Předporodní masáž hráze

  1. Proč masáž provádět?
  2. Jak masáž provádět?

Proč masáž provádět?

Pravidelná masáž hráze (oblast mezi pochvou a konečníkem) v pozdním těhotenství může být prospěšná při přípravě k porodu. Napomůže hrázi, aby byla pružnou a při porodu se dostatečně rozvinula. Sníží se tak nutnost nástřihu (to je v podstatě chirurgický zákrok, který má za úkol zvětšit vchod poševní a provádí se těsně před porodem hlavičky) a také pravděpodobnost vážné trhliny, ke které by při porodu mohlo dojít. Masáž hráze může nastávající mamince přiblížit pocity, které bude mít, až se miminko začne objevovat. Také ji může využít k nácviku uvolnění hráze, které je při porodu tak žádoucí.

Masáž hráze ještě nepodlehla  podrobným vědeckým výzkumům, ale z několika studií, které již byly provedeny, vyplývá, že zmíněný účel zcela splňuje. Doporučujeme, aby nastávající maminky prováděly masáž asi tak 4 - 6 týdnů před termínem porodu. Upřímně řečeno - pro některé ženy je to nepřijatelné, takže masáž odmítají provádět, jiné v ní najdou zálibu nebo se pro ně stane sexuální stimulací a tím vlastně jen získají.

Upozornění: Objeví-li se výtok, herpes nebo jiný vaginální problém, je dobré s masáží přestat do doby, než se problém vyřeší. Masáž by mohla situaci zhoršit, eventuelně rozšířit infekci

Inzerce

Masáž může provádět nastávající maminka sama nebo společně s partnerem.

Masáž hráze berte prosím jako možnost, jak napomoci k její elasticitě. Není to povinné a po těhotné ženě se to nevyžaduje. Je to pouze její rozhodnutí, zda si bude masáž provádět.

Inzerce

Pokud ano, bylo by dobré, aby to budoucí maminka při příchodu na porodní sál své porodní asistentce sdělila. Porodní asistentka bude informovaná a bude pak v masáži pokračovat.

Někdy si ženy myslí, že masáž je 100% ochrání před epiziotomií (nástřihem hráze). Není tomu tak. O tom, zda bude nástřih potřeba nebo ne, se dozvíte od svého porodníka (porodní asistentka nebo lékař) až v závěru vašeho porodu. Někdy, i když jste si poctivě masírovala hráz, mohou být porodní cesty pevné a miminko s váhovým odhadem přes 4 kg neumožní porodit bez poranění.

Inzerce

Jak masáž provádět?

  • Bezpodmínečně musíte mít čisté ruce. Máte-li hrubší pokožku na konečcích prstů, raději použijte rukavice na jedno použití, předejdete tak vzniku případného poranění.
  • Posaďte se pohodlně do polohy vpolosedě snohama pokrčenýma a mírně od sebe.
  • Zvlhčete prsty několika kapkami oleje nebo troškou ve vodě rozpustného gelu. Nepoužívejte dětský olejíček nebo minerální oleje, protože ty mohou tkáň vysušovat. Lepší je zeleninový nebo slunečnicový olej. Existují i již speciálně připravené olejíčky na masáž hráze, například od firmy Ellinor. Olej na prsty nakapejte, aby nedošlo kjeho kontaminaci.
  • Vmasírujte jemně dostatečné množství oleje do hráze. Prsty by měly po tkáni jemně klouzat a snižovat vchod poševní.
  • Nejdřív použijte jen ukazováček, potom přidejte i prostředníček . Prsty by měly vniknout do pochvy až ke druhému kloubu. Přejíždějte od jedné strany ke druhé a vždy „na dně" stlačujte stěnu pochvy směrem dopředu a dolů. Masáž provádějte asi 3 minuty. Pomůžete tak uvolnění poševní tkáně, svalů obklopujících pochvu a kůži hráze.
  • Masáž zakončete asi minutovým mnutím kůže na hrázi mezi palcem a ukazovákem (palec je vně, ukazovák uvnitř pochvy). Zpočátku se bude kůže zdát velmi pevná, ale spostupujícím časem a opakováním masáže se stane jemnou a pružnou. Masáž by celkově neměla přesáhnout 4 - 5 minut.
  • Provádí-li druhá osoba: Řekněte nastávající mamince, aby uvolnila hráz až ucítí tlak. Jakmile se dokáže uvolnit, zvyšte tlak na hráz tak, aby žena pocítila velmi silný tlak (až palčivé zabolení), způsobený napínáním hráze. Podobný pocit se objeví při porodu hlavičky.
  • Budete-li mít jakékoli dotazy poté, co vyzkoušíte masáž, neváhejte a zeptejte se porodní asistentky.
Inzerce

 

Autor: PhDr. Miloslava Kameníková
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: PhDr. Miloslava Kameníková
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Související témata

Předporodní masáž hráze - diskuze

Vložit příspěvekČlanky s diskuzí
  • ...
    Za mě ano, pomáhá. Rodila jsem dvakrát a vždy bez šití a to měl druhý syn skoro 4 kila :-) Doporučuji přírodní olej na masáž hráze od saloosu :-) Mají ho tady http://www.mamaja.cz/kosmetika/oleje/ na doporučení známé jsem si objednala i jasmínový olej, manžel mě s ním masíroval v porodnici, moc mi to pomáhalo :-) Dodneška si uděláme čas od času pěkný večer a masírujeme se právě jasmínovým olejem, příjemně uvolňuje a krásně voní :-)
    Pokorma   | 07.11.2016 14:00:53
    Reagovat | URL příspěvku
  • Video masáž hráze
    Hezký den,
    dokončili jsme s partnerkou video masáže hráze.

    K zobrazení je nutná registrace (bezpečnostní opatření).

    Odkaz je zde:
    http://www.marekamarketa.cz/masaze/masaz-hraze-video/

    Budeme rádi za jakýkoliv ohlas a také za šíření, neboť je to velice důležité a pomůže to při porodu.

    Krásný den,
    marek dvořák
    marekdvorak   | 06.02.2014 10:45:58
    Reagovat | URL příspěvku
  • Jak to tu ctu,tak nazory jsou opravdu ruzne.Kdo masiroval a presto byl nastrihnuty-nadava.Ale vemte si,ze jste mohly dopadnout mnohem hure a diky prave tem masazim jste byly jen nastrihnute a ne potrhane.
    miminkomalina   | 17.09.2011 21:47:54 | Reakcí: 2, poslední: 18.09.2011 23:57:02
    Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
    • \
      RE:
      presne tak.proste nekomu to pomuze nekomu ne a neda se s tim nic jineho delat.bud to zkusit a vyjde to nebo mas smulu
      Andrea81   | 18.09.2011 23:30:00
      Reagovat | URL příspěvku
      • \
        RE:
        Ja to delat budu a uvidim no bud to bude dobre nebo ne.Adpon necemu treba pomuzu.
        miminkomalina   | 18.09.2011 23:57:02
        Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Dobrý den,
po prvním porodu mám trochu povolené pánevní dno (i když jsem po porodu cvičila a zlepšilo se to, není to stále v normálu) Projevuje se to mírnou inkontinencí např. při kýchnutí, skákání na trampolíně,atd. A teď k dotazu, jsem podruhé těhotná ( začátek 7 měsíce) a nevím co je pro následný porod lepší. Zda posilovat nebo naopak neposilovat pánevní dno před porodem. Můj gynekolog mi řekl,že je lepší neposilovat (že to mám nechat až po porodu), jiný gynekolog mi řekl,že trochu bych posilovat měla. Tak jsem z toho zmatená,co zvolit. Děkuji za odpověď.

Dobrý den, posilování pánevního dna určitě neublíží, naopak může pomoci připravit Vaše tělo na větší zátěž, působí preventivně. Poznáte sama, zda Vám cvičení vyhovuje, nebo je Vám to nepříjemné a podle toho budete pokračovat.
Obecně však platí, že posilování pánevního dna je vždy ku prospěchu, především pokud se vyskytují i nějaké potíže.
Hezký den

MUDr. Andrea Liszková | Babyonline | 02.01.2021, 14:24
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×