Průjem u dětí

Ve zkratce pro tatínky

  1. Průjem: projevy, příznaky a nebezpečí z něj plynoucí
  2. Příznaky ztráty tekutin
  3. Léčba průjmu
  4. Co jsou to rehydratační roztoky?
  5. Zásady rehydratace Kulíškem
  6. Zhoršující se stav dítěte
  7. Dieta při průjmu: Jaká má být výživa dítěte s průjmovým onemocněním? Co jíst při průjmu?
  8. Léky na průjem, jak zastavit průjem
  9. Příklad výživy starších dětí při průjmovém onemocnění
  10. Salmonelóza
  11. Jak se chránit proti salmonelóze?
  12. Vaše dotazy

1. Průjem: projevy, příznaky a nebezpečí z něj plynoucí

Průjem je jednou z poruch normálního trávení, kdy dochází k častému vyprazdňování řídkých až vodnatých stolic, které v průběhu života postihne téměř každé dítě. Závažný průběh může mít tato porucha u kojenců, kteří jsou více než starší děti ohroženi ztrátou tekutin.

Příčinou akutního průjmového onemocnění v našich podmínkách jsou viry (zvláště časté jsou průjmy způsobené rotaviry - dnes již existuje očkování proti rotavirům) a bakterie (např. Salmonella nebo Campylobacter), méně často paraziti.

Vzhledem ke složení mateřského mléka trpí průjmy méně často kojené děti než děti uměle vyživované.

Inzerce

Zvracení a průjem

Onemocnění je často doprovázeno zvracením, někdy velice úporným, které prohlubuje ztrátu tekutin. Z tohoto hlediska jsou opět nejvíce ohroženou skupinou právě kojenci, proto by každý kojenec, u něhož se objeví vodnaté stolice v počtu tři a více, měl být vyšetřen dětským lékařem, který zhodnotí stav dítěte a rozhodne o léčebném postupu.

2. Příznaky ztráty tekutin u průjmu

Ztráta tekutin se projevuje suchými rty a suchou ústní sliznicí, u kojence je propadlá fontanela (vazivová blána spojující nesrostlé lebeční kosti, je pod kůží na hlavičce hmatná jako otvor mezi nesrostlými lebečními kostmi, postupně jejich srůstem zaniká), kůže je povadlá, dítě je zpočátku neklidné a plačtivé, postupně apatické, může se objevit porucha vědomí různého stupně, oči jsou zapadlé, dítě močí velmi málo - moč je tmavá, z úst je cítit aceton.

3. Léčba průjmu

Léčení spočívá ve včasné náhradě ztracených tekutin a solí (rehydratace) a včasném podání tolerovaných potravin (realimentace) s cílem zabránit dalšímu poškození střevní sliznice a rozvoji chronického průjmu.

4. Co jsou to rehydratační roztoky?

Jsou to roztoky, které lze podávat ústy, lze jimi rychle nahradit ztrátu solí a vody zejména v časném stadiu onemocnění. U nás jsou na trhu Kulíšek, Kulíšek forte, HIPP ORS 200, Vodníček Baby, Vodníček Jahoda, Enhydrol Banán. Jsou to roztoky, které lze podávat ústy a rychle jimi nahradit ztrátu vody a solí zejména v časném stadiu onemocnění. Tyto roztoky nemusí být dětmi vždy dobře přijímány, ale lze jimi zvládat i situace provázené zvracením. Je ale třeba, aby ošetřující osoba měla hodně trpělivosti a roztok podávala po malých dávkách, ale často (viz níže). Takže i domácích podmínkách je možno počáteční stadia onemocnění zvládnout.

5. Zásady rehydratace rehydratačním roztokem při průjmu

  • roztok podávejte vždy vychlazený na 4-8 °C, po lžičkách, např. po 5-10 minutách vždy 5-10 ml roztoku (jedna dnešní čajová lžička má objem 4 ml, takže podáte 2-3 lžičky, interval můžete prodloužit na 15-20 minut podle situace)
  • nikdy roztok nedochucujte ovocnou šťávou nebo džusem
  • nikdy nepodávejte nápoje typu Coca-cola nebo džusy - mají minimum minerálů a příliš cukru, který není pro porušené trávení žádoucí; tyto nápoje lze použít u některých kolapsových stavů starších dětí, ale rozhodně ne při průjmovém onemocnění spojeném se zvracením
  • rehydratace musí být rychlá a má být zvládnuta během 4 hodin, během této doby podejte 30-50 ml roztoku na 1 kg váhy dítěte
Inzerce

Kulíšek forte

Tipy pro lepší aplikaci:

  • Kulíšek
    podávat vychlazené po lžičkách
  • použít brčko (obejde chuťové pohárky na jazyku)
  • použít pístový dávkovač např. z antibiotik
  • doplnit lžičkou zeleninového vývaru (připomíná polévku) nebo lžičkou Glukopuru (přisladit)
  • podávat vždy před nebo s léky proti průjmu (což doporučují i jejich výrobci) pro rychlý návrat k normalizaci iontové bilance
Možnost okamžitého interaktivního výpočtu dávkování dle stupně dehydratace, výživy i hmotnosti dítěte. Zbylé sáčky mohou využít rodiče při sportech (cyklistika, cvičení, potápění, …).
 

Inzerce

6. Zhoršující se stav dítěte

Jestliže zvracení trvá, dítě roztok odmítá, jeho stav se zhoršuje a zejména, jde-li o malé dítě a nemáte jako rodiče s touto situací zkušenosti, nikdy neváhejte ihned navštívit lékaře, protože úhradu vody a solí bude nutno zajistit jiným způsobem, a to jedině přijetím dítěte do nemocnice.

7. Dieta při průjmu: Jaká má být výživa dítěte s průjmovým onemocněním? Co jíst při průjmu?

Spočívá především ve včasném podávání dobře tolerovaných potravin (realimentace).

To znamená využívat těch potravin, které nezatěžují střevo, strava musí být dobře a snadno stravitelná, chutná, levná a dostupná:

  • Pokud je dítě kojeno, kojení nepřerušovat.
  • U uměle živeného kojence je třeba používat stejné mléko jako před vznikem onemocnění. Tím se předchází případnému rozvoji alergické reakce na nově podaný alergen. Mléko podávat neředěné, tj. v stejné koncentraci jako před onemocněním. Pro jeho přípravu je vhodné místo vody použít rýžového odvaru. Nejsou indikována bezlaktózová, sójová či hydrolyzovaná mléka.
  • Rýžový odvar připravíte doma snadno: Jednu polévkovou lžíci rýže vaříte v 1 litru kojenecké vody po dobu jedné hodiny, vždy odpařenou vodu doplníte na 1l, pak rýži přecedíte a vzniklý odvar použijete k přípravě mléka. Podobně můžete použít kroupy, ne však ovesné vločky (mají projímavý účinek).
  • U starších dětí je nutno vynechat stravu s vysokým obsahem tuků a disacharidů. Takže vhodná je mixovaná strava z brambor a rýže, jablečná, mrkvová nebo banánová pyré, libové kuřecí maso, bujón, suchary, starší pečivo. S výhodou lze použít z výše uvedeného připravené dětské výživy, prodávané v obchodech.

8. Léky na průjem, jak zastavit průjem

Léky na průjem s dezinfekčním účinkem, antibiotika či chemoterapeutika podle dnešních poznatků není třeba podávat, není-li k tomu zcela jasný důvod (u dětí s poruchou imunity, těžce probíhající onemocnění - kdy hrozí postižení jiných orgánů, u kojenců do 4. měsíců věku při bakteriálním původu onemocnění apod.). Stejně tak nemá opodstatnění podávání léků tlumících činnost střeva.

Lze použít lze použít léky zklidňující střevní sliznici (např. Smecta, Tasectan), které na sebe váže některé mikroby a jejich odpadní produkty. Sporné je použití probiotik, jejich efekt v doporučených dávkách nebyl prokázán.

Inzerce

Pozn.: Uvedené postupy jsou doporučeny Evropskou společností pro dětskou gastroenterologií, hepatologii a výživu.

9. Příklad výživy starších dětí při průjmovém onemocnění

1. den:

  • Rehydratační roztok podle doporučeného dávkování.
  • Jakmile dítě nezvrací, zkuste kousek suchého rohlíku nebo sucharu, banánu nebo jablečného kompotu. Neobjeví-li se znovu zvracení, nabídněte dítěti kousek některé výše uvedené potraviny častěji (zhruba po 3 hodinách, ale množství nezvyšujte).

2. den:

Inzerce
  • Pokračujte v podávání rehydratačního roztoku dle doporučeného schématu.
  • Ke snídani nabídněte např. suchar namočený v jablečném kompotu (můžete jej přisladit hroznovým cukrem - Glukopurem).
  • Na svačinu malé množství rozmačkaného banánu nebo jablečné pyré.
  • V poledne na oběd rozmixovanou vařenou bramboru s vařenou mrkví (možno použít kupovanou výživu), nebo vodovou kroupovou polévku (případně přidejte bramboru a mrkev), pokrm můžete lehce přisolit.
  • Na odpolední svačinku opět rozmačkaný banán, jablečný kompot se sucharem, k večeři rýžovou bezmléčnou kaši (buď uvaříte doma nebo použijete rýžovou bezmléčnou kaši již hotovou v krabici).
  • Množství jídla musíte přizpůsobit chuti dítěte, jídlo mu nevnucujte, ale nabídněte raději menší množství, ale častěji (třeba po 2 hodinách několik lžiček), i když úplně porušíte původní pravidelný režim.

3. den:

  • Přijímá-li dítě předchozí den nabízenou stravu dobře, stolice již nejsou tak časté a zlepšuje se její konzistence, postupujte obdobně, ale zkuste v poledně zařadit hovězí nebo kuřecí vývar s drobnými kousky libového masa, nebo opět brambory - mrkev a k tomu kousek libového kuřecího, králičího či krůtího masa, ostatní zůstává stejné.

4. den:

  • Přijímá-li dítě předchozí den nabízenou stravu dobře, má na jídlo chuť, stolice je hutnější nebo vůbec žádná (což se může stát), zkuste ke snídani nabídnout dítěte mléko, na které bylo zvyklé v množství cca 100 ml a k tomu suchý rohlík nebo piškoty.
  • Během dne můžete nahradit rehydratační roztok postupně slabým „ruským" čajem ochuceným Glukopurem, nabízejte pití často po malých porcích.
  • Pokud se po první ranní porci neobjeví opět průjmová stolice, zkuste večer rýžovou mléčnou kaši.
  • Během dne svačinky ponechte beze změny.

5. den:

  • Při příznivém průběhu můžete ráno podat již obvyklou porci mléka.
  • Na některou svačinku podejte bílý jogurt, do něhož přidáte banán nebo jablečný kompot.
  • K obědu může být vývar s rýží, bramborou, mrkví a masem, nebo bez vývaru s přidáním másla nebo oleje.
  • Odpoledne na svačinu opět banán nebo jogurt, večer dle chuti dítěte mléčná kaše nebo to, co mělo dítě k obědu, nebo jen mléko.

V dalších dnech již zařazujte stravu, na kterou bylo dítě zvyklé, ale mějte na paměti, že párky, pečená kachna a vepřové se zelím či řízky s bramborovým salátem nejsou pokrmy vhodné po překonaném průjmovém onemocnění, i když proběhlo lehce. Stejně tak čokoláda, ani mléčná, ani hořká, se nehodí k léčbě průjmových stavů, protože obsahuje vysoké množství tuků!

Takto lze postupovat u všech dětí, které již nejsou odkázány pouze na mléčnou výživu. Musíte se řídit hlavně stavem dítěte, jeho chutí přijímat nabízené potraviny, klidně vše dávejte po troškách je-li to nutné, pečlivě sledujte množství a vzhled stolic, dodržuje dávkování rehydratačního roztoku. Uvedený postup můžete samozřejmě měnit, příjem stravy lze urychlit, dovoluje-li to stav dítěte a množství stolic. Máte-li však jakékoli pochybnosti, objeví-li se znovu průjem nebo znovu dítě začne zvracet, ihned se obraťte na svého dětského lékaře.

10. Salmonelóza

Jednou z nejčastějších příčin průjmových onemocnění je infekce baktérií salmonelou, k níž dojde jednak požitím již infikovaného jídla nebo přenesením infekce z rukou na potraviny při jejich přípravě. Je třeba si uvědomit, že chovy domácích zvířat včetně drůbeže a zejména velkochovy jsou touto bakterií promořeny, proto při porcování masa a drůbeže a skladování vajec musíte dodržovat velmi pečlivě určitý hygienický režim. Bohužel, také hygienická úroveň některých prodejců rychlého občerstvení je nedostatečná a snadno můžete sníst kontaminovaný pokrm. Např. grilované kuře může být infikováno rukou prodejce, který současně připravuje další syrová kuřata ke grilování. Může ale také dojít ke kontaminaci při průmyslové výrobě potravin. Onemocnění salmonelózou může mít a také často má těžký průběh, zejména u malých dětí a kojenců především. Onemocní-li takto kojenec, musela se dopustit nějakého hygienického pohřešku o něj pečující osoba.

11. Jak se chránit proti salmonelóze?

  • Na porcování masa používejte výhradně jedno prkénko a jeden nůž, které už nepoužijete k porcování jiných potravin (např. chleba). A to prkénko nejlépe z plastu, protože do dřevěného se může vytékající tekutina vsáknout.
  • Porcujte maso tehdy, máte-li dítě (nebo děti) zajištěné např. v postýlce, ohrádce, nebo během jejich spánku (náhodou budete muset k dítěti jít a ve spěchu si neumyjete ruce, podáte mu hračku či dudlík a už je zle).
  • Nikdy v lednici nenechávejte maso či kuře tak, aby se vyplavenou tekutinou jiná potravina či lednice potřísnila.
  • Během porcování masa se ničeho jiného nesmíte dotýkat (sklenice s pitím).
  • Jakmile s porcováním skončíte, maso či drůbež řádně omyjete, stejně tak všechny použité předměty včetně svých rukou a kuchyňské linky.
  • Pozor na utěrky, pokud jste je během přípravy syrového masa použili, musíte je odstranit.
  • Uzeniny - párky, klobásy, špekáčky musí být vařeny 20 minut, salmonely hynou při teplotě 80°C. Vaříte-li uzeniny při mírném plameni, neprasknou.
  • Pokud grilujete, vše musí být řádně propečeno.
  • Vejce v lednici uchovávejte mimo jiné potraviny, lépe ještě v pevném obalu, kupujte pouze vejce s atestem (velmi rizikové jsou „křapky").
  • Vejce konzumujte vařená, volské oko nebo řídká míchaná vejce si budete muset odepřít, stejně tak jako tatarský biftek či krvavý steak.
  • Nepřipravujte si doma vlastní majonézu z vajec, stejně tak vaječný koňak či různé krémy a zmrzliny ze syrových vajec. Potřebujete-li majonézu, existuje jiný recept na vlastní přípravu anebo se budete muset spokojit s průmyslově vyrobenou (vzhledem ke konzervačním látkám nepřežije asi žádná bakterie).
  • Bohužel, zárukou bezpečnosti nejsou ani vejce od babičky z venkova.
  • Rychlému občerstvení, zejména v létě, se vyhněte obloukem.
  • K rozmrazování masa a drůbeže nepoužívejte mikrovlnnou troubu! S časovým předstihem vyndejte maso či drůbež z mrazáku a nechte v lednici volně rozmrazit, což trvá cca 12 hodin. Samozřejmě v takové nádobě, aby vytékající tekutina nepotřísnila jiné potraviny a lednici.

12. Vaše dotazy týkající se průjmu

Jak dítěti podat Smectu, aby ji jedlo?

Jak dítěti podat Smectu, aby ji jedlo?

Odpověď: Bohužel některé děti pro jílovitou chuť Smectu skutečně v jakémkoli jídle odmítají. Lze zkusit dát na špičku nože do každého jídla, ale pokud nejste úspěšní, tak to dále nezkoušejte (dítě by mohlo odmítat každé jídlo). Nejlépe se osvědčuje přidání Smecty do rozmačkaného banánu, na lžičce čaje, v jablečném kompotu – v malých porcích, ale častěji. Při neúspěchu musíte využít jiné dostupné přípravky Enterol, Biopron, které však nemají tu výjimečnou vlastnost Smecty (pokrývá sliznici trávicího traktu, a tím ji chrání proti dalšímu působení infekce).

Čím u průjmu sladit?

Čím u průjmu sladit?

Odpověď: U průjmu je vhodné sladit Glukopurem. Jedná se o jednoduchý cukr, který se rychle a snadno vstřebává, nezatěžuje trávení a je jediným zdrojem energie u nemocného dítěte.

Slouží Kulíšek k léčbě průjmu, nebo pouze k zavodnění?

Odpověď: Kulíšek je rehydratační roztok, obsahuje především minerály, které dítě průjmem ztrácí, vlastní průjem neléčí.

Je možné u průjmu podávat mrkvovo-rýžové kaše Hipp?

Odpověď: Hotové přípravky kojenecké výživy od firmy Hipp - mrkvovo-rýžové kaše využijete s výhodou, lze jen doporučit.

Je Enterol vhodný u průjmu?

Odpověď: Enterol je střevní eubiotikum a digestivum, užívat jej mohou dospělí i děti jako podpůrnou léčnu infekčních průjmů, během léčby antibiotiky, při kolitidách (střevní zánět) a pod. Lze jej podávat i preventivně, je ve formě kapslí a sáčků. Dospělí a děti od 4 let mají užívat 1-2 tobolky 1-2x denně, děti do 4 let 1-2 tobolky denně. Kojencům a malým dětem je třeba tobolku otevřít a obsah smíchat s nápojem, vodou nebo jídlem. Sáčky se dávkují stejně, slouží k přípravě emulze, ale kojencům a malým dětem se doporučují jen tobolky. Jde o přípravek podobný Santaxu, který se už nevyrábí, obsahuje Saccharomyces boulardi. Takže proto je vhodný jako doplněk léčby průjmových onemocnění. Odpovídala: dr. Ludvíkovská

garant: prof. MUDr. Hana Hrstková, CSc.

Ve zkratce pro tatínky

U průjmu dochází k častému vyprazdňování řídkých až vodnatých stolic. Jeho původcem je nejčastěji virus (rotaviry) nebo baktérie (Salmonella nebo Campylobacter), méně často paraziti. Největším nebezpečím u průjmu je dehydratace-odvodnění dítěte, zvláště malé děti (kojenci) jsou ztrátou tekutin ohroženy nejvíce. Ta se násobí, když se k průjmu přidá zvracení. Ztráta tekutin se projeví suchými rty a sliznicemi, u kojenců je propadlá fontanela, dítě může být jak neklidné, tak později apatické, také mít poruchu vědomí, z úst může být cítit aceton. Dítě je nutné co nejdříve začít zavodňovat a obnovit příjem potravy. Při zhoršujícím se stavu dítěte, nevíte-li si rady, raději hned v úvodu kontaktujte lékaře. Při průjmu by dítě mělo dodržovat dietu, z léků jsou nejvhodnější ty, které zklidní sliznici a odstraní z ní mikroby (čištěný jíl – Smecta), dále pak laktobacily k jejímu opětovnému osídlení potřebnými střevními mikroby. Mezi průjmy těžšího průběhu patří salmonelóza, které je možné se vyhnout dodržováním striktních hygienických opatření – oddělení přípravy syrových a vařených pokrmů, dostatečná tepelná úprava pokrmů apod. JM

Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Průjem - diskuze

Vložit příspěvekČlanky s diskuzí
  • Probiotika
    Holky, jakou máte zkušenost na průjem s probiotiky od Naturevia?
    Lauris6   | 19.11.2019 09:28:47
    Reagovat | URL příspěvku
  • Průjem
    U mě i u dětí při průjmu zabírá kokosová voda. Hydratuje a má antibakteriální účinky, takže střeva hezky pročistí a průjmu spolehlivě zbaví. A navíc je hrozně lahodná. Můžete si o ní přečíst třeba tady - https://www.eushops.cz/blog/kokosova-voda :)
    Naty321   | 30.03.2018 16:02:42
    Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Stolice u 12t miminka na UM

| Fuxinka | 27.03.2024, 19:08

Dobrý den,
dcerka 12 týdnů, plně na UM AR. AR nastaveno dle mého popisu pediatričke, kvůli ublinkávaní u dve hodiny po jídle. Máme oboustranný celkový rozštep, takže i napolykáme hodně vzduchu a trpíme kolikou.
Posledné dva dny občas začne brečet už v půlce krmení. Dnes v poledne se šponovala a byla rovna jak pravítko, tak jsem pomohla rourkou po prvních 60 ml a že prdíků teda bylo. Vykakala následne i ty dva bobky, které ale byli obalene v hlene a takové tmavě zelené části. Od kdy jsme na AR začala papat lepšie, skoro zdvojnásobila dávky. Za další 3 hodinky sme papali znovu. U krmení hned začne slyšet bříško, takové to bublání. Po krmení byla stolica, řidší, ale byli v ní černé tečky (moc se rozetřít nedali, a víc nezčerveněli), ale myslím, že to může být krev.
K pediatričke čekáme na termín, ale netreba radši jít na pohotovost?
Děkuji.

Dobrý den,

na meteorismus přidejte Espumisan, můžete do každé láhve 5 kapek. Co se týká zbarvení stolice, sledujte, pokud se bude stav opakovat, kontaktujte pediatra.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | dnes, 08:47
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×