14x o čištění dětských zoubků se stomatologem

  1. Kdy začít dítěti čistit zuby?
  2. Čím se mají zoubky čistit? A jaký mám vybrat kartáček?
  3. Jak je to s elektrickým kartáčkem?
  4. Jak často máme kartáček měnit?
  5. Jak je to se zubní pastou? (+tabulka vhodnosti jednotlivých zubních past dle věku dítěte)
  6. Jaká technika čištění zubů je nejvhodnější?
  7. Kdo má zuby čistit – dítě nebo rodiče?
  8. Jak často se mají zuby čistit?
  9. Jak dlouho se mají zuby čistit?
  10. Je možné dítěti nějak ukázat, kde má zoubky ještě špinavé?
  11. Co máme dělat, když si dítě nechce čistit zuby a pere se s námi?
  12. Jak je možné dítě přesvědčit, aby si nechalo zuby vyčistit?
  13. Vlastní zkušenosti
  14. Zuby při užívání léků v sirupu
  15. Vaše dotazy

1. Kdy začít dítěti čistit zuby?

Zoubky je třeba začít čistit ihned po jejich prořezání do pusinky – plak (bakteriální zubní povlak) se na nich začne tvořit prakticky okamžitě a tak může již v této době začít kazivý proces. Navíc si děťátko lépe zvykne, že mu někdo sahá do úst a něco tam dělá :-)

2. Čím se mají zoubky čistit? A jaký mám vybrat kartáček?

Zpočátku, dokud jsou prořezané jenom řezáky, můžeme čistit jenom vlhkou gázou nebo látkovým kapesníkem – stačí povrch zubů otřít.
Ve chvíli, kdy se objeví první stolička, je nejvyšší čas pořídit kartáček – zprvu to může být např. „prsťáček“, kartáček z jemného plastu či silikonu, který se navléká na prst a snáze se jím manipuluje. Je však vhodné již v této době začít potomka zvykat na zubní kartáček. Pořiďte takový dětský zubní kartáček, který má co nejmenší hlavičku, rovně zastřižené, co nejhustší a hlavně jemné měkké štětinky. Základním vodítkem je popis výrobku uvedený na obalu, ale tvrdost různých „měkkých kartáčků“ se velmi liší. Je proto dobré si různé vzorky osahat – ve specializované prodejně, lékárně, u zubního lékaře…
Také údaj o věkové skupině, pro kterou je kartáček vhodný, je spíše orientační – platí, že čím menší hlavička, tím lepší. Takovým kartáčkem se lépe dostaneme i na těžko přístupná místa. Dokonce i někteří dospělí si pořizují dětské kartáčky. Ne vždy platí, že kartáčky od jednoho výrobce, ale pro různé věkové skupiny jsou stejně dobré. Ani cena nemusí být rozhodující – některý kartáček za 30,- Kč může být lepší než jiný za 100,- Kč. Obrázky a zajímavé provedení jsou sice určitou motivací k čištění zubů, ale správnou funkčnost nezajistí.

3. Jak je to s elektrickým kartáčkem?

Elektrický zubní kartáček lze doporučit jen pro děti a dospělé s poruchami motoriky (osoby s postižením, po úrazu, apod.), nebo jako motivaci pro děti, které si absolutně odmítají čistit zuby. Prakticky za nás provede jen vibrační pohyb, zbytek je stejný jako u obyčejného kartáčku. Při používání elektrického zubního kartáčku navíc člověk začne spoléhat na techniku a vlastní podíl postupně zanedbá – a výsledek je pak spíš horší. Opomenout nelze ani značnou finanční náročnost, výměna je nutná stejně často jako u normálního kartáčku!

4. Jak často máme kartáček měnit?

Kartáček je nutné vyměnit vždy, když začne mít roztřepené štětinky, nejdéle ale po 6 – 8 týdnech – později už je plný bakterií a opotřebovaný, čímž je výrazně snížena čistící schopnost kartáčku. Pokud dítě kartáček kouše a nevydrží mu ani pár dní, pořiďte mu jeden kartáček „na kousání“ (to může být jakýkoli měkký kartáček, třeba i ten s těmi „úžasnými obrázky“, který můžete ponechat i roztřepený) a sobě potom jeden na opravdové čištění zoubků Vašeho drobečka (ten by měl odpovídat výše uvedeným kritériím).

5. Jak je to se zubní pastou?

Zpočátku můžete čistit úplně bez pasty, gázu či prsťáček stačí navlhčit jen vodou. Na kartáček pak dítěti nanášejte vždy dětskou zubní pastu určenou pro danou věkovou skupinu (viz tabulka). Pastu má vždy nanášet dospělá osoba! Dítěti, které ještě neumí vyplachovat (většinou do cca 3 let), štětinky kartáčku jenom „lehce potřísníme“. Starším dětem dáme pasty trochu více, maximálně však množství o velikosti malého hrášku. Děti totiž značné množství pasty spolykají. Proto také dětské zubní pasty obsahují méně fluoridů než pasty pro dospělé a pasta pro školáky má více fluoridů než ta pro batolata. Volba pasty ovlivňuje výsledek čištění zhruba asi z 5 – 10% (těch zbývajících řádově 90% má na svědomí mechanická očista). Přesto je zubní pasta velmi důležitá právě díky obsahu fluoridů, které hrají nezastupitelnou roli v prevenci zubního kazu.

Dětské zubní pasty
Obsah fluoridu (ppm) 0 250 500 750 1000
Vhodné pro věk 0 - 2 2 - 3 3 - 6 3 - 6 6 a více
Pasty Promise, Faon 091, Baby Oraljel, Baby Oraljel Toddler Dontodent, Parexyl malinová, Kapt´n Blaubar, Paro d´or Vademecum Junior, Aquafresh Kids, Elmex dětský Panda, Kocourek, Tom a Jerry jahoda, Tom a Jerry Bubble Gum, Dental dream jahoda, Dental dream tropical, Hallo Kitty, Oral B with fluoride, Zubík, Critters Signal Mini, Colgate Junior, Dan na Dan, Odol Perlička, Thymolin Baby, Colgate Bugs Bunny, Colgate Tweety, Snoopy, Pink Panter

Tabulka dle Houšková D., Broukal Z., Lenčová E., LKS 2/2003: 11 - upraveno, doplněno.

6. Jaká technika čištění zubů je nejvhodnější?

Technika čištění zubů u dětí závisí na věku dítěte, liší se u dočasného a stálého chrupu a je odlišná od techniky určené dospívajícím a dospělým. Zásadně nevhodná (pro kohokoli) je tzv. horizontální technika (čištění horizontálním pohybem, „od ucha k uchu“), lze ji eventuelně připustit jen u nejmenších dětiček. Pro čištění dočasného chrupu jsou nejvhodnější „malé kroužky“ – kroužení kartáčkem téměř na místě (velké kruhy se již blíží horizontální technice). 

Čištění u malých dětí - krouživým pohybem

Inzerce

Stejně tak by se náctiletí měli věnovat mezizubní hygieně. Nejvhodnější pomůcky (nit, mezizubní kartáčky…) by měl doporučit ošetřující zubní lékař či dentální hygienistka, velmi vhodný je nácvik přímo v ordinaci.

Je třeba si uvědomit, jak zub vypadá, a že všechny plošky zubu je nutné vyčistit – proto čistíme zuby nejen zepředu a na kousacích ploškách, ale i „ze zadu“, od jazyka a z patra (tzv. orální plošky) a ve stálém chrupu i plošky směřující do mezizubí, vždy také plošky směřující do mezer a „zadní plošky posledních zubů“.

Inzerce

7. Kdo má zuby čistit – dítě nebo rodiče?

Zoubky mají dětem čistit rodiče, a to do takových 10 – 12 let věku dítěte. Malé dítě nemá dostatečně vyvinutou jemnou motoriku, a tudíž není schopno dostatečně zvládnout techniku čištění a zuby řádně vyčistit, navíc většinou nemá možnost zrakové kontroly (nevidí do zrcadla). Jak dítě roste a rozvíjí se jeho zručnost, učí se čistit si zuby samo, rodiče postupně „jen“ dočišťují a posléze kontrolují. Úplné samostatnosti v péči o hygienu dutiny ústní je dítě schopno nejdříve v cca 10 – 12 letech. Ale v období puberty je opět třeba na potomka více dohlížet :-)

8. Jak často se mají zuby čistit?

Zuby by se měly čistit dvakrát denně – ráno po snídani a večer před spaním. Po večerním čištění by se nemělo už nic jíst ani pít (kromě čisté vody, tzn. vody bez příchutě). Čištěním zubů po každém jídle rozhodně nic nezkazíte, ba naopak, ale lépe je dvakrát denně pořádně, než desetkrát nedostatečně.

9. Jak dlouho se mají zuby čistit?

Tak dlouho, dokud nejsou řádně vyčištěné – hladké a lesklé jako sklo. Obecně se říká, že by čištění zubů mělo trvat aspoň 3 minuty. Dětem je možné zakoupit tématické přesýpací hodiny, aby jim čištění lépe ubíhalo.

10. Je možné dítěti nějak ukázat, kde má zoubky ještě špinavé?

Existují barevné tablety a roztoky (barevné indikátory plaku), které nabarví plak ulpívající na zubech. Po důkladném vypláchnutí úst pak zůstanou zuby nabarvené na místech, která je ještě nutno zbavit zbylého plaku. A s fialovými či červenými zuby opravdu nikdo mezi kamarády chtít nebude :-)

11. Co máme dělat, když si dítě nechce čistit zuby a pere se s námi?

Především je třeba vytrvat a malému bojovníkovi neustoupit. Mýt ho také nepřestanete jen proto, že právě nechce :-) Pokud zvolíte správný kartáček, nemůžete dítěti čištěním zubů ublížit. Je dobré zkusit dítě motivovat a přesvědčit po dobrém (ne však za úplatu sladkostmi). Ale pokud to opravdu nejde jinak, můžete vyzkoušet stejnou metodu jako při aplikaci léků batoleti (dítě leží na zádech a rodič klečí nad ním tak, že mu koleny fixuje končetiny podél těla). Tento postup vypadá drasticky, ale pak je na místě otázka, jestli není mnohem drastičtější dítěti nechat zuby zkazit a vystavovat ho tak riziku bolesti, komplikací zubního kazu a eventuelním nepříjemným zákrokům v zubní ordinaci. Opravdu není možné předpokládat, že by si dítě, které si nechce nechat doma zuby vyčistit, nechalo úplně klidně a bez odporu zoubky v ordinaci prohlédnout či dokonce ošetřit.

12. Jak je možné dítě přesvědčit, aby si nechalo zuby vyčistit?

Určitě je vhodné dítě pozitivně motivovat. Pomoci může pěkný zubní kartáček nebo zubní pasta s motivem oblíbeného hrdiny. Některé značky používají motivy zvířátek – potom je možné z těchto obrázků udělat „kamarády, kteří pomáhají čistit zoubky, aby se v nich neusídlili červíci“. Také můžete při čištění třeba „zašlapávat červíky, aby nelezli do zoubků“. Fantazii se meze nekladou, určitě sami přijdete na spoustu nápadů, pohádek, říkanek a písniček na téma zoubky a jejich čištění, červíci, kartáček apod.
Děti rády napodobují – proto si můžete čistit zuby společně celá rodina, či využít příklad sourozence či kamaráda. Je dobré z čištění udělat zábavu. Proto také nepoužívejte čištění jako trest, ani neposílejte malé dítě samotné do koupelny (místo „jdi“ použijte „pojď“). Děti si také rády hrají s vodou a baví je vyplivování (zvláště chlapcům se líbí hra „plivání pasty na cíl“).
Pokud čistíte bez pasty, nemusíte čistit v koupelně, můžete zkusit např. čištění u Večerníčka a pastou pak na závěr jen rychle přečistit již čisté zoubky.

13. Vlastní zkušenosti

Doma se mi hlavně osvědčilo čištění v jídelní židličce, kdy byla dcerka usazená a připásaná a já si mohla stoupnout za ni. Jednou rukou jsem mohla čistit zoubky a druhou manipulovat s její pusinkou – odtáhnout rty, tváře, natočit jí hlavičku tak, abych do úst viděla. Nemusela jsem fixovat dítě a malá se nenaučila, že existuje možnost útěku či boje ;-)
Jednu dobu jsme měly na jedno čištění hned 3 kartáčky – já čistila jedním a dcerka měla po jednom v každé ručičce. (Ale pozor na příliš velké množství pasty!)

14. Zuby při užívání léků v sirupu

Často se setkáváme s názorem, že se dítěti zkazily zuby kvůli užívání antibiotik. Antibiotika za to nemohou, ale sirupy, ve kterých jsou antibiotika a jiné léky podávány, napáchají značnou škodu. Účinnou prevencí by samozřejmě bylo po každém podání takového léku zuby vyčistit, ale realita bývá poněkud jiná. Proto je dobré dbát alespoň na dodržování následujících zásad, které je možné dodržet i v noci:

  • aplikátor/stříkačka by zvenku měly být čisté, neměl by na nich být sirup
  • lék aplikujte dítěti do pusinky až ve chvíli, kdy se ústí aplikátoru/stříkačky nachází „za zubama“ (dítě může stříkačku zoubkama skousnout)
  • po každém podání léku dejte dítěti napít dostatečného množství čisté vody; přes den nejlépe z kelímku či hrnečku, v noci z lahvičky s nějakým „cucáčkem“, aby se dítě nemuselo moc probouzet.

Finta, jak podat miminku lék, aby ho neprskalo:
Pokud má miminko dudlík, může to být při podávání léků výhoda – ve chvíli, kdy ho miminko aktivně dumlá, dudlík vyjmeme, nahradíme stříkačkou s lékem, pomalu stříkneme do pusinky 0,3 – 0,5 ml sirupu (ne na špičku jazyka, ale aspoň na jeho střední třetinu) a rychle zase dáme dudlík. Celý postup opakujeme, dokud nepodáme potřebné množství léku.

Inzerce

15. Vaše dotazy

Čištění zubů stíravou technikou a sonickým kartáčkem

U videa se nám objevil tento dotaz:  Zdravím, prosím můžete ukázat stíravou techniku čištění? A jak používat elektrické kartáčky, například sonický?

Přeji krásný den, přikládáme komentář dentální hygienistky Petry Koucké, DiS., která s námi na videu spolupracovala:   Stíravá technika čištění (Stillmanova technika)                                                                                                                     - kartáček je na dásni, stíráme plak směrem od dásně - "od růžového k bílému"                                                              - někdo doporučuje jen stíravou metodu (záleží, kdo má s čím lepší výsledky, důležité je mít zuby čisté a neubližovat si)  - nevýhodou je, že se vlákna kartáčku dostatečně nevěnují krčkové oblasti zubu                                                              Existují různé modifikace, nejčastěji se doporučuje kromě Bassovi techniky (to je ta naše) modifikace v podobě: přiložení kartáčku stejně jako u Basse, zavibrovat na místě (tj. na krčku zubu, čistí se žlábek mezi zubem a dásní) a pak následuje setření. Tato modifikace není špatná. Když tak někdo čistí a umí to, nechám je. ;-)                                

Čištění se sonickým kartáček je podobné jako Bass. Výrobci říkají, že stačí jen položit kartáček na zub, chvilku ho tam nechat a postupovat dále. Já doporučuji naklonit ho stejně jako při Bassově technice, stírat a několikrát opakovat na každém zubu. Postavení kartáčku je stejně jako u běžného kartáčku -> vestibulárně je kartáček v horizontální poloze; orálně je kartáček vertikálně postavený. Netlačit na kartáček, používat měkké hlavičky.

Inzerce
Autor: MUDr. Irena Červená
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Irena Červená
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

14x o čištění dětských zoubků se stomatologem - diskuze

  • Velmi užitečný článek o čištění zoubků! :) jako maminka se zkušenostmi můžu také doporučit pri boji se zubním kazem u dětí doplnit každodenní čistění jednou týdně zubním gelem, je to z lékárny...my ho používáme v rodine vsichni a je to skvela vec, která opravdu pomaha...
    danunkkaP   | 23.02.2015 16:32:27
    Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Skoro bez zubů

| Syd | 20.10.2023, 04:48

Dobrý den, omlouvám se, možná to sem nepatří, ale už nevím, jak dá... Přistěhovala jsem se před 4 roky a nemůžu najít v kraji žádného zubaře, který by mě vzal. Jsem už zoufalá, mám poslední tři zuby na vytrhnutí, pojišťovna mi dala seznam, nikdo mi to nechce udělat, prý mají plno. Co mám dělat? Jsem zoufalá a chci mít už zoubky a najíst se, bolí mě už dásně a moje dcera taky nemá zubaře.

Dobrý den,

pokud nemáte svého zubaře a máte bolesti, doporučuji vyhledat zubní pohotovost.

Sehnat smluvního zubního lékaře by Vám měla pomoci Vaše pojišťovna, bez ohledu na dojezdové vzdálenosti. Pokud se nepodařilo na první dobrou, opakujte svou žádost o pomoc klidně několikrát po sobě. Případně je seznam zubních lékařů na stránkách www.dent.cz, kde si můžete vyfiltrovat ordinace ve Vašem kraji. Případně zvažte registraci i mimo Váš kraj (např. do Prahy běžně dojíždí rodiny od Tábora či Jindřichova Hradce). 

Přeji hodně štěstí a držím palce, ať brzy uspějete a Vy i Vaše dcera máte brzy zdravé zuby.

MUDr. Irena Červená

MUDr. Irena Červená | Babyonline | 22.10.2023, 16:17
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×