Operační porod císařským řezem

  1. Kdy se provádí?
  2. Jak se provádí?
  3. Kdy je žena propuštěna z nemocnice?

Císařský řez je nejčastější porodnickou operací známou již od starověku. Tato operace se provádí:

  • buď primárně – tzn. plánovaně - zde je důvod k výkonu znám již v předstihu,
  • nebo sekundárně (akutně) – z náhle vzniklého ohrožení matky nebo plodu.

1. Kdy se provádí?

Nejčastější důvody k provedení císařského řezu jsou:

  • nedostatečné zásobení plodu kyslíkem,
  • opakovaný (po dvou předchozích) císařský řez,
  • poloha plodu koncem pánevním (při odhadu hmotnosti plodu nad 3500 g u prvorodičky, nebo 3800 g u vícerodičky nebo u plodů o hmotnostech mezi 750 a 1500 g, dále plody v poloze koncem pánevním naléhající jinak než zadečkem nebo tzv. kompletně – jakoby v tureckém sedu).
  • Dalšími indikacemi k provedení výkonu jsou pak nepoměr mezi velikostí plodu (hlavičky) a pánví rodičky, vcestná placenta, předčasné odloučení placenty, silný zánět v oblasti plodového vejce, překážky v porodních cestách (vcestný myom – uzel ze svaloviny dělohy), celková onemocnění matky se závažným průběhem nebo rychlou progresí (preeklampsie, asthma bronchiale, cukrovka, srdeční vady matky, oční onemocnění s postižením sítnice…), příčná poloha plodu, špatné naléhání hlavičky v porodních cestách (nerespektující porodní mechanismus), výhřez pupečníku, některé případy dvojčetných těhotenství (jiné polohy než oba plody hlavičkou, nebo první hlavičkou a druhý koncem pánevním, dle pracoviště pak poloha prvního plodu hlavičkou a druhá příčná), trojčetná gravidita, závažné lokální infekce v oblasti porodních cest (herpetické puchýřky)…

2. Jak se provádí?

Provedení operace: před výkonem provádíme oholení rodičky, zacévkování močového měchýře, při neakutních výkonech je pacientka lačná a dostává přípravné léky před anestézií. V případě provedení výkonu ve svodné anestézii (epidurální nebo spinální – pacientka je při vědomí) provádí zavedení katétru do páteřní oblasti anesteziolog. Tyto typy znecitlivění jsou výhodné z pohledu nižší zátěže anestetiky pro plod a také pro možnost bezprostředního kontaktu matky s novorozencem ještě při výkonu. Nelze opomenout ani využití zavedeného katétru k pooperačnímu tlumení bolesti. V některých případech se však nevyhneme rozhodnutí o celkové narkóze (nutnost rychlého vybavení plodu, stav po operaci v oblasti bederní páteře u matky…).

Vlastnímu začátku operace předchází ještě dezinfekce operačního pole a zarouškování. Řez je veden většinou příčně asi 2 cm nad stydkou sponou. Někdy je preferován přístup z podélného řezu od pupku dolů (silně obézní rodička, předchozí operace v tomto místě…). Po proniknutí do dutiny břišní a následně do dělohy (celkem sedm vrstev) je vybaven plod. Řez na děloze je prováděn v její dolní, nestahující se části. Po vybavení novorozence se operační ranou porodí i placenta. Následně se děloha zreviduje od drobných zbytků lůžka. Pak již provádíme sešití jednotlivých vrstev s kontrolou krvácení a přívěsků děložních. Kůžejevětšinou šita tzv. intradermálním stehem (steh je veden přímo v kůži) – spolu s převážně používaným řezem příčně nad sponou stydkou má lepší kosmetický efekt. Po operaci je pacientka intenzivně sledována a dostává příslušné léky k tlumení bolesti, infúze k zavodnění apod.

3. Kdy je žena propuštěna z nemocnice?

Propuštění z nemocnice je z pohledu ženy po císařském řezu (při nekomplikované rekonvalescenci) obvykle pátý pooperační den.

Operační techniky se mohou částečně lišit podle tradice pracoviště nebo aktuálního stavu nebo průběhu výkonu.

Inzerce
Autor: MUDr. Radan Doubek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Radan Doubek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Související témata

Operační porod císařským řezem - diskuze

Vložit příspěvekČlanky s diskuzí
  • porod císařem
    taky jsem se ho bála a bylo to na místě. Hpdně, ale opravdu hodně to bolelo. Kdybyc tehdy věděla o pumpičce na bolet, koupila bych si ju
    Valiko   | 29.11.2018 23:27:23
    Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Dobrý den,
po prvním porodu mám trochu povolené pánevní dno (i když jsem po porodu cvičila a zlepšilo se to, není to stále v normálu) Projevuje se to mírnou inkontinencí např. při kýchnutí, skákání na trampolíně,atd. A teď k dotazu, jsem podruhé těhotná ( začátek 7 měsíce) a nevím co je pro následný porod lepší. Zda posilovat nebo naopak neposilovat pánevní dno před porodem. Můj gynekolog mi řekl,že je lepší neposilovat (že to mám nechat až po porodu), jiný gynekolog mi řekl,že trochu bych posilovat měla. Tak jsem z toho zmatená,co zvolit. Děkuji za odpověď.

Dobrý den, posilování pánevního dna určitě neublíží, naopak může pomoci připravit Vaše tělo na větší zátěž, působí preventivně. Poznáte sama, zda Vám cvičení vyhovuje, nebo je Vám to nepříjemné a podle toho budete pokračovat.
Obecně však platí, že posilování pánevního dna je vždy ku prospěchu, především pokud se vyskytují i nějaké potíže.
Hezký den

MUDr. Andrea Liszková | Babyonline | 02.01.2021, 14:24
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×