.

Odpověď: Dobrý den, obávám se, že na váš problém se spánkem synka neexistuje nějaký bezbolest-ný a rychlý recept. Pokud jen orientačně sečtu celkovou dobu spánku vašeho syna, tak je poměrně dostatečná. Problém je jen v rozložení jeho spánku v průběhu dne a noci, a pokud něco budete chtít změnit, tak se to bez potíží určitě neobejde a budete se muset obrnit trpělivostí. Syn prostě svoje brzké vlastně noční vstávání dospává přes den. Možná vám pomůže, když si uvědomíte, že to děláte pro dobro syna a s pohledem do budoucnosti, vždyť co by pak dělal ve školce, případně ve škole, sotva by mohl jít v devět hodin dopoledne spát a pokud by vstával ve tři, tak by sotva vydržel pobyt v kolektivním zařízení. Sama píšete, že se jedná o začarovaný kruh a vy ho budete muset přetnout, jestli chcete něco změnit. Posunutí večerní doby ukládání je dobrým počátkem, ale nesmíte potom, co se vzbudí ve tři, dát syna spát v devět hodin ráno a nechat ho dvě hodiny spát. Připravte se na to, že to bude náročné, že to bude trvat delší dobu a efekt změny spánkového rytmu se nedostaví hned, ale musíte vydržet, jinak tím budete v rodině trpět nakonec všichni. Udržte syna vzhůru dopoledne alespoň do 11:00, dobu můžete posunovat postupně. Potom ho dejte spát, i když to třeba ještě bude před obědem, nechejte ho spát obvyklou 1,5 až 2 hodiny. Postupně se čas ukládání podaří určitě posunout až po obědě, ale není žádná tragédie, že bude spát před ním, nebo se oběd můžete pokusit posunout na dříve. Po probuzení mu dejte oběd, jestli to nestihnete předtím a pak už ho spát nedá-vejte, až večer. Celý den ho vzhůru držet rozhodně nemusíte. Pokud bude synek odpoledne už moc unavený a protivný, tak ho zkuste dát spát o něco dřív, ale zase bych ho neukládala dříve než v cca 18:30 a postupně bych dobu posouvala na později, asi tak, jak to děláte dnes. Večerní režim před spánkem dodržujte, dudlík na usínání je v tomto věku ještě přijatelný, pokud ho syn nemá přes den, postupně přejděte na usínací deku. Ohledně používání spreje Relaxanu, který vám zabíral na dcerku, je možné, že sprej může mít na každé dítě jiný účinek, podobné je to i s různými medikamenty. Pří-padné použití proto zkonzultujte s dětským lékařem, ale pozor, na některé děti mohou mít zklidňují-cí léky či spreje místo tlumivého účinku účinek úplně opačný a musí se vyzkoušet. Mgr. Michaela Matoušková, psycholog

Inzerce

ŘÍKAČKY PRO CHYTRÉ HLAVIČKY

představení knihy pro děti

Interaktivní set Říkačky pro chytré hlavičky formátu A5 obsahuje 3 části: Hlavní kniha Říkačky – říkanky pro děti (pohybové říkanky, malovací, naučné, o světě kolem nás,..), Kreslení dle předlohy - doplňovačky pro děti, Pexesové karty – 3 sady karet - 12 listů (obrázkové, písmenkové, prázdné pexeso). Říkanky s praktickou kroužkovou vazbou posunou Vaše dítě dále! O zdraví, bezpečnosti a světě kolem nás s cvičením a kreslením.

Ucelená řada vzdělávacích knížek Babyonline pro děti 0-7 let s videi.

Po dětské literatuře jsme se zaměřili na 2 důležitá období v životě ženy: těhotenství – kniha Zdravé těhotenství a po 40 – kniha Žena po 40 – sebevědomá a v kondici.

www.prochytrehlavicky.cz

Četné dotazy na téma spánku dětí jsme zodpověděli také v rámci pravidelného Pediatr ONLINE.

Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Spánek - diskuze

Vložit příspěvekČlanky s diskuzí
  • Spánek miminka
    Dobrý den,

    bohužel nechápu, proč v tomto článku není jako jeden z hlavních důvodů pláče miminko to, že prostě jen chce být s maminkou (se kterou bylo mimojiné 9 měsiců). Je to jeden z hlavních důvodů, proč miminka pláčí - potřeba být v náručí, cítit maminku, její srdce. Nemůžeme přeci po malém miminku chtít, aby ihned po porodu bylo samostatné! Prosím, nepleťte maminkám hlavy. Já přinejlepším doporučuji přečíst si krásnou odbornou knížku KONCEPT KONTINUA od Jean Liedloffové, které moc dobře vysvětluje jak mít šťastné a vyrovnané děti.
    Lucie6666   | 21.10.2019 18:52:11
    Reagovat | URL příspěvku
  • Dcera večer špatně usíná
    Dobrý den,chtěla bych Vás poprosit o radu.Mám 16timěsiční dceru.Máme pokoj společný,ale ji dávám spát okolo 19.hodiny a já pak jsem třeba do 23.hodiny v obýváku.Dřív jsme bydleli v garsonce,takže mě měla stále u sebe.Pak jsme se přestěhovali do většího,asi týden klidně usínala večer sama.Teď ale další týden mě chce mít u sebe v pokoji než usne.Když jí uložím a jdu vedle tak si stoupne,pláče,vzteká se-klidně i dvě hodiny a stejně neusne.Když jsem u ní tak si chce hrát,v postýlce stojí,směje se.Stále dokola jí ukládám,ale takhle to chodí stejně třeba hodinu.Přes den chodí spát po obědě a to je v klidu.Uložím,odejdu a do pěti minut spí.Zkoušela jsem jí tam večer nechat tlumené světlo,ale nepomáhá to.Nevím už co dělat,aby klidně usnula i večer a já u ní nemusela hodinu sedět.Moc děkuji
    Lucik2322   | 10.11.2015 12:25:30 | Reakcí: 3, poslední: 30.05.2019 09:43:15
    Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
    • \
      RE: Dcera večer špatně usíná
      Toto chování je způsobené nejen přestěhováním, ale i věkem. Děti kolem roku již mají menší potřebu spánku, proto se doporučuje během dne spánek cca kolem 1 hodiny a to po obědě kolem 13.hod., ne déle.Večer pravidelně ukládat v danou hodinu, pokud dítě neusne a začne se vztekat, je třeba je uklidnit, pochovat, ale opakovaně položit do postýlky a odejít, aby pochopilo, že se spi a usíná bez přítomnosti rodičů.Je ale třeba velké trpělivosti, aby si dítě zvyklo.
      MUDr. Ludmila Vomelová

      http://www.babyonline.cz/vyvoj-ditete/psycholog-radi/uspavani
      Baby on line   | 10.11.2015 13:05:54
      Reagovat | URL příspěvku
      • \
        RE: Dcera večer špatně usíná
        Děkuji.Dcera právě chodí spát tak v půl 1,po obědě přibližně na tu hodinku,max 1 a půl hodiny.První týden právě usínala bez problémů,přes den je to taky v pohodě.Proto právě nevím proč tak najednou.Dnes večer vyzkouším.Děkuji
        Lucik2322   | 10.11.2015 13:10:26
        Reagovat | URL příspěvku
    • \
      RE: Dcera večer špatně usíná
      Zdravím,
      my měli úplně stejný problém a asi po týdnu jsme to úspěšně vyřešili :-)
      1) řídili jsme se podle tipů tady https://kyblikov.cz/media/jak-dlouho-spi-novorozenec
      2) dali jsme k ní naše "jeté" tričko

      A po týdnu OK, taky šlo o to, že si na nové prostředí jednoduše musela zvyknout..
      Anet123   | 30.05.2019 09:43:15
      Reagovat | URL příspěvku
  • Plyšáček
    My jsme také měli problém s usínáním, šli jsme za takovým léčitelem, doporučil nám koupit třeba pejska pro malou, ale nemohli jsme si to dovolit, tak jsme ji koupili světluškující žábu a řekli jsme jí, že je to její usínací kamarádka, zdá se že to zabralo a usínání se o několik desítek procent zlepšilo, byl tam asi nějaký psychický blok.
    Kvetus.xx   | 16.02.2015 16:43:11
    Reagovat | URL příspěvku
  • Spánek 4 měsíčního miminka
    Dobrý den,

    chtěla bych se poradit ohledně spánku naší 4 měsíční dcerky. Má problém hlavně s usínáním a častým buzením v noci. Večer máme zavedeny pravidlné rituály - koupaní, kojení pohádka a jde se spát. Usnání už se zlepšilo, ale stále se budí a musí být koejna (tak co 2-3h).

    Co se týče spánku přes den, tak s tím si vůbec nevím rady. Zaspí maximálně na 45 minut, když se zadaří - většinou tak ale 30 minut a pak vstane a za půl hodiny už si zase protírá očička a chce spát a je mrzutá. Ale zaspat ne a ne, to křičí. V kočárku je to stejné, tam také zaspí max na 45 minut. Nemáte nějakou radu?

    Díky
    Markéta
    Market10   | 05.02.2015 11:46:46 | Reakcí: 2, poslední: 29.02.2016 10:07:14
    Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
    • \
      RE: Spánek 4 měsíčního miminka
      Dobrý den,
      pokud máte zájem o názor odborníka, můžete využít naši poradnu: http://www.prochytrehlavicky.cz/poradna-babyonline/

      Vaše Babyonline
      Baby on line   | 06.02.2015 14:44:48
      Reagovat | URL příspěvku
    • \
      RE: Spánek 4 měsíčního miminka
      Zdravím Marky,u nás je to to stejné,s tím že večer strašně pláče usne krásně po koupání pak se zhruba po 45 minutach probudí a strašně pláče nejde utisit az kdyz ji vezmu do náruče. Mám ještě 5 letou dceru a nechci aby ji mala tim pláčem budila :-( a pres den jste popsala úplně stejné příznaky jen teda mě už se naučila konečně spát v tom kočárku tam me vydrží i tři hodiny. Taky nevim co s tím...
      Sly   | 29.02.2016 10:07:14
      Reagovat | URL příspěvku
  • Spánek půlročního syna
    Dobrý den, měla bych na Vás dotaz. Vím, že musím být hodně trpělivá, ale už ztrácím občas sílu. Mám půlročního syna, je hodně aktivní, od 5.tého měsíce sám leze, péruje na kolenou, přetáčí se a pokouší se posadit. V postýlce si dokáže i sám stoupnout, pokud se něčeho drží. Snažím se ho vždy zaměstnávat, přes den si spolu hrajeme, zpíváme, čteme pohádky. Máme ovšem problém s nočním spaním, prakticky od kojence. Mlíko 150 ml dostane cca 18.30, nejpozději v 19.00 spinká. Byl zvyklý usínat sám, ale teď občas zlobí a tak usínáme spolu lehkých pohupováním na balonu, kdy max do 5ti minut spí. Jenže noc je děsná. Pobrekává ze spánku, ale nevzbudí se, po 3h jí, vydá za den hodně energie, takže dle Mudr, zatím neupravujeme... pak usne.. buď si v noci ještě jednou řekne o jídlo nebo postačí dudlík, ale od půlnoci prakticky do rána už pobrekává, pořád dávám dudlík, usne, ale zase třeba za 20 minut je vzhůru... a pak okolo 4.20 -5.00 už vstává a neusne... buď si hraje v postýlce, kdy tedy hodně žvatlá, což se člověk nevyspí a nebo huláká, že chce prostě vstávat. Můžete mi prosím poradit, jak se dá s tímto pracovat, aby lépe spal ? Zkoušela jsem vyměnit peřinku, pak jsme přesunuli postýlku i na jiné místo... nic nepomáhá :(
    verca02   | 27.06.2014 06:17:39 | Reakcí: 1, poslední: 27.06.2014 12:51:40
    Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
    • \
      RE: Spánek půlročního syna
      my jsme to vyresili tim, ze jsme si ho vzali do postele (sice to neni dvakrat vychovne   ale ucinne ano) najednou spal klidne, nebudil se.. ale nebrala jsem si ho tam hned od vecera, ale az tak kolem te 3h rano, co se budil, a pokud tvrde zabral tak jsme ho prenesli (coz bylo treba kolem 5h kdy vstaval manzel do prace)
      nektere deti se bohuzel budi hodne brzy a jsou hned akcni, ale ver, ze to bude jen takove obdobi (takovych bude jeste milion   ) a brzy se to srovna
      chezzie   | 27.06.2014 12:51:40
      Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Pohyblivá měkká boulička

| Kazrei | 08.03.2024, 03:45

Dobrý Den, jeste prosim dotaz. Dcerka 2 (mes) ma na zatylku jen na jedne strane malou cca 0,5cm mekkou pohyblivou boulicku. Mam se bat? Dekuju za odpoved. Vyfotit bohuzel nelze.

Dobrý den,

jedná se pravděpodobně o uzlinku, raději se poraďte se svým pediatrem.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 08.03.2024, 09:21
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×