Cvičení kojenců od 4. měsíce věku

  1. Cviky na podpoření motoriky
  2. Cvičení na balónu
  3. Vaše dotazy

Maminky a tatínkové, přehoupli jsme se do druhého trimenonu. Trimenon je označení vždy pro tři měsíce života. Ten první tedy máme za sebou. Naše miminko je stále maličké, ale už není tak křehké, jako na začátku. Ty tam budou doby, kdy jste mohli nechat děťátko ležet bez dohledu na posteli a nemuseli mít strach, že spadne.

Zdravé dítě teď má před sebou šest nejbouřlivějších měsíců pohybového vývoje. Jistě si pamatujete, že pohyb je pevně vázaný na psychiku, tudíž nás čeká i mnoho překvapujících momentů vyplývajících z duševních pokroků. Každý den je vlastně malý zázrak.

1. Cviky na podpoření motoriky

1. Podporujeme „pasení koníčků" v poloze na bříšku. Pokládáme blízko k ručičce barevnou hračku, tak, aby se dítě pro ni muselo trochu natahovat.

2. Pokud je děťátko nahaté a je na bříšku, (což je nejlepší), hladíme mu zádíčka od krku až po zadeček krouživými jemnými pohyby.

Inzerce

3. V poloze na zádech, v tomto období, se začíná dítě otáčet na bříško. Jde na to tak, že nejprve otočí hlavu, natočí trup na bok, tím dostane nožku a ramínko nahoru a jednoho dne šup a je na břichu. Můžeme pomáhat tak, že velice jemně zatlačíme na svrchní ramínko v oblasti lopatky. Tím podpoříme otočení.

4. Když je dítě na zádech, chytneme ho za zápěstí a mírně zvedneme nad podložku. Děťátko dá při přitažení hlavičku na hrudník a přitáhne kolínka k bříšku. V pozdějších měsících už bude držet hlavu vzpřímeně a nožky si bude k bříšku přitahovat samo. Tímto cvikem podporujeme šíjové svaly, ale nesmíme dítě tahat za ručičky a nesmíme ho posazovat! Zvedáme ho jen mírně nad podložku.

Inzerce

5. V poloze na zádech můžeme protáhnout miminku ručičky v ramínkách jako když ukazuje „jak je veliké" a protáhnout do stran jako když se upažuje. Nožičky stále nesmíme násilím natahovat, pouze lehce kroužit v kyčlích.

6. V období druhého trimenonu dítě velmi intenzivně zkoumá okolí. Dává si do pusinky pěstičku a všechny věci, které mu podáme. Velmi podporujeme schopnost úchopu podáváním vhodných hraček a nebráníme v jejich prozkoumávání pusinkou. Po nějaké době si dítě bude dávat do pusy paleček od nohy. I to je důležitá fáze jeho vývoje.

Inzerce

7. Velmi opatrně můžeme s dítětem cvičit cvik, kdy si ho položíme bříškem  na dlaně, prsty ho držíme v oblasti žeber. Cvičíme jako by letadlo. Prudce přiblížíme hlavičku k podložce. Ditě reaguje tím, že zvedne hlavu, natáhne ruce v loktech a rozevře dlaň. Vlastně se chce opřít o podložku, ke které ho přibližujeme.

8. Tak jako jsme hladili zádíčka, můžeme hladit i přední část tělíčka. Opět dlouhými jemnými pohyby od šíje po bříško. Každou ručičku od ramene po prstíky a stejně i nožky od kyčlí po kotníky.

Inzerce

9. V sedmém a osmém měsíci se učí dítě lézt po všech čtyřech. Nejprve je v podporu klečmo a houpe zadečkem. To je důležitý pohyb pro vytvoření rovnováhy. Lezení podporujeme pokládáním hraček do přiměřené vzdálenosti.

10. Okolo osmého a devátého měsíce se děťátko aktivně opírá o chodidla a také aktivně natahuje kolínka. Cvičíme tak, že se posadíme, chytneme dítě pod pažemi, čelem k nám. Začne se odrážet od našich stehen, jako když se poskakuje. Natahuje nožky a přitahuje si je k bříšku.

2. Cvičení na balónu

Určitě stojí za to pořídit si skákací míč, nejlépe o průměru 50 cm. Užijete si na něm s dítětem spoustu veselých chvilek.

Děťátko leží bříškem na balónu. Jednou rukou ho držíme za zadeček, druhou ruku máme celou dlaní položenou na jeho zádíčkách. Mírně pružíme do zad, a tím se rozpruží i balón. Vlastně se dítě pohupuje. Tento cvik mají miminka moc ráda.

Při každém cvičení myslíme na to, že dítě je křehké a snadno se unaví. Dále myslíme na to, že nesmíme podporovat polohy nevhodné pro určitý věk. To se týká hlavně posazování a postavování.

Nejvhodnější doba pro cvičení je večer před koupáním. Děti se dobře pohybují, když jsou nahaté. Pochopitelně necvičíme těsně po kojení.

Máme ovšem řadu aktivit, které můžeme podporovat celý den. Láskyplné doteky a slova něhy se vám určitě vrátí.

3. Vaše dotazy

Nemůže cvičení miminku ublížit? Jak poznám zlomeninu?

Dobrý den, uvědomuji si, že je teď čas dovolených, přesto bych Vás chtěla poprosit o radu. Mám doma skoro 5měsíční miminko. Poznám, pokud bude mít zlomeninu? Chodíme s ním na cvičení a paní na cvičení nás ujišťovala, že takhle malí drobci ještě zlomeniny nemají, že mají kostičky hodně pružné. Nicméně, když se třeba překuluje na bříško, tak v oblasti ramínka nebo i v ručičce (v zápěstí), je to různé, slyším občas trošku takové cvaknutí, je to hodně jemné. Přitom nepláče a zdá se spokojené, je možné, že by měl kostičky třeba jen nalomené. Když ho obracím z bříška na zádíčka, taky jsem občas slyšela jemné cvaknutí v ručičce. Mohla bych Vás poprosit o radu?

Odpověď MUDr. Ludmily Vomelové: Malé cvaknutí v kloubech miminek je velmi časté, kosti jsou velmi pružné a v kloubech jde o tzv. hypermobilitu, z velké části jsou klouby chrupavčité a kostnatí postupně. Nebojte se s dítětem cvičit. Zlomeniny u tak malých dětí jsou vzácné a to hlavně po pádech. Zlomenina bolí, má otok a dítě končetinu šetří - méně s ní hýbe a při manipulaci s ní je cítit odpor. S nalomenou kostí miminek jsem se nikdy nesetkala.

Inzerce

ŘÍKAČKY PRO CHYTRÉ HLAVIČKY

představení knihy pro děti

Interaktivní set Říkačky pro chytré hlavičky formátu A5 obsahuje 3 části: Hlavní kniha Říkačky – říkanky pro děti (pohybové říkanky, malovací, naučné, o světě kolem nás,..), Kreslení dle předlohy - doplňovačky pro děti, Pexesové karty – 3 sady karet - 12 listů (obrázkové, písmenkové, prázdné pexeso). Říkanky s praktickou kroužkovou vazbou posunou Vaše dítě dále! O zdraví, bezpečnosti a světě kolem nás s cvičením a kreslením.

Ucelená řada vzdělávacích knížek Babyonline pro děti 0-7 let s videi.

Po dětské literatuře jsme se zaměřili na 2 důležitá období v životě ženy: těhotenství – kniha Zdravé těhotenství a po 40 – kniha Žena po 40 – sebevědomá a v kondici.

www.prochytrehlavicky.cz

 

Autor: Bc. Andrea Havlíková
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: Bc. Andrea Havlíková
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Cvičení od 4. měsíce - diskuze

  • klouby
    ono z každého cvičení, sportu bolí klouby, není to nic nestandartního. Chce to kvalitní potravinový doplnek a pomuže to.
    Claudia1982   | 30.08.2018 22:44:31 | Reakcí: 1, poslední: 02.11.2018 12:45:32
    Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
    • \
      RE: klouby
      hodně jsem ted četla o přípravku na klouby Alavis. Taky bych soi ho chtěla pořídit, jen se malinko bojím, protože je to přípravek pro koně a nerada bych, aby mi to nějak ublížilo. Nebo jak to je?
      Valiko   | 02.11.2018 12:45:32
      Reagovat | URL příspěvku
  • Cvičíme spolu jógu
    Tak pro pobavení mé desetiměsíční dcerky používám velký míč způsobem uvedeným v článku. Vždycky se u toho hlasitě směje. Jinak mám zkušenost, že je nejlepší dítěti dopřát čas a prostor k vlastním pohybovým aktivitám a s cvičením to nepřehánět. Sama cvičím jógu, malá je často se mnou na koberci s pozoruje... http://www.joga-po-porodu.cz
    4babetka   | 28.08.2013 22:13:18
    Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Dobry den, moje rocni dcera zacala takhle posedavat, nekdy tak vydrzi hodne dlouho? Je to normalni nebo mam s ni nekam zajit?

Dobrý den,

takovým sedem by dítě nemělo sedět dlouho, požádejte o rehabilitaci.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 04.03.2024, 08:41
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×